Ухвала суду № 53406141, 09.11.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
810/340/15
Номер документу
53406141
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 810/340/15 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю. Суддя-доповідач: Губська Л.В.

У Х В А Л А

Іменем України

09 листопада 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді: Губської Л.В.,

Суддів: Ісаєнко Ю.А.,

Оксененка О.М.,

при секретарі: Агаркові Б.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" до Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд", звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення від 07.08.2014 №0002462302 та рішення про застосування фінансових санкцій від 07.08.2014 №0002452302 в частині штрафних санкцій на суму 17000,00 грн.

Постановою Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано податкове повідомлення-рішення від 07.08.2014 №0002462302, в іншій частині позовні вимоги залишено без задоволення.

Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце апеляційного розгляду. Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, тому фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" є юридичною особою та здійснює торговельну діяльність через мережу магазинів. Як платник податків позивач перебуває на обліку в Державній податковій інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області.

З матеріалів справи вбачається, що з 08 по 17 липня 2014 року посадовими особами Головного управління Міндоходів у м. Києві проведено фактичну перевірку дотримання вимог чинного законодавства при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами магазину "Сільпо" за адресою: м. Київ, вулиця Порика, 5, який належить ТОВ "Фоззі-Фуд". Перевірка проводилась на підставі Наказу № 417 від 04.07.2014 року Головного управління Міндоходів у м.Києві тривалістю 10 діб.

За результатами перевірки складено Акт від 18.07.2014 №26/102/21/32294926.

Як вбачається із зазначеного Акта, перевіркою встановлено наступні порушення, а саме:

- зберігання з метою реалізації тютюнових виробів без наявності марок акцизного податку встановленого зразка, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів";

- зберігання з метою реалізації алкогольного напою без наявності марки акцизного податку встановленого зразка, чим порушено вимоги ст. 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів";

- роздрібна торгівля тютюновими виробами без наявності відповідної ліцензії (на момент перевірки в реалізації знаходились тютюнові вироби на загальну суму 51157,50 грн.), чим порушено вимоги ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів";

- в магазині не ведеться облік товарних запасів за місцем реалізації, а саме: в магазині відсутні первинні облікові документи на товар на загальну суму 127628,60 грн., чим порушено вимоги п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

На підставі висновків Акта перевірки ДПІ у Києво-Святошинському районі Головного управління Міндоходів у Київській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 07.08.2014 №0002462302, згідно з яким до позивача за неведення обліку товарів за місцем реалізації застосовані штрафні (фінансові) санкції в сумі 255257,20 грн., та рішення про застосування фінансових санкцій від 07.08.2014 №0002452302, згідно з яким позивачу було нараховано штрафні (фінансові) санкції у сумі 102315,00 грн. за здійснення торгівельної діяльності з продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів за відсутності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, штрафні санкції в сумі 8500,00 грн. - за факт зберігання тютюнових виробів без акцизних марок встановленого зразка та в сумі 8500,00 грн. - за факт зберігання алкогольних напоїв без акцизних марок встановленого зразка.

Вказані податкове повідомлення-рішення та рішення про застосування фінансових санкцій в частині штрафних санкцій на суму 17000 грн. є предметом цього позову, оскільки позивач вважає їх неправомірними.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість позовних вимог в частині їх задоволення, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 12 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).

Статтею 20 вказаного Закону визначено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

ст. 6 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що облік товарних запасів ведеться юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст. 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку. Дані аналітичних рахунків повинні бути тотожні відповідним рахункам синтетичного обліку на перше число кожного місяця. Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Як зазначено в ч. 2 ст. 8 Закону, питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів.

Згідно п. 5 ст. 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" підприємство самостійно, зокрема, визначає за погодженням з власником (власниками) або уповноваженим ним органом (посадовою особою) відповідно до установчих документів облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку.

Отже, даний Закон не вимагає зберігання документів первинного бухгалтерського обліку лише за місцезнаходженням товару.

Як установлено судом, директором ТОВ "Фоззі-Фуд" було видано наказ від 01.01.2008 № 1 "Про облікову політику підприємства", відповідно до п. 8.6 якого, підприємство встановлює місця зберігання (архів підприємства) первинних документів та реєстрів бухгалтерського обліку, виготовлених як на паперових, так і на магнітних носіях інформації (дискети, ком пакт-диски).

Згідно з наказом від 02.04.2008 № 683/1 "Про розміщення бухгалтерської служби та встановлення місця зберігання (архів підприємства) первинних документів та реєстрів бухгалтерського обліку", підприємство встановило місце зберігання первинних документів за адресою: м. Київ, вул. Філатова, 7. За цією ж адресою Наказом закріплено розмістити структурний підрозділ ТОВ «Фоззі-Фуд» - бухгалтерію.

Отже, з наведеного слідує, що відсутність первинних документів у місцях реалізації товарів, не свідчить про те, що підприємство у встановленому законодавством порядку не веде облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 20 січня 2015 року (№ 21-275а14).

У даній постанові Верховний Суд України звернув увагу, що сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 9 «Запаси» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 2 листопада 1999 року за № 751/4044), не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції.

Відповідно до ч.1 ст.244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладеній у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватись іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що, оскільки, жодним нормативно-правовим актом не передбачено зберігання первинних документів, до яких належать податкові накладні та накладні (товарно-транспортні документи), безпосередньо у місцях реалізації товарів, тому твердження відповідача про те, що в магазині позивача "Сільпо" за адресою: місто Київ, вулиця Порика, 5, встановлено факт наявності продажу необлікованих належним чином товарів за місцем їх реалізації на загальну суму 127628,60 грн. є необґрунтованим, тому, оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 07.08.2014 №0002462302 щодо застосування до ТОВ "Фоззі-Фуд" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 255 257,20 грн. підлягає скасуванню.

Щодо решти доводів апелянта, який просить скасувати судове рішення і відмовити в задоволенні позову в частині визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій в сумі 17000,00 грн., колегія суддів зауважує, що в цій частині суд першої інстанції позовні вимоги, саме, і залишив без задоволення, з чим суд апеляційної інстанції погоджується.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Києво-Святошинському районі Головного управління ДФС у Київській області - залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 16 лютого 2015 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту.

Ухвала в повному обсязі складена 11 листопада 2015 року.

Головуючий-суддя Л.В.Губська

Судді Ю.А.Ісаєнко

О.М.Оксененко

.

Головуючий суддя Губська Л.В.

Судді: Оксененко О.М.

Ісаєнко Ю.А.