УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2015 року Справа № 876/7096/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
Головуючогосудді Сеника Р.П.,
суддів Хобор Р.Б., Попка Я.С.
розглянувши у порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 819/1366/15 за позовом Відкритого акціонерного товариства «Тернопільське об'єднання» «Текстерно» до Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання дій протиправними, -
В С Т А Н О В И В :
18 травня 2015 року Відкрите акціонерне товариство «Тернопільське об'єднання «Текстерно» звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі про визнання неправомірними дій по виставленню до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, в частині пенсій, призначених пенсіонерам після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», та розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, з квітня 2015 року в частині відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, пенсіонерам після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Позовні вимоги мотивує тим, що УПФУ в місті Тернополі направлено позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з квітня 2015 року. Дії щодо направлення такого розрахунку на адресу ВАТ «ТО «Текстерно» позивач вважає протиправними, оскільки до такого розрахунку включені суми пенсій по пенсіонерах після досягнення ними пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону Україну «Про пенсійне забезпечення», а саме по колишніх працівниках (жінках), які досягли 55 річного віку. На даний час чинним законодавством збільшено пенсійний вік до 60 років і відповідачем предявляються до відшкодування суми виплачених пільгових пенсій після досягнення особами 55 років.
Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року позов задоволено частково.
Визнано дії управління Пенсійного фонду України в місті Тернополі по виставленню до відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, з квітня 2015 року по пенсіонерах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, протиправними. Визнано протиправним та скасувано розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення з квітня 2015 року в частині відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по пенсіонерах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 на загальну суму 1497,78 (одна тисяча чотириста девяносто сім) гривень 59 (сімдесят вісім) копійок. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанову суду першої інстанції оскаржив відповідач, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апеллянт зазначає, що не погоджується з рішенням суду першої інстанції, оскільки дане рішення винесене з порушенням норм матеріального та процесуального права, та таке, що неповно відображає обставини, які мають істотне значення для даної справи.
Просить скасувати постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Особи, що беруть участь у справі, в судове засідання для розгляду апеляційної скарги не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, клопотань від осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю не поступало, а тому колегія суддів, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки таку може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, дослідивши обставини справи, доводи апеляційної скарги та заперечення на неї, приходить до переконання, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а оскаржувану постанову без змін з таких підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, що ВАТ «ТО «Текстерно» зареєстроване як юридична особа, відповідач взятий на облік в УПФУ в місті Тернополі платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
УПФУ в місті Тернополі проведено та направлено позивачу розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, за квітень 2015 року по пенсіонерах на суму 112800,22 грн. Даний розрахунок, серед іншого, містить повні відомості про осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах, дату призначення пенсії та дату досягнення пенсійного віку, відповідний стаж роботи на даному підприємстві, що враховано при обчисленні плати, а також частку плати до Пенсійного фонду підприємством фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Задовольняючи частково позовні вимоги у справі, суд першої інстанції виходив з того, що УПФУ в місті Тернополі неправомірно та безпідставно визначались суми для відшкодування ВАТ «ТО «Текстерно» фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по пенсіонерах ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, що підтверджено належними та допустимими доказами, а тому в цій частині позовні вимоги слід задовольнити та визнати дії управління УПФУ в місті Тернополі по виставленню до відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по зазначених пенсіонерах протиправними, а також визнати протиправним та скасувати розрахунок фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів б-з статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, з квітня 2015 року в частині відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по вказаних вище пенсіонерах. В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Абзацом 4 п. 1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для платників збору до Пенсійного фонду України, яким є відповідач об'єктом оподаткування були також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо добровільної сплати єдиного внеску" № 184 від 04.04.2013 року (набрав чинності з 28.04.2013 року) в абзаці 4 п.1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" слова і цифри "статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення" замінено словами і цифрами "статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції, яка набрала чинність з 01.10.2011 року) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цієї статті, право на пенсію за віком мають жінки 1961 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 55 років - які народилися до 30 вересня 1956 року включно; 55 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1956 року по 31 березня 1957 року; 56 років - які народилися з 1 квітня 1957 року по 30 вересня 1957 року; 56 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1957 року по 31 березня 1958 року; 57 років - які народилися з 1 квітня 1958 року по 30 вересня 1958 року; 57 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1958 року по 31 березня 1959 року; 58 років - які народилися з 1 квітня 1959 року по 30 вересня 1959 року; 58 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1959 року по 31 березня 1960 року; 59 років - які народилися з 1 квітня 1960 року по 30 вересня 1960 року; 59 років 6 місяців - які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року; 60 років - які народилися з 1 квітня 1961 року по 31 грудня 1961 року.
Як вбачається з матеріалів справи, троє колишніх працівників ВАТ «ТО «Текстерно» ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, яким була призначена пенсія відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України Про пенсійне забезпечення станом на 28.04.2013 року: ОСОБА_2 10.04.2013 року, ОСОБА_3 09.04.2013 року, ОСОБА_4 26.04.2013 року. Відтак, по таких працівниках ВАТ «ТО «Текстерно» відповідні суми пенсій не підлягають для включення до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за квітень 2015 року.
Таким чином, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що до 27.04.2014 року (включно) підприємство не повинно відшкодовувати кошти на виплату та доставку пенсій по колишніх працівниках, які досягли на цей час 55 років, проте у спірному випадку позивач має обов'язок відшкодовувати грошові кошти на виплату та доставку пенсій по пенсіонерах жінках, які не досягли 55 років до внесення змін до абзацу четвертого пункту 1 статті 2 Закону України Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Право на призначення пенсії за віком у таких пенсіонерів настає після 27.04.2013 року, на даний час вони отримують пенсію на пільгових умовах відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, а тому ВАТ «ТО «Текстерно» зобовязане відшкодовувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій до досягнення такими особами віку, що передбачений статтею 26 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
За квітень 2015 року розмір відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 становить 1497,78 грн., що підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України Про пенсійне забезпечення, з квітня 2015 року. Решта суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягає відшкодуванню позивачем. Останній не навів обставин та доказів на підтвердження неправомірності дій відповідача в цій частині.
Пунктом 6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663 (з наступними змінами та доповненнями), передбачено, що розмір відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (пенсій, призначених особам, які були зайняті на роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України) складає 100% фактичних видатків Пенсійного фонду на виплату та доставку таких пенсій.
Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, встановлений розділом 6 даної Інструкції. Так, відповідно до пункту 6.4 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій (в редакції Закону, чинного на час виникнення спірних правовідносин). Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах (пункт 6.7 Інструкції). Таким чином, обов'язок підприємства щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій визначається законом, а розмір у відповідних розрахунках.
Відповідно до ст. 200 КАСУкраїни суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову без змін, якщо визнає,що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення здодержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також відсутня невідповідність висновків суду обставинам справи.
Керуючись ст.ст.195-197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в місті Тернополі - залишити без задоволення.
Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 16.06.2015 року у справі № 819/1366/15 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Головуючий: Р.П. Сеник
Судді : Р.Б. Хобор
Я.С. Попко