Коростенський міськрайонний суд Житомирської області
Справа № 279/5642/15-а
ПОСТАНОВА
іменем України
04 листопада 2015 року м. Коростень Житомирської області
Коростенський міськрайонний суд Житомирської області в складі головуючого судді Коренюка В.П., розглядаючи у письмовому провадженні у приміщенні суду в місті Коростені адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії, -
в с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання дій неправомірними управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови у перерахунку пенсії в якому зазначила, що вона перебуває на пенсійному обліку у відповідача та отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 86 % від заробітної плати. Стаж державного службовця становить 16 років 06 місяці 14 днів. 21.11.2014 року вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, оскільки при її нарахуванні не були враховані такі виплати, як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на поліпшення соціально - побутових умов та індексація доходів громадян за період роботи, за який були враховані виплати при первинному призначенні пенсії, тобто з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року - 24 місяці.
25.11.2014 року вона отримала лист - відповідь на свою заяву за № 24/П-8 від 25.11.2014 року, в якому відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії та включення до складу заробітної плати для перерахунку пенсії вищевказаних виплат.
Вважає, що відповідач протиправно і безпідставно відмовив їй у перерахунку пенсії, оскільки приймаючи рішення про відмову у вказаному перерахунку пенсії, діяв не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
Просить визнати дії відповідача протиправними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 86 % від заробітної плати з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально - побутових умов та індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.12.2014 року.
В судове засідання позивачка не з'явилася, але надала суду заяву, в якій просить суд розглядати позов без її участі та вимоги позову задовольнити.
Відповідач надав суду заперечення проти позову та просив у задоволенні позову відмовити за безпідставністю.
Відповідно до ч.6 ст.12, ч.1 ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України, у випадку неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі під час судового розгляду повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не відбувається.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 в даний час перебуває на пенсійному обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області і отримує пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" у розмірі 86 % від заробітної плати. Стаж державного службовця становить 16 років 06 місяці 14 днів. 25.11.2014 року відповідач відмовив позивачці в проведенні перерахунку пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України "Про оплату праці" визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною 2 статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, індексація доходів громадян та допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу) на які, відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі ст.41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувались внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати. Таким чином, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця та враховується при обчисленні розміру його пенсії.
Така ж правова позиція міститься у постанові Верховного Суду України від 06.11.2013 року по справі № 21-350-а-13, яка відповідно до вимог ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України є обов'язковою для всіх судів України.
При призначенні пенсії ОСОБА_1 відповідач не врахував, що для обчислення розміру пенсії має бути включена допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація доходів громадян.
Відповідно до ст.162 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень протиправними і зобов'язати відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач будь - яких доказів на спростування вимог позивачки не надав, правомірність своїх дій не довів, а тому суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Враховуючи, що права позивача на перерахунок пенсії були порушені, то вони мають бути захищені та відновлені в судовому порядку.
Керуючись ст.ст.10, 11, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про оплату праці", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про державну службу", суд, -
у х в а л и в :
Позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати дії управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області щодо відмови в задоволенні заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 - неправомірними.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Коростені та Коростенському районі Житомирської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії у розмірі 86% від заробітної плати, з урахуванням всіх складових (отриманих виплат) за період, який був врахований при призначенні пенсії, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на поліпшення соціально - побутових умов та індексації доходів громадян, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.12.2014 року.
Постанова Коростенського міськрайонного суду Житомирської області може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а особою, яка не була присутня у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
Суддя Коростенського міськрайонного суду
Житомирської області В.П.Коренюк