ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 661/5023/14-а
Категорія: 10.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Ведяшкіна Ю.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - Бітова А.І.
суддів - Милосердного М.М.
- Ступакової І.Г.
в зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області на постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У листопаді 2014 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду (далі УПФ) України в м. Нова Каховка Херсонської області про:
- визнання неправомірною відмову відповідача щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії та заборгованості по пенсії за період з 01 січня 2014 року;
- зобов'язання відповідача вчинити дії по перерахунку та виплаті пенсії та заборгованості по пенсії з 01 січня 2014 року.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що він є інвалідом ІІІ групи, потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, проте в лютому 2014 року він дізнався, що йому з 01 січня 2014 року відповідач невірно нараховував та виплачував державну пенсію, у зв'язку з чим він звернувся до відповідача з відповідною заявою про приведення розмірів пенсії у відповідність до норм ст.ст. 49, 50, 54, 67, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з кратного розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої законом на час виплати пенсії за цей період, в чому йому було відмовлено, що на його думку є порушенням вимог чинного законодавства, та порушує його права, як громадянина.
Відповідач позов не визнав, вказуючи, що призначення основної та додаткової пенсії позивачу проводиться згідно норм чинного законодавства, у зв'язку з чим, просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Постановою Новокаховського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2014 року адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено частково.
Визнано незаконними дії УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області щодо відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язано УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії у розмірі 50 (п'ятдесяти) процентів мінімальної пенсії за віком, та провести відповідні виплати за період з 07 травня 2014 року по 02 серпня 2014 року включно.
У задоволенні іншої частини адміністративного позову відмовлено.
В апеляційній скарзі УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ОСОБА_2 є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, що підтверджується посвідченням серія НОМЕР_1, виданого Херсонською ОДА 17 березня 2006 року, та який з 11 вересня 2003 року перебуває на обліку в УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області та отримує пенсію по ІІІ групі інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
26 лютого 2014 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача з заявою, в якій просив провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсію, як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, починаючи з 01 січня 2014 року у розмірі 6 (шести) мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, передбачені ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак, йому було відмовлено, оскільки розмір його пенсії визначено у відповідності до нормативно-правових актів та з урахуванням інших вимог, передбачених законодавством, що підтверджується листом начальника управління від 11 березня 2014 року вих. №507/03.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 січня 2014 року, а саме моменту набрання чинності Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", та до 03 серпня 2014 року (момент набрання чинності змін до Закону) обмежень щодо застосування ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не було, відповідно, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню в межах цього періоду.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71, 72 КАС України, ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік".
В апеляційній скарзі УПФ України в м. Нова Каховка Херсонської області вказується, що виплата вказаної пенсій здійснюються виключно в межах бюджетних асигнувань.
Судова колегія не приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - особам, віднесеним до 1 категорії, які є інвалідами 2 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком, які є інвалідами 3 групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 процентів мінімальної пенсії за віком (ч.1 ст. 50).
В усіх випадках розміри пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: 8 мінімальних пенсій за віком - для інвалідів 2 групи; 6 мінімальних пенсій за віком - для інвалідів 3 групи (ч.4 ст. 54).
Статтею 63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів, та інших джерел, не заборонених законодавством.
Закон України "Про державний бюджет України на 2014 рік" від 16 січня 2014 року не містить обмежень щодо застосування Закону "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі і статей 50, 54 цього Закону.
Однак, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року №1622-VII, який набрав чинності 03 серпня 2014 року, Прикінцеві положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" доповнено пунктом 6-7, яким встановлено, що норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Закон України від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" №1622-VII набрав чинності 03 серпня 2014 року.
Вказані положення Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" неконституційним визнано не було.
За таких обставин, до набрання чинності Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року №1622-VII, застосуванню підлягають положення ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а з 03 серпня 2014 року - відповідні положення Постанови Кабінету Міністрів України.
Таким чином, висновки суду першої інстанції про те, що з 01 січня 2014 року по 03 серпня 2014 року позивач має право на отримання основної та додаткової пенсій відповідно до ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є правильними.
Враховуючи все вищевикладене, судова колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка Херсонської області залишити без задоволення, а постанову Новокаховського міського суду Херсонської області від 28 листопада 2014 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Бітов А.І.
Суддя: Милосердний М.М.
Суддя: Ступакова І.Г.