Постанова № 53436504, 09.11.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2011
Номер справи
12850/11/2070
Номер документу
53436504
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

09 листопада 2011 р. № 2-а- 12850/11/2070

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Волошин Д.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до ОСОБА_2, в якому просить суд стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який мешкає за адресою:м. Харків, вул. Архітекторів, 6.20 кв.214, 11673 грн. 87 коп. - вартість матеріального забезпечення на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості де був зареєстрований з відкриттям персональної картки. З 25.08.2010 року зареєстрований у Харківського міського центру зайнятості як безробітний і відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та Порядку надання допомоги по безробіттю, в тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, призначена виплата допомоги по безробіттю. При проведенні звірки центра зайнятості було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, ОСОБА_2 з 19.03.2007 року перебуває в трудових відносинах з КСП "Харківгорліфт", з 14.05.2007 р., за сумісництвом, з Харківській міській дитячій поліклініці №23, тобто той факт, що він на момент реєстрації в центрі зайнятості був зайнятою особою, та відповідно не мав права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю. Таким чином ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення, чим порушив Закон України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та Про зайнятість населення. Діями відповідача ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості були заподіяні матеріальні збитки на суму 12673,87 грн. ОСОБА_2. було направлено лист претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 12673,87 грн. за період з 23.08.2010 р. по 19.05.2011 р. Відповідачем частково відшкодовані кошти, але на теперішній час залишається несплаченою частина заборгованості у розмірі 11673, 87 грн.

Відповідачу було направлено, за адресою, згідно довідки з адресно-довідкового бюро Управління МВС України в Харківській області, ухвалу про відкриття скороченого провадження, адміністративний позов з копіями доданих до нього документів та запропоновано надати заперечення на позов. 07.11.2011 конверт із судовими документами повернувся до суду з поміткою за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до ч.11 ст.35 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Аналізуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач належним чином повідомлений про розгляд справи в скороченому провадженні, розгляд справи не порушує прав третіх осіб, за таких умов, відповідно до вимог ч. 4 ст. 128 КАС України справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, в порядку скороченого провадження.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ функції виконавчої дирекції ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені ОСОБА_1. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти ОСОБА_1 використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції ОСОБА_1.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2, 16.08.2010 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки №203911010081600004 та 25.08.2010 року подав заяву про надання статусу безробітного, з виплатою допомоги по безробіттю з 23.08.2010 р.

15.10.2010 р. ОСОБА_2 надав заяву про виплату допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльністю. На підставі цієї заяви ОСОБА_2 була виплачена допомога по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності 18.10.2010 р. - наказ НТ 101020 від 20.10.2010 р. та наказ №1019 від 15 жовтня 2010 року.

Наказом від 20.10.2010 року ОСОБА_2 знято з обліку у зв'язку з працевлаштування безробітного та припинено виплату допомоги по безробіттю .

Відповідно до вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Як вбачається з акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття № 924-ОВ від 24.09.2010р. при обміні інформацією з Державною податковою адміністрацією було встановлено, що ОСОБА_2 працював в КСП "Харківгорліфт" майстром з 19.03.2007 р., з 02.01.2008 р. переведений на посаду начальника дільниці, що підтверджується наказами № 115-КВІД 01.08.2007р. та № 1-к від 02.01.2008 р. Звільнений за згодою сторін згідно з п. 1 ст. 36 КЗпП України 09.08.2010 р. відповідно до наказу № 201-к від 03.08.2010 р.

Відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття №881-ДПА від 27.07.2011 р. при обміні інформацією з Державною податковою адміністрацією було встановлено, що ОСОБА_2 з 14.05.2007 р. працював у Харківській міській дитячій поліклініці №23 за сумісництвом згідно наказу №46-к від 14.05.2007 р. Звільнений 08.11.2010 р. згідно наказу №104-к від 05.11.2010 р.

Згідно зі статтею 2 Закону України Про зайнятість населення від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до п.п. а п. 3 ст. 1 Закону України Про зайнятість населення в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_2 під час перебування на обліку у центрі зайнятості як безробітний належав до категорії зайнятого населення, що підтверджено відомостями Харківської міської дитячої поліклініки №23 .

Згідно п.2 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Пунктом 6 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62 передбачено, що у разі встановлення центром зайнятості належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.

Директором Харківського міського центру зайнятості 16.08.2011 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю за №НТ110816, який був направлений відповідачу з листом претензією № 12200 від 18.08.2011 року та отриманий 25.08.2011 р, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, про необхідність повернення коштів у сумі 12673,87 грн., протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії. 09.09.2011 р. направлений лист - претензія № 13062 про повернення коштів.

Відповідачем частково відшкодовані кошти у сумі 1000 грн., що підтверджується квитанціями №6991908 від 31.08.2011 р. та №5296.284.1 від 12.09.2011 р., але на теперішній час залишається несплаченою частина заборгованості у розмірі 11673, 87 грн.

Відповідно до п. 8 Порядку від 13.02.2009 р. № 60/62 у разі неможливості вручення повідомлення про необхідність повернення коштів з підстав, передбачених абзацом першим пункту 132 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 17.08.2002 N 1155, відмови особи чи роботодавця повернути кошти, а також у разі неповернення їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки ОСОБА_2 перебував в трудових відносинах з Харківською міською дитячою поліклінікою №23 на момент надання статусу безробітного, а тому відносився до категорії зайнятого населення, та відповідно не мав права на отримання матеріальної допомоги по безробіттю. Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 11673, 87 грн. , а тому позовні вимоги ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості підлягають задоволенню.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів сплати боргу відповідачем не надано.

На підставі вищевикладеного, керуючись ч.2, абз.1 ч. 3 ст. 36, Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття; п.п. а п. 3 ст. 1, ст. 2 Закону України Про зайнятість населення від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ ; ст. 12, 16 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ; Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62; ст.ст. 8-14, 71, 94, 159, 160, 161, п. 4 ч. 2 ст. 162, 163, 167, 183-2, 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Адміністративний позов ОСОБА_1 загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості задовольнити в повному обсязі

2.Стягнути з ОСОБА_2 (мешкає за адресою:м. Харків, вул. Архітекторів, 6.20 кв.214) вартість матеріального забезпечення на користь ОСОБА_1 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості ( 61012, м. Харків, вул. Шевченка, 137 А, р/р 37177300802007 в ГУ ДКУ у Харківській області, МФО 851011, ОКПО 36224721) у розмірі 11673.87 грн. (одинадцять тисяч шістсот сімдесят три грн. 87 коп.)

3.Постанова суду підлягає негайному виконанню.

4.Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

5.Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

6.Постанова, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя /підпис/< > ОСОБА_3

З оригіналом згідно. Постанова не набрала законної сили,але підлягає негайному виконанню.Оригінал знаходиться в матеріалах справи.< >

Суддя< > ОСОБА_3А.< >

Секретар< > ОСОБА_4С.< >