Постанова № 53435691, 21.02.2011, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2011
Номер справи
2а-4243/10/0970
Номер документу
53435691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2011 р. Справа № 2a-4243/10/0970

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Лучко О.О.

при секретарі Круглій О.М.,

за участю сторін:

представників позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області до Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення безпідставно виділених коштів в сумі 830 389,26 грн,-

ВСТАНОВИВ:

01 грудня 2010 року Контрольноревізійне управління в Івано-Франківській області звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення безпідставно виділених коштів в сумі 830389,26 грн.

Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та пояснили, що на виконання плану контрольно-ревізійної роботи на 2 квартал 2010 року Головним контрольно-ревізійним управлінням України було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року. За наслідками перевірки складено акт ревізії від 14.07.2010 року № 04-21/14, в якому зафіксовані виявлені порушення фінансової дисципліни, зокрема порушення п.12, п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №288 від 28.02.2002р., п.п.1,3 ст.26 Бюджетного кодексу України. Так, відповідачем безпідставно враховані та затверджені в кошторисах підвідомчих інтернатних установ кошти на підвищення посадових окладів окремим працівникам (комірнику, кухарю, кухонному працівнику, сторожу, прибиральнику, трактористу) у звязку із шкідливими і важкими умовами праці на 25%. Дане підвищення, на думку позивача, вказаним працівникам не передбачено, оскільки останні не підпадають під категорію робітників усіх професій, що працюють у відділеннях та обслуговують хворих, відповідно до п.2.4.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним Наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Міністерства охорони здоровя України №308/519 від 05.10.2005 р. Вчинене порушення призвело до зайвого виділення підвідомчим закладам Головного управління бюджетних коштів, які повністю профінансовані та спрямовані на оплату праці і сплату внесків до державних цільових фондів. Обласному бюджету у звязку з цим завдано шкоди на суму 830389,26 грн. За вчинене правопорушення, передбачене ст.164-12 КУпАП (порушення законодавства про бюджетну систему України), начальника відділу планово-фінансової роботи та відомчого контролю ГУПСЗН Івано-Франківської ОДА ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн. Станом на день розгляду справи виявлені ревізією порушення відповідачем не усунуто, кошти до бюджету не повернуто. На підставі наведеного просили позов задовольнити та стягнути з відповідача протиправно виділені та профінансовані кошти в дохід бюджету.

Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили та пояснили, що підвищення посадових окладів на 25% окремим працівникам підвідомчих закладів (комірнику, кухарю, кухонному працівнику, сторожу, прибиральнику, трактористу) проведені підставно, оскільки дані працівники безпосередньо обслуговують підопічних, надають допомогу молодшим медичним сестрам у заспокоєнні хворих у стані психомоторного збудження, беруть участь у трудотерапії підопічних, перевезенні хворих, їх пошуку у разі самовільного залишення закладу, що передбачено у відповідних посадових інструкціях та є специфікою їхніх посадових обовязків. Так, у кожній посадовій інструкції відповідно до вимог підпункту 12 пункту 2.4.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 р. №308/519, містяться окрім загальних обовязків конкретні обовязки, що зобовязують кожного працівника безпосередньо здійснювати обслуговування хворого (підопічного) у разі потреби. Крім того, конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у звязку із шкідливими і важкими умовами праці є виключною компетенцією керівника кожного окремого закладу за погодженням з профспілковим комітетом залежно від функціональних обовязків та обсягу роботи працівника, а також керівник несе відповідальність за достовірність характеристик умов праці працівників на робочих місцях. Поряд з цим зазначили, що в інтернатах діють підсобні господарства, лікувально-виробничі майстерні, інші структурні відділення, які функціонують для трудотерапії та реабілітації підопічних, однак на даний час вони входять у структуру інтернатів і не є відокремленими підрозділами, а тому всі працівники інтернатів мають право на підвищення посадового окладу. Самостійне втручання позивача у встановлення посадових обовязків, на думку представників відповідача, є неприпустимим для субєкта владних повноважень і, як наслідок, прийняття неправомірних висновків та стягнення підставно виділених коштів. Просили у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши та оцінивши подані докази, суд встановив наступне.

