233 № 233/6113/15-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2015 року м. Костянтинівка
11:30 год.
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді Котормуса Т.І.;
за участі секретаря судового засідання Циганенко Ю.О.;
позивача ОСОБА_1;
представника відповідача Борисевич Д.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
23 жовтня 2015 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області в якій просить суд скасувати постанову про накладення адміністративного стягнення від 15.10.2015р. серії АА №187457, винесеної заступником начальника Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області Черепаковою О.В. відносно позивача, як головного бухгалтера Управління Держземагентства в Ясинуватському районі в повному обсязі.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона працює на посаді головного спеціаліста - бухгалтера Управління Держгеокадастру в Ясинуватському районі Донецької області з 24.09.2015р. Зазначає, що 02.10.2015р. вона отримала протокол про адміністративне правопорушення №576464 серії АА та 16.10.2015р. постанову про накладення адміністративного стягнення від 15.10.2015р. за №187457 серії АА, яка була винесена відповідачем. Вважає її незаконною, оскільки у спірному протоколі йдеться про її протправні дії - несвоєчасне перерахування єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з заробітної плати працівників управління за липень 2015 року, сума недоїмки станом на 20.08.2015р. складала 6398,81 грн., однак це не відповідає дійсності. Вказує, що перерахування коштів на сплату єдиного соціального внеску за липень 2015 року відбулось у повному обсязі 17.07.2015р. та 31.07.2015р.
Також звертає увагу суду, що оскаржувана постанова винесена із порушенням процедури її винесення, зокрема вона не розуміє, чому вона вважається такою, що вже притягувалась до відповідальності протягом року. Крім того, позивач зазначає, що факт виникнення недоїмки взагалі є для неї незрозумілим, так як Рішення відповідача про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату єдиного внеску на суму 10004,00 грн. управління не отримувало, а тому її вина відсутня.
Позивачка в судове засідання з'явилась та підтримала свої вимоги у повному обсязі, надала пояснення аналогічні тим, що викладені у позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, проти задоволення позову заперечив та суду пояснив, що оскаржувана постанова прийнята відповідно до вимог чинного законодавства України. Надав суду письмові заперечення на позов.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності та взаємозв'язку, суд встановив наступні обставини справи та відповідні до них правовідносини.
Позивач ОСОБА_1 працює на посаді головного спеціаліста - бухгалтера у порядку переведення з Управління Держземагентства в Ясинуватському районі Донецької області з 24.09.2015р., що підтверджується наказом від 24.09.2015р. №7-к (а.с. 6).
Як видно з довідки від 10.03.2015р. №36746 позивачка ОСОБА_1 взята на облік, як тимчасово переміщена особа з окупованої території с. Верхньоторецьке Ясинуватського району до м. Костянтинівки (а.с. 7).
На підставі протоколу про адміністративне правопорушення від 02.10.2015р. (а.с.9) заступником начальника Костянтинівської ОДПІ було винесено 15.10.2015р. постанову про накладення адміністративного стягнення (а.с. 8), відповідно до якої, ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу у сумі 2550,00 грн. за порушення ч. 5 ст. 165-1 КУпАП, а саме за несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2015 року на суму 17075,91 грн., по граничному строку сплати 20.08.2015р., сума недоїмки склала 6398,81 грн., граничного сплачено в повному обсязі 26.08.2015р. особою, яка протягом року була піддана адміністративному стягненню за таким порушенням, порушено п. 8 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", ч. 5 ст. 165-1 КУпАП.
Як видно із платіжних доручень (а.с. 11-12) єдиний соціальний внесок з заробітної плати за липень 2015 року сплачено 17.07.2015р. у сумі 6120,60 грн. та 31.07.2015р. у сумі 10955,31 грн., а разом 17075,91 грн.
Разом з тим, як стверджується матеріалами справи, відповідачем відносно Управління Держземагантства в Ясинуватському районі Донецької області було прийнято Рішення №288/17-02-0008621702-4652 від 27.07.2015р. про застосування штрафних фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування ) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на суму 10004,89 грн. (а.с. 52).
Судовим розглядом встановлено, що податковий орган, сплачену суму ЄСВ за липень 2015 року зарахував на погашення суми у розмірі 10004,89 грн., яка виникла за рішенням від 27.07.2015р. про застосування штрафних фінансових санкцій, в результаті чого виникла недоїмка у розмірі 6398,81 грн.
Даний спір виник з приводу правомірності накладення адміністративного стягнення на позивачку за несплату ЄСВ, який є наслідком зарахування податковим органом суми спрямованої на оплату ЄСВ.
Розглядаючи даний спір суд виходив із наступних мотивів та положень закону.
Так, відповідно до п. 87.9. ст. 87 ПК України у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що податковий орган дійсно застосував до підприємства, на якому працює позивач, рішення про застосування штрафних фінансових санкцій, воно є узгодженим на даний час і таке рішення згідно визначеної законом черговості повинно бути погашено першим. Тому, за умов чинності такого рішення, податковий орган правомірно списав суму сплачену підприємством позивача як ЄСВ.
Разом з тим, розглядаючи дану справу суд виходить із того, що спірні правовідносини є відмінними від податкових правовідносин за суб'єктом регулювання та при їх вирішенні підлягають застосування норми КУпАП.
А за приписами ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Вирішуючи дану справу судом не встановлено винної поведінки особи позивача при діях, які на думку податкового органу, становлять склад адміністративного правопорушення передбачений ст. 165-1 КУпАП, тобто несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за липень 2015 р.
Відсутність вини позивачки доводиться тим, що вона не була обізнана із рішенням від 27.07.2015р. про застосування штрафних фінансових санкцій, що не заперечується і представником позивача в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи.
Так, як видно із матеріалів справи Управління Держемагантства в Ясинуватському районі Донецької області зареєстровано за адресою Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Білоусова, 10, що підтверджується Випискою з ЄДРПОУ від 08.12.2014р. (а.с. 30).
Саме на цю адресу податковий орган надсилав Рішення від 27.07.2015р. про застосування штрафних фінансових санкцій, що підтверджується описом вкладення у цінний лист, та доказами надсилання поштового листа. Однак, такий лист було повернуто поштовою установою 31.07.2015р. із причиною повернення "організація не розшукана" (а.с. 54).
Така ситуація виникла у зв'язку із тим, що Управління Держемагантства в Ясинуватському районі Донецької області фактично знаходиться за іншою адресою: м. Костянтинівка, вул. Калініна, 13, та своїм листом від 30.01.2015р. №02-20/58 повідомляло поштове відділення про прохання надсилати листи за адресою фактичного місцезнаходження (а.с. 29). Проте, як видно із листа поштової установи від 19.10.2015р. №07/11-2817 такий поштовий конверт було помилково повернуто за зворотною адресою до ОДПІ (а.с. 27).
Також судом встановлено, що листом від 06.10.2015р. №02-21/506 Управління Держемагантства в Ясинуватському районі Донецької області зверталось до ОДПІ з прохання надати копію рішення про застосування штрафних санкцій (а.с. 13), але таке рішення так і не було надано до моменту розгляду даної справи судом, що не заперечується сторонами по справі.
Відтак, судом беззаперечно встановлено, що має місце необізнаність позивачки, на момент сплати ЄСВ за липень 2015р., з рішенням від 27.07.2015р. про застосування штрафних фінансових санкцій відносно установи, де вона обіймає посаду головного бухгалтера, що виключає її винну поведінку при здійсненні оплати ЄСВ за липень 2015р., а отже і відповідальність за ст. 165-1 КУпАП.
Така обставина не була врахована податковим органом при винесенні оскаржуваної постанови, що призвело до безпідставного притягнення позивачки до адміністративної відповідальності за умов відсутності в її діях вини, як обов'язкового елементу складу адміністративного правопорушення.
Виходячи із викладено, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9-11, 69-71, 159-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити повністю.
Скасувати постанову від 15 жовтня 2015 року серії АА №187457 винесену заступником начальника ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про накладення адміністративного стягнення на головного бухгалтера Управління Держземагантства в Ясинуватському районі Донецької області ОСОБА_1.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя