Ухвала суду № 53416538, 12.11.2015, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.11.2015
Номер справи
757/42442/15-к
Номер документу
53416538
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/42442/15-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 листопада 2015 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Карабань В.М., при секретарі Грицюк Н.А., за участю сторони кримінального провадження прокурора Гринкіна А.О., розглянувши в судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання слідчого про призначення позапланової перевірки, -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор прокуратури Печерського району м. Києва Грикін А.О. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.

Встановлено, що СВ Печерського РУ ГУ МВС України в м. Києві проводиться досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015100060000253 від 22.10.2015, за фактом самовільного зайняття земельної ділянки для розміщення автомобільного газоправного пункту на Військовому проїзді, 8 в м. Києві за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України.

Своє клопотання прокурор обґрунтовує тим, що автозаправні станції та комплекси (АЗС та АЗК) відносяться до об'єктів підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об'єктів. Робота АЗС пов'язана з ризиком виникнення надзвичайних ситуацій (пожежі, вибуху та ін.), та враховуючи зазначене, виникла необхідність у проведенні позапланової перевірки з питань додержання вимог чинного законодавства з питань діяльності, пов'язаної з об'єктом підвищеної небезпеки - автомобільного газоправного пункту на Військовому проїзді, 8 в м. Києві.

Досудовим розслідуванням встановлено, що службовими особами Департаменту земельних ресурсів КМДА, відповідно до Порядку здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель м. Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 25.09.2003 № 16/890, проведено обстеження земельної ділянки на Військовому проїзді, 8 в м. Києві. В ході обстеження встановлено, що земельна ділянка площею 1, 8819 га на підставі технічного звіту по встановленню зовнішніх між землекористування обліковується в міському земельному кадастрі за КП СУППР. На частині вказаної земельної ділянки розміщено автомобільний газоправний пункт, експлуатацію та обслуговування якого здійснює ТОВ «Барс 2000» (код ЄДРПОУ 21506169).

Згідно інформації Головного управління Держпраці у Київській області, дозвіл на виконання робіт та експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «Барс 2000» за адресою: м. Київ, Військовий проїзд, 8 в м. Києві не видавався.

Враховуючи, що для проведення перевірки необхідні спеціальні знання у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, та те, що ТОВ «Барс 2000» (код ЄДРПОУ 21506169) здійснює діяльність у м. Києві на Військовому проїзді, 8, прокурор звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення в межах кримінального провадження №42015100060000253 позапланової перевірки ТОВ «Барс 2000» (код ЄДРПОУ 21506169) з дотримання вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці при здійсненні діяльності, пов'язаної з об'єктом підвищеної небезпеки - автомобільного газоправного пункту на Військовому проїзді, 8 в м. Києві.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав з вищевказаних підстав, обґрунтувавши поясненнями просить суд його задовольними в повному обсязі.

Вивчивши матеріали клопотання та доводи прокурора, суд приходить до висновку про його задоволення у зв'язку з наступним.

Відповідно до ст. 93 КПК України сторона обвинувачення, серед іншого, здійснює збирання доказів, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.

Разом із тим, станом на даний час КПК України не передбачено призначення перевірок в межах кримінального провадження прокурором або слідчим, виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40 КПК України, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому, надавались повноваження призначати ревізії та перевірки в порядку, визначеному законом.

Пункотом 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Відповідно до Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", об'єктом підвищеної небезпеки є об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру. До потенційно небезпечних об'єктів відносять об'єкти, на яких можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, біологічні препарати, а також інші об'єкти, що за певних обставин можуть створити реальну загрозу виникнення аварії.

Тому автозаправні станції та комплекси (АЗС та АЗК) відносяться до об'єктів підвищеної небезпеки та потенційно небезпечних об'єктів. Робота АЗС пов'язана з ризиком виникнення надзвичайних ситуацій (пожежі, вибуху та ін.).

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" Державний нагляд та контроль у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, здійснюють уповноважені законами органи влади, в тому числі центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи (у разі утворення), до відання яких

відповідно до закону віднесені питання, які стосуються забезпечення екологічної безпеки та охорони навколишнього природного середовища.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки" до повноважень центральних органів виконавчої влади у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки, належить, зокрема, здійснення державного регулювання і контролю у сфері

діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки.

Згідно із Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Відповідно до Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду у Київській області та місті Києві, затвердженого наказом Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України № 186-К від 02.12.2011, до основних завдань Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та місті Києві відноситься організація та здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань: промислової безпеки, охорони праці, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю; геологічного вивчення надр, їх використання та охорони, а також використання і переробки мінеральної сировини; безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення; безпечного проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення; трубопровідного транспорту, функціонування ринку природного газу та діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки та потенційно небезпечними об'єктами.

Згідно із розпорядженням Кабінету Міністрів України №1021-р від 30.09.2015, повноваження Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України передано Державній службі України з питань праці.

Територіальним органом Державної служби України з питань праці у м. Києві є Головне управління Держпраці у Київській області. Задовольняючи клопотання про проведення позапланової перевірки суд виходить із того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, необхідні спеціальні знання у сфері діяльності, пов'язаної з об'єктами підвищеної небезпеки. Надані документи та зазначені в них обставини свідчать про наявність передбачених законом обставин, які обґрунтовують необхідність призначення проведення виїзної перевірки.

З огляду на зазначене, керуючись ст.ст. 2, 36, 91-94, 110, 369-372, Законом України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 №408 "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора прокуратури Печерського району м. Києва Гринкіна А.О. про надання дозволу на проведення в межах кримінального провадження №42015100060000253 позапланової перевірки - задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки ТОВ «Барс 2000» (код ЄДРПОУ 21506169) з дотримання вимог законодавства з питань промислової безпеки та охорони праці при здійсненні діяльності, пов'язаної з об'єктом підвищеної небезпеки - автомобільного газоправного пункту на Військовому проїзді, 8 в м. Києві, проведення якої доручити співробітникам Головного управління Держпраці у Київській області.

Визначити термін проведення позапланової строком в один місяць з дати винесення ухвали.

Слідчий суддя В.М.Карабань