Постанова № 53361182, 05.11.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
815/5553/15
Номер документу
53361182
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/5553/15

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2015 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Потоцької Н.В.

за участю секретаря Загрійчук О.В.

сторін:

представника позивача ОСОБА_1

представник відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом

публічного акціонерного товариства «Одесагаз» до Березівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування рішення № НОМЕР_1 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду з позовом звернувся публічного акціонерного товариства Одесагаз до Березівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування рішення №0006011700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.08.2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем отримано рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску, яке на думку позивача є протиправними та таке, що прийнято без наявності законних підстав, оскільки підприємством у період з 21.06.2014 року по 06.08.2015 року у повному обсязі сплачено нараховані суми єдиного соціального внеску, що підтверджується наявними у підприємства оригіналами платіжних документів.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення та просив суд задовольнити їх з підстав, викладених в адміністративному позові та письмових поясненнях до адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволені адміністративного позову повністю.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне.

26.06.2014 року позивачем ПАТ Одесагаз на адресу Березівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області було направлено заяву №103 (а.с. 9), якою позивач повідомив начальника Березівської ОДПІ, що 19.06.2014 року до обслуговуючого банку АТ Єврогазбанк були надані платіжні доручення на перерахування платежів до бюджету за Березівське управління експлуатації газового господарства (код ЄДРПОУ 22498667), а саме платіжні доручення:

- платіжне доручення №13406 від 19.06.2014 року на сплату єдиного на сплату єдиного внеску за червень 2014 року, в сумі 74332,38 грн.;

- платіжне доручення №13407 від 19.06.2014 року на сплату податку на доходи фізичних осіб за червень 2014 року, в сумі 20269,72 грн.;

- платіжне доручення №13408 від 19.06.2014 року на сплату єдиного на сплату єдиного внеску за червень 2014 року, в сумі 7302,65 грн.

20.06.2014 року Березівським управлінням експлуатації газового господарства на адресу Березівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області було направлено заяву №193, якою позивач повідомив начальника Березівської ОДПІ, що 06.06.2014 року до обслуговуючого банку АТ Єврогазбанк були надані платіжні доручення на перерахування платежів до бюджету за Березівське управління експлуатації газового господарства (код ЄДРПОУ 22498667), а саме платіжні доручення:

- №562 на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 року, в сумі 8311,33 грн.;

- №563 на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 року, в сумі 84223,70 грн.;

- №565 на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 року, в сумі 569,71 грн.;

- №566 на сплату єдиного внеску нарахованого на заробітну плату робітникам за травень 2014 року, в сумі 18885,61 грн.

Зазначеними заявами від 26.06.2014 року № 123, від 20.06.2014 року №193 позивач - ПАТ Одесагаз повідомив Березівську ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, що подав платіжні доручення на перерахування платежу до бюджету за Березівське управління експлуатації газового господарства до АТ Єврогазбанк, але з вини банку зарахування до бюджету не було проведено. Також до заяв додані копії платіжних доручень.

Рішенням Березівською ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області № НОМЕР_1 від 07.08.2015 року, на підставі п. 2 ст. 25 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, до ПАТ Одесагаз застосовано штраф у розмірі 141990,35 грн. (10% своєчасно не сплачених сум) та нараховано пеню у сумі 0,1 % від суми недоїмки, що у гривневому еквіваленті складає 15008,15 грн.

На думку позивача вказане рішення є протиправним, оскільки наявними у позивача оригіналами платіжних документів підтверджується своєчасна сплата та у повному обсязі нарахованих сум єдиного соціального внеску.

Суд погоджується з доводами представника позивача та вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно пункту 2 частини першої статті 1 Закону України Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Пунктом 1 частини першої статті 4 вказаного Закону передбачено, що платниками єдиного внеску є підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Також, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 3 розділу II Прикінцевих положень Закону України № 406-VІІ від 04.07.2013 року Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи в Україні, процедури адміністрування, які здійснюють органи доходів і зборів, встановлені цим Законом, поширюються на періоди до набрання чинності цим Законом.

Заходи адміністрування органами доходів і зборів здійснюються не раніше дня набрання чинності Законом України Про внесення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи.

При цьому, відповідно до пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України № 2464-VI від 08.01.2010 року, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до пункту 5 статті 7 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того чи виплачені такі суми фактично після їх зарахування до сплати.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця.

Тобто, згідно вказаних приписів, під час нарахування заробітної плати за відпрацьований місяць, платник єдиного внеску, не пізніше 20 числа наступного місяця повинен нарахувати єдиний внесок та сплатити у встановлені нормами чинного законодавства строки.

Згідно частини 8, частини 12 статті 9 Закону України № 2464-VI від 08.01.2010 року, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

З наведених норм Закону України № 2464-VI від 08.01.2010 року, який визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку слідує, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.

Відповідно до приписів ст. 25 Закону України № 2464-VI від 08.01.2010 року, одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Крім того, дані норми також кореспондуються з нормами Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України № 455 від 09.09.2013 року.

При цьому, згідно наданих позивачем письмових доказів (платіжних доручень за період липень 2014 року по липень 2015 року), наявних в матеріалах справи вбачається, що ПАТ Одесагаз за спірний період було своєчасно проведено сплату єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, що підтверджується платіжними дорученнями, які навні в матералах справи.

Вказані суми єдиного внеску були перераховані позивачем на користь Березівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області за спірний період на рахунок № 37199201001510.

Крім того, відповідно до постанови Правління Національного банку України від 16.07.2014 року № 424 Про віднесення публічного акціонерного товариства Європейський газовий банк до категорії неплатоспроможних, виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб 16.07.2014 року прийнято рішення № 57 про запровадження з 17.07.2014 року тимчасову адміністрацію строком на 3 місяці по 17.10.2014 року.

ПАТ «Одесагаз» змушено було звернутися до іншого банку і вже з іншого рахунку сплачувати податкові забов'язання за наступні звітні періоди. В кожному платіжному доручені ПАТ «Одесагаз» вказує за який звітній період призначено той чи інший платіж.

Відповідно до п. 129.6 ст. 129 Податкового кодексу України за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України "Про платіжні системи та переказ коштів в Україні", з вини банку такий банк сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Згідно з пунктом 22.4 ст. 22 Закону України "Про платіжні системи в Україні" при використанні розрахункового документа ініціювання переказу вважається завершеним з моменту прийняття банком платника розрахункового документа на виконання. Банки мають забезпечувати фіксування дати прийняття розрахункового документа на виконання. Отже, з моменту подання платником податку до установи банку платіжних доручень на перерахування сум податкових зобов'язань, обов'язок платника податку щодо сплати відповідних сум податкових зобов'язань є виконаним, а особою відповідальною за завершення ініціювання є Банк.

Таким чином, ПАТ "Одесагаз" у належний строк було виконано свій обов'язок щодо сплати податкового зобов'язання, а неперерахування коштів до державного бюджету виникло з вини АТ "Єврогазбанк".

З урахуванням зазначеного, на підставі досліджених судом обставин та письмових доказів а також приведених норм чинного законодавства, суд дійшов висновку щодо недоведеності правомірності прийняття оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені від 07.08.2015 року № НОМЕР_1, оскільки доводи відповідача, на підставі яких було прийнято вказане рішення спростовано в судовому засіданні наданими до матеріалів справи платіжними дорученнями.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, які мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі встановлених обставин та зазначених норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення прийнято з порушенням норм чинного законодавства, безпідставно, відтак, вказане рішення підлягає скасуванню, оскільки своєчасність перерахування позивачем до бюджету сум єдиного соціального внеску підтверджено наданими первинними документами платіжними дорученнями.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Приймаючи до уваги викладене, оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що адміністративний позов публічного акціонерного товариства Одесагаз до Березівської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування рішення №0006011700 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 07.08.2015 року підлягає задоволенню.

Керуючись ст. ст. 6-8, 11, 71, 86, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати рішення № НОМЕР_1 від 07.08.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Потоцька Н.В.

.