ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 листопада 2015 року Справа № 876/8242/14
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді-доповідача Яворського І.О.,
суддів: Кухтея Р.В., Носа С.П.
за участі секретаря судового засідання Сідельник Г.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року в справі за позовом приватного підприємства «Ексім Груп» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції про скасування наказу, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, приватне підприємство «Ексім Груп» звернулося з позовом в суд до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції та просило скасувати наказ Луцької об'єднаної державної податкової інспекції №1591 від 10.07.2014 року «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ПП «Ексім Груп».
В обґрунтування своїх вимог позивач вказує на те, що запит Луцької ОДПІ №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року про надання первинних документів для підтвердження формування податкового кредиту та податкових зобов'язань приватного підприємства «Ексім Груп» не містить посилання на порушення позивачем податкового законодавства, а лише, містить припущення податкового органу про можливі порушення податкового законодавства, у зв'язку з чим запит Луцької ОДПІ №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року не відповідає вимогам п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, а отже, є незаконним.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року в справі №803/1446/14 адміністративний позов було задоволено.
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року в справі №803/1446/14 та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги, апелянт зазначає, що на адресу Луцької ОДПІ надійшли матеріали позапланової перевірки ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт», результати якої свідчать про можливі порушення податкового, валютного та іншого законодавства при формуванні податкового кредиту та податкових зобов'язань ПП «Ексім Груп» по взаємовідносинах із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт». На підставі п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України Луцькою ОДПІ відповідачу надіслано письмовий запит №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року про надання письмового пояснення та його документального підтвердження щодо взаємовідносин із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт» за період з 01.06.2011 року по 01.06.2014 року. Проте, ПП «Ексім Груп» на запит №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року документів та пояснень надано не було, що стало підставою, згідно п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України, для проведення документальної позапланової перевірки.
Сторони по справі в судове засідання не з'явились, а тому згідно ч.1 ст.41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити, оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог. При цьому колегія суддів виходить з наступних міркувань.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Луцькою об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Волинській області 10.07.2014 року винесено наказ №1591 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки приватного підприємства «Ексім Груп».
Зазначений наказ винесений відповідно до п.75.1 ст.75, п.п.78.1.1 ст.78 Податкового кодексу України, у зв'язку із ненаданням документального підтвердження ПП «Ексім Груп» на письмовий запит Луцької ОДПІ №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року.
Матеріалами справи стверджується, що Луцькою ОДПІ було направлено письмовий запит №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року про надання ПП «Ексім Груп» пояснень та документального підтвердження щодо взаємовідносин із ТзОВ «Укр-Тест-Стандарт».
Листом від 25.06.2014 року №13-14 ПП «Ексім Груп» було повідомлено Луцьку ОДПІ про те, що запит №8382/10/03-18-22-02 від 16 червня 2014 року не відповідає вимогам п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, оскільки у запиті податкового органу відсутні посилання на факти порушення позивачем податкового законодавства, а містяться лише припущення щодо можливих порушень податкового законодавства.
Відповідно до п.п. 20.1.6 та п.п. 20.1.23 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено право органів державної податкової служби для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно з вимогами п.20.1.4 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.
Підпункт 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України визначає, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Відповідно до п.п.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Пунктом 73.3 статті 73 Податкового кодексу України передбачено, що контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Відповідно до п.10 Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010р. №1245, у запиті зазначаються посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Як видно з матеріалів справи, письмовий запит від 27.11.2014 року про надання пояснень та їх документального підтвердження був складений відповідно до п.73.3 ст. 73 Податкового кодексу України та містить всі необхідні реквізити (а.с. 8).
Враховуючи викладене, колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції, що приймаючи спірний наказ контролюючий орган діяв не у порядку та спосіб, визначений чинним законодавством, оскільки такі висновки спростовуються матеріалами справи та наведеними нормами матеріального права.
З огляду на наведене, апеляційні вимоги підлягають до задоволення.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.195, ст.196, п.3 ч.1 ст.198, ст.202, ч.2 ст.205, ст.207, ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Луцької об'єднаної державної податкової інспекції задовольнити, постанову Волинського окружного адміністративного суду від 31 липня 2014 року в справі №803/1446/14 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили, а у разі складення постанови в повному обсязі, відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя - доповідач І.О. Яворський
Судді Р.В. Кухтей
С.П. Нос
Повний текст виготовлено 10.11.2015 року