Справа №461/7615/15-а
Провадження №2-а/461/376/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.11.2015 р. Галицький районний суд м.Львова
в складі: головуючого судді Государського А.В.
за участю: секретаря Скаб В.О.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Синьовського Б.М.,
представника третьої особи Турчин І.Я.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, третя особа Прокуратура Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій,
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся в суд з позовом до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, третя особа Прокуратура Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій. В обґрунтування заявленого позову покликається на те, що Наказом Генерального прокурора України №108 ц від 24.01.2013 року на підставі листа прокурора Львівської області №11-58 від 11.01.2013 року його було звільнено з Генеральної прокуратури України у порядку переведення до органів прокуратури Львівської області (п.5 ст.36 КЗпП України) на посаду начальника відділу. У зв'язку із переведенням його на роботу в іншу місцевість листом прокурора Львівської області №11-58 від 11.01.2013 року було гарантовано вирішення питання забезпечення його житлом спільно з органами місцевого самоврядування. Посада на яку його було переведено відноситься до Переліку категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, у відповідності до вимог Постанови РМ УРСР від 04.02.1998 року №37; Постанови КМУ від 15.03.1999 року №380 та наказу Генерального прокурора України №48/13-ок. На підставі вказаних нормативно-правових актів, спільним наказом адміністрації прокурора Львівської області та профспілкового комітету прокуратури області №2006к від 25.11.2013 року йому та членам його сім'ї надано квартиру АДРЕСА_3. Департаментом ЖГ та інфраструктури ЛМР вказана квартира була передана прокуратурі Львівської області, а рішенням ВК ЛМР їй надано статус службової квартири, наказом №47 від 21.02.2014 року спірну квартиру було закріплено за ним. З метою отримання ордера на квартиру, 05.06.2015 року він звернувся до відповідача, однак листом від 15.06.2015 року йому відмовлено у видачі ордеру. Вважає такі відмову незаконною та необґрунтованою, такою, що прийнята з порушенням вимог ст.ст.19, 47 Конституції України. Просить суд визнати протиправною бездіяльність Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо невидачі ОСОБА_1 ордеру на квартиру АДРЕСА_3, та зобов'язати відповідача видати вказаний ордер.
У судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги, надавши пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просить суд позов задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позову, вважає позовні вимоги безпідставними.
Представник третьої особи - прокурор прокуратури Львівської області - Турчин І.Я. у судовому засіданні позов підтримав, просив такий задовольнити.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на посаді начальника відділу прокуратури Львівської області.
На підставі постанов Кабінету Міністрів України від 04.02.1988 р. №37, від 15.03.1999 №380, наказу Генерального прокурора України від 09.02.2007 №212ц, керуючись статтею 121 ЖК УРСР, наказом прокурора області від 25.11.2013 № 2006к ОСОБА_1 надано трикімнатну квартиру АДРЕСА_3 на склад сім?ї 5 осіб (він, дружина, дві доньки, батько) (а.с.17).
20.12.2013 року Виконавчий комітет ЛМР розглянувши звернення прокуратури Львівської області від 03.12.2013 р. №58-74вих13, та враховуючи рекомендацію громадської комісії з житлових питань при виконкомі вирішив: надати квартирам №№ 321, 324, 386, 390, 406, 410 на АДРЕСА_1 та квартирам №№1, 2, 3, 7, 37, 39, 41, 42, 48, 55, 60, 61, 64, 76, 81, 84, 107, 111, 112, 115, 116 на АДРЕСА_2, статус службових прокуратури Львівської області. (а.с.20).
Наказом департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради від 21.02.2014 року №47 (а.с.22) за ОСОБА_1 закріплено службову квартиру АДРЕСА_3.
05.06.2015 року позивач звернувся до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради зі заявою про отримання ордеру на спірну квартиру (а.с.23), однак Листом - відповіддю від 15.06.2015 року (а.с.24) ОСОБА_1 відмовлено у видачі ордеру з тих підстав, що в даний час не може бути пріоритетним питання надання службового житла працівникам прокуратури.
Згідно зі ст. 121 ЖК України, порядок надання службових жилих приміщень установлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР. Службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації.
Відповідно до ст. 122 ЖК України, на підставі рішення про надання службового жилого приміщення виконавчий комітет районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів видає громадянинові спеціальний ордер, який є єдиною підставою для вселення у надане жиле приміщення. Форма ордера встановлюється Радою Міністрів Української РСР.
Постановою Ради Міністрів УРСР від 4 лютого 1988 року №37 «Про службові жилі приміщення» (із змінами і доповненнями) затверджено «Перелік категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення» та «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», що належать до джерел регулювання зазначених правовідносин.
Згідно із п. 40 зазначеного Переліку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 15.03.1999 №380 «Про доповнення до Переліку категорії працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення»), до категорій працівників, яким може бути надано службові жилі приміщення, віднесено працівників прокуратури за переліком, визначеним Генеральним прокурором України.
Відповідно до наказу Генерального прокурора України від 16.04.2004 №48/13-ок «Про затвердження переліку категорій працівників органів прокуратури, яким може бути надано службове житло, та про затвердження Положення про облік та розподіл службової житлової площі Генеральної прокуратури України», службове жиле приміщення може бути надано, в тому числі, заступникам начальників відділів, старшим прокурорам відділів.
Згідно п.16 «Положення про порядок надання службових жилих приміщень і користування ними в Українській РСР», службові жилі приміщення надаються за рішенням адміністрації підприємства, установи, організації, правління колгоспу, органу управління іншої кооперативної та іншої громадської організації, у віданні якої ці приміщення знаходяться, затвердженим виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті Ради народних депутатів, на території, якої знаходиться відповідне підприємство, установа, організація.
Відповідно до п.п. 18, 19 Розд. ХІІ («Повноваження департаменту житлового господарства та інфраструктури»), «Положення про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», затвердженого ухвалою 18-тої сесії 5-го скликання Львівської міської ради №3704 від 08.07.2010 р. «Про розмежування повноважень між виконавчими органами Львівської міської ради», до повноважень департаменту житлового господарства та інфраструктури міської ради належить оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових. Відповідно до п.п. 5.1.18, 5.1.19 «Положення про департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради», затвердженого рішенням виконавчого комітету міської ради від 27.10.2006 №1206 (із змінами), оформлення та видача ордерів на жилі приміщення, прийняття рішень щодо закріплення службового житла, виведення службових приміщень з обліку службових, - входить до компетенції департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради.
Згідно ч.1 ст.6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.1,2 ст.3 КАС України «завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ; до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження».
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Стаття 47 Конституції України встановлює, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.
Таким чином, право на забезпечення житлом окремих категорій осіб державою у передбачених законом випадках є конституційним правом.
Верховний Суд України в пункті 11 листа від 26 травня 2011 року «Правові позиції щодо розгляду судами окремих категорій судових справ (житлове право)» зазначив, що у випадках коли згідно із законодавством жиле приміщення надається за спеціальним рішенням адміністрації підприємства, установи, організації та профкому або за спільним рішенням громадської організації та її профспілкового органу з наступним повідомленням виконкому місцевої ради або місцевої державної адміністрації (статті 52, 53 ЖК), право на жиле приміщення виникає з часу його надання, тому в разі відмови у видачі ордера може бути заявлено позов про його видачу.
Згідно положень, що містить ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) та ін.
Як визначено в ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до ст. 6 Європейської конвенції з прав людини та основоположних свобод кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
З огляду на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, про обґрунтованість та підставність позовних вимог, а тому вважаю за необхідне їх задовольнити.
Керуючись ст.ст. 19, 47 Конституції України, ст.ст. 7-12, 86, 160, 161, 162, 167 КАС України, суд-,
п о с т а н о в и в :
Позов ОСОБА_1 до Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради, третя особа Прокуратура Львівської області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання до вчинення дій задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Департаменту житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради щодо невидачі ОСОБА_1 ордеру на квартиру АДРЕСА_3.
Зобов'язати Департамент житлового господарства та інфраструктури Львівської міської ради видати ОСОБА_1 ордер на квартиру АДРЕСА_3.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Головуючий А.В. Государський