Ухвала суду № 53362775, 10.11.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2015
Номер справи
823/5207/15
Номер документу
53362775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

м. Черкаси

10 листопада 2015 року Справа № 823/5207/15

Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Тимошенко В.П., розглянувши матеріали подання Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до державного підприємства “Уманський лікеро-горілчаний завод” про стягнення коштів з рахунків платника податків,

встановив:

09 листопада 2015 року до суду надійшло подання Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до державного підприємства “Уманський лікеро-горілчаний завод”.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2015 року подання залишено без руху у зв’язку з його невідповідністю вимогам статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України. Для усунення недоліків встановлено строк до 14 годин 30 хвилин 10 листопада 2015 року.

На виконання вимог ухвали від 09 листопада 2015 року, позивачем надано до суду заяву про усунення недоліків. У заяві Уманська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області зазначає, що має право звертатися до суду з поданнями про стягнення коштів з рахунків у порядку, визначеному статтею 1833 Кодексу адміністративного судочинства України, без обов'язку сплати судового збору.

Суд, дослідивши доводи заяви позивача від 10 листопада 2015 року про усунення недоліків, матеріали подання, зазначає таке.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».

Відповідно до положень статей 1, 2 Закону України «Про судовий збір» судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Судовий збір справляється: за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством; за подання до суду апеляційної і касаційної скарг на судові рішення, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами, заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на примусове виконання рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом України; за видачу судами документів; у разі ухвалення судового рішення, передбаченого цим Законом.

Перелік позовних заяв та інших заяв, скарг, клопотань, передбачених процесуальним законодавством, за подання яких судовий збір не справляється визначений частиною другою статті 3 Закону України "Про судовий збір". Зазначений перелік є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.

Частиною першою статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою передбачена ставка судового збору у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.

Суд зауважує, що у даному випадку Уманська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області звернулася до суду з поданням майнового характеру до державного підприємства “Уманський лікеро-горілчаний завод”.

Провадження у справах, порушених за поданням податкових органів, поданим на підставі статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного). Сторонами такого провадження є заявник (орган державної податкової служби, що вніс подання), та відповідач - платник податків, стосовно якого таке подання внесено.

З огляду на зазначене, загальні норми Кодексу адміністративного судочинства України, що регулюють процедуру позовного провадження, до провадження на підставі подання податкового органу можуть застосовуватися лише в частині, що не суперечить спеціальним нормам статті 183-3 цього Кодексу.

Статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено перелік особливих вимог, що пред'являються до подання податкового органу, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть учинятися в процесі розгляду такого подання.

Водночас у частині, що не врегульована статтею 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно з частиною третьою статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про судовий збір» органи доходів і зборів (у даному випадку Уманська об’єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Черкаській області ) не являються органами, які мають пільги щодо сплати судового збору при зверненні до суду з позовними заявами та іншими заявами, в тому числі з поданнями про стягнення коштів, передбаченими процесуальним законодавством.

Подання органу доходів і зборів, виходячи з положень частини другої статті 3 Закону України «Про судовий збір», не входить до переліку позовних заяв та інших заяв, скарг, клопотань, за подання яких судовий збір не справляється.

За викладених обставин, при зверненні до адміністративного суду з даним поданням Уманська об’єднана державна податкова інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області повинна була сплатити судовий збір у розмірі 1218,00 грн.

Доводи Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області у своїй заяві про усунення недоліків, у якому вказано, що при зверненні з поданнями в порядку статті 1833 Кодексу адміністративного судочинства України не сплачується, суд вважає необґрунтованими, оскільки спеціальним законом, який регулює питання щодо справляння судового збору при зверненні до суду, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України «Про судовий збір».

З огляду на викладене, оскільки Уманською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Черкаській області не надано суду документу про сплату судового збору, суд приходить до висновку, що заявником вимоги ухвали Черкаського окружного адміністративного суду про залишення подання без руху від 09 листопада 2015 року не виконані, недоліки подання не усунуті.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.

Згідно з частиною сьомою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

У зв'язку з тим, що Уманською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Черкаській області не виконані вимоги ухвали Черкаського окружного адміністративного суду про залишення подання без руху від 09 листопада 2015 року, суд приходить до висновку про необхідність повернення його заявнику.

На підставі викладеного, керуючись частиною сьомою статті 9, пунктом 1 частини третьої та частиною четвертою статті 108, статтями 165, 1833 Кодексу адміністративного судочинства України,

ухвалив:

Подання Уманської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Черкаській області до державного підприємства “Уманський лікеро-горілчаний завод” про стягнення коштів з рахунків платника податків – повернути заявникові разом із усіма доданими до нього матеріалами.

Копію ухвали надіслати заявнику.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя В.П. Тимошенко