ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
22 жовтня 2015 року 804/3022/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Ляшка О.Б.,
при секретарі Ставицькому О.В.,
за участю:
представників позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3,.
представника відповідача - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника позивача про призначення судової експертизи у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" до Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, треті особи: Дніпропетровська міська рада, Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені ОСОБА_5 про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
ТОВ «Завод монтажних виробів» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Держземагенства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, у якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача в частині застосування зонального коефіцієнту Км2=2,02 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ, від 04.12.2013;
- скасувати нормативну грошову оцінку земельної ділянки загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ, від 04.12.2013;
- зобовязати відповідача здійснити перерахунок нормативної грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 4,5822 га (кадастровий номер 1210100000:09:089:0039) за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ, з урахуванням зонального коефіцієнту Км2=1,08, про що видати витяг з технічної документації.
В судовому засіданні поставлено на розгляд заявлене представником позивача клопотання про призначення судової експертизи, яким на вирішення експерта пропонується поставити наступне питання: «Чи відповідає розроблена технічна документація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки кадастровий номер 1210100000:09:089:0039, площею 4,5822 га за адресою: вул. Гаванська, 16, м. Дніпропетровськ, 49112 від 04 грудня 2013 року та її затвердження вимогам законодавства і іншим нормативним документам з питань землеустрою та землекористування?»
В обґрунтування необхідності проведення судово-економічної експертизи Позивач зазначив, що для повного та вичерпного з'ясування обставин, що мають істотне значення для справи та потребують спеціальних знань в галузі оцінки земельних ділянок для встановлення правильності визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки необхідним є її проведення.
Представник Відповідача проти даного клопотання заперечував.
Розглянувши клопотання, суд зазначає наступне.
Згідно ч.ч. 1-3 ст. 81 КАС України для з'ясування обставин, що мають значення для справи і потребують спеціальних знань у галузі науки, мистецтва, техніки, ремесла тощо, суд може призначити експертизу. Особи, які беруть участь у справі, мають право подати суду питання, на які потрібна відповідь експерта. Кількість і зміст питань, за якими має бути проведена експертиза, визначаються судом. Суд повинен вмотивувати відхилення питань осіб, які беруть участь у справі. Особи, які беруть участь у справі, мають право просити суд призначити експертизу і доручити її проведення відповідній експертній установі або конкретному експерту. Якщо сторони домовилися про залучення експертами певних осіб, суд повинен призначити їх відповідно до цієї домовленості.
Статтею 15 Закону «Про оцінку земель» визначено, що підставою для проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно із статтею 18 Закону «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України Про землеустрій.
Відповідно до вимог статей 20, 23 Закону «Про оцінку земель» за результатами проведення нормативної грошової оцінки земель населеного пункту складається технічна документація, яка затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Суд наголошує, що предметом даного позову є правомірність застосування зонального коефіцієнту Км2 при здійсненні розрахунку нормативної грошової оцінки спірної земельної ділянки. Відповідно до норм п. 3.9 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів від 27.01.2006 N 18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 5 квітня 2006 р. за N 388/12262, зональний коефіцієнт Км2, застосування якого передбачено формулою розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки (п.3.3 Порядку), визначається як добуток пофакторних оцінок з урахуванням вагової характеристики кожного з факторів. Числові значення пофакторних оцінок приймаються в межах граничних значень коефіцієнтів Км2 для груп населених пунктів з різною чисельністю населення з урахуванням нормативно-технічної документації та експертної оцінки. Відповідно до вказаних вище норм статей 20, 23 Закону «Про оцінку земель» значення даного коефіцієнту Км2 визначається при здійсненні нормативної грошової оцінки земель населеного пункту, складанні технічної документації, та затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Враховуючи ту обставину, що в матеріалах справи наявне рішення Дніпропетровської міської ради № 5/26 від 26.12.2007, яким затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Дніпропетровська, розробленої згідно договору №573-07-2006 від 20.11.2006, укладеного між Комітетом земельних відносин Дніпропетровської міської ради та Українським державним науково-дослідним інститутом проектування міст «Дніпомісто», та яким, зокрема, затверджений коефіцієнт Км2, який підлягає застосуванню при здійсненні нормативної грошової оцінки щодо спірної земельної ділянки, та враховуючи той факт, що предметом даної справи не є правомірність визначення коефіцієнту Км2 на підставі технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Дніпропетровська, встановленого вказаним вище рішенням Дніпропетровської міської ради, то отримання спеціальних знань для вирішення питання правомірності застосування даного коефіцієнту відповідачем при оформленні витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель не потребується.
Крім того суд зазначає, що відповідно до норм наведених вище ст. 20,23 Закону «Про оцінку земель» такий документ як «технічна документація про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за адресою: вул. Гаванська, буд. 16, м. Дніпропетровськ», щодо якого позивач пропонує поставити питання для експертних досліджень, взагалі не існує, оскільки нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки оформлена у вигляді витягу з технічної документації земель міста Дніпропетровська.
Дослідивши матеріали справи та заявлене клопотання, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про необґрунтованість даного клопотання та відсутність підстав для призначення у справі судової експертизи.
Керуючись статтями 81, 156, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання представника позивача про призначення судової експертизи у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод монтажних виробів" до Управління Держземагентства у м. Дніпропетровську Дніпропетровської області, треті особи: Дніпропетровська міська рада, Державне підприємство Український державний науково-дослідний інститут проектування міст "Діпромісто" імені ОСОБА_5 про визнання протиправними дій, скасування нормативної грошової оцінки земельної ділянки та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Ухвала оскарженню окремо від постанови не підлягає.
Повний текст ухвали складено 27 жовтня 2015 року.
Суддя ОСОБА_6