Постанова № 53343736, 02.12.2010, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
02.12.2010
Номер справи
2а-4268/10
Номер документу
53343736
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-4268/10

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 грудня 2010 року

Рівненський міський суд Рівненської області

в особі судді - Ореховської К.Е.

при секретарі - Ковальчук В.В.

розглянувши в м.Рівне адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Рівне про здійснення перерахунку пенсії і виплати різниці пенсії за минулий час,-

ВСТАНОВИВ:

19 жовтня 2010 ОСОБА_1 звернулась до Рівненського міського суду з позовною заявою до Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне про визнання дій відповідача протиправними та зобов»язаня його здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2010 року з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю без змін та уточнень, росила їх задовольнити на підставах зазначених в позовній заяві

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, просив справу розглядати у його відсутність, подав письмові заперечення проти позову.

Відповідач в запереченнях вказав, що позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до ст.. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначається згідно ст. 40 Закону. Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року зміни, що були внесені до статей 40, 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині визначення зазначеного вище показника заробітної плати та порядку проведення перерахунку пенсій були визнані неконституційними, а рішення щодо відновлення дій зазначеної норми в попередній редакції не приймалось. У зв'язку з цим, перерахунки пенсій проводились відповідно до підпункту третього пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» та спільного ОСОБА_2 праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11 березня 2009 року. Просив відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Дослідивши подані суду позовну заяву, заперечення, письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, працює та з 11.07.2006 року отримує пенсію по віку.

22 липня 2010 року позивача, відповідно до поданої заяви, Управлінням Пенсійного фонду України в м.Рівне листом повідомлено про відмову у здійснені перерахунку та виплати пенсії з врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік

Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року у справі про предмет та зміст Закону України про Державний бюджет України № 10-рп/2008 були визнані неконституційними положення п.п. «б» п..п. 10 п. 35 Розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України». Відповідно до п. 6 резолютивної частини вказаного рішення, рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», визнаних неконституційними. Вказане рішення набуло чинності з 22.05.2008 року. А відтак застосування вказаних положень є неможливим.

Однак, відповідно до п.п. 2 п. 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» встановлено, що для обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 40 Закону використовується середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним Фондом України за погодженням з Державним комітетом статистики, ОСОБА_2 економіки, ОСОБА_2 праці та соціальної політики і ОСОБА_2 фінансів.

В своїх запереченнях відповідач посилається на те, що перерахунок пенсії для позивача оуло проведені відповідно до зазначеної постанови із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особ в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії з

2007 рік, тобто на підставі ОСОБА_2 праці та соціальної політики України від 11 березня 2009 року >

1036102-01. Однак, ОСОБА_2 праці та соціальної політики України не є підзаконним нормативно-правовиі

актом, а тому вказаний лист не підлягає до застосування.

А відтак, позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівники зайнятих у галузях економіки України за 2009 рік 01 січня 2010 року.

Відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за вибором особи, яка звернулася за пенсією, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчисленн пенсії, виключається період до 60 календарних місяців страхового стажу підряд за умови, що зазначений періо становить не більше ніж 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. У всіх випадкам крім випадку, передбаченого абзацом другим частини першої цієї статті, період, за який враховується заробітна платі після виключення 10 відсотків тривалості страхового стажу, не може бути меншим ніж 60 календарних місяців.

Зазначені зміни, які були внесені до вказаного Закону Законом України «Про державний бюджет України н

2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними згідно рішенн

Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року, а тому в 2010 році застосуванню не підлягають.

Згідно п.п. З п. 1 ч. 11 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання соціального захисту окреми категорій громадян» у разі коли застрахована особа після призначення пенсії відповідно до Закону продовжувал працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначень (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плат (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати ; періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, із застосуванням показника середньї заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхої внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує ро* перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, періо, що настає після призначення пенсії, не підлягає виключенню згідно з абзацом третім частини першої статті 40 ОСОБА_3 викладене, в задоволенні вимоги позивача про оптимізацію заробітної плати слід відмовити, так і Управління Пенсійного фонду України при перерахунку пенсії позивача для визначення індивідуального коефіцієні для обчислення заробітної плати після оптимізації діяло на підставі та в межах чинного законодавства.

Разом з тим, з врахуванням обгрунтованого клопотання позивача, суд вважає, що пропущений шестимісячна строк звернення до адміністративного суду підлягає до поновлення за поважністю причин його пропуску.

Відповідно до ч. 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах щ протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірнос свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. ОСОБА_3 вищенаведене, суд прийшов до висновку, що відповідач не довів правомірність його дій, яі полягає у не перерахунку та невиплаті позивачу пенсії з 01 січня 2010 року з врахуванням показника середнь заробітної плати по Україні за 2009 рік.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача нараховувати та виплачувати пенсію у відповідності і Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в подальшому, то суд враховує, п відповідно до ч. 1 ст.2 КАС України, звернення до суду можливе за захистом порушеного права, свободи чи інтересів, визнання такого права на майбутнє суд вважає необгрунтованим і безпідставним.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Суд з відповідача судового збору не стягує, так як в силу п.34 ч.І ст.4 Декрету Кабінету Міністрів Украй «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи й організації від сплати державного ми звільняються.

Керуючись ст. 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Поновити ОСОБА_1 процесуальний строк звернення до адміністративного суду.

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне (33001, м. Рівне, вул. Відінська, 41, код ЗКЕ 21098440) щодо відмови ОСОБА_1, в перерахунку та виплаті пенсії з 01 січня 2010 року врахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2009 рік - протиправним.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Рівне (33001, м. Рівне, вул. Відінська, 41, код ЗКП 21098440) провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з врахуванням показника середні заробітної плати по Україні за 2009 рік, з урахуванням виплачених сум, з 01 січня 2010 року.

В задоволенні позовних вимог про зобов'язання проведення перерахунку пенсі в подальшому відмовити.

Присудити з місцевого бюджету м.Рівне на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 8,50 грн.

Повернути ОСОБА_1 зайво сплачені за квитанцією №866 від 26.07.2010 року витрати інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в сумі 37,00 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного су через Рівненський міський суд поданням апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення постанови, < разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України, а також прийняття постанови письмовому провадженні - в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги. У разі подан апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційне розгляду справи.

Суддя Рівненського міського суду: Ореховська К.Е.