За результатами проведеної Головним контрольно-ревізійним управлінням України планової ревізії фінансово-господарської діяльності Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації за період з 01.01.2008 року по 01.06.2010 року, що відображена в акті ревізії №04-21/14 від 14.07.2010 року, виявлено ряд порушень фінансово-господарської діяльності, зокрема, порушення п.12, п.20 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №288 від 28.02.2002р., п.п.1,3 ст.26 Бюджетного кодексу України, а саме: відповідачем безпідставно враховані та затверджені в кошторисах підвідомчих інтернатних установ кошти на підвищення посадових окладів у звязку із шкідливими і важкими умовами праці на 25% окремим працівникам (комірнику, кухарю, кухонному працівнику, сторожу, прибиральнику, трактористу) психоневрологічних інтернатів (Снятинський, Делятинський, Погонянський), геріатричних пансіонатів (Івано-Франківський, Коршівський, Коломийський), дитячих будинків-інтернатів (Залучанський, Снятинський, Коломийський).

Відповідно до п.7 ст.10 Закону України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні відповідачу направлено лист-вимогу Про усунення порушень фінансової дисципліни № 09-04-14/4693 від 26.07.2010 року з вимогою, зокрема, забезпечити відшкодування за рахунок осіб, винних у зайвому виділенні коштів на підвищення посадових окладів у звязку з шкідливими і важкими умовами праці на 25 відсотків на загальну суму 830 389,26 грн., в тому числі за КЕКВ 1110 Оплата праці працівників бюджетних установна суму 609 145,63 грн. та відповідно за КЕКВ 1120 Нарахування на заробітну плату на суму 221 243,63 грн., та приведення у відповідність з чинним законодавством тарифікаційних списків на оплату праці розпорядників коштів нижчого рівня.

Підставою для винесення вимоги КРУ слугував висновок котрольно-ревізійного органу про те, що право на підвищення посадових окладів мають тільки ті робітники всіх професій, які працюють у відділеннях психоневрологічних інтернатів, геріатричних пансіонатів, дитячих будинків-інтернатів для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку та обслуговують хворих.

Відповідач згідно листів від 04.08.2010р., 20.08.2010 р., 29.09.2010р. вимогу позивача залишив без виконання. Станом на день розгляду справи виявлені ревізією порушення відповідачем не усунено, кошти до бюджету не повернуто.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.11 Закону України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні N 2939-XII від 26.01.1993 року плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік.

Відповідно до п.1 наказу Головного контрольно-ревізійного управління України №111 від 09.01.2001 року Про затвердження Положення про Контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі контрольно-ревізійні управління в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі є органами виконавчої влади, входять до складу державної контрольно-ревізійної служби в Україні і підпорядковуються Головному контрольно-ревізійному управлінню України.

Відповідно до п 2.1. даного Положення основним завданням управління є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в місцевих органах виконавчої влади, в органах місцевого самоврядування, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Згідно із п.2.2.2 вищенаведеного Положення управління організовує і здійснює державний фінансовий контроль та проводить у підконтрольних установах ревізії фінансово-господарської діяльності, використання і збереження фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильності визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, цільового та ефективного використання коштів державного та місцевих бюджетів, стану і достовірності бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Управління вживає в установленому порядку заходи для усунення виявлених під час державного фінансового контролю порушень законодавства, а саме: звертається до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів; у судовому порядку стягує у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства (п.2.2.5 даного Положення).

Пунктом 3.1.9 згаданого Положення передбачено право позивача пред'являти, у межах своєї компетенції, керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням законодавства. А також має право звертатись до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів (п.3.1.12 даного Положення).

При цьому рішення управління, прийняті в межах його повноважень, є обов'язковими для виконання центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями всіх форм власності, а також громадянами (п.8 Положення).

Згідно ст.15 Закону України Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обовязковими для виконання службовими особами субєктів, що ревізуються.

Державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. При цьому інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Відповідно до ч. 6 ст. 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" порядок проведення державною контрольно-ревізійною службою державного фінансового аудиту та інспектування встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В п.35 Порядку проведення інспектування державною контрольно-ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №550 від 20 квітня 2006 року, визначено, що виявлені допущені об'єктом контролю порушення законодавства, контроль за дотриманням якого віднесено до компетенції служби, фіксуються в констатуючій частині акта ревізії з обов'язковим посиланням на норми законів чи інших нормативно-правових актів, які порушено, та зазначенням винних у їх допущенні осіб.

Відповідно до п.46 Порядку, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпечено повне усунення виявлених порушень, органом служби у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до нього - не пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

За результатами проведеної ревізії у межах наданих прав органи служби вживають заходів для забезпечення: притягнення до адміністративної, дисциплінарної та матеріальної відповідальності винних у допущенні порушень працівників об'єктів контролю; звернення до суду в інтересах держави щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а також стягнення у дохід держави коштів, одержаних за незаконними договорами, без встановлених законом підстав або з порушенням вимог законодавства; застосування заходів впливу за порушення бюджетного законодавства (п.50 Порядку).

Враховуючи наведене, судом встановлено, що ревізія відповідача проводилась відповідно до плану контрольно-ревізійної роботи Головного контрольно-ревізійного управління України та на підставі направлень на проведення ревізії (т.2 а.с.102-106).

Судом встановлено, що ревізією дотримання законодавства при встановленні підвищення посадових працівникам психоневрологічних інтернатів, геріатричних пансіонатів, дитячих будинків-інтернатів для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку, які у своїй діяльності підпорядковуються Головному управлінню праці та соціального захисту населення Івано-Форанківської ОДА, виявлено, що в порушення п.2.4.5 Умов оплати праці працівників охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджених спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерством охорони здоровя України №308/519 від 05.10.2005 р., протягом 2008-2010 року штатні розписи та тарифікаційні списки всіх без винятку 9 інтернатних закладів розроблялися та затверджувалися з урахуванням підвищення посадових окладів (тарифних сатавок) всім без винятку працівникам на 25 % у звязку із шкідливими і важкими умовами праці, в тому числі і робітникам, що не працюють у відділеннях та безпосередньо хворих не обслуговують.

Так, фінансування інтернатів, що за відомчим підпорядкуванням належать до Головного управління праці та соціального захисту населення, здійснюється відповідно до Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №228 від 28.02.2002 р.

Відповідно до вимог пункту 12 даного Порядку головні розпорядники розглядають показники проектів кошторисів розпорядників нижчого рівня щодо законності та правильності розрахунків, доцільності запланованих видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, правильності їх розподілу відповідно до економічної класифікації видатків та класифікації кредитування бюджету, повноти надходження доходів або повернення кредитів, додержання діючих ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства та складають проекти зведених кошторисів.

Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об'єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому періоді (пункт 20 Порядку).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" N 1298 від 30 серпня 2002 року розроблені Умови оплати праці працівників охорони здоровя та установ соціального захисту населення, затверджені спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства охорони здоровя України від 05.10.2005 р. №308/519, які застосовуються при обчисленні заробітної плати, зокрема, працівникам закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення незалежно від підпорядкування. Працівникам таких закладів, підпорядкованим окремим органам державної влади, можуть установлюватись додаткові умови оплати праці, передбачені відповідними нормативно-правовими актами.

Відповідно до п.2.4.5 Умов оплати праці працівників охорони здоровя та установ соціального захисту населення передбачено підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці на 25 та 15 відсотків працівникам закладів та структурних підрозділів, перелік яких наведено у додатку 3. При цьому, конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці згідно з підпунктами 1-9, затверджується керівником закладу, установи за погодженням з профспілковим комітетом у залежності від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах праці.

Згідно додатку 3 до Умов оплати праці працівників охорони здоровя та установ соціального захисту населення у розділі 1 визначено перелік закладів, підрозділів та посад, робота в (на) яких дає право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці. Так, згідно п.1.13 даного розділу право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці мають, зокрема, робітники всіх професій, що працюють у відділеннях та обслуговують хворих, у психоневрологічних інтернатах та геріатричних пансіонатах, дитячих будинках-інтернатах для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку, центрах (комплексах) ранньої реабілітації дітей-інвалідів, центрах (відділеннях) реабілітації інвалідів.

За таких умов позивачем правомірно визначено порушення бюджетного законодавства стосовно підвищення тарифних ставок на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці окремим робітникам (комірнику, кухарю, кухонному працівнику, сторожу, прибиральнику, трактористу) психоневрологічних інтернатів (Снятинський, Делятинський, Погонянський), геріатричних пансіонатів (Івано-Франківський, Коршівський, Коломийський), дитячих будинків-інтернатів (Залучанський, Снятинський, Коломийський).

Стосовно посилання представника відповідача на те, що у зазначених вище закладах функціонують підсобні господарства і вказані робітники працюють у цих господарствах, у звязку з чим вони мають право на підвищення тарифних ставок на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці, суд зазначає наступне.

Згідно додатку 3 до Умов оплати праці працівників охорони здоровя та установ соціального захисту населення в пункті 1.12 розділу 1 визначено, зокрема, що робітники усіх професій, які працюють у підсобних господарствах при психіатричних (психоневрологічних) закладах, установах, психоневрологічних інтернатах та геріатричних пансіонатах, дитячих будинких-інтернатах для дітей з вадами фізичного або розумового розвитку, мають право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці.

При цьому в судове засідання на підтвердження своїх доводів представник відповідача надав суду статути підсобних господарств Коломийського геріатричного пансіонату (т.1 а.с.218-222) та Снятинського психоневрологічного інтернату (т.1 а.с143-146). Крім цього, послався на лист Державного казначейства України №3.4-07/1277-5691 від 10.05.2007 року «Щодо питання діяльності підсобних господарств», згідно якого працівники підсобних господарств обревізованих 9 закладів були включені до штатного розпису установи, структурним підрозділом якого є підсобне господарство.

При цьому судом встановлено, що відповідно до штатних розписів на 2008-2009 роки Залучансього дитячого будинку-інтернату (т.1 а.с.223-244), Коломийського геріатричного пансіонату (т.1 а.с.202-208), Снятинського психоневрологічного інтернату (т.1 а.с.94-101) передбачено посади завідуючого підсобного господарства. У штатних розписах за цей період Погонянського психоневрологічного інтернату (т.1.а.с.147-156), Коломийського дитячого будинку-інтернату (т.2 а.с.40-45), Делятинського психоневрологічного інтернату (т.2 а.с.61-66) не передбачено посади завідуючого підсобного господарства, а тільки посади завгоспів, інструкторів з трудової терапії, з виробничого навчання, по підготовці працівників у майстернях тощо. По Івано-Франківському геріатричному пансіонаті, Коршівському геріатричному пансіонаті та Снятинському дитячому будинку-інтернаті представник відповідача на вимогу суду не надав штатні розписи. Зазначене свідчить, що не у всіх обревізованих закладах діють підсобні господарства та виробничі майстерні.

В той же час згідно розрахунку затверджених та зайво виділених коштів підвідомчим установам Головним управлінням праці та соціального захисту населення Івано-Франківської ОДА за 2008р., 2009р., січень-лютий 2010р., зробленого в ході ревізії (т.2 а.с.107-112), вбачається, що контрольно-ревізійним органом в переліку посад працівників інтернатів, пансіонатів та будинків-інтернатів, зазначено посади робітників, як-от комірників, машиністів по пранню спецодягу, прибиральників території, кочегарів, трактористів, опалювачів, водіїв, операторів котельні, машиністів по пранню білизни, машиністів насосних установок, сторожів, робітників очисних споруд, робітників з благоустрою тощо, які не мають право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці. При цьому в переліку відсутні посади завідуючих підсобних господарств, інструкторів з трудової терапії, з виробничого навчання, по підготовці працівників у майстернях, які згідно п.1.12 та п.1.13 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення мають право на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці, що свідчить про врахування зазначених положень законодавства під час проведення ревізії. В той же час представник відповідача на вимогу суду не надав докази, як-от накази керівника відповідного закладу про прийняття зазначених робітників на роботу саме у такий структурний підрозділ інтернатів, пансіонатів та будинків-інтернатів як підсобне господарство, що позбавляє суд можливості дійти висновку про виконання вищевказаними робітниками своїх обовязків саме у підсобних господарствах.

З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що Головним контрольно-ревізійним управлінням України в ході проведеної ревізії правомірно встановлено безпідставне підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці для робітників, які не працюють у відділеннях та не обслуговують хворих, на загальну суму 830389,26 грн.

З наведених мотивів суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на те, що конкретний перелік посад працівників, яким посадові оклади (тарифні ставки) підвищуються у зв'язку зі шкідливими і важкими умовами праці затверджені керівниками закладів, установ за погодженням з профспілковими комітетами у залежності від функціональних обов'язків та обсягу роботи у шкідливих та важких умовах праці. А також критично оцінює посилання представника відповідача на акти ревізій вищевказаних інтернатів, пансіонатів за попередні роки, якими такі порушення не були встановлені, оскільки проведеними ревізіями взагалі не перевірялися питання щодо правомірності підвищення посадових окладів (тарифник ставок) у звязку із шкідливими та важкими умовами праці на 25% (т.2 а.с.172-185).

Крім наведеного вище, судом встановлено, що 05.08.2010 року за вчинене правопорушення, передбачене ст.164-12 КУпАП (порушення бюджетного законодавства), Івано-Франківським міським судом (справа №3-5325/2010р.) заступника начальника управління фінансів, бухобліку та контролю, начальника відділу планово-фінансової роботи та відомчого контролю ГУПСЗН Івано-Франківської ОДА ОСОБА_4 притягнуто до адміністративної відповідальності з накладенням адміністративного стягнення - штрафу у розмірі 510 грн. (т.1 а.с.22). Даною постановою суду встановлено вину вказаної посадової особи відповідача у вчиненні порушенні законодавства про бюджетну систему України, а саме: у безпідставному врахуванні та затвердженні у кошторисах підвідомчих інтернатних установ коштів на підвищення посадових окладів (ставок) на 25 відсотків у зв'язку зі шкідливими та важкими умовами праці працівникам (комірнику, кухару, кухонному працівнику, сторож, прибиральнику, трактористу), яким дане підвищення не передбачене пунктом 2.4.5 Умов оплати праці працівників закладів охорони здоров'я та установ соціального захисту населення, що призвело до зайвого виділення бюджетних коштів на загальну суму 830389,26 грн. Рішення набрало законної сили.

Відповідно до вимог п.4 ст.72 КАС України вирок суду в кримінальній справі або постанова суду у справі про адміністративний проступок, які набрали законної сили, є обов'язковими для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалений вирок або постанова суду, лише в питаннях, чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.

А тому суд приходить до висновку про законність дій позивача, правомірного заявлення вимог відповідачу про усунення порушень бюджетного законодавства, стягнення в дохід бюджету 830 389,26 грн.

За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України.

Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Головного управління праці та соціального захисту населення Івано-Франківської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25925236 вул.Леся Курбаса,2, м. Івано-Франківськ, 76018) в дохід обласного бюджету безпідставно виділені кошти в сумі 830 389,26грн. (вісімсот тридцять тисяч триста вісімдесят дев"ять гривень двадцять шість копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, визначені ст.254 КАС України.

Суддя:Лучко О.О.

Постанова складена в повному обсязі 28.02.2011 року.