ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"04" листопада 2015 р. м. Київ К/800/23681/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючої: Гончар Л.Я.,
Суддів: Конюшка К.В.,
Чалого С.Я.,
розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Державної екологічної інспекції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року у справі за позовом Державної екологічної інспекції у місті Львівській області до Львівського комунального підприємства "Збиранка" про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю),
В С Т А Н О В И Л А:
Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до суду з позовом до Львівського комунального підприємства "Збиранка", в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просила суд:
зупинити виконання робіт (надання послуг) щодо без дозвільного та безлімітного розміщення відходів Львівським комунальним підприємством «Збиранка» (Львівська область, Жовківський район, с. Великі Грибовичі, ідентифікаційний код - 13807617) на Львівському міському полігоні твердих побутових відходів, який знаходиться на землях Грибовицької та Малехівської сільських рад Жовківського району Львівської області загальною площею 38,7658 га (державний акт на право користування земельною ділянкою площею 26 га серії Б 061331, виданий в 1981 році Нестерівською районною радою під створення міського сміттєзвалища, зареєстрований в книзі записів державних актів за №56, державний акт серія ІІ-ЛВ №000811 на право постійного користування земельною ділянкою площею 7,3 га, виданий Жовківською районною радою 06.11.1998 р. для розширення полігону, зареєстрований в книзі записів державних актів за № 216 та державний акт серії ЯЯ № МІ 45 на право постійного користування земельною ділянкою площею 5,4658 га, виданий Жовківською районною радою 27.07.2005 року, для обслуговування частини існуючого сміттєзвалища та збірників інфільтрату, право постійного користування землею за № 03:05:455:0002.);
зупинити виконання робіт (надання послуг) щодо експлуатації Львівського міського полігону твердих побутових відходів, який знаходиться на землях Грибовицької та Малехівської сільських ради Жовківського району Львівської області загальною площею 38,7658 га (державний акт на право користування земельною ділянкою площею 26 га серії Б 061331, виданий в 1981 році Нестерівською районною радою під створення міського сміттєзвалища, зареєстрований в книзі записів державних актів за №56, державний акт серія ІІ-ЛВ №000811 на право постійного користування земельною ділянкою площею 7,3 га, виданий Жовківською районною радою 06.11.1998 р. для розширення полігону, зареєстрований в книзі записів державних актів за № 216 та державний акт серії ЯЯ № МІ 45 на право постійного користування земельною ділянкою площею 5,4658 га, виданий Жовківською районною радою 27.07.2005 року, для обслуговування частини існуючого сміттєзвалища та збірників інфільтрату, право постійного користування землею за № 03:05:455:0002), яка здійснюється Львівським комунальним підприємством "Збиранка" (Львівська область, Жовківський район, с. Великі Грибовичі, ідентифікаційний код - 13807617) з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме без дозволу та ліміту на розміщення відходів, спеціального паспорту місця видалення відходів, в якому зазначаються найменування та код відходів.
Позовні вимоги мотивовано тим, що проведеною позивачем плановою перевіркою дотримання вимог природоохоронного законодавства встановлено факт надання Львівським комунальним підприємством "Збиранка" послуг з вивезення та захоронення побутових та виробничих відходів на полігон твердих побутових відходів за відсутності отримання дозволу на розміщення та ліміту на утворення та розміщення відходів, що є порушенням вимог статті 32 Закону України "Про відходи" та, відповідно, підставою для постановлення судового рішення про зупинення діяльності підприємства.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року, у задоволенні позову відмовлено.
У поданій касаційній скарзі Державна екологічна інспекція у Львівській області із посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просила скасувати рішення судів попередніх інстанцій та постановити нове, про задоволення позову.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області у період з 10.09.2013 по 30.09.2013 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Львівського комунального підприємства "Збиранка", за результатами якої складено акт №1836/03/1526.
Перевіркою встановлено факт здійснення відповідачем діяльності з розміщення відходів без отримання дозволу на розміщення та ліміту на утворення та розміщення відходів у 2013 році, що є порушенням вимог статті 32 Закону України «Про відходи».
04.10.2013 Державною екологічною інспекцією у Львівській області видано припис № 874-03, у відповідності з яким Львівському комунальному підприємству «Збиранка» на підставі статті 32 Закону України «Про відходи» належить отримати дозвіл та ліміт на розміщення відходів.
Вказуючи на наявність підстав для постановлення судового рішення про зупинення діяльності підприємства, оскільки остання завдає шкоди навколишньому природному середовищу, Державна екологічна інспекція у Львівській області звернулась до суду з позовом про вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції, з позицією якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з недоведеності з боку позивача наявності у відповідача обов'язку отримувати дозвіл на розміщення відходів та ліміт на розміщення відходів.
Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, встановлених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо недоведеності з боку позивача факту порушення відповідачем вимог природоохоронного законодавства, з огляду на наступне.
Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону України "Про відходи" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.
Згідно з пунктом "р" частини першої статті 23 Закону України "Про відходи" в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, у сфері поводження з відходами належить: видача дозволів на зберігання та видалення відходів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що спеціальним дозвільним документом, наявність якого є підставою для здійснення діяльності із зберігання та видалення відходів, є дозвіл на зберігання та видалення відходів.
Вказуючи на необґрунтованість посилання заявника касаційної скарги на необхідність отримання Львівським комунальним підприємством «Збиранка» дозволу на розміщення відходів та ліміту на розміщення відходів, колегія суддів виходить з наступного.
Згідно з пунктом "в" частини першої статті 31 Закону України "Про відходи" з метою запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та стимулювання впровадження маловідходних технологій Кабінет Міністрів України, міністерства та інші центральні і місцеві органи виконавчої влади в межах своєї компетенції здійснюють встановлення на основі затверджених нормативів (питомих показників обсягів утворення відходів) лімітів на утворення відходів.
Частиною другою статті 31 Закону України "Про відходи" встановлено, що порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів встановлює Кабінет Міністрів України.
На виконання вимог статті 31 Закону України "Про відходи" Кабінетом Міністрів України постановою від 03.08.1998 №1218 затверджено Порядок розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів.
Положеннями вказаного Порядку передбачено порядок отримання лімітів на утворення та розміщення відходів, а також дозволів на розміщення відходів власниками відходів.
Так, згідно з пунктом 12 Порядку власники відходів, які здійснюють лише їх розміщення, до 1 квітня, а власники відходів, які утворюють та розміщують їх на своїй території, до 1 червня поточного року подають до органів Мінекоресурсів на місцях заяви на одержання дозволу на розміщення відходів у наступному році.
Відповідно до пункту 15 Порядку дозвіл набирає чинності після затвердження лімітів на утворення та розміщення відходів. Він може бути скоригований за клопотанням власника відходів щодо перегляду ліміту на утворення та розміщення відходів.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Львівське комунальне підприємство «Збиранка» не є власником відходів.
Так, 20.04.2012 Українсько-англійському спільному підприємству у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Галка ЛТД» видано дозвіл № 105 (дійсний з 01.01.2013 року до 31.12.2013 року) на розміщення відходів у 2013 році, в тому числі на сміттєзвалищі (без деталізації якому саме).
03.04.2013 між відповідачем (виконавець) та УАСП у формі ТзОВ «Галка ЛТД» (замовник) укладено договір за №95, у відповідності з котрим замовник зобов'язувався передати, а виконавець - прийняти на себе виконання робіт по захороненню на Львівському міському ТПВ твердих побутових відходів, склад яких відповідає діючим державним стандартам і санітарним нормам і які дозволені до захоронення санепідемстанцією.
Вказаний правочин переходу права власності на відходи від УАСП у формі ТзОВ «Галка ЛТД» до відповідача не передбачає.
27.12.2012 публічному акціонерному товариству «Карлсберг Україна» видано дозвіл № 484 (дійсний з 01.01.2013 року до 31.12.2013 року) на розміщення відходів у 2013 році, в тому числі на сміттєзвалищі (без деталізації якому саме).
03.06.2013 між Львівським комунальним підприємством «Збиранка» (виконавець) та ПАТ «Карлсберг Україна» (замовник) укладено договір № 01784-2013-Л, згідно з яким замовник зобов'язувався передати, а виконавець - прийняти на себе виконання робіт по захороненню на Львівському міському ТПВ твердих побутових відходів, склад яких відповідає діючим державним стандартам і санітарним нормам і які дозволені до захоронення санепідемстанцією.
Вказаний правочин переходу права власності на відходи від ПАТ «Карлсберг Україна» до відповідача не передбачає.
25.02.2013 приватному акціонерному товариству «Картонно-паперова компанія» видано дозвіл за № 571 (дійсний з 25.02.2013 року до 31.12.2013 року) на розміщення відходів у 2013 році, в тому числі на сміттєзвалищі (без деталізації якому саме).
14.03.2013 між відповідачем (виконавець) та ПрАТ «Картонно-паперова компанія» (замовник) укладено договір № 81, відповідно до якого замовник зобов'язувався передати, а виконавець - прийняти на себе виконання робіт по захороненню на Львівському міському ТПВ твердих побутових відходів, склад яких відповідає діючим державним стандартам і санітарним нормам і які дозволені до захоронення санепідемстанцією.
Вказаний правочин переходу права власності на відходи від ПрАТ «Картонно-паперова компанія» до Львівського комунального підприємства «Збиранка» не передбачає.
20.12.2012 публічному акціонерному товариству «Львівський жиркомбінат» видано дозвіл № 402 (дійсний з 01.01.2013 року до 31.12.2013 року) на розміщення відходів у 2013 році, в тому числі на сміттєзвалищі (без деталізації якому саме).
09.01.2013 між відповідачем (виконавець) та ПАТ «Львівський жиркомбінат» (замовник) укладено договір за № 8, згідно з яким замовник зобов'язувався передати, а виконавець - прийняти на себе виконання робіт по захороненню на Львівському міському ТПВ твердих побутових відходів, склад яких відповідає діючим державним стандартам і санітарним нормам і які дозволені до захоронення санепідемстанцією.
Вказаний правочин переходу права власності на відходи від ПАТ «Львівський жиркомбінат» до відповідача не передбачає.
28.08.2013 між відповідачем (виконавець) та Фермерським господарством «Варіо курчата» (замовник) вчинено договір № 156, у відповідності з котрим замовник зобов'язувався передати, а виконавець - прийняти на себе виконання робіт по захороненню на Львівському міському ТПВ твердих побутових відходів, склад яких відповідає діючим державним стандартам і санітарним нормам і які дозволені до захоронення санепідемстанцією.
Вказаний правочин переходу права власності на відходи від ФГ «Варіо курчата» до відповідача не передбачає.
За змістом вимог статті 8, частини першої статті 9 Закону України «Про відходи» відходи є об'єктом права власності. Право власності на відходи може переходити від однієї особи до іншої в порядку, передбаченому законом. Суб'єктами права власності на відходи є громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи та організації усіх форм власності, територіальні громади, Автономна Республіка Крим і держава.
За вказаних обставин, зважаючи на обставини, встановлені судами попередніх інстанцій в частині відсутності у відповідача статусу власника відходів, колегія суддів погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо необґрунтованості посилання Державної екологічної інспекції у місті Львівській області на недотримання відповідачем вимог Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 №1218.
Позивачем не доведено ту обставину, що Львівському комунальному підприємству «Збиранка» потрібен ліміт на розміщення побутових відходів та дозвіл, як нерозривно пов'язаний, виходячи з п. 15 Порядку розроблення, затвердження і перегляду лімітів на утворення та розміщення відходів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.1998 року № 1218, з лімітом документ.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо недоведеності з боку позивача наявності підстав для вжиття заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.
Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального та процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами не допущено.
Відповідно до статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України,
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Державної екологічної інспекції у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 10 квітня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку статей 235-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: