Справа № 724/1738/15-аПровадження № 2-а/724/32/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 листопада 2015 року Хотинський районний суд Чернівецької області у складі:
головуючого: судді Руснака А.І.,
при секретарі: Боднарюк В.І.,
за участю сторін:
позивача: ОСОБА_1,
представника позивача: ОСОБА_2,
представника відповідача: Печерової А.О., Решетнік А.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хотин справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області про визнання протиправним рішення і дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області про визнання протиправним рішення і дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що їй 11.05.2010 року згідно протоколу № 2159 відповідачем було прийнято рішення про призначення їй довічно пенсії із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Однак, відповідачем в розрахунку для обчислення пенсії не включено до складу заробітної плати суми виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
23 вересня 2015 року позивачка звернулася з письмовою заявою про здійснення перерахунку пенсії державного службовця, однак 29.09.2015 року управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області відмовило їй у цьому. Зазначає, що з вини відповідача з травня 2010 року було протиправно обмежено розмір належної їй щомісячної пенсії, яку вона своєчасно не одержує по теперішній час, вважає, що відповідач зобов'язаний за період з травня 2010 року провести нарахування її пенсії у відповідності до вимог чинного законодавства і виплатити їй нараховані пенсійні кошти
Враховуючи все вищенаведене просить визнати дії відповідача протиправними, зобов'язати здійснити перерахунок пенсії, починаючи із травня 2010 року.
Позивачка та її представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі, посилаючись на обставини, що викладені в позовній заяві. Просила позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з підстав що вказані в письмових запереченнях, які долучено до матеріалів адміністративної справи.
Оцінивши повідомлені позивачкою та відповідачем обставини, виходячи із системного аналізу положень чинного законодавства та матеріалів справи, приходжу до висновку про наявність достатніх підстав для часткового задоволення позову, з таких підстав.
Позивачка з квітня 2010 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області та отримує пенсію згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається із матеріалів справи з 26.04.2010 року позивачка була звільнена з посади заступника начальника управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі у зв'язку із станом здоров'я та виходом на пенсію.
Управлінням Пенсійного фонду у Хотинському районі Чернівецької області надана довідка № 4946/06 від 14.09.2015 року про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи, або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», за період її роботи з 01.04.2008 року по 31.03.2010 рік, був нарахований та сплачений збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на обов'язкове державне соціальне страхування із заробітної плати, в тому числі з врахуванням індексації доходів, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально - побутових питань.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у відсотковому співвідношенні від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати згідно постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 212 є складовою заробітної плати. На суми виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань і індексацію нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій відповідачу довідці форми 5-1.
Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу», державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Частиною 1 ст. 35 Закону України «Про державну службу» передбачено виплату державним службовцям допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу при наданні щорічної відпустки.
У ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений орган виплачує працівникові за виконану роботу. Ст. 2 даного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить - основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплат праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Така ж правова позиція зі спірного питання вже була висловлена Верховним Судом України у постановах від 20.02.2012 року у справі № 21-430а11, від 28.05.2013 року №21-97а13 та від 03.06.2014 № 21-134а14.
Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Суд не погоджується із запереченнями відповідача щодо пропуску строку звернення до суду позивачем, виходячи із наступного.
Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"визначено порядок та строки здійснення перерахунку пенсії. Зокрема ч. 4 ст. 45 вказаного Закону визначає, що перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених ч. 1 ст. 35, ч. 2 ст. 38, ч. 3 ст. 42 і ч. 5 ст. 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа. Інші випадки та порядок перерахунку пенсії передбачені ст. 35 (строк виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності); ст. 38 (період, на який призначається пенсія у зв'язку з втратою годувальника); ст. 42 (індексація та перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, прожиткового мінімуму та страхового стажу); ст. 48 (виплата пенсії особам, які перебувають на повному державному утриманні).
І хоча законодавство не містить визначення «перерахунок пенсії», з аналізу вказаних норм слідує висновок, що перерахунок пенсії - це процедура повторної оцінки розміру вже призначеної пенсії у зв'язку зі зміною обставин, наданням нових документів, прийняттям нових законодавчих актів, зміни соціальних стандартів тощо. Розмір пенсії може переглядатися, як в індивідуальному, так і в масовому порядку. Масовий перерахунок проводиться у зв'язку з прийняттям нових законодавчих актів, на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що містяться в пенсійній справі на час проведення перерахунку. Підставою для індивідуального перерахунку може бути додатково надані документи, які дають право на подальший перегляд розміру виплачуваної пенсії. Час з якого проводиться перерахунок також пов'язаний із зміною обставин, надання нових документів.
При цьому слід зауважити, що в даному випадку, при зверненні до органу Пенсійного Фонду, позивач не надала відомості які виникли після призначення пенсії, оскільки сума інших виплат складових заробітної плати, яку вона просила врахувати для визначення розміру пенсії, існувала на момент призначення пенсії, однак не була врахована відповідачем.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за №1566/11846 від 27.12.2005.)
Відповідно до пп. в п. 7 Порядку до заяви про призначення пенсії за віком додається довідка про заробітну плату особи (додаток 1) за період страхового стажу до 01.07.2000, а починаючи з 01.07.2000 індивідуальні відомості про застраховану особу надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно із додатком 2, додатком 3.
Як слідує з матеріалів справи позивач звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії в травні 2010 року, і тому, в силу останньої правової норми, в неї був відсутній обов'язок надавати довідку про зарплату, оскільки індивідуальні відомості про застраховану особу мали б надатися відділом персоніфікованого обліку.
Пункт 39 Порядку регламентує порядок розгляду заяв про призначення пенсій, і відповідно до нього не пізніше 10 днів після надходження заяви з необхідними для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Після надходження даних про сплату страхових внесків проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з моменту призначення пенсії.
З врахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що в даній справі існує спір не про перерахунок пенсії в зв'язку із зміною обставин чи подання нових документів, а фактично про визначення її розміру (перерахунку), після того, як було встановлено, що при її призначенні, органом Пенсійного Фонду неправомірно не було враховано всі її складові, а саме дані про сплату страхових внесків. При цьому ці дані зараховуються за весь період з моменту призначення пенсії.
Таким чином посилання відповідача на недотримання позивачем строку звернення до суду та порушення судом першої інстанції вимог ст.ст. 99,100 КАС України є безпідставними.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з травня 2010, тобто з моменту звернення позивача до управління ПФУ із заявою про призначення пенсії.
Судові витрати, які понесла позивач в розмірі 487 грн. 20 коп., та які документально підтверджені, суд у відповідності до ч.1 ст. 94 КАС України компенсує за рахунок відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 35, 37 Закону України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ч. 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 6, 99, 158-163, 167, 244-2, ч. 1 ст. 256 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області про визнання протиправним рішення і дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії управління Пенсійного Фонду України в Хотинському районі Чернівецької області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати.
Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Хотинському районі Чернівецької області внести зміни у протокольне рішення від 11.05.2010 року № 2159 в частині розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, відповідно до довідки № 4946/06 від 14.09.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та провести перерахунок пенсії, починаючи з травня 2010 року.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Хотинському районі Чернівецької області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки АДРЕСА_1) понесені нею витрати по сплаті судового збору у сумі 487 гривень 20 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з для отримання її копії через Хотинський районний суд Чернівецької області.
Суддя: А.І. Руснак