УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2015 року Справа № 876/7088/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :
головуючого судді: Гуляка В.В.
суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.
за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ківерцівському районі Волинської області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ківерцівському районі Волинської області про стягнення витрат,
встановив:
У червні 2014 року позивач УПФ України у Ківерцівському районі Волинської області звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача відділення ВД ФССНВ України в Ківерцівському районі Волинської області, в якому просив стягнути з відповідача витрати на виплату пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві ОСОБА_1 в сумі 659,20 грн. за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2014 р..
Відповідач позовних вимог не визнав, подав письмові заперечення, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 01.07.2014 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнено з ВД ФССНВ України в Ківерцівському районі Волинської області на користь УПФ України у Ківерцівському районі Волинської області витрати на виплату та доставку пенсій, призначених по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання громадянину ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2014 р. включно у розмірі 659,20 грн. .
З цією постановою суду від 01.07.2014 року не погодився відповідач відділення ВД ФССНВ України в Ківерцівському районі Волинської області та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених у апеляційній скарзі.
Обґрунтовуючи апеляційні вимоги, апелянт посилається на те, що суд першої інстанції не врахував, що у зв'язку з відсутністю у відділенні Фонду справи потерпілого ОСОБА_1, немає правових підстав для здійснення позивачу відшкодувань витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві. Також, звертає увагу апелянт на те, що ОСОБА_1 отримав ушкодження здоров'я на території СНД, тому здійснення йому страхових виплат за рахунок коштів Фонду є безпідставним.
За наслідками апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01.07.2014 року та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити повністю.
Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що така апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що УПФ України у Ківерцівському районі Волинської області за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2014 р. виплачена пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання ОСОБА_1 у розмірі 659,20 грн. (а.с. 20-21). Однак відповідач відмовився у встановлені строки прийняти до відшкодування суми витрат на виплату пенсій громадянам держав - учасників СНД та членам їх сімей, які отримали каліцтво в державах СНД і переїхали на постійне місце проживання в Україну (а.с. 9-18).
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог про відшкодування витрат на виплату пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві, виходячи з наведених нижче підстав.
Відповідно пп. «г» п.1 ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» на Фонд соціального страхування від нещасного випадку покладено обов'язок з виплати пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Згідно з п.2 ст.7 Закону України «Про страхові тарифи на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» Фонд соціального страхування від нещасного випадку сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку Фонду соціального страхування від нещасного випадку документи, що підтверджують право цих працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасного випадку, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасного випадку в рахунок його страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасного випадку в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.
Статтею 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» визначено перелік соціальних послуг та виплат, які здійснюються та відшкодовуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків.
Відповідно до визначеного переліку, Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, в тому числі, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
Правове регулювання питань відшкодування шкоди потерпілим, які отримали каліцтво за межами України і переїхали в Україну на постійне місце проживання, і не є застрахованими в Україні, здійснюється у відповідності до Міжнародної Угоди, підписаної 09 вересня 1994 року державами колишнього Союзу РСР, країнами СНД.
Відповідно до ст. 2 вказаної Угоди відшкодування шкоди, заподіяної працівникові внаслідок трудового каліцтва, іншого ушкодження здоров'я, смерті, проводиться роботодавцем сторони, законодавство якої поширювалось на працівника під час отримання каліцтва, іншого ушкодження здоров'я, смерті.
Згідно з Угодою про гарантії прав громадян держав-учасниць СНД в галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1992 року держави-учасниці Співдружності мають зобов'язання щодо непрацездатних осіб, які отримали право на пенсійне забезпечення на їхній території або на території інших республік за період їх входження до складу СРСР і реалізують це право на території держав-учасниць Угоди.
Вказана Угода поширюється на всі види пенсійного забезпечення громадян, які встановлені або будуть встановлені законодавством держав-учасниць Угоди.
Статтею 3 Угоди передбачено, що усі витрати, пов'язані із здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. За змістом цієї норми взаємні розрахунки між державами можуть проводитися лише на підставі двосторонніх договорів.
Відповідно до ч. 2 ст.2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» особи, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків, мають право на забезпечення по страхуванню від нещасного випадку відповідно до цього закону.
Таким чином, пенсії по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, якщо страховий випадок стався на території держав-учасниць Угоди, призначаються за законодавством України і виплачуються з коштів Пенсійного фонду України. Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду України витрати на виплату пенсій, якщо нещасний випадок стався на території держав-учасниць Угоди.
Суд апеляційної інстанції також вважає безпідставними покликання апелянта на те, що особова справа потерпілого та акти розслідування трудового каліцтва або професійного захворювання ОСОБА_1 встановленої форми відділенню Фонду не подавалися, оскільки чинним законодавством чітко визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків є страховиком, який має виплачувати пенсію по інвалідності особі, яка стала інвалідом від нещасного випадку на виробництві на території колишніх республік СРСР, а в разі виплати такої органами Пенсійного фонду України - відшкодувати останньому витрати.
Таким чином, доводи апеляційної скарги є безпідставними та не спростовують висновків суду першої інстанції про стягнення з ВД ФССНВ України в Ківерцівському районі Волинської області витрати на виплату та доставку пенсій, призначених по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за період з 01.01.2014 р. по 31.05.2014 р. включно у розмірі 659,20 грн..
З огляду на викладене, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про підставність та обґрунтованість позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому підстав для скасування постанови суду від 01.07.2014 року немає.
Керуючись ст.ст. 41 ч.1, 160 ч.3, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд
ухвалив:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ківерцівському районі Волинської області - залишити без задоволення.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 01 липня 2014 року в адміністративній справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Ківерцівському районі Волинської області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Ківерцівському районі Волинської області про стягнення витрат - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: В.В. Гуляк
Судді: Р.Й. Коваль
Н.М. Судова-Хомюк
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 09.11.2015 року.