Постанова № 53362129, 28.10.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
820/7998/15
Номер документу
53362129
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

28 жовтня 2015 р. № 820/7998/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Панченко О.В.

при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.

за участю:

представника позивача - ОСОБА_1Г,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ 2015" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2, третя особа: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 про скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ 2015", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- відмінити рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 23144994 від 24 липня 2015 року.

- зобов'язати Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 здійснити державну реєстрацію прав власності, форма власності - приватна, на нежитлове приміщення з реєстраційним номером 137293763251, що розташоване за адресою: харківська обл., Харківський р-н, с. Надточії, вул. Дачна, 39, відповідно заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, прийнятої 20.07.2015 року 09:21:41 за реєстраційним номером 12407613, яку подала ОСОБА_4, що діє на підставі довіреності: серія і номер б/н, видана 10.07.2015 року видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ", податковий номер НОМЕР_1 для проведення державної реєстрації права власності.

- судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 20.07.2015 року представник ТОВ "ПРОМІНВЕСТ" у передбачений законом спосіб зверталась до Реєстраційної служби ХМУЮ з метою перереєстрації нерухомого майна (нежитлового приміщення, що розташоване: Харківська обл., Харківський р-н, с.Надточії, вул. Дачна, буд.39) ОСОБА_5 на право власності ТОВ "ПРОМІНВЕСТ", але рішенням державного реєстратора №23144994 протиправно відмовлено в реєстрації прав та їх обтяжень, з посиланням на те, що документи, подані для проведення державної реєстрації прав, не відповідають вимогам та не дають змоги встановити відповідність заявленим документам, що їх посвідчують. Вказане слугувало підставою для звернення позивача з даним позовом до суду.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи позовної заяви та просив суд постановити рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідач - Державний реєстратор прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2, у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, в порядку передбаченому ст.33-35 КАС України.

У письмових запереченнях (а.с.72-78) на позов відповідач зазначив, що позивач дійсно звертався до реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції з заявою про перереєстрацію права власності на нежитлове приміщення, що розташоване: Харківська обл., Харківський р-н, с.Надточії, вул. Дачна, буд.39. Вивчивши подану позивачем заяву на відповідність положенням Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №3502/5 від 12.12.2011 р., державний реєстратор прав на нерухоме майно ОСОБА_2 встановив, що подані заявником документи не відповідають вимогам законодавства. За таких підстав, державним реєстратором прийнято обґрунтоване та правомірне рішення про відмову у скасуванні запису про нерухоме майно.

Третя особа - Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3, у судове засідання не прибула, про дату, час і місце судового засідання повідомлена належним чином, надіслала на адресу суду заяву, в якій просила суд розглядати справу без її участі. У заяві вказала, що вважає позовні вимоги цілком правомірними. (а.с.31, 84).

Суд, вивчивши позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів:

Судовим розглядом встановлено, що 20.08.2013 року укладено договір купівлі продажу нежитлових приміщень між ОСОБА_6 (продавець) та ОСОБА_7 (покупець), та ОСОБА_8 (покупець), посвідчений приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу ОСОБА_3 (а.с.19-21).

Згідно пункту 1 вищевказаного договору, продавець продає, а покупці купують нежитлові приміщення "Комплекс товарів народного споживання", що складається з виробничого корпусу літ. "А-1", "А1-2", адміністративного корпусу "А ІІ-3" загальною площею 3599,80 кв.м. та допоміжних будівель і споруд, що знаходяться за адресою: Харківська область, Харківський р-н, с.Надточії, вул. Дачна, буд.39, що надалі іменуються "нежитлові будівлі", і сплачують продавця визначену цим договором суму.

Покупці купують зазначені нежитлові приміщення у спільну часткову власність наступним чином:

- 1/5 частину нежилових приміщень, приймає у власність ОСОБА_8, що складає: будівлю виробничого корпусу літ. "А-1", що складається з нежитлових приміщень №№ (1-1), (2-1), (3-1), (4-22), (4-23), загальною площею 718,70 кв.м. з відповідною частиною місць загального користування;

- 4/5 частини нежитлових приміщень приймає у власність ОСОБА_7, що складає: будівлю виробничого корпусу літ. "А1-2" та адміністративного корпусу літ. "А-ІІ-3", що складається з нежитлових приміщень №№ (4-1) - (4-21); (4-24)-(4-29) загальною площею 2881,10 кв.м., з відповідною частиною місць загального користування. (а.с.19).

Приватний нотаріус ХМНО ОСОБА_3 зареєструвала вказаний договір та внесла його до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, про що свідчить Витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №8244723. (а.с.24-25).

30.06.2015 року ОСОБА_7, відповідно до рішення установчих зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ 2015" внесла вищевказане майно до статутного капіталу товариства, що підтверджуються статутом та протоколом установчих зборів. (а.с.13-16, 23).

З метою перереєстрації нерухомого майна, ОСОБА_7 як представник ТОВ "ПРОМІНВЕСТ 2015" ОСОБА_4 звернулася з заявою до Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області.

24.07.2015 року державним реєстратором Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 прийнято рішення №23144994, яким відмовлено представнику ТОВ "ПРОМІНВЕСТ 2015" у державній реєстрації права власності на нежитлове приміщення з реєстраційним номером 137293763251, що розташований Харківська обл., Харківський р-н, с.Надточії, вул. Дачна, буд.39. (а.с.79).

Як вбачається зі змісту згаданого вище рішення, підставою для відмови ТОВ "ПРОМІНВЕСТ 2015" у реєстрації права власності, державним реєстратором вказано, що до заяви разом з іншими документами подано витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №8244723 відповідно до якого ОСОБА_7 належить на праві власності 4/5 частки від нежитлових приміщень загальною площею 3599,80 кв.м., водночас в додаткових відомостях зазначено, що останній належить 4/5 частин нежитлових приміщень загальною площею 2881,10 кв.м.

Зокрема, подане заявником рішення суду не відповідає вимогам п.15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 р. №868.

Перевіряючи відповідність закону спірних діянь органу державної реєстрації прав в особі відповідного державного реєстратору, суд відмічає, що критерії правомірності рішень та діянь субєкта владних повноважень викладені законодавцем в ч.3 ст.2 КАС України.

Досліджуючи обставини дотримання відповідачем згаданих критеріїв при реалізації владної управлінської функції у спірних правовідносинах, суд зауважує, що відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За визначенням ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Статтею 86 КАС України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ч.1 ст.86); ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили (ч.2 ст.86); суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч.3 ст.86).

Частиною 1 статті 182 Цивільного кодексу України встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Законом, який визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, є Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року за № 1952-ІУ (преамбула Закону).

Відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При проведені державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державний реєстратор реєстраційної служби керується Конституцією України, Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", "Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядком надання інформації з "Державного реєстру речових прав на нерухоме майно", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №868 від 17.10.2013р (Порядок № 868).

Обов'язковість процедури реєстрації речових прав встановлена ч. 3 ст. 3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", відповідно до якої права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Виходячи з положень ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор в процедурі розгляду заяви про реєстрацію речових прав на нерухоме майно повинен встановити відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

Згідно з ч. 2 ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", орган державної реєстрації прав, державні реєстратори зобов'язані надати до відома заявників інформацію про необхідний перелік документів для здійснення державної реєстрації прав.

Перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

На даний час такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013р. № 868 Про затвердження Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень і Порядку надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до п. 8 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - Порядок), для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

Згідно з п. 13 Порядку, заявник подає разом із заявою органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для державної реєстрації прав документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита.

Відповідно до п. 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.

В силу приписів частин 2, 4 статті 9 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державний реєстратор: 1) встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; 2) приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав; 3) відкриває і закриває розділи Державного реєстру прав, вносить до них відповідні записи; 4) веде реєстраційні справи щодо об'єктів нерухомого майна; 5) присвоює реєстраційний номер об'єкту нерухомого майна під час проведення державної реєстрації; 6) видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею18 цього Закону; 7) надає інформацію з Державного реєстру права бо відмовляє у її наданні у випадках, передбачених цим Законом; 8) у разі потреби вимагає подання передбачених законодавством додаткових документів, необхідних для державної реєстрації прав та їх обтяжень; 8-1) під час проведення державної реєстрації прав, які виникли та зареєстровані в установленому порядку до 1 січня 2013 року, запитує від органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які відповідно до чинного на момент реєстрації законодавства проводили таку реєстрацію, інформацію (довідки, копії документів тощо), необхідну для реєстрації прав та їх обтяжень, якщо такі документи не були подані заявником або якщо документи, подані заявником, не містять передбачених цим Законом відомостей про правонабувача або про нерухоме майно. Органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, до яких надійшов запит, зобовязані безоплатно в установленому законодавством порядку протягом трьох робочих днів надати державному реєстратору відповідну інформацію, зокрема щодо зареєстрованих речових прав на нерухоме майно, у тому числі земельні ділянки; 9) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом та іншими законами України.

Державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом.

Судовим розглядом встановлено, що рішенням державного реєстратора №23144994 від 24.07.2015 року неправомірно відмовлено в державній реєстрації прав, оскільки державним реєстратором не правильно розтлумачено витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно №8244723, а саме, на думку реєстратора у відомостях про об'єкт нерухомого майна та додаткових відомостях не співпадає площа нежитлового приміщення.

Дослідивши спірний витяг суд відзначає, що об'єкт нерухомого майна - нежитлові приміщення "Комплекс товарів народного споживання", який складається з виробничого корпусу літ. "А-1", "А1-2", адміністративний корпус "А ІІ-3" загальною площею3599,80 кв.м. та допоміжних будівель і споруд Харківська обл., Харківський р-н, с.Надточії, вул. Дачна, буд.39, -був предметом договору купівлі-продажу як цілісний майновий комплекс. За результатами купівлі-продажу ОСОБА_7 набула право власності на 4/5 частини нежитлових приміщень, які складаються: з будівлі виробничого корпусу літ. "А1-2" та адміністративного корпусу літ. "А-ІІ-3", що складається з нежитлових приміщень №№ (4-1) - (4-21); (4-24)-(4-29) загальною площею 2881,10 кв.м., з відповідною частиною місць загального користування.

Таким чином, договором купівлі-продажу від 20.08.2013 року цілісний майновий комплекс - нежитлові приміщення "Комплекс товарів народного споживання", фактично розподілено на 5 частин, чотири з яких, площею 2881,10 кв.м., належать ОСОБА_7

Окремо суд також відзначає, що під час посвідчення договору купівлі - продажу нежитлових приміщень між ОСОБА_6 (продавець) та ОСОБА_7 (покупець), та ОСОБА_8 (покупець), приватним нотаріусом Харківського нотаріального округу ОСОБА_3 реєстрація прав власності на нерухоме майно із зазначенням ідеальних часток та опису майна, котрі перейшли до кожного з покупців за договором, була проведена у повній відповідності до норм Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою КМУ від 26.10.2011р. № 1141.

Відповідно до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди серед іншого перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, з урахуванням всіх обставин справи.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ 2015" обґрунтовані та підлягають задоволенню в частині скасування рішення державного реєстратора про відмову в реєстрації права власності №23144994 від 24.07.2015 року.

Щодо позовних вимог стосовно зобов'язання державного реєстратора здійснити державну реєстрацію, суд зазначає, що Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004, № 1952-IV передбачено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації. Втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян та їх об'єднань у діяльність державного реєстратора, пов'язану з проведенням державної реєстрації прав, забороняється і тягне за собою відповідальність згідно із законом. А тому, враховуючи, що суд не може перебирати на себе функцію здійснення реєстрації речових прав на нерухоме майно замість органу, якому надані такі повноваження, дані позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст.11, 12, 51, 71, ст.158, ст.159, ст.160, ст.161, ст.162, ст.163. ст.167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМІНВЕСТ 2015" до Державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2, третя особа: Приватний нотаріус Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_3 про скасування рішення - задовольнити частково.

Скасувати рішення Державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Харківського районного управління юстиції Харківської області ОСОБА_2 про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень № 23144994 від 24 липня 2015 року.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили згідно з ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду згідно з ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: шляхом подачі через Харківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення (у разі застосування судом ч. 3, ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні з дня отримання копії постанови, у разі повідомлення субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст.167 цього Кодексу, про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду) апеляційної скарги з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 02 листопада 2015 року.

Суддя Панченко О.В.