ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 жовтня 2015 року м. Київ К/800/64339/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача Рибченка А.О.
суддів: Карася О.В.
Олендера І.Я.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року
у справі № 2а/2370/4063/2012
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрспецпромбуд»
до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
про визнання дій протиправними, зупинення дії довідки та заборону її використання, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Укрспецпромбуд» (далі - ТОВ «Укрспецпромбуд»; позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі - ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області; відповідач), в якому просило визнати протиправними дії службової особи податкового органу при проведенні зустрічної звірки та складанні довідки № 792/22-33/30629826 від 03 жовтня 2012 року, зупинити її дію, а також заборонити будь-яким способом використовувати зазначену довідку як носій доказової інформації.
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року, адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними дії ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області при проведенні зустрічної звірки ТОВ «Укрспецпромбуд», результати якої оформлено довідкою № 792/22-33/30629826 від 03 жовтня 2012 року. В задоволенні решти вимог відмовлено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ «Укрспецпромбуд» судові витрати із сплати судового збору в розмірі 16,09 грн.
Не погоджуючись з прийнятими судовими рішеннями у справі, відповідач оскаржив їх в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України.
В поданій касаційній скарзі, з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, ставиться питання про скасування постанови Черкаського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року в частині задоволення позовних вимог, ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року та прийняття нового рішення про повну відмову в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи в межах доводів касаційної скарги відповідно до статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційну скаргу слід відхилити, виходячи з таких підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідачем проведено зустрічну звірку ТОВ «Укрспецпромбуд» з питань господарських взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «Росаріо», їх реальності та повноти відображення в обліку за грудень 2010 року та з Товариством з обмеженою відповідальністю «Євросонік», їх реальності та повноти відображення в обліку за жовтень - грудень 2010 року, за результатами якої складено довідку № 792/22-33/30629826 від 03 жовтня 2012 року.
Визнаючи протиправними дії контролюючого орану при проведенні зустрічної звірки позивача, суди попередніх інстанцій виходили з наступних мотивів, з якими погоджується суд касаційної інстанції.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - ПК України) з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок врегульовано Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1232 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), пунктом 1 якого передбачено, що зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Згідно з пунктами 6, 7 названого Порядку у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
За результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної в запиті, а отже і відповідні висновки можуть бути зроблені за результатами співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
Втім, у спірній ситуації, як з'ясовано судами, податковим органом фактично здійснено перевірку товариства з питань правильності нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість, а не звичайне співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача та його контрагентів - ТОВ «Росаріо» та ТОВ «Євросонік» в порядку пункту 73.5 статті 73 ПК України.
З огляду на викладене, суди першої та апеляційної інстанції дійшли юридично правильного висновку про перевищення відповідачем у розглядуваному випадку повноважень, наданих йому чинним законодавством, та, як наслідок, про протиправність його дій при проведенні зустрічної звірки товариства, за наслідками якої складено довідку № 792/22-33/30629826 від 03 жовтня 2012 року.
За наведених обставин, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року такими, що прийняті з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому суд касаційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до їх зміни чи скасування.
Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області відхилити, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2012 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 07 листопада 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав і в порядку, встановленими главою 3 розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Рибченко А.О.
Судді Карась О.В.
Олендер І.Я.