Постанова № 53437743, 25.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.09.2015
Номер справи
821/566/15-а
Номер документу
53437743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/566/15-а

Категорія: 3 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.

Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - Бітова А.І.

суддів - Милосердного М.М.

- Ступакової І.Г.

в зв'язку з відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справу розглянуто згідно з п.1 ч.1 ст. 197 КАС України,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Херсонського обласного військового комісаріату на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до голови військово-лікарської комісії Чумаченко Ірини Анатоліївни, третя особа Херсонський обласний військовий комісаріат про визнання дій протиправними та скасування постанови,

В С Т А Н О В И Л А :

У лютому 2015 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до голови військово-лікарської комісії (далі голова ВЛК) Чумаченко І.А., третя особа Херсонський обласний військовий комісаріат (далі ХОВК) про:

- визнання незаконними та протиправними дії ВЛК при Херсонському міському ОВК (далі ХОМВК) по винесенню постанови про придатність до військової служби;

- скасування постанови ВЛК при ХМОВК по винесенню рішення про придатність до військової служби;

- зобов'язати винести нову постанову відповідно до чинного законодавства України за результатами проходження медичного обліку позивача.

Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач вказував, що ВЛК зробила неправильний висновок про його придатність для проходження служби у Збройних силах України (далі ЗСУ), оскільки було невірно трактовано ст. 39 "б" Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого Наказом Міністра оборони України від 14 серпня 2008 року №402, (далі Наказ МО України №402), а саме ВЛК помилково було застосовано положення ст. 39 "в" графи II Положення.

Ухвалами Херсонського окружного адміністративного суду від 16 березня 2015 року замінено первинного відповідача ВЛК при ХОМВК на належного відповідача - голову позаштатної постійно діючої ВЛК ХОМВК Чумаченко І.А. та залучено ХОВК до участі у справі в якості третьої особи на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог у справі.

Відповідач та представник третьої особи у судовому засіданні по суті позову заперечували, просили у задоволенні позову відмовити.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року позов задоволено.

Визнано незаконними дії голови позаштатної постійно діючої ВЛК ХОМВК Чумаченко І.А. по винесенню постанови про придатність до військової служби ОСОБА_2 від 17 лютого 2015 року.

Скасовано постанову голови позаштатної постійно діючої ВЛК ХОМВК Чумаченко І.А. від 17 лютого 2015 року по винесенню рішення про придатність ОСОБА_2 до військової служби, та зобов'язано винести нову постанову відповідно до чинного законодавства України за результатами проходження медичного огляду.

В апеляційній скарзі ХОВК ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ХОВК, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступного.

Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.

Наказом управління охорони здоров'я Херсонської міської ради від 26 вересня 2013 року №228 "Про роботу позаштатної постійно діючої військово-лікарської комісії міського військкомату" створена міська позаштатна постійно діюча ВЛК. Головою комісії призначена лікар ХОМВК Чумаченко І.А.

ОСОБА_2 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у ХОМВК.

Згідно указу Президента України "Про часткову мобілізацію" №15 від 14 січня 2015 року, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про часткову мобілізацію" від 15 січня 2015 року, ХОМВК викликав військовозобов'язаного ОСОБА_2 для проходження медичного огляду та формування у команди для відправки до військової частини.

17 лютого 2015 року позаштатною постійно діючою ВЛК ХОМВК при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного ОСОБА_2 було встановлений діагноз: гіпертонічна хвороба II ступеню, кризова течія, ДДЗП II ступеню, дисциркуляторна гіпертензивна енцефалопатія І-ІІ ступеню з помірною вегетативною дисфункцією, ангіопатія сітківки.

Постановою відповідача від 17 лютого 2015 року ОСОБА_2 визнаний придатним до військової служб із посиланням на ст. 39 "б" та ст. 41 "в" Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розкладу хвороб).

Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач не надав доказів (сертифікату, свідоцтва, тощо) про свою кваліфікацію як експерта, що унеможливлює проведення нею військово-лікарської експертизи. А також з того, що висновок, який був зроблений відповідачем, а саме "Придатний до військової служби" не передбачений ст. 39 "б" Розкладу хвороб.

В апеляційній скарзі ХОВК вказується на необхідність закриття провадження у справі.

Так, судова колегія не приймає такий довід апелянта, оскільки ухвалою Херсонського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2015 року було відмовлено у задоволені ХОВК в закриті провадження у справі (оскільки голова комісії Чумаченко І.А. є суб'єктом владних повноважень, а постанова комісії про придатність до військової служби - є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні п.1 ч.2 ст. 17 КАС України). Вказана ухвала оскаржена в апеляційному порядку не була та набрала законної сили.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову, виходячи з наступного.

Відповідно до п.п.1.1., 1.2. розділу II "Медичний огляд" Наказу МО України №402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді ЗСУ та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти).

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 визнаний придатним до військової служб із посиланням на ст. 39 "б" та ст. 41 "в" Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі Розкладу хвороб).

Так, в графі І ст. 39 "б" Розкладу хвороб зазначено, що громадяни під час приписки до призовних дільниць та призову на строкову військову службу, вступу до військових навчальних закладів, військовослужбовці строкової служби в яких виявлено хвороби згідно даної статті визнаються непридатними до військової служби у мирний час, обмежено придатними у воєнний час.

Та в графі І ст. 41 "в" Розкладу хвороб визначено аналогічний висновок військово-лікарської експертизи.

Отже, постанова про придатність ОСОБА_2 до військової служби не відповідає вимогам Наказу МО України №402.

За таких обставин, судова колегія доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 до голови військово-лікарської комісії Чумаченко І.А. і, відповідно, необхідність їх задоволення.

Однак, судова колегія не погоджується з висновком суду першої інстанції про неможливість проведення Чумаченко І.А. військово-лікарської експертизи, викладеному в абз.абз.25, 26 мотивувальної частини оскаржуваної постанови, виходячи з наступного.

Відповідно до п.3 ч.6 ст. 37 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу" виключенню з військового обліку у міських військових комісаріатах підлягають громадяни України, які: визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку.

Відповідно до ст. 9 Положення про військові комісаріати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 03 червня 2013 року № 389, військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних, у тому числі резервістів, а також облік громадян, які брали участь у бойових діях, та осіб, які стали інвалідами під час проходження військової служби; розробляють плани проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, удосконалення системи оповіщення, збору та поставки зазначених мобілізаційних ресурсів на відповідній території.

Пунктом 3.26 Наказу Начальника Генерального штабу - Головнокомандуючого ЗСУ № 01 "Про затвердження Настанови з мобілізаційного розгортання Збройних Сил України" на районні військові комісаріаті при мобілізації покладено обов'язок щодо збору та поставки мобілізаційних ресурсів у війська (сили) відповідно до Плану проведення мобілізації людських та транспортних ресурсів на території відповідальності.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" військовозобов'язані, призначені для комплектування посад за відповідними військово-обліковими спеціальностями під час проведення мобілізації, проходять обов'язковий медичний огляд. Порядок проходження медичного огляду затверджується Міністерством оборони України та центральними органами виконавчої влади, які відповідно до закону здійснюють керівництво військовими формуваннями, за погодженням з центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я.

Наказом МО України №402 для проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, а також для визначення ступеня придатності до військової служби затверджено Положення про військово-лікарську експертизу у ЗСУ.

ВЛК військового комісаріату створюється у районному (міському) військовому комісаріаті.

Для керівництва і контролю за діяльністю цих комісій у військових комісаріатах Автономної Республіки Крим, областей, міста Києва створюються відповідно Кримська республіканська, обласні та Київська міська ВЛК.

Головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи, наказом районного військового комісара після погодження з головним лікарем районної (міської) лікарні МОЗ України (головою ВЛК обласного військового комісаріату, Автономної Республіки Крим або Київського міського військового комісаріату).

Таким чином, висновок суду про те, що голова ВЛК військового комісаріату повинен мати сертифікат, свідоцтво, тощо про свою кваліфікацію як експерта, що унеможливлює проведення нею військово-лікарської експертизи не ґрунтуються на вимогах Закону.

Діючим Наказом МО України №402 від 14 серпня 2008 року не передбачено необхідність таких документів, а п. 2.10.1 визначає, що головою ВЛК районного (міського) військового комісаріату призначається лікар, найбільш підготовлений та досвідчений з питань військово-лікарської експертизи підготовку з військово-лікарської експертизи, що дає йому можливість робити висновки про придатність до військової служби.

Необхідно також зазначити, що кваліфікацію лікаря Чумаченко І.А. має, обов'язки Голови ВЛК військових комісаріатів в тому числі і ХОМВК виконує більш як 10 років, військово-лікарську експертизу проводить не самостійно, а в складі комісії на підставі висновків лікарів цієї комісії робить загальний висновок щодо придатності до військової служби, відповідні докази та пояснення були надані в судовому засіданні суду першої інстанції. На посаду Голови ВЛК ХОМВК була призначена після попереднього погодження із Головою ВЛК ХОМВК шляхом подання військовим комісаром ХОМВК на погодження її кандидатури у 2013 році відповідно до абз.3 п.2.10.1 Наказу МО України №402.

Таким чином, Чумаченко І.А. мала законні підставі для проведення спірної військово-лікарської експертизи, та приймаючи спірну постанову, діяла в межах своїх повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст. 201 КАС України підставою для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Враховуючи, що суд першої інстанції правильно вирішив справу, але із помилковим застосуванням норм матеріального права, судова колегія на підставі п.1 ч.1 ст. 201 КАС України, вважає необхідним змінити постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року та виключити з мотивувальної частини постанови абз.абз.25, 26, а саме, - "Виходячи з системного аналізу зазначених норм голова ВЛК повинен мати підготовку з військово-лікарської експертизи, що дає йому можливість робити висновки про придатність до військової служби. У судовому засіданні відповідач не надала доказів (сертифікату, свідоцтва, тощо) про свою кваліфікацію як експерта, що унеможливлює проведення нею військово-лікарської експертизи.".

Керуючись ст.ст. 195, 197; п.2 ч.1 ст. 198; п.1 ч.1 ст. 201; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -

П О С Т А Н О В И Л А :

Апеляційну скаргу Херсонського обласного військового комісаріату залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року змінити.

Виключити з мотивувальної частини постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 27 травня 2015 року абз.абз.25, 26, а саме, - "Виходячи з системного аналізу зазначених норм голова ВЛК повинен мати підготовку з військово-лікарської експертизи, що дає йому можливість робити висновки про придатність до військової служби. У судовому засіданні відповідач не надала доказів (сертифікату, свідоцтва, тощо) про свою кваліфікацію як експерта, що унеможливлює проведення нею військово-лікарської експертизи.".

В іншій частині постанову залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Бітов А.І.

Суддя: Милосердний М.М.

Суддя: Ступакова І.Г.