Справа № 310/7625/15-ц
2/310/4320/15
РІШЕННЯ
Іменем України
09 листопада 2015 року м.Бердянськ
Бердянський міськрайонний суд Запорізької області:
у складі головуючогосудді- Черткової Н.І., при секретарі судового засіданняБілусяк Є.Л. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Бердянську цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої суми щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, -
ВСТАНОВИВ:
УПСЗН Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області звернулося до суду з позовом, де зазначило, що відповідач звернувся до управління соціального захисту населення Бердянської райдержадміністрації Запорізької області з особистою заявою від 11.11.2014 року для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Після чого, відповідачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014р., якою був затверджений Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, була призначена щомісячна державна допомога з 11.11.2014 року по 31.12.2014 року.
Позивач зазначив, що під час проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем для призначення державної допомоги, було встановлено, що при зверненні за допомогою ОСОБА_2 не повідомив, що він є одержувачем допомоги на проживання в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації з 28.10.2014 року. Згідно інформації УПСЗН Першотравневої РДА, яка надійшла до позивача 27.01.2015 року електронною поштою, відповідачу було нараховано та виплачено допомогу з 28.10.2014 року по 31.01.2015 року, тому відповідно до цієї інформації відповідач не мав право на отримання державної допомоги.
Згідно п.11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім'ї на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Про вищезазначений порядок надання державної допомоги управлінням було проінформовано відповідача, про що свідчить його особистий підпис у заяві про призначення державної допомоги від 11.11.2014 року.
У зв'язку з поданням недостовірних відомостей виникла переплата державної допомоги відповідачу у розмірі 736,67 грн. за період з 11.11.2014 року по 31.12.2014 рік, яку позивач прохав стягнути з відповідача.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, надав судові заяву про розгляд справи у його відсутність та підтримання позовних вимог.
Відповідач в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи у його відсутність та визнання позовних вимог у повному обсязі. Суд, дослідивши письмові матеріали справи, вважає позов законним та обґрунтованим та підлягаючим задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з копії заяви, 11.11.2014 року до УПСЗН Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області звернувся ОСОБА_1 із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Судом встановлено, що під час проведення позивачем перевірки достовірності та повноти інформації, наданої відповідачем для призначення державної допомоги, виявилося, що при зверненні за допомогою ОСОБА_2 не повідомив, що він є одержувачем допомоги на проживання в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації з 28.10.2014 року.
Згідно інформації УПСЗН Першотравневої РДА, яка надійшла до позивача 27.01.2015 року електронною поштою, відповідачу було нараховано та виплачено допомогу з 28.10.2014 року по 31.01.2015 року, тому відповідно до цієї інформації відповідач не мав право на отримання державної допомоги.
Відповідно до пунктів 2,3 Порядку грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується), а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців. Порядок ведення обліку осіб, які переміщуються, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Грошова допомога працездатним особам, які переміщуються, виплачується у розмірі 442 гривні на одну особу.
Згідно з пунктом 11 Порядку уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються на вимогу уповноваженого органу. У разі відмови добровільного повернення надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються у судовому порядку.
Так, пунктом 12 Порядку передбачено, що виплата грошової допомоги припиняється з наступного місяця у разі: подання уповноваженим представником сім'ї заяви про припинення виплати грошової допомоги; надання інформації державної служби зайнятості про те, що працездатні члени сім'ї протягом двох місяців не працевлаштувалися за сприянням державної служби зайнятості або перебувають в трудових відносинах з роботодавцями на тимчасово окупованій території України чи в
районах проведення антитерористичної операції, але фактично не працюють; зняття з обліку особи, яка переміщується; виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Таким чином, ОСОБА_1 не повідомив УПСЗН про те, що він є одержувачем допомоги на проживання в управлінні праці та соціального захисту населення Першотравневої райдержадміністрації з 28.10.2014року, внаслідок чого йому було переплачено грошову допомогу у розмірі 736, 67 грн.
Згідно з ч.1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
За вимогою ч.1 ст. 1215 ЦК України не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
З огляду на те, що з боку відповідача наявна недобросовісність набуття грошової допомоги, суд приходить до висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути незаконно отриману суму допомоги у розмірі 736, 67 грн.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь держави необхідно також стягнути судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 243,60 грн.
На підставі ст. ст. 1212, 1215 ЦК України, Постанови Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014р. та керуючись ст. ст. 10,15, 60, 88, 169, 224-228, 212-215 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої суми щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1) на користь Управління соціального захисту населення Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, код ЄДРПОУ 03193181, суму переплаченої щомісячної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції у розмірі 736, 67 (сімсот тридцять шість гривень), 67 копійок. Стягнути з ОСОБА_1 ( ІПН НОМЕР_1) судовий збір на користь державиу розмірі 243 (двісті сорок три гривні) 60 копійок. Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Запорізької області на протязі десяти днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Бердянський міськрайонний суд. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: