КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/5319/15 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю. Суддя-доповідач: Собків Я.М.
У Х В А Л А
Іменем України
11 листопада 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді: Собківа Я.М.,
суддів: Ключковича В.Ю., Петрика І.Й.,
при секретарі: Присяжній Д.В.
за участю представника позивача: Крайніка Д.В.
за участю представників третіх осіб: ОСОБА_3, ОСОБА_4
ОСОБА_5, ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року у справі за позовом Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
08 листопада 2015 року о 10 год. 35 хв. Київська обласна організація політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" (далі - позивач) звернулася до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Васильківської районної виборчої комісії при встановленні результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, що полягала у неприйнятті рішення про проведення повторного підрахунку голосів відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори";
- зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року позовну заяву Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, залишено без розгляду.
Не погоджуючись з вищевказаним судовим рішенням позивач в особі Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року як таку, що постановлена з порушенням норм процесуального права та направити справу до суду першої інстанції для вирішення питання про відкриття провадження по справі і вирішення справи по суті.
Крім того, апелянт просить зобов'язати Київський окружний адміністративний суд повторно розглянути позовну заяву Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Васильківської районної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності Васильківської районної виборчої комісії при встановленні результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, що полягала у не прийнятті рішення про проведення повторного підрахунку голосів відповідно до ч.7 ст. 83 Закону України «Про місцеві вибори» та зобов'язання Васильківської районної виборчої комісії провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328.
Апеляційна скарга мотивована тим, що вимоги даного позову стосуються саме бездіяльності Васильківської районної виборчої комісії в частині не прийняття нею рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328, у зв'язку з чим, на думку позивача, строк звернення з позовом, визначений частиною шостою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, має обраховуватися саме з моменту складання Протоколу "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 від 03.11.15р. (Протокол був складений о 12 годині 05 хвилин).
Перевіряючи правомірність оскаржуваного судового рішення колегія суддів зважає на положення ч. 1 ст. 195 КАС України, якою визначено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Заслухавши в судовому засіданні суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які з'явилися до суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, а ухвала суду першої інстанції - скасуванню, як така, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направленню справи для продовження розгляду, виходячи з наступного.
Згідно із п.4 ч.1 ст. 204 КАС України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є порушення норм матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Основні засади, організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначені Законом України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015р. № 595-VIII.
Відповідно до частин 1,2,3 статті 79 Закону України «Про місцеві вибори», підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому самому приміщенні, де відбувалося голосування.
Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців. Протокол цього засідання дільничної виборчої комісії складається і підписується у тому самому приміщенні, де проходило голосування. У разі якщо під час проведення голосування до дільничної виборчої комісії надходили заяви, скарги стосовно порушень, що мали місце під час проведення голосування на виборчій дільниці, дільнична виборча комісія розглядає їх на початку засідання до початку підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці.
Дільнична виборча комісія на підставі списку виборців для місцевих виборів встановлює кількість виборців на виборчій дільниці. Ця кількість оголошується і заноситься до відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з кожних місцевих виборів.
Частиною першою статті 80 Закону України «Про місцеві вибори» встановлено, що дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці. Форма бланка протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці затверджується Центральною виборчою комісією не пізніш як за тридцять днів до дня голосування. Бланки протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу виготовляються відповідною територіальною виборчою комісією для кожної виборчої дільниці у кількості примірників, визначеній відповідною територіальною виборчою комісією в порядку та строки, визначені статтею 75 цього Закону для виготовлення виборчих бюлетенів. Бланки протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці передаються виборчим комісіям разом із виборчими бюлетенями в порядку та строки, визначені статтею 75 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, 25 жовтня 2015 року в с. Путрівка та в с. Залізне Васильківського району Київської області було проведено голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіальною виборчого округу № 18.
26 жовтня 2015 року о 03 год. 15 хв. дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299 у відповідності до вимог статті 79, частин 1,3,5 статті 80 Закону України "Про місцеві вибори" було складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 склала 46, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців склала 87.
26 жовтня 2015 року о 04 год. 28 хв. дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320299 було складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320299 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 склала 51, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців склала 141.
26 жовтня 2015 року дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 у відповідності до вимог статті 79, частин 1,3,5 статті 80 Закону України "Про місцеві вибори" було складено Протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 склала 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців склала 139.
26 жовтня 2015 року о 01 год. 30 хв. дільничною виборчою комісією з місцевих виборів №320328 було складено Протокол "Уточнений" про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №320328 з виборів депутатів Київської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №18, де кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 склала 141, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців склала 336.
На підставі протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, зокрема на виборчих дільницях №320299 та №320328, Васильківська районна виборча комісія на своєму засіданні встановила результати виборів депутатів до Київської обласної ради, про що 31 жовтня 2015 року о 19 год. 00 хв. складено Протокол Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, в якому зафіксовано, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 становить 2114, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців становить 2814.
03 листопада 2015 року о 12 год. 05 хв. Васильківською районною виборчою комісією було складено Протокол "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, в якому зафіксовано, що кількість голосів виборців за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" ОСОБА_9 становить 1713, а за кандидата в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 кількість голосів виборців становить 2543.
04 листопада 2015 року о 01 год. 30 хв. Київською обласною виборчою комісією у відповідності до частин 1-7, 9, 10 статті 86 Закону України "Про місцеві вибори", на підставі протоколів про підсумки голосування в територіальному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, зокрема, на підставі протоколу Васильківської районної виборчої комісії "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 від 03 листопада 2015 року, було складено Протокол про результати виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі.
Звертаючись з даним позовом позивач просив визнати протиправною бездіяльність Васильківської районної виборчої комісії при встановленні результатів виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18, що полягала у неприйнятті нею рішення про проведення повторного підрахунку голосів відповідно до ч. 7 ст. 83 Закону України "Про місцеві вибори" та зобов'язати Васильківську районну виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців з виборів депутатів Київської обласної ради в багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу №18 по виборчих дільницях №320299 та №320328.
Відповідно до частин другої та третьої статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності.
Залишаючи позов без розгляду суд першої інстанції дійшов висновку про недотримання позивачем вимог частини восьмої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки предметом даного спору є дії та дані протоколів дільничних виборчих комісій № 320299 та № 320328, які були вчиненні членами відповідних комісій під час складання Протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях саме 26 жовтня 2015 року.
Однак колегія суддів знаходить помилковим такий висновок суду першої інстанції, оскільки про порушення своїх прав, свобод та інтересів позивач фактично дізнався із часу складання Васильківською районною виборчою комісією Протоколу "Уточнений" про підсумки голосування з виборів депутатів Київської обласної ради у багатомандатному виборчому окрузі в межах територіального виборчого округу № 18 від 03 листопада 2015 року, який було складено о 12 годині 05 хвилин.
Частиною першою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі за текстом - «КАС України») передбачено, що суб'єктам відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативній групі референдуму, іншим суб'єктам ініціювання референдуму надано право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій.
За правилами частини шостої статті 172 КАС України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
За приписами частини першої статті 103 КАС України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
За змістом частини п'ятої статті 179 КАС України днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду.
Зважаючи на те, що з даним позовом позивач звернувся 08 листопада 2015 року о 10 годині 35 хвилин, що підтверджується матеріалами даної справи та сторонами не заперечується, колегія суддів приходить до висновку про дотримання позивачем процесуального строку, передбаченого частиною шостою статті 172 КАС України.
За таких обставин, у суду першої інстанції не було підстав для залишення позовної заяви без розгляду, оскільки даний позов було подано в межах п'ятиденного строку, визначеного частиною шостою статті 172 КАС України.
Що стосується висновку суду першої інстанції про фактичне оскарження позивачем дій дільничних виборчих комісій №320299 та №320328, які були вчиненні членами відповідних комісій під час складання Протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях - 26 жовтня 2015 року, колегія суддів зазначає, що позивачем не заявлялися вимоги про оскарження рішень дій чи бездіяльності відповідних дільничних виборчих комісій чи членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільницях, а тому застосування до спірних правовідносин положень частини восьмої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України є помилковим.
Таким чином, зважаючи на наявність вищевказаних доказів, колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного судового рішення не було досліджено всіх обставин даної справи, а тому допущені ним порушення норм процесуального права є такими, що призвели до неправильного вирішення питання, та є підставою для скасування ухвали Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року та направлення справи для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 172, 179, 195, 199, 204, 205, 206, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Київської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» на ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року задовольнити частково.
Ухвалу Київського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року скасувати, справу за позовом Київської обласної організації політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" до Васильківської районної виборчої комісії, треті особи: Київська обласна виборча комісія, кандидат в депутати Київської обласної ради від Київської територіальної організації партії "Блок Петра Порошенка "Солідарність" ОСОБА_8 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала оскарженню не підлягає як така, що не перешкоджає подальшому провадженню у справі.
Головуючий суддя суддя суддя Я.М. Собків В.Ю. Ключкович І.Й. Петрик
.
Головуючий суддя Собків Я.М.
Судді: Ключкович В.Ю.
Петрик І.Й.