Постанова № 53359869, 22.10.2015, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
804/9526/15
Номер документу
53359869
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2015 р. Справа № 804/9526/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом МОРТАНТО ХОЛДІНГС ЛТД (MORTANТO HOLDINGS LTD) до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа Обєднання «Донецькпродторг», про скасування реєстраційної дії та зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30.07.2015 року МОРТАНТО ХОЛДІНГС ЛТД (MORTANТO HOLDINGS LTD) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа Обєднання «Донецькпродторг», в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 31.07.2015 року та заяви про збільшення позовних вимог від 24.09.2015 року, позивач просить:

- скасувати реєстраційну дію посадової особи Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області - державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 № 12241100060071520 від 19.05.2015 року щодо внесення рішення засновників (учасників) Обєднання «Донецькпродторг» (код ЄДРПОУ 21950711, місцезнаходження: 49038, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Ленінградська, 27) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;

- зобовязати Реєстраційну службу Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про скасування реєстраційної дії № 12241100060071520 від 19.05.2015 року;

- скасувати реєстраційну дію посадової особи Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області - державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 № 12241060061071520 від 09.06.2015 року щодо внесення рішення засновників (учасників) Обєднання «Донецькпродторг» (код ЄДРПОУ 21950711, місцезнаходження: 49038, Дніпропетровська обл., місто Дніпропетровськ, вулиця Ленінградська, 27) або уповноваженого ними органу щодо зміни додаткової інформації підприємства до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач є учасником Обєднання «Донецькпродторг» та як стало йому відомо з Інтернет сайту Міністерства юстиції України 19.05.2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_1 вчинено реєстраційну дію, зазначену під № 12241100060071520 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо припинення юридичної особи Обєднання «Донецькпродторг» в результаті ліквідації, окрім того 09.06.2015 року державним реєстратором юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців ОСОБА_2 вчинено реєстраційну дію, зазначену під № 12241060061071520 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців щодо зміни додаткової інформації підприємства Обєднання «Донецькпродторг». Враховуючи те, що позивач не приймав участі у заборах учасників Обєднання «Донецькпродторг» 12.05.2015 року на яких приймалися відповідні рішення, просить суд скасувати реєстраційні дії від 19.05.2015 року № 12241100060071520 та від 09.06.2015 року № 12241060061071520, як такі, що вчинені з порушенням вимог чинного законодавства України.

Представник позивача в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується матеріалами справи. До суду було надано письмові пояснення по справі, в яких зазначено, що відповідач заперечує проти позовних вимог, оскільки вчиняючи реєстраційні дії державний реєстр діяв відповідно до вимог чинного законодавства України, тому відсутні підстави для задоволення позову, та просив розглянути справу без його участі.

Представник третьої особи в судове засідання не прибув.

Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Отже, враховуючи зазначені вище обставини, суд вирішив розглянути справу у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи та письмові докази в ній, суд встановив нижченаведене.

Обєднання «Донецькпродторг» (код ЄДРПОУ 21950711) зареєстроване як юридична особа та відповідно до ОСОБА_3 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, складеного станом на 24.09.2015 року місцезнаходження юридичної особи: 49038, Дніпропетровська обл., м. Дніпропетровськ, Кіровський район, вулиця Ленінградська, будинок 27.

Відповідно до ОСОБА_3 від 24.09.2015 року, долученого до матеріалів справи, зазначено наступних засновників (учасників) юридичної особи: ЗЕМОЛІВІЕН ХОЛДІНГЗ ЛТД (ZEMOLIVIEN HOLDINGS LTD), індекс 3026, 3026, місто ЛІМАСОЛ, АРХ. МАКАРІУ 111, протеас хаус, 5 поверх, буд. 155, КІПР., КІПР, розмір внеску до статутного фонду 3555,0 грн.; КРАДАСТА СЕРВІСИЗ ЛТД (CREDASTA SERVICES LTD), індекс 3026, 3026, місто ЛІМАСОЛ, АРХ. МАКАРІУ 111, протеас хаус, 5 поверх, буд. 155, КІПР., КІПР, розмір внеску до статутного фонду 3555,0 грн.; МОРТАНТО ХОЛДІНГС ЛТД (MORTANTO HOLDINGS LTD), індекс 3026, 3026, місто ЛІМАСОЛ, АРХ. МАКАРІУ 111, протеас хаус, 5 поверх, буд. 155, КІПР., КІПР, розмір внеску до статутного фонду 5688,00 грн.; СМАРТ ОСОБА_4 ЛТД (SMART RETAIL GROUP LTD), індекс 3026, 3026, місто ЛІМАСОЛ, АРХ. МАКАРІУ 111, протеас хаус, 5 поверх, буд. 155, КІПР., КІПР, розмір внеску до статутного фонду 10902,00 грн.

Як вбачається з вищевказаного ОСОБА_3 від 24.09.2015 року, в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наявні такі реєстраційні дії, зокрема як:

- Внесення рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи в результаті ліквідації; 19.05.2015 12241100060071520; ОСОБА_1; Реєстраційна служба Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області;

- Підтвердження відомостей про юридичну особу; 09.06.2015 12241060061071520; ОСОБА_2; Реєстраційна служба Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області; зміна додаткової інформації.

Правомірність вчинення вказаних реєстраційних дій та їх скасування є предметом розгляду даної адміністративної справи.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Закону України«Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755), визначено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України ( 254к/96-ВР ), цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Статтею 16 Закону № 755 передбачено, що Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.

Частинами 1,2,3 статті 4 Закону № 755 передбачено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Повноваження державного реєстраторі щодо здійснення реєстраційних дій визначені статтею 6 Закону № 755, якою передбачено, що Державний реєстратор, зокрема:

проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців;

формує та веде реєстраційні справи (крім реєстраційних справ юридичних осіб, зареєстрованих відповідно до частини четвертої статті 3 цього Закону);

надає відомості з Єдиного державного реєстру в порядку та обсязі, встановлених цим Законом;

проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців;

проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами - підприємцями;

здійснює облік одержаного ним від заявника електронного документа та направляє заявнику підтвердження факту одержання електронного документа, проводить необхідні реєстраційні дії у випадках, передбачених цим Законом, та надсилає заявнику відповідний документ у вигляді електронного документа і на паперовому носії. У разі наявності підстави для відмови у проведенні державної реєстрації заявникові надсилається відповідне повідомлення в електронній формі;

проводить у випадках, передбачених цим Законом, спрощену процедуру державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації та припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця;

здійснює інші дії, передбачені цим Законом.

Вимоги до оформлення документів, які подаються державному реєстратору визначені статтею 8 Закону № 755.

Так, частинами 1, 2, 5 вказаної статті передбачено, що документи, які відповідно до вимог цього Закону подаються (надсилаються поштовим відправленням або електронним документом) державному реєстратору, повинні бути викладені державною мовою. Реєстраційна картка заповнюється машинодруком або від руки друкованими літерами. Якщо документи надсилаються державному реєстратору поштовим відправленням, справжність підпису заявника на реєстраційній картці (заяві, повідомленні) повинна бути нотаріально засвідчена. Підпис особи, уповноваженої діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), на реєстраційній картці та заяві про втрату (заміну) документів повинен бути засвідчений відповідною посадовою особою в установленому порядку. Установчі документи юридичної особи, а також зміни до них, викладаються письмово, прошиваються, пронумеровуються та підписуються засновниками (учасниками) або уповноваженими особами, якщо законом не встановлено інший порядок їх затвердження. У випадках, які передбачені законом, установчі документи повинні бути погоджені з відповідними державними органами. Внесення змін до установчих документів юридичної особи оформляється окремим додатком або викладенням установчих документів у новій редакції. На титульній сторінці додатка до установчих документів юридичної особи робиться відмітка про те, що зазначені документи є невід'ємною частиною відповідних установчих документів.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 34 Закону № 755 встановлено, що для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення щодо припинення юридичної особи заявник повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстраторові оригінал або нотаріально засвідчену копію рішення засновників (учасників) або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Згідно частини 4 вказаної статті передбачено, що державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою та другою цієї статті.

Частиною 7 статті 34 Закону № 755 визначено, що державний реєстратор має право залишити без розгляду документи, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, якщо:

документи подані за неналежним місцем проведення державної реєстрації припинення юридичної особи за рішенням засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу;

документи не відповідають вимогам, які встановлені частиною першою статті 8 цього Закону;

рішення щодо припинення юридичної особи оформлено з порушенням вимог, які встановлені частиною третьою цієї статті;

документи подані не у повному обсязі;

рішення щодо припинення юридичної особи не містить відомостей про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків (або відомості про серію та номер паспорта громадянина України або паспортного документа іноземця - для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган доходів і зборів і мають запис в електронному безконтактному носії паспорта громадянина України), про порядок або строк заявлення кредиторами своїх вимог або якщо такий строк не відповідає закону.

Відповідно до статті 35 Закону № 755 державний реєстратор за відсутності підстав для залишення документів, які подані для внесення до Єдиного державного реєстру запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи, без розгляду повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу щодо припинення юридичної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для скасування оскаржуваних в даній справі реєстраційних дій є посилання позивача на те, що він як учасник Обєднання «Донецькпродторг» не був присутнім на загальних зборах, які відбулися, як ним зазначено 12.05.2015 року та 09.06.2015 року та не здійснював голосування з відповідних питань.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно ч. 2 цієї статті до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

В ході судового розгляду справи позивачем не зазначено жодного доказу на підтвердження того, що державними реєстраторами вчинено реєстраційні дії з порушенням вимог Закону № 755, зокрема вчинення реєстраційних дій за наявності підстав для залишення документів без розгляду або наявності підстав для відмови у здійснення оскаржуваних реєстраційних дій.

Окрім того, наявність таких обставин спростовується письмовими поясненнями відповідача, з яких вбачається, що подані для проведення реєстраційних дій документи відповідали вимогам чинного законодавства України та у державних реєстраторів не було підстав для залишення їх без розгляду або для прийняття рішення про відмову у вчинені реєстраційних дій.

Окремо суд зазначає, що відсутність позивача, як учасника Обєднання «Донецькпродторг» на загальних зборах, на яких вирішувались питання, зокрема щодо прийняття рішення про припинення юридичної особи не може бути безумовною підставою для скасування реєстраційної дії щодо внесення відомостей про таке рішення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, так як позивачем не надано доказів на підтвердження того, що рішення засновників Обєднання «Донецькпродторг» прийнято з порушенням вимог чинного законодавства або скасовано судом.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих сторонами доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову МОРТАНТО ХОЛДІНГС ЛТД (MORTANТO HOLDINGS LTD) до Реєстраційної служби Дніпропетровського міського управління юстиції Дніпропетровської області, третя особа Обєднання «Донецькпродторг», про скасування реєстраційної дії та зобовязання вчинити певні дії відмовити.

Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя ОСОБА_3