Ухвала суду № 53406977, 11.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
823/5195/15
Номер документу
53406977
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 823/5195/15 Головуючий у 1-й інстанції: Мишенко В.В. Суддя-доповідач: Земляна Г.В.

У Х В А Л А

Іменем України

11 листопада 2015 року 17:50 м. Київ

колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого - судді Земляної Г.В.

суддів Ганечко О.М., Межевича М.В.

за участю секретарів Ломанової Ю.В., Кучкарової Я.Д.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу кандидата на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2 на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом кандидата на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2 до Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області, третя особа - кандидат на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_3 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивач, кандидат на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2, 05.11.2015 року звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просить:

- визнати дії Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області під час складання протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області протиправними;

- скасувати протокол Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області від 03.11.2015 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області;

- зобов'язати Чигиринську міську виборчу комісію Черкаської області встановити результати виборів Чигиринського міського голови Черкаської області на підставі первинних протоколів дільничних виборчих комісій із врахуванням виборчих бюлетенів, які були визнані неврахованими.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що, на його думку, відповідачем безпідставно прийнято спірний протокол від 03.11.2015 року, оскільки 26.10.2015 року та 27.10.2015 року міська виборча комісія міста Чигирина в порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори", без прийняття відповідного рішення, здійснила повторний підрахунок голосів по виборчих комісіях № 710761, № 710762, де на виборчій комісії № 710761 визнано недійсними 2 бюлетені з тих підстав, що на них не проставлені номери дільничних виборчих комісій та встановила, що він набрав 93 голоси виборців, а на виборчій комісії № 710762 визнано недійсними 26 бюлетенів з тих же підстав, та встановила, що він набрав 64 голоси виборців, а 28.10.2015 року при підрахунку голосів з дільниці № 710760, де він набрав 202 голоси, з нього безпідставно знято ще 3 голоси.

Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року в задоволенні позову відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням кандидат на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та визнати дії Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області під час складання протоколу про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області протиправними; скасувати протокол Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області від 03.11.2015 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області та зобов'язати Чигиринську міську виборчу комісію Черкаської області встановити результати виборів Чигиринського міського голови Черкаської області на підставі первинних протоколів дільничних виборчих комісій із врахуванням виборчих бюлетенів, які були визнані неврахованими.

В судовому засіданні в суді апеляційної інстанції, позивач та його представники підтримали апеляційну скаргу та просили суд її задовольнити з підстав, викладених в ній.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти апеляційної скарги та просив суд відмовити в її задоволенні посилаючись на те, що судом першої інстанції було винесене законне і обґрунтоване рішення, а підстави для його зміни чи скасування - відсутні.

При цьому, представник відповідача зазначає, що 03.11.2015 року Чигиринська міська виборча комісія жодних рішень стосовно міського голови не приймала, а всі необхідно дії передбачені Законом України "Про місцеві вибори" останньою було вчинено 30.10.2015 року.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки в судове засідання суду не надано.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що з'явились в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, а постанову суду слід залишити без змін, з наступних підстав.

Згідно зі ч. 1 п. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.

Відповідно до ч. 1 статі 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд першої інстанції всебічно, повно та об'єктивно розглянув справу, правильно встановив обставини справи, наданим доказам дав правильну правову оцінку і прийшов до обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, що позивач являється кандидатом на посаду голови Чигиринської міської ради Черкаської області, про що свідчить видане йому посвідчення № 5 від 05.10.2015 року (а.с.14).

Протоколом Чигиринської міської виборчої комісії про підсумки голосування з виборів Чигиринського міського голови в одномандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25.10.2015 року від 30.10.2015 року встановлено підсумки голосування (а.с.15-16).

Зокрема, комісією в п. 11 даного протоколу встановлено, що за ОСОБА_3 віддано 612 голосів виборців, а за ОСОБА_2 - 602 голоса.

При цьому, кількість виборчих бюлетенів, що не підлягають врахуванню, становить - 125 і 187 виборчих бюлетенів визнано недійсними.

Також, 30.10.2015 року Чигиринською міською виборчою комісією винесене повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, згідно з яким ОСОБА_3 у відсотковому співвідношенні голосів виборців 612 голоси, набрав - 19,1549%, а ОСОБА_2 602 голоси -18,8419%.

Рішенням № 2 Чигиринської міської виборчої комісії від 30.10.2015 року "Про визнання ОСОБА_3 міським головою, обраним на місцевих виборах 25.10.2015року" на підставі протоколу комісії від 30.10.2015 року про результати виборів Чигиринського міського голови, обрано міським головою м. Чигирин - ОСОБА_3

При цьому, судом першої інстанції вірно встановлено неіснування протоколу Чигиринської міської виборчої комісії від 03 листопада 2015 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області.

Однак, позивач, не погоджуючись з результатами виборів та посилаючись на ту обставину, що протокол про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області, на його думку, був фактично виготовлений 03.11.2015 року, звернувся до суду з вказаним позовом 05.11.2015 року.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову по суті, прийшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог, так як оскаржуваного протоколу Чигиринської міської виборчої комісії від 03 листопада 2015 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського взагалі не існує, а дії відповідача щодо повторного підрахунку голосів по виборчих комісіях № 710761, № 710762 вже були предметом розгляду справи №708/1290/15-а та результатами її розгляду винесено постанову, що набрала законної сили, та якою встановлено правомірність дій Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області.

Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст. 86 КАС України).

Пунктом 2 постанови Верховної Ради України від 17.07.2015 №645-VIII «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році» призначено чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на 25 жовтня 2015 року.

Згідно з пунктом 20 частини 1 статті 92 Конституції Украї?ни, організація і порядок проведення виборів і референдумі?в визначаються виключно зако?нами України.

Спеціальним законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост, на час спірних правовідносин, є Закон України «Про місцеві вибори» № 595-УІІІ від 14 липня 2015 року (далі - Закон № 595).

З матеріалів справи вбачається та встановлено судом першої інстанції, що на виконання положень Закону №595, відповідач, протоколом 30.10.2015 року, встановив підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області.

Також, 30.10.2015 року Чигиринською міською виборчою комісією винесене повідомлення про підсумки голосування та результати виборів та Рішенням № 2 від 30.10.2015 року "Про визнання ОСОБА_3 міським головою, обраним на місцевих виборах 25.10.2015року" на підставі протоколу комісії від 30.10.2015 року про результати виборів Чигиринського міського голови, обрано міським головою м. Чигирин - ОСОБА_3

При цьому, протокол від 30.10.2015 року, отриманий позивачем 03.11.2015 року, не був оскаржений позивачем у строки встановлені ст.172 КАС України.

Таким чином, колегія суддів в повній мірі погоджується з висновком суду першої інстанції, що остаточним рішенням про встановлення результатів виборів міського голови є саме протокол від 30.10.2015 року.

Посилання позивача на протокол від 03.11.2015 року колегією суддів не приймається до уваги, оскільки доказів існування такого позивачем ні в суді першої інстанції, ні в суді апеляційної інстанції не надано.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необґрунтованість позовної вимоги щодо скасування протоколу Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області від 03.11.2015 року про підсумки голосування в одномандатному виборчому округу з виборів Чигиринського міського голови Черкаської області.

Що стосується доводів позивача, що 26.10.2015 року та 27.10.2015 року міська виборча комісія міста Чигирина в порушення вимог Закону України "Про місцеві вибори", без прийняття відповідного рішення, здійснила повторний підрахунок голосів по виборчих комісіях № 710761, № 710762, то вони також не можуть бути прийняті до уваги судом апеляційної інстанції оскільки вже були предметом судового розгляду.

Так, з матеріалів справи вбачається, що постановою Чигиринського районного суду Черкаської області від 30.10.2015 року (а.с.101-103), яка набрала законної сили на підставі ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 05.11.2015 року у справі №708/1290/15-а за позовом кандидата на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2 до Чигиринської міської виборчої комісії Чигиринського району Черкаської області про визнання дій протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії, в задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.

Так, з вказаного судового рішення вбачається, що позивач оскаржує дії Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області щодо повторного підрахунку голосів по виборчих комісіях № 710761, № 710762.

При цьому, суд прийшов до висновку, що відповідач мав право проводити повторний підрахунок голосів, а тому дії відповідача правомірні, так як відповідають вимогам чинного виборчого законодавства України.

Частиною першою ст.72 КАС України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, постановою, що набрала законної сили встановлено, що дії Чигиринської міської виборчої комісії Черкаської області щодо повторного підрахунку голосів по виборчих комісіях № 710761, № 710762 правомірні, та в порядку ч.1.ст.72 КАС України вказана обставина не потребує доказуванню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Чигиринську міську виборчу комісію Черкаської області встановити результати виборів Чигиринського міського голови Черкаської області на підставі первинних протоколів дільничних виборчих комісій із врахуванням виборчих бюлетенів, які були визнані неврахованими, то вона є похідною від попередньою вимоги та не підлягає задоволенню.

Враховуючи вище викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.

Разом з тим, колегія суддів приходить до висновку про стягнення з позивача на користь Державного бюджету України, відповідно до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 року №3674-VI, несплачену суму судового збору у розмірі 1607,76 грн. за подачу апеляційної скарги.

При цьому апеляційна скарга не містить інших посилання на обставини, передбачені статтями 202 - 204 Кодексу адміністративного судочинства України, за яких рішення суду підлягає скасуванню.

Доводи, викладені заявником в апеляційній скарзі та наведені представником позивача в судовому засіданні в суді апеляційної інстанції в обґрунтування позиції щодо часу виготовлення та підписання протоколу про встановлення підсумків голосування не спростовують висновку суду першої інстанції в рамках заявлених позовних вимог.

Оскаржувана Постанова суду ухвалена у відповідності до вимог чинного законодавства України, враховуючи всі фактичні обставини справи.

Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права, в зв'язку з чим апеляційна скарга залишається без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

На підставі викладеного, керуючись статтями 4, 8-11, 160, 172-179, 196, 198, 200, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу кандидата на посаду Чигиринського міського голови ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року - без змін.

Стягнути з ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий 30.01.1997 року Чигиринським РВ УМВС України в Черкаській області) на користь Державного бюджету України несплачену суму судового збору у розмірі 1607 (одна тисяча шістсот сім) грн. 76 коп.

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: Г.В.Земляна

Судді: О.М. Ганечко

М.В. Межевич

Головуючий суддя Земляна Г.В.

Судді: Ганечко О.М.

Межевич М.В.