ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2015 року 12год.22хв.Справа № 808/5530/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представники Єзерницька Ю.К, Ісаєва Н.В., Попова С.О., третьої особи - Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради: представник Філіпенко О.В.,
відповідача: представник Антонець І.В., третьої особи - Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради: представник Фінін П.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
до Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас", треті особи: Департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради
про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Запорізькій області (далі - позивач або ДФІ в Запорізькій області) звернулась з адміністративним позовом до Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас" (далі - ДЮШКБМ "Спас", відповідач) про стягнення в дохід місцевого бюджету м. Запоріжжя 47178,96 грн.
Під час судового розгляду справи залучено до участі у справі як третю особу на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Департамент фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради, як третю особу на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за наслідками проведеної ревізії Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, останньому було запропоновано усунути виявлені в ході ревізії порушення шляхом стягнення з Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас" збитків (донарахованої орендної плати) за Договором оренди від 02.09.2009 № 35/09 в сумі 47178,96 грн. Порушення усунуті не були, у зв'язку з чим позивач звернувся в інтересах держави з вказаним позовом про стягнення з Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас" донарахованої орендної плати.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали у повному обсязі та надали пояснення в обґрунтування позову, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник третьої особи на стороні позивача вважала позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. Крім того пояснила, що сума заборгованості в розмірі 978,85 грн. відповідачем сплачена, кошти надійшли на відповідні рахунки.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила та пояснила, що позивачем порушень діючого законодавства щодо умов оренди комунального майна не допущено та вимоги позивача є необґрунтованими та незаконними. Враховуючи, що у періоді, за який проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, розмір орендної плати, яка сплачувалася відповідачем, був визначений умовами укладеного договору, та відповідні зміни щодо встановлення орендної ставки в іншому розмірі не були внесені за згодою сторін, доводи позивача про недоотримання місцевим бюджетом доходу в вигляді орендної плати на загальну суму 46200,11 грн. є необґрунтованими. Крім того пояснила, що сума 978,85 грн. відповідачем сплачена. Просить у задоволенні позову відмовити повністю.
Представник третьої особи на стороні відповідача зазначив, що підстави для стягнення коштів відсутні, оскільки у періоді, за який була проведена ревізія фінансово-господарської діяльності Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, орендна плата нараховувалась і сплачувалась відповідачем за ставками, які визначені умовами укладеного договору оренди. Також представник вважає, що позивач діє не у спосіб, передбачений законом при визначені розміру збитків, оскільки відсутній нормативно-правовий акт, який регулює порядок визначення збитків. Просить у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
У період з 12.01.2015 по 17.02.2015 співробітниками ДФІ в Запорізькій області згідно пункту 1.2.4.1 Плану контрольно-ревізійної роботи на 1 квартал 2015 року проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради за період з 01.05.2012 по 31.12.2014 та окремих питань фінансово-господарської діяльності за період з 01.04.2011 по 31.12.2014 за результатами якої складено Акт № 06-21/1 від 17.02.2015 (а.с. 10-13).
В Акті ревізії зазначено, що між Управлінням комунальної власності Запорізької міської ради та Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас" укладено договір оренди об'єкта права комунальної власності територіальної громади м.Запоріжжя від 02.09.2009 № 35/09. Згідно вказаного договору, в оренду передано будівлю кафе загальною площею 207,58 кв.м., артзал загальною площею 130,2 кв.м., кіоск сувенірів загальною площею 34,4 кв.м., склади, вбиральня загальною площею 26,6 кв.м., трансформаторна підстанція та інші споруди на земельній ділянці площею 11374 кв.м.
Додатковою угодою від 20.08.2010, частину будівлі кафе загальною площею 103,6 кв.м. передано в суборенду ТОВ "Козацький смак" на термін 2 роки 11 місяців (з 09.08.2010 року по 09.07.2013), ставка орендної плати суборендарю встановлено в розмірі 35%, орендарю - залишено без змін (1%).
Пунктом 1 рішення Запорізької міської ради від 26.06.2012 № 38 "Про встановлення дитячо-юнацькій школі козацько-бойового мистецтва "Спас" орендної ставки у розмірі 1% за оренду об'єкта права комунальної власності по вул.Т.Бульби, 14" передбачено відповідачу орендна ставка у розмірі 1% від вартості орендованого майна, визначеної шляхом незалежної оцінки, за оренду об'єкта права комунальної власності по вул. Тараса Бульби, 14.
Відповідно до рішення Запорізької міської ради № 47 від 06.04.2011 для розміщення громадських організацій на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності і становить понад 50 кв.м. ставку орендної плати встановлено в розмірі 7%.
Таким чином позивач в акті ревізії зазначає, що в порушення ст. 629 Цивільного кодексу України, п. 2 ст. 193 гл.22 Господарського кодексу України, п. 3.4 Договору оренди від 02.09.2009 № 35/09, внаслідок застосування ставки орендної плати у розмірі 1% замість 7% місцевим бюджетом недоотримано доходів у сумі 46200,11 грн. Крім того, наявна заборгованість по сплаті орендної плати в сумі 978,85 грн.
Не погодившись із висновками ревізії, Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради надані заперечення до Акту ревізії (а.с. 14-18), які були розглянуті та надано відповідний висновок, яким заперечення не прийнято та висновки Акту залишено без змін (а.с. 19-24).
26.03.2015 ДФІ в Запорізькій області направлено лист щодо усунення порушень законодавства, згідно з яким від Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради вимагалось опрацювати матеріали ревізії та усунути виявлені порушення законодавства, у тому числі відшкодувати збитки, завдані порушеннями, в установленому законом порядку, а також було запропоновано стягнути з ДЮШКБМ "Спас" збитки (донараховану орендну плату) по договору оренди від 02.09.2009 № 35/09 в сумі 46200,11 грн. (пункт 3.2), та вичерпну інформацію про вжиті заходи з усунення порушень та недоліків разом із завіреними копіями підтверджуючих документів надати до ДФІ в Запорізькій області до 15.05.2015 (а.с. 25-28).
У зв'язку з не усуненням Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради виявлених порушень, позивач звернувся з позовом про стягнення завданих збитків з ДЮШКБМ "Спас"
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначені Законом України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" № 2939-ХІІ від 26.01.1993 (далі - Закон № 2939).
Згідно статті 2 Закону України № 2939, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Статтею 10 Закону України № 2939 визначені права органу державного фінансового контролю, серед яких зокрема надано право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства; звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів; у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Як зазначено в Акті ревізії, ДФІ в Запорізькій області встановило порушення Департаментом комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради ст. 629 Цивільного кодексу України, пункту 2 статті 193 Господарського кодексу України, п. 3.4 Договору оренди від 02.09.2009 № 35/09 в частині того, що орендна плата підлягає обов'язковому перерахунку на вимогу однієї із сторін у випадку затвердження органом місцевого самоврядування нових річних ставок орендної плати за використання нерухомого майна.
Судом встановлено, що 02.09.2009 між Управлінням житлового господарства Запорізької міської ради та Дитячо-юнацької школи козацького бойового мистецтва "Спас" з іншого боку укладено договір № 35/09 оренди об'єкта права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя по вул. Тараса Бульби, 14 (а.с.29-31).
Згодом до вказаного договору укладені додаткова угод від 25.01.2010 року до договору від 02.09.2009 №35/09 (а.с.33), від 20.08.2010 року до договору від 02.09.2009 №35/09 (а.с.33 зворот) та додатковий договір від 08.08.2011 року та від 20.09.2012 року (а.с.35-36, 36 зворот). Також згідно додаткової угоди від 20.08.2010, частину будівлі кафе загальною площею 103,6 кв.м. передано в суборенду ТОВ "Козацький смак" на термін 2 роки 11 місяців (з 09.08.2010 по 09.07.2013).
06.04.2011 Запорізькою міською радою прийнято рішення № 47 "Про затвердження і введення в дію річних ставок орендної плати за використання нерухомого майна права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя", яким встановлено, що при оренді нерухомого майна права комунальної власності територіальної громади м. Запоріжжя застосовуються ставки орендної плати, які затверджуються Кабінетом Міністрів України для об'єктів права державної власності. Згідно з пунктами 5, 6 вказаного рішення, Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради та комунальним підприємствам, які є орендодавцями комунального майна, доручено здійснити заходи щодо перерахунку за згодою сторін розміру орендної плати за чинними договорами оренди з метою приведення орендних ставок у відповідність до норм цього рішення. Момент зміни розміру орендної плати за чинними договорами оренди збігається з датою укладання відповідних додаткових угод до договорів (а.с. 40).
Таким чином, відповідно до пункту 5 зазначеного рішення, обов'язковою умовою для здійснення перерахунку розміру орендної плати за чинними договорами оренди є згода сторін.
Пунктом 27 Додатку 2 до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1995 № 786, визначено, що орендні ставки за розміщення творчих спілок, громадських, релігійних та благодійних організацій на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності і становить понад 50 кв. метрів встановлюються у розмірі 7 %.
Зміна або розірвання договору регулюються статтею 651 Цивільного кодексу України та статтею 188 Господарського кодексу України.
Так, згідно зі статтею 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до положень статті 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Відповідно до положень статті 21 цього ж Закону, розмір орендної плати може бути змінено за погодженням сторін. Розмір орендної плати може бути змінено на вимогу однієї з сторін, якщо з незалежних від них обставин істотно змінився стан об'єкта оренди, а також в інших випадках, встановлених законодавчими актами України.
Враховуючи, що у періоді червень-грудень 2011 року, січень-червень 2012 року, який охоплений ревізією фінансово-господарської діяльності Департаменту комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, розмір орендної плати, яка сплачувалась відповідачем, був визначений умовами укладеного договору оренди, суд дійшов висновку, що доводи позивача про недоотриманий місцевим бюджетом дохід за вказаний період на загальну суму 46200,11 грн. (збитки), є необґрунтованими, у зв'язку з чим позовні вимоги щодо стягнення зазначеної суми не підлягають задоволенню.
Крім того, сума заборгованості по орендній платі 978,85 грн. відповідачем сплачена на підставі рішення суду про стягнення коштів (а.с.117-126), а тому відсутні підстави для повторного стягнення вказаної суми.
Згідно із положеннями частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Позивачем не доведено порушення відповідачем вимог законодавства України щодо недоплати орендної плати за оренду комунального майна як підстави для стягнення збитків у сумі 47178,96 грн., у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що позовні вимоги ДФІ в Запорізькій області не підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя С.М.Дуляницька