Копія
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 листопада 2015 р. Справа №818/3328/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
розглянувши в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1(далі - позивач, ОСОБА_1), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач), в якому просить суд з урахуванням уточнення позовних вимог:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладеному в листі від 14.07.2015 року № 7777-337/29-15-СГ, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту та прийняти рішення відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Свої вимоги мотивує тим, що Головним управлінням Держгеокадастру у Сумській області безпідставно відмовлено йому у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту. Крім того, під час розгляду клопотання відповідач не виконав вимог рішення колегії Держземагенства України від 14.10.2014 року № 2/1, оскільки не надсилав жодних запитів до Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області стосовно висловлення позиції щодо можливості надання такого дозволу.
В судове засідання позивач не з'явився, надав суду клопотання, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить розгляд справи провести без його участі (а.с. 33, 41).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 39). До канцелярії суду надав письмові заперечення, в яких зазначає, що Головне управління Держгеокадастру у Сумській області не має підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, оскільки відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розміщеної без доступу до земель загального користування (існуючих), що відображено на наданому ОСОБА_1 картографічному матеріалі для інших земельних ділянок, що плануються до відведення, суперечить формуванню раціональної системи землеволодіння.
Відповідно до вимог ч.6 ст. 12 та ч.1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Таким чином, фіксування судового засідання по справі не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в травні 2015 року ОСОБА_1 письмово звернувся до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області з клопотанням про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту.
До свого клопотання позивач додав графічні матеріали, на яких зазначене бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, а також копію паспорту та ідентифікаційного номеру.
Листом від14.07.2014 року № 7777-337/29-15-СГ відповідач повідомив ОСОБА_1, що відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, розміщеної без доступу до земель загального користування (існуючих), що відображено на наданому позивачем картографічному матеріалі для інших земельних ділянок, що плануються до відведення, суперечить формуванню раціональної системи землеволодіння, а тому немає правових підстав для надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а.с. 10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власноті у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України (надалі - ЗК України).
Так, частиною 6 цієї статті передбачено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з частиною 7 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відтак, законодавством передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Як вбачається з листа від 14.07.2015р. № 7777-337/29-15-СГ, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області зазначило підставу відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою, як порушення формування раціональної системи землеволодіння (а.с.10).
Проте, зазначена підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена Земельним кодексом України.
В той же час, у відповідності до плану земель Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області земельна ділянка, щодо якої позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою по відведенню її у власність для ведення особистого селянського господарства, відноситься до земель сільськогосподарського призначення (а.с. 11). Тобто цільове призначення даної земельної ділянки (сільськогосподарського призначення) відповідає тому виду використання (ведення особистого селянського господарства), для якого ОСОБА_1 просить надати її у власність.
Крім того, суд зазначає, що наказом Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 року, введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 р. № 2/1 (протокол засідання № 2) "Про обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності".
Відповідно до пункту 2 вказаного рішення, колегії Держземагентства України від 14.10.2014р. № 2/1 начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014 року, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.
Під час розгляду клопотань про надання дозволів на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності надсилати органам місцевого самоврядування (сільським, селищним, міським радам) за місцем розташування земельної ділянки запити про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування. До запиту додавати копії клопотань та графічних матеріалів до них.
Відповідно до підпункту 2.3 пункту 2 вказаного рішення колегії Держземагентства України, у разі надходження у десятиденний строк від органу місцевого самоврядування мотивованих заперечень стосовно надання дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, які безпосередньо передбачені законом, зокрема частиною сьомою статті 118 та частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України, відмовляти заявникові у задоволенні відповідного клопотання.
Отже, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області, з метою з'ясування раціональності використання земель, повинно було направити до Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області запит про висловлення позиції щодо можливості надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, на підставі якої зазначені земельні ділянки можуть бути передані у власність або користування.
Однак, як вбачається з матеріалів справи, а саме з листа Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області від 10.09.2015 року, Головне управління Держгеокадастру у Сумській області з запитом про висловлення позиції щодо можливості надання ОСОБА_1 дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту не зверталося (а.с. 35).
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Головне управління Держземагентства у Сумській області як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності свого рішення щодо відмови ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, викладеному в листі від 14.07.2014 № 7777-337/29-15-СГ.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що за наведених обставин та правових норм вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Окрім того, суд звертає увагу, що відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, відповідно до квитанції від 28.08.2015 року № 0.0.428074051.1 позивачем було сплачено судовий збір в загальному розмірі 73,08 грн. (а.с.3).
Враховуючи положення вказаних норм, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладеному в листі від 14.07.2015 року № 7777-337/29-15-СГ, у наданні ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту;
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована на території Алтинівської сільської ради Кролевецького району Сумської області за межами населеного пункту та прийняти рішення відповідно до вимог ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41300) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області суму судового збору в розмірі 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 коп.).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) В.О. Павлічек
З оригіналом згідно
Суддя В.О. Павлічек