Справа № 234/14350/15-а
Провадження № 2-а/234/282/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 листопада 2015 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області
у складі: головуючого судді Пікалової Н.М.,
при секретарі Воропаєвій Ю.Ю., з участю представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача Яресько К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними щодо утримання сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору з пенсіїї ,-
ВСТАНОВИВ:
До Краматорського міського суду надійшла заява ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними щодо утримання сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору з пенсії. В позовній заяві зазначено, що згідно наявного статусу та у відповідності до висновків МСЕК, йому встановлено 2 групу інвалідності, пов'язану з виконанням службових обовязків по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, яка зберігається за ним до теперішнього часу. З цих підстав у нього виникло право на отримання пенсії по інвалідності даної категорії, з визначенням та обчисленням її складових частин згідно норм, встановлених чинним законодавством України.
Зокрема, до складу його пенсії повинні входити обовязкові нарахування:
●державна пенсія (основна частка його пенсії), обчислення якої має відбуватися, як це передбачено нормами ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року №796-XII (далі ЗУ№796-XII );
●додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоровю, як це передбачено нормами ст. 50 ЗУ№79;
Нарахування та виплата позивачу пенсії здійснюється Управлінням пенсійного фонду України в м. Краматорськ (УПФУ).
Позивач зазначив, що він отримав від УПФУ письмову відповідь від 21.08.2015 року за №8о/А-10-01-01, за змістом, якої встановлено, що з суми його пенсії в частині, що перевищує 3654,00 гривен під час нарахування проводиться розрахунок сум податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) та сум військового збору (ВЗ).
В звязку з цим, з 01.02.2015 року з розміру його пенсії відповідачем утримано:
●ПДФО у розмірі 15% з суми, що перевищує 3654,00грн. 875,40грн. (9490грн. - 3654,00грн. = 5836,00грн *15%=875,40грн.);
●Військовий збір у розмірі 1,5% з суми, що перевищує 3645,00 грн., складає 87,54 грн. ( 9490грн.-3654грн.=5836*1,5%=87,54 грн.)
Також, у судовому засіданні представник позивача, посилався на те, що держава України приймала ЗУ№796-XII з метою визначення основних положень щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоровя.
Статтею 13 Держава взяла на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язалась відшкодувати її за:
●пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом 796-ХІІ передбачено, що шкода, заподіяна особам, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, компенсується виплатою одноразової і щорічної допомоги на оздоровлення та призначенням державної і додаткової пенсій (статті 48, 49).
В судовому засіданні представник відповідача суду пояснила, що з позовом вона не годна з наступних підстав :
Відповідно до ст.99 КАС України передбачено шестимісячний строк для звернення до суду. Позивач вважає, що його право було порушено з 1.02.2015 року, але до суду звернувся 31.08.2-15 року., тобто з пропуском строку. Положення Податкового кодексу України в частині оподаткування пенсії набрали чинності 01.01.2015 року і не визнані такими, що не відповідають Конституції України. Враховуючи, що Податковим кодексом України та Законом України « Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-У111 від 28.12.2014 р., які не визнані неконституційними, не передбачено пільг по оплаті податків та зборів для учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи, таким чином, управління Пенсійного Фонду України у м. Краматорську Донецької області , як податковий агент, який нараховує та виплачує пенсію позивачу, правомірно утримує з пенсії позивача податок на доходи фізичних осіб зі ставкою податку 15 відсотків бази оподаткування та військовий збір 1,5 відсотків від об'єкту оподаткування.
Вислухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач є інвалідом 2 групи, як постраждалий від наслідків аварії на Чорнобильській АЄС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення, яке наявне в матеріалах справи (а.с.6), знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області та отримує пенсію по інвалідності відповідно до ст. 50,54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №796-ХІІ (далі - Закон №796) (а.с. 5).
Загальний розмір пенсії позивача складає 9490 грн.
З 01.02.2015 року пенсійним органом встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії позивача, що перевищує суму 3654 грн, в розмірі 15%.
Відповідно до ст.1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування пенсійні виплати - грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
На підставі ст.9 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства);
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ст.15 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Закон «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок, зокрема, соціального захