Ухвала суду № 53360621, 05.11.2015, Господарський суд Харківської області

Дата ухвалення
05.11.2015
Номер справи
922/5906/15
Номер документу
53360621
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________

УХВАЛА

про повернення заяви

про порушення справи про банкрутство

"05" листопада 2015 р.Справа № 922/5906/15

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Казарцевої В.В.

розглянувши заяву ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, м. Харків про визнання банкрутом ТОВ "РААС-ПРОСПЕКТ", м. Харків , код ЄДРПОУ 30426795

ВСТАНОВИВ:

Заявник, ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області, звернувся до суду з заявою про порушення справи про банкрутство на підставі ст.ст.10-12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" у відношенні боржника ТОВ "РААС-ПРОСПЕКТ".

Вищезазначені матеріали подані з порушенням абз.абз. 3, 4 ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до ч.9 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", за подання заяви про порушення справи про банкрутство справляється судовий збір у порядку, передбаченому законом.

01.09.2015 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22.05.2015 р. №484-VIII, яким внесено зміни до Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 р. №3674-VI.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", за подання заяви про порушення справи про банкрутство ставка судового збору становить 10 розмірів мінімальної заробітної плати.

Згідно з Законом України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", розмір мінімальної заробітної плати з 01 січня складає 1218,00 грн.

При зверненні до суду із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство ТОВ "РААС-ПРОСПЕКТ" заявником не надані докази сплати судового збору у встановленому порядку та розмірі, натомість заявлено клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору, яке обґрунтовано тим, що ДПІ у Київському районі м.Харкова ГУ ДФС у Харківській області є бюджетною організацією та фінансується за рахунок Державного бюджету, при цьому видатки на сплату судового збору не були передбачені в кошторисі на 2015 рік, на підтвердження чого надана службова записка №28/20-31-05-29 від 01.10.2015 р. відділу фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку.

Частиною 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" встановлений чіткий перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях, проте, податкові органи не входять до переліку осіб, які звільняються від сплати судового збору.

Згідно зі ст. 8 Закону України "Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.

Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до абз.абз.1-3 п.3.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 р. №7 "Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України", єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону України "Про судовий збір", є врахування ним майнового стану сторін.

Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.

При цьому, оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.

Суд зазначає, що обов'язковою умовою для звільнення або відстрочення сплати судового збору є наявність обґрунтованих обставин, що свідчать про неможливість сплати судового збору, однак, наведені заявником обставини неможливості на даний час сплатити судовий збір не є підставою для звільнення від його сплати або відстрочення сплати судового збору в розумінні ст.8 Закону України "Про судовий збір".

Відповідно до ч.3 ст.10 Закону України "Про судовий збір" зобов'язано Кабінет Міністрів України: протягом місяця з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям цього Закону; протягом двох місяців з дня набрання чинності цим Законом: привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади своїх нормативно-правових актів, що суперечать цьому Закону.

Таким чином, завдання врегулювання питань щодо забезпечення та виділення коштів на сплату судового збору установам та організаціям, які були звільненні від сплати судового збору відповідно до Закону України "Про судовий збір" в редакції, яка діяла до 01.09.2015 р. покладений на Кабінет Міністрів України.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне у задоволенні клопотання ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області про звільнення або відстрочення сплати судового збору за подання заяви про порушення справи про банкрутство відмовити.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", заява про порушення провадження у справі про банкрутство подається боржником або кредитором у письмовій формі та повинна містити, зокрема, виклад обставин, що є підставою для звернення до суду.

Детально розглянувши надану ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву про порушення справи про банкрутство, суд встановив, що заявник двічі у заяви в якості боржника зазначає ПП "СПНПКФ "РІЧ", зокрема, вказує, що ПП "СПНПКФ "РІЧ" станом на день звернення до суду має податковий борг у сумі 701266,98 грн., а також посилається на лист ГУ статистики у Харківській області №06.3-17/504 від 17.07.2015 р. про надання відомостей з ЄДР підприємств та організацій щодо ПП "СПНПКФ "РІЧ", при цьому в інших абзацах мотивувальної, у вступній та прохальній частинах заяви про порушення справи про банкрутство в якості боржника зазначає ТОВ "РААС-ПРОСПЕКТ".

Відповідно до ч.1 ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно з ч.1 ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до абз.абз. 3, 4 ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство повертає її та додані до неї документи без розгляду, якщо, заява не відповідає змісту вимог, зазначених у цьому Законі; не подано доказів щодо сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Згідно з п.4 ч.1 ст.63 ГПК України, суддя повертає заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.

Враховуючи вищевикладене, суд повертає заявнику-кредитору заяву про порушення справи про банкрутство і додані до неї документи без розгляду на підставі абз.абз.3, 4 ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та п.4 ч.1 ст.63 ГПК України.

Керуючись ст.11, ч.1 ст.15 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.4 ч.1 ст.63, ст.86 ГПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області у задоволенні клопотання про звільнення або відстрочення сплати судового збору за подання заяви про порушення справи про банкрутство.

2. Повернути ДПІ у Київському районі м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області заяву вх.№5906/15 від 03.11.2015 р. про порушення справи про банкрутство та додані до неї документи без розгляду всього на 71 аркушах.

3. Розяснити, що повернення заяви про порушення справи про банкрутство не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.

Суддя ОСОБА_1