ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
05 листопада 2015 року № 826/14886/15
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» до Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві про визнання дій протиправними, стягнення коштів.
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» (далі по тексту також - позивач) з позовом до Київської міські митниці Державної фіскальної служби України (надалі також - відповідач1), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (надалі також - відповідач2), в якому просило:
- визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, що полягає у відмові у прийнятті Висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» надмірно сплачених митних платежів у сумі 36 329, 26 грн.;
- стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначеської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» (місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Закревського, 16; ідентифікаційний код: 37141112) суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, а саме: від 05.06.2013 року №100270000/2013/700017/2, № 100270000/2013/700019/2 та № 100270000/2013/700022/2, в розмірі 36 329, 26 грн. (тридцять шість тисяч триста двадцять дев'ять гривень 26 копійок);
- стягнути з Київської міської митниці Державної фіскальної служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» (місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Закревського, 16; ідентифікаційний код: 37141112) сплачений судовий збір у розмірі 73, 08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що відповідачем всупереч статті 301 Митного кодексу України не здійснено виплату надміро сплачених сум грошового зобов'язання, що призводить до порушення його законних прав та інтересів. У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з мотивів, викладених у позовній заяві.
Відповідачі у судове засідання явку повноважних представників не забезпечили, про час, дату і місце проведення судового розгляду справи повідомлялись належним чином, про причини неприбуття суд не повідомили.
Разом з тим, відповідач1 через канцелярію суду надіслав письмові заперечення проти позову з підстав необґрунтованості та безпідставності позовних вимог.
Відповідач2 пояснень чи заперечень щодо заявленого позову не виклав.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на наведене та з урахуванням вимог ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про доцільність розгляду справи у письмовому провадженні на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з огляду про наступне.
Як свідчать матеріали справи, 26 жовтня 2010 року між ТОВ «АВТОДИСТРИБЮШН КАРГО ПАРТС» та підприємством «INDUSTRIAS ONYARBI SA» (Іспанія) було укладено контракт № AD-4, згідно умов якого підприємство «INDUSTRIAS ONYARBI SA» (за контрактом - продавець) зобов'язується поставити окремими партіями запасні частини для автомобілів, причепів та напівпричепів, а позивач (за контрактом - покупець) зобов'язується прийняти та сплатити за товар.
Окрім цього, 27 жовтня 2010 року між ТОВ «АВТОДИСТРИБЮШН КАРГО ПАРТС» та підприємством «Universal Components UK Ltd» (Англія) було укладено контракт № AD-6, згідно умов якого підприємство «Universal Components UK Ltd» (за контрактом - продавець) зобов'язується поставити окремими партіями запасні частини для автомобілів, причепів та напівпричепів, а позивач (за контрактом - покупець) зобов'язується прийняти та сплатити за товар.
01 серпня 2012 року між ТОВ «АВТОДИСТРИБЮШН КАРГО ПАРТС» та підприємством «Roulunds Braking ApS» (Данія) було укладено контракт № AD-59, згідно умов якого підприємство «Roulunds Braking ApS» (за контрактом - продавець) зобов'язується поставити окремими партіями запасні частини для автомобілів, причепів та напівпричепів, а позивач (за контрактом - покупець) зобов'язується прийняти та сплатити за товар.
В подальшому, 04 та 05 червня 2013 року позивачем було подано до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів ВМД № 100270000/2013/200990, № 100270000/2013/200974 та № 100270000/2013/201107, з метою митного оформлення товарів, придбаних за контрактами від 26 жовтня 2010 року № AD-4, від 27 жовтня 2010 року № AD-6, від 01 серпня 2012 року № AD-59.
За наслідком розгляду поданих позивачем документів, відповідачем прийняті рішення про коригування митної вартості товарів від 05 червня 2013 року № 100270000/2013/700017/2, №100270000/2013/700019/2, № 100270000/2013/700022/2.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 вересня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2014р. по справі № 826/13058/13-а скасовані рішення Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України від 05.06.2013 року №100270000/2013/700017/2, № 100270000/2013/700019/2 та № 100270000/2013/700022/2.
З підстав набрання судовим рішенням законної сили, позивач звернувся до відповідача з заявою від 18 квітня 2014 про повернення з бюджету надмірно сплачених митних платежів у сумі 36 329, 26 грн.
12 травня 2014 року за результатами розгляду вказаної заяви, Київська міжрегіональна митниця Міндоходів листом від 30 квітня 2014 року № 5310/1/26-70-52-04 відмовила у задоволенні вказаної заяви, позаяк постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 вересня 2013 року по справі № 826/13058/13-а не було вирішено питання щодо повернення коштів.
З підстав незгоди з такими доводами відповідача, позивач оскаржив дії митного органу до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2014 року у справі №826/7705/14 позов ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» задоволено частково, визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо залишення заяви Позивача від 17 квітня 2014 року № 25 без розгляду; зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міндоходів розглянути заяву ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» та вчинити дії передбачені Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справляння яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618 для повернення надмірно сплачених ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» коштів.
В подальшому, 07 серпня 2014 року ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» звернулося до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів із заявою від 06 серпня 2014 року № 45 (вх. КММ № 25342), в якій просило, на виконання постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2014 року у справі №826/7705/14, здійснити повернення надмірно сплачених до бюджету митних платежів у сумі 36 329, 26 грн.
У відповідь митний орган листом від 19 серпня 2014 року за № 9457/1/26-70-52-02 повідомив ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» про передчасність розгляду зазначеної заяви по суті, оскільки ним 11 серпня 2014 року була подана апеляційна скарга на вищезгадане судове рішення.
14 жовтня 2014 року ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 18 липня 2014 року у справі № 826/7705/14 була залишена без змін, а апеляційна скарга митного органу, - без задоволення.
З огляду на факт набрання законної сили судовим рішенням по справі №826/7705/14, позивач листом від 3 листопада 2014 року № 69 звернувся до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів з проханням розглянути листа ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» від 06 серпня 2014 року № 45 по суті та вжити заходів для повернення декларанту суму надмірно сплачених митних платежів.
04 грудня 2014 року листом № 91/6/26-70-25-04 Київська міська митниця Державної фіскальної служби України повідомила про відсутність правових підстав для повернення позивачеві коштів, позаяк судовим рішенням по справі № 826/13058/13-а, питання повернення коштів не вирішено.
Позивач категорично не погоджуючись із такими доводами митниці, вбачаючи у спірних правовідносинах бездіяльність Київської міжрегіональної митниці Міндоходів щодо неповернення декларанту надмірно сплачених до бюджету митних платежів у сумі 36 329, 26 грн., ТОВ «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Вирішуючи спір по суті, суд виходив із наступного.
Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Предметом судового розгляду в даній адміністративній справі, є, зокрема, правомірності (легальності) дій відповідача щодо вирішення питання стосовно повернення коштів з огляду на чіткі критерії, які зазначені у частині 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України визначено що бюджетна система України і Державний бюджет України встановлюються виключно цим Кодексом та законом про Державний бюджет України. Якщо іншим нормативно-правовим актом бюджетні відносини визначаються інакше ніж у цьому Кодексі, застосовуються відповідні норми цього Кодексу. Виключно законом про Державний бюджет України визначаються надходження та витрати Державного бюджету України.
Частиною 2 ст. 45 Бюджетного кодексу України зазначено, Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського Обслуговування бюджетних коштів, веде бухгалтерський облік усіх надходжень Державного бюджету України та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.
Відповідно до ч. ч. 1 -3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.
У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.
Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Згідно п. 2.2 Порядку розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженого наказом Міністерства фінансів України, Державної митної служби України від 24.01.2006р.№25/44, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 25.01.2006р. №64/11938 (далі - Порядок №25/44), для зарахування коштів, що вносяться платниками та громадянами до/або під час митного оформлення товарів, на балансі Головного управління Державного казначейства України у м. Києві відкриті на ім'я митних органів за балансовим рахунком 3734 «депозитні рахунки митних органів» (далі - депозитний рахунок 3734).
Відповідно до п. 3.1, 3.3, 3.4 Порядку №25/44 сплата коштів у національній валюті, призначених для забезпечення справляння митних та інших платежів, здійснюється платниками до/або під час митного оформлення товарів з рахунків, відкритих ними в банках, у вигляді передплати та/або доплати, а також готівкою через банки на депозитні рахунки 3734, відкриті на ім'я митних органів в Головному управлінні Казначейства. Кошти, що надійшли на депозитні рахунки 3734 митних органів, згідно з Порядком №25/44, перераховуються митними органами виключно для здійснення таких операцій: - зарахування до відповідних бюджетів України; - повернення платникам помилково та/або надміру сплачених коштів.
Розпорядження коштами, що обліковуються на депозитних рахунках 3734 митних органів згідно з Порядком №25/44, здійснюється виключно на підставі платіжних доручень, що оформленні митними органами в установленому порядку. Повернення платникам помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів, що зараховані на депозитні рахунки митних органів 3734, зокрема, здійснюється відповідно до Порядку №25/44 повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20.07.2007р. №618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007р. за №1097/14364 (далі - Порядок № 618).
Відповідно до Порядку № 618 для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювало оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником, головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу.
Окрім того порядок повернення таких коштів регламентовано наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013р. № 787 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.09.2013р. за № 1650/24182 «Про затвердження Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів» (далі - Порядок №787).
Пунктом 5 Порядку №787 встановлено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюються за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів, або в довільній формі на офіційному бланку установи за підписом керівника установи (його заступника відповідно до компетенції), скріпленим гербовою печаткою (у разі наявності) або печаткою із найменуванням та ідентифікаційним кодом установи, з обов'язковим зазначенням такої інформації: обґрунтування необхідності повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), сума платежу, що підлягає поверненню, дата та номер документа на переказ, який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.
З огляду на вищевикладене обумовлюється висновок проте, що, повернення надмірно сплачених платежів, можливо при наявності наступних чинників: наявність факту надмірної сплати коштів та звернення платника до відповідного органу.
Таким чином, чинним законодавством визначено механізм повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу чи помилково та/або надмірно сплачених до бюджету.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправну бездіяльність митного органу, яка виявилась у не вжитті передбачених законом дій на подану позивачем заяву про повернення надміру сплачених коштів та наявність правових підстав для стягнення з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачених коштів у сумі 36 329, 26 грн.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем1 як суб'єктом владних повноважень не доведено відсутність у межах спірних правовідносин бездіяльності.
Враховуючи викладене, керуючись статями 9, 69, 70, 71, 128, 158 - 163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Київської міської митниці Державної фіскальної служби України, що полягає у відмові у прийнятті Висновку про повернення Товариству з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» надмірно сплачених митних платежів у сумі 36 329, 26 грн.
Стягнути з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначеської служби України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» (місцезнаходження: 02660, м. Київ, вул. Закревського, 16; ідентифікаційний код: 37141112) суму надмірно сплачених митних платежів за скасованими в судовому порядку рішеннями Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, а саме: від 05.06.2013 року №100270000/2013/700017/2, № 100270000/2013/700019/2 та № 100270000/2013/700022/2, в розмірі 36 329, 26 грн. (тридцять шість тисяч триста двадцять дев'ять гривень 26 копійок).
Присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АВТОДИСТРИБ'ЮШН КАРГО ПАРТС» судові витрати у розмірі 73, 08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок).
Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185 -187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А.Качур