ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10 листопада 2015 р. Справа № 909/602/14
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Максимів Т. В. , секретар судового засідання Манів-Головецька О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА про відстрочку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 у справі
за позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 Консорт Лтд.", просп.Червонозоряний, 57, м.Київ 110, 03110
до відповідача: Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 21, м.Івано-Франківськ, 76018
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, вул. Дністровська,14, м.Івано-Франківськ,76018
про стягнення 294300049,47 грн.
за участю:
від позивача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність № НАМ 123631, зареєстровано в реєстрі № 86 від 31.01.15)
від заявника (відповідача): ОСОБА_3- представник, (довіреність № 1636/01-04 від 26.11.14р.)
від заявника (відповідача): ОСОБА_4 - юрисконсульт, (довіреність № 18/04-01 від 10.01.14р.)
від прокуратури: ОСОБА_5 - заступник начальника відділу, (службове посвідчення № 029687 від 20.10.14)
від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області, представники не з'явилися.
ВСТАНОВИВ:
Департамент будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА звернувся до господарського суду Івано-Франківської області із заявою № 275/01-04 від 26.02.15 (вх. № 2222/15 від 27.02.15) про відстрочку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 у справі № 909/602/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 Консорт Лтд." до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення 294300049,47 грн. до 10.03.16. В обґрунтування вказаної заяви посилаються на те, що на даний час рішення суду виконати неможливо, оскільки відсутні відкриті бюджетні асигнування на погашення заборгованості.
Представники заявника в судовому засіданні вимоги, викладені в заяві про відстрочку підтримали в повному обсязі та подали додаткові пояснення по даній заяві вх.№17553/15 від 10.11.15.
Прокурор в судовому засіданні підтримав вимоги заявників щодо відстрочки виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14.
Представник позивача в судовому засіданні щодо задоволення заяви про відстрочку виконання рішення заперечив з підстав, викладених у відзиві на заяву про відстрочення виконання рішення вх.№16087/15 від 20.10.15, зокрема зазначив, що в поданій заяві Департаменту відсутні посилання на об"єктивні обставини, що ускладнюють виконання рішення, а посилання на те, що на рахунках Департаменту немає грошових коштів і їх необхідно передбачати шляхом підготовки акта Кабінету Міністрів України про виділення коштів є безпідставним.
Представник третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача не з'явився, причин неприбуття не повідомив, хоча належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи.
На виконання вимог ухвали суду від 20.10.15 від Міністерства екології та природних ресурсів України надійшли письмові пояснення вх.№17404/15 від 09.11.15, згідно яких на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 24.07.13 №740-р "Про виділення коштів для здійснення у 2013 році невідкладних природоохоронних заходів" у План природоохоронних заходів за бюджетною програмою КПКВК 2401270 "Здійснення природоохоронних заходів" на 2013 рік включено захід "Проведення невідкладних природоохоронних заходів з видалення, перевезення та утилізації небезпечних відходів гексахлорбензолу, що перебувають на полігоні твердих токсичних відходів у Калуському районі Івано-Франківської області на суму 280000,000 тис. грн. Розділами відкритих асигнувань від 03.09.13 №247, від 25.11.13 №335 та від 19.12.13 №432 зазначена вище сума коштів перерахована Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА в повному обсязі.
Через неналежне фінансування, казначейством у 2013 році недофінансовано видатки у сумі 2943000,049 тис. грн., з них виконавцю послуг ТОВ "ОСОБА_1 Консорт Лтд." 245454,688 тис. грн. Станом на I кв. 2014 року частина кредиторської заборгованості погашена у сумі 20789996,32 тис. грн. У подальшому питання погашення кредиторської заборгованості не розглядалося та виключено із Плану природоохоронних заходів на 2014 рік.
У 2015 році кредиторська заборгованість підтверджена органами Держказначейства, однак до Плану природоохоронних заходів на 2015 рік не включена, оскільки постановою Верховної ОСОБА_4 України від 19.03.15 №270-VIII створено Тимчасову слідчу комісію із розслідування обставин розкрадання державних коштів під час надання послуг зі збирання небезпечних відходів гексахлорбензолу.
Розглянувши заяву, вислухавши прокурора та відповідача, дослідивши та оцінивши докази відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, суд вважає, за правильне взяти до уваги наступне.
Рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 у справі №909/602/14 залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 01.09.14 позов ТОВ "ОСОБА_1 Консорт Лтд." до Департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСОБА_6 управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області про стягнення заборгованості в сумі 294 300 049,47 грн. - задоволено. На виконання вказаного рішення видано наказ №1034 від 09.09.14. Департамент є бюджетною установою і фінансування оплати послуг зі збирання небезпечних відходів, проведення невідкладних природоохоронних заходів з видалення, перевезення та утилізації небезпечних відходів гексахлорбензолу, що перебувають на полігоні твердих токсичних відходів у Калуському районі Івано-Франківської області здійснювалось за рахунок коштів державного бюджету, тому даний наказ знаходиться на виконанні у ОСОБА_6 управлінні державної казначейської служби України в Івано-Франківській області.
Як вбачається з письмових пояснень ОСОБА_6 управління державної казначейської служби України в Івано-Франківській області ( вх.№16022/15 від 20.10.15), в 2014 році відповідальним виконавцем визначено Департамент будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА, який надав платіжні доручення на оплату послуг наданих позивачем на загальну суму 20790000,00 грн., які виконані.
Проте, 02.09.14 відповідно до листа Міністерства екології та природних ресурсів України №5/1-11/10689-14 09.09.14 відкликано відкриті асигнування в сумі 125077303,68 грн. КЕКВ 2281 КПКВ 2401270.
Станом на 20.10.15 в ГУДКСУ в Івано-Франківській області за департаментом рахується кредиторська заборгованість по КПКВ 2401270 "Здійснення природоохоронних заходів" по КЕКВ 2281 "Дослідження і розробки, окремі заходи розвитку по реалізації державних (регіональних) програм" в сумі 224664690,74 грн. по договорах укладених із ТОВ "ОСОБА_1 Консорт Лтд." та по КПКВ 7791700 "Здійснення заходів щодо запобігання виникнення надзвичайної ситуації на Домбровському кар"єрі в м.Калуші Івано-Франківської області" в сумі 69635358,80 грн. та відсутні відкриті асигнування та платіжні доручення Департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА для оплати заборгованості на користь ТОВ "ОСОБА_1 Консорт Лтд."
Згідно зі статтею 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.
Відповідно до ст. 115 ГПК України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України і виконуються у порядку, встановленому Законом України "Про виконавче провадження".
Частиною першою ст. 121 ГПК України встановлено при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Згідно п. 7.2 постанови пленуму Вищого господарського суду № 9 від 17.10.12 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
При вирішенні питання про розстрочку виконання рішення суду враховуються інтереси обох сторін.
Господарський процесуальний кодекс України не визначає переліку обставин, які свідчать про неможливість виконання рішення чи ускладнюють його виконання, тому суд оцінює докази щодо наявності таких обставин в порядку ст. 43 ГПК України за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Частиною 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" встановлено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Згідно приписів ч. 1 ст. 25 Бюджетного кодексу України, Казначейство України здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Відповідно до приписів пункту 1 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 р. № 845 (далі Порядок), визначено механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників (далі рішення про стягнення коштів), прийнятих судами, а також іншими державними органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення.
Згідно п. 26 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, безспірне списання коштів з рахунків розпорядників (бюджетних установ) та одержувачів бюджетних коштів, на яких обліковуються кошти загального та спеціального фондів відповідного бюджету, здійснюється в межах бюджетних асигнувань, передбачених у затвердженому кошторисі або плані використання бюджетних коштів, та у разі наявності на його рахунках для обліку відкритих асигнувань (залишків коштів на рахунках).
Відповідно до ст.ст. 2, 22, 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування, а бюджетне асигнування повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження. Бюджетне зобов'язання будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому. Для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів.
Згідно п. 3 ч. 5 ст.22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів: отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.
Як вбачається з матеріалів справи, Департамент не є розпорядником коштів та не здійснює формування плану природоохоронних заходів за бюджетними зобов"язаннями минулих років, оскільки це відноситься до компетенції Міністерства екології та природних ресурсів України за погодження з Міністерством фінансів, однак Міністерство екології та природних ресурсів України в поясненнях вх.№17404/15 від 09.11.15 зазначило, що у 2015 році кредиторська заборгованість підтверджена органами Держказначейства, однак до Плану природоохоронних заходів на 2015 рік не включена, оскільки постановою Верховної ОСОБА_4 України від 19.03.15 №270-VIII створено Тимчасову слідчу комісію із розслідування обставин розкрадання державних коштів під час надання послуг зі збирання небезпечних відходів гексахлорбензолу.
За наведених обставин та правових норм, з метою реального виконання рішення суду, враховуючи відсутність відкритих бюджетних асигнувань на 2015 рік, суд прийшов до висновку про часткове задоволення заяви відповідача про відстрочку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 по справі № 909/602/14 до 31.12.15.
Керуючись ст. 86 ,121 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
заяву №275/01-04 від 26.02.15 (вх.№ 2222/15 від 27.02.15) Департаменту будівництва житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської ОДА про відстрочку виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 по справі №909/602/14 задовольнити частково.
Відстрочити виконання рішення господарського суду Івано-Франківської області від 10.07.14 у справі №909/602/14 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ОСОБА_1 Консорт Лтд." до Департаменту будівництва, житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Івано-Франківської обласної державної адміністрації про стягнення 294300049,47 грн. до 31.12.15.
Суддя Максимів Т. В.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
______ ОСОБА_7 10.11.15