ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/15938/15-ц
провадження № 2/753/7531/15
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" листопада 2015 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ДРАГА О.А.
сторін:
представника позивача КОРШУНА О.А.
представника відповідача та
представника третьої особи
ОСББ " 13-й квартал" ОСОБА_5
Розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві
цивільну справу за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " РАДА" до ОСОБА_3 , третя особа : Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку " 13- й квартал" про стягнення заборгованості за житлово - комунальні послуги , суд
в с т а н о в и в :
Позивач ТОВ "Рада" в особі свого представника Лепех Л.Л., звернулася до суду з позовом до відповідача ОСОБА_3 про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги.
В ході судового засідання ухвалою суду від 06 жовтня 2015 року до участі у справі залучено третю особу , яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ОСББ " 13 - й Квартал " ( а. с.68 )
В судовому засіданні представник позивача Коршун О.А.., яий діє за довіреністю № 226/00 від 05 січня 2015 року позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити, пояснивши, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1. Позивач ТОВ «Рада» є житлово-експлуатаційною організацією, яка надає житлово-комунальні послуги мешканцям даного будинку. Відповідачка, отримуючи житлово-комунальні послуги, не сплачує позивачу їх вартості, заборгувавши з грудня 2014 року по по липень 2015 року 4 281 , 90 грн., які просить стягнути у судовому порядку разом з 1 255,61 коп. суми індексу інфляції за вказаний період , 65 грн. 94 коп. вартості 3% річних від заборгованої суми та пені у сумі 4 075 грн. 69 коп., а також судовий збір у розмірі 243, 60 гривень.
Представник відповідача ОСОБА_5, який діє за довіреністю від 26 серпня 2015 року ( а.с. 63) та представник третьої особо в одній особі, який діє за довіреністю від 17.08. 2015 року ( а.с. 53) в судовому засіданні позов не визнав, та пояснивши, що 24 квітня 2006 року між позивачем та відповідачем було укладено договір про участь у витратах на утримання будинку та прибудинкової території, надання комунальних послуг. Даний договір, укладений сторонами , не відповідає типовому договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженому Постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року № 500. Крім того, відповідно до абз. 2 розділу VIII " Прикінцеві положення " Закону України " Про житлово - комунальні послуги" договори про надання житлово- комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим Законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 1 січня 2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність. Товариство з обмеженою відповідальністю " Рада" не виконало вимог абз. 2 розділу VIII " Прикінцеві положення " Закону України " Про житлово - комунальні послуги" і не привело у відповідність до типового договору, оспорюваний договір , укладений сторонами.
Відповідно до ст. 907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Підстава відмови споживача від житлово- комунальних послуг передбачена ч.6 ст. 26 Закону України " Про житлово - комунальні послуги" , згідно якої у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом. Про відмову від послуг відповідач повідомив позивача належним чином. Фактично послуги з утримання будинку та прибудинкової території багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 ТОВ " Рада " з 01 листопада 2014 року не надаються
Також до заяви доданий розрахунок заборгованості не підписаний ні керівником ТОВ, ні його головним бухгалтером, не засвідчений печаткою позивача, а тільки за підписом представника позивача Лепех Л.Л. ., яка не має відношення до фінансово-господарської діяльності позивача. Таким чином, вказані докази не можуть бути допустимими. Крім того, в будинку АДРЕСА_1 було створене ОСББ « 13-й квартал » і 13 січня 2006 року було отримано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серія АОО № 125596. Протоколом загальних зборів членів ОСББ « 13-й квартал » № 2/2014 від 16 жовтня 2014 року було вирішено прийняти даний будинок на баланс ОСББ та відмовитись від послуг ТОВ « Рада » з 01 листопада 2014 року по наданню житлово-комунальних послуг і уповноваження ОСББ на управління будинком з 01 листопада 2014 року. Про прийняте рішення було повідомлено позивача, . а ОСББ « 13-й квартал », уклавши відповідні договори з належними організаціями, здійснює з 01 листопада 2014 року надання відповідачу житлово - комунальних послуг, при цьому остання сплатила їх вартість за вказаний позивачем період саме ОСББ. Тому підстав для задоволення позову не має.
Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи у їх сукупності , суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Суд в межах заявлених позовних вимог та наданих доказів сторонами по справі встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
Будинок АДРЕСА_1 був прийнятий у експлуатацію посекційно 11 квітня 2013 року та 19 березня 2014 року, що підтверджується актами приймання у експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта. За змістом даних актів ТОВ « Рада » було визнано експлуатаційною організацією.
За змістом ч.4 - 5, ст. 11 Закону України « Про житлово - комунальні послуги» у разі якщо у новозбудованому будинку власники квартир, приміщень протягом двох місяців після підписання акта державної приймальної комісії не створюють об'єднання і не приймають на баланс основні фонди, сільська, селищна, міська рада може своїм рішенням призначити балансоутримувача. Призначений балансоутримувач здійснює свої повноваження по забезпеченню управління будинком до прийняття будинку на баланс об'єднанням. Витрати на здійснення цих функцій управління розподіляються між власниками пропорційно площі приміщень, що перебувають у їх власності.
Після прийняття вказаного будинку у експлуатацію ОСББ в ньому протягом двох місяців не було створене. Однак Київська міська рада своїм рішенням балансоутримувача не призначила. Як пояснив в судовому засіданні представник позивача ТОВ «Рада» не є балансоутримувачем будинку та його управителем, а є експлуатаційною організацією.
У відповідності до ст.162 ЖК України плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.
Як зазначає п.5, ч.3, ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач зобов'язаний оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Як встановлено у судовому засіданні, відповідач ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1, що підтвердили представники сторін в судовому засіданні. Вказана обставина не доказується в даному судовому засіданні, поскільки сторони її визнали.
24 квітня 2006 року ТОВ « Рада » та ОСОБА_3 уклали між собою договір про участь у витратах на утримання будинку та при будинкової території, надання комунальних послуг ( а. с. 7, 8 , 9 , 10 , 11 , 12 , 13 ). Згідно п. 19 договір укладається на 5 років з моменту його підписання та вважається продовженим на наступний термін, якщо жодна із сторін в письмовій формі не заявить про його перегляд за один місяць до його закінчення.
Як встановлено у судовому засідання з пояснень сторін, ТОВ « Рада » не є балансоутримувачем та управителем будинку АДРЕСА_1, а здійснює його обслуговування на підставі договорів між власниками квартир та нежитлових приміщень. Відповідне рішення Київська міська рада про призначення балансоутримувача вказаного будинку не приймала.
Відповідно до роз'яснень Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 січня 2012 року № 7 / 10 - 1315, при прийнятті новозбудованих житлових будинків у експлуатацію, в разі якщо вони побудовані за кошти інвесторів та не належать до комунальної власності, окремо рішення міської ради щодо призначення балансоутримувача цих будинків не потрібно, поскільки п. 11, ст. 26 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні » визначено право сільських, селищних, міських рад приймати рішення про передачу іншим органам повноважень щодо утримання майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади.
Таким чином, балансоутримувача житлового будинку АДРЕСА_1 визначають співвласники вказаного будинку. На виконання наказу Господарського суду м. Києва від 20 грудня 2006 року № 3 - 370 житловий будинок АДРЕСА_1 згідно акту приймання-передачі від 27 вересня 2014 року прийнято на баланс ОСББ « 13 - й квартал ». Своїм листом від 10 жовтня 2014 року № 56 - 00 / 7 ОСББ інформувало Київську міську державну адміністрацію, що балансоутримувачем будинку АДРЕСА_1 є ОСББ « 13 - й квартал ».
13 січня 2006 року Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією було видано свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ОСББ « 13 - й квартал » серія АОО № 125596, номер запису про державну реєстрацію 1 065 102 0000 005450 . На день розгляду справи дане свідоцтво не скасоване, не визнано недійсним.
Як вказує п.2 « Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс », затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року № 1521, загальні збори об'єднання співвласників багатоквартирного будинку вирішують питання про: прийняття житлового комплексу на баланс об'єднання.
Згідно протоколу №2/2014 загальних зборів об'єднання співвласників ОСББ « 13-й квартал» від 16 жовтня 2014 року було ухвалено: всі договори, угоди, договірні зобов'язання власників квартир в будинку № 13 та ТОВ « Рада » вважати такими, що втратили чинність, кожен власник розриває договірні відносини з ТОВ « Рада », прийняти будинок № 13 на баланс ОСББ « 13 - й квартал », визначити ОСББ балансоутримувачем та управителем будинку АДРЕСА_1, уповноважити правління ОСББ укласти договори з ПАТ « Київенерго » та ВАТ АК « Київводоканал » до 01 листопада 2014 року, про прийняті рішення повідомити ТОВ « Рада ».
В подальшому такі договори були укладені ОСББ.
Згідно довідки б/н від 04 листопада 2015 року виданої головою правління ОСББ " 13 - й квартал" Терновою А. В. станом на 01 листопада 2015 року відповідача ОСОБА_3, який проживає в АДРЕСА_1, заборгованості за комунальні послуги немає, останнім сплачувалися комунальні послуги з листопада 2014 року по вересень 2015 року на розрахунковий рахунок ОСББ " 13-й квартал ".
Аналізуючи докази, зібрані у судовому засіданні, суд приходить до висновку, що поскільки ОСББ « 13 - й квартал » на законних підставах прийняло на баланс будинок АДРЕСА_1, уклало договори по наданню житлово - комунальних послуг власникам квартир цього будинку, включаючи і відповідача, і з 01 листопада 2014 року вони такі послуги отримують, при цьому відповідач за період з 01 листопада 2014 року по 29 квітень 2015 року повністю оплатила їх вартість, тому в задоволенні позову про стягнення з відповідача на користь позивача 4 281 , 90 грн. заборгованості за житлово-комунальні послуги необхідно відмовити.
У відповідності до ч. 2, ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Поскільки суд відмовляє у задоволенні вимог позивача про стягнення вказаної заборгованості, тому і не підлягають стягненню з відповідача на користь позивача 1 255,61 коп. суми індексу інфляції за вказаний період , 65 грн. 94 коп. вартості 3% річних від заборгованої суми та пені у сумі 4 075 грн. 69 коп.
Згідно ст.88 ЦПК України поскільки суд відмовляє у задоволенні позову в повному обсязі, тому і не підлягає стягненню 243 грн. 60 коп. судового збору.
Керуючись ст.10, 11, 60, 79, 88, 213-215 ЦПК України, на підставі ст.67 Конституції України, ст.162 ЖК України, ч.2, ст.625 ЦК України, п.5, ч.3, ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», п.2 «Порядку передачі житлового комплексу або його частини з балансу на баланс», затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 11 жовтня 2002 року №1521, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ " РАДА" до ОСОБА_3 , третя особа : Об"єднання співвласників багатоквартирного будинку " 13- й квартал" про стягнення заборгованості за житлово - комунальні послуги, відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня його проголошення . Особи, які брали участь у
справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення виготовлено 11 листопада 2015 року.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК