Постанова № 53335739, 11.11.2015, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
11.11.2015
Номер справи
286/3589/15-а
Номер документу
53335739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/3589/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2015 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі про зобов'язання призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду із позовною заявою і просить зобов'язати відповідача призначити йому пенсію, як учаснику ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, категорії 2 зі зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.08.2015 року, мотивуючи тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році 2-ї категорії, і так як він з 26.12.1986 року по 20.05.1987 року виконував роботи у зоні відчуження, то відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Однак, відповідач відмовив йому у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які підтверджують його роботу в зоні відчуження в певний період.

Відповідач заперечення проти позову не надсилав, хоча своєчасно та належним чином був повідомлений про відкриття скороченого провадження по справі, що підтверджується розпискою про отримання судової повістки.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області №12748/02 від 17.09.2015 року вбачається, що позивачеві відмовлено в призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку, посилаючись на те, що відсутні всі необхідні документи, які б підтверджували виконання ним робіт в зоні відчуження.

Стаття 46 Конституції України закріпила, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до абзацу 1 статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

Зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, - передбачено зменшення віку на 10 років.

Зазначеній категорії осіб згідно зі ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

ОСОБА_1 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. категорії 2. 29.04.2015 року йому було видано дублікат вказаного посвідчення НОМЕР_1. (а.с.4).

Вказане посвідчення відповідає вимогам абз.3 ст.5 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

У відповідності до ст.2 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.

Згідно ст.10 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 видача посвідчень провадиться зокрема іншим потерпілим обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Рішення про видачу або відмову у видачі посвідчення приймається у місячний термін з дня надходження необхідних документів до органу, що видає посвідчення. У разі встановлення цими комісіями факту необгрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

Належність позивача до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ніким не оспорювалась, а тому посвідчення є чинним.

Аналізуючи наведені норми права, суд дійшов висновку, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими вищезазначеним Законом, зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи".

Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Крім того, 11.07.1997 року позивачу була проведена перереєстрація посвідчення, яке відповідає всім вимогам, встановленим пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку видачі посвідчень особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 51 від 20.01.1997 року. Тобто, при проставленні відповідного штампу «Перереєстровано» на зазначеному посвідченні Житомирською облдержадміністрацією була здійснена перевірка всіх необхідних для цього документів.

До матеріалів справи долучено й інші первинні документи, що підтверджують факт перебування позивача у зоні відчуження у період з 26.12.1986 року по 20.05.1987 року, зокрема: копія архівної довідки управління хімічних військ Прикарпатського військового округу №24/9434 від 23.03.1993 року та копія архівної довідки галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/1/2964 від 18.03.2015 року.

Таким чином, подані позивачем документи не викликають сумнівів у його перебуванні у зоні відчуження, а тому суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно відмовив йому у призначенні пенсії як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2 із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та до висновку про задоволення позову.

Відповідно до правових норм, які закріплені в ст.83 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії призначаються з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсії призначаються з більш раннього строку.

Для пенсій за віком вказаними нормами передбачено більш ранній строк, а саме: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позивач звернувся за призначенням пенсії у вересні 2015 року, що підтверджується листом відповідача №12748/02 від 17.09.2015 року.

Таким чином, оскільки звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення позивачем пенсійного віку, пенсія за віком має бути призначена з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, тобто з 30.08.2015 року.

Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 10 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 163,183-2 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду в Овруцькому районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, категорія 2 із зниженням пенсійного віку на 10 років у відповідності із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 30.08.2015 .

Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець