Постанова № 53332125, 09.11.2015, Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
686/19641/15-а
Номер документу
53332125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 686/19641/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

5 листопада 2015 року

Хмельницький міськрайонний суд в складі:

головуючої - судді Демінської А.А.,

з участю секретаря судового засідання - Підвальної Є.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Хмельницький адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про визнання дій протиправними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач в вересні 2015 року звернулась до суду з вище вказаним адміністративним позовом, в якому просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови включити в заробітну плату при обчисленні їй пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» суми грошової допомоги у разі виходу на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів; зобов'язати відповідача здійснити нарахування її пенсії з 2.09.2011 року в розмірі 89%, включивши до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми грошової допомоги у разі виходу на пенсію в розмірі 10 місячних посадових окладів відповідно до довідки № 02.03-5465 від 14.09.2015 року.

Ухвалою суду від 25.09.2015 року позовна заява в частині вимог за період з 2.09.2011 року по 23.03.2015 року залишена без розгляду.

В судове засідання сторони, будучи належно повідомленими про час та місце судового розгляду справи, не з'явились, заявивши клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

Крім того, відповідач подав письмові заперечення проти позову, в яких зазначає, що грошова допомога не є надбавкою або премією і її не слід включати в розрахунок заробітку для призначення пенсії, крім того, зазначена позивачем допомога отримана нею після призначення пенсії - в жовтні 2011 року, тому виходить за межі періоду надбавок та премій за останні 24 місяці перед зверненням, що був узятий до розрахунку, - з 1.09.2009 року по 31.08.2011 року. Просить в позові відмовити в повному обсязі.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних мотивів.

Судом встановлено, що позивач 31.08.2011 року звільнена із займаної посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності і з 2.09.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу». Під час призначення пенсії позивачу відповідач не враховував грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі десяти посадових окладів, що була виплачена позивачу в жовтні 2011 року згідно наказу № 83 від 3.10.2011 року в сумі 25580,00 грн.

У відповідності до частин 1, 4 ст. 37 Закону «Про державну службу» в редакції станом на дату призначення пенсії, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» в редакції станом на дату призначення пенсії було встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Частиною першою статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно із ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до виплат (доходу), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчисленні) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхуванні, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

14.09.2015 року позивач отримала довідку Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про складові заробітної плати за вих. № 02.03-5465 та 15.09.2015 року подала її відповідачу, звернувшись з заявою про врахування вказаної в ній грошової допомоги в сумі 25580,00 грн. в розрахунок пенсії.

Відповідачем надіслано позивачу 22.09.2015 року лист-відповідь за вих. № 465/Д-12 на її звернення, тоді як будь-якого рішення (ані про задоволення заяви, ані про відмову в цьому) прийнято не було. Зокрема, з тексту останнього абзацу листа вбачається, що відповідь надана згідно Закону України «Про звернення громадян».

Згідно з п. 5 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Таким чином, при призначенні (перерахунку) пенсії відповідач наділений дискреційними повноваженнями і правові наслідки для позивача створює саме рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницький, а не дії суб'єкта владних повноважень. За таких обставин суд може лише зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача щодо здійснення розрахунку її пенсії з урахуванням грошової допомоги при виході на пенсію в розмір 10-ти місячних посадових окладів на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про складові заробітної плати від 14.09.2015 року за вих. № 02.03-5465 та прийняти відповідне рішення з урахуванням встановлених судом обставин та норм права.

Зокрема, слід врахувати обраний позивачем період виплат для обрахунку пенсії, ту обставину, що грошова допомога при виході на пенсію в розмірі десяти посадових окладів була виплачена позивачу в жовтні 2011 року і в разі її виплати в межах обраного позивачем періоду виплат вона підлягає включенню до розрахунку пенсії, так як на неї було нараховано єдиний внесок на державне соціальне страхування.

За таких обставин суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 11, 14, 70 - 72, 86, 159 - 163 КАС України, Законом України «Про державну службу», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41, п. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці», п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому розглянути заяву ОСОБА_1 від 15.09.2015 року про здійснення розрахунку її пенсії з урахуванням грошової допомоги при виході на пенсію в розмірі 10-ти місячних посадових окладів на підставі довідки Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про складові заробітної плати від 14.09.2015 року за вих. № 02.03-5465 та прийняти рішення про включення грошової допомоги в розрахунок її пенсії або відмову в цьому відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Апеляційна скарга на постанову може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Вінницького апеляційного адміністративного суду.

Суддя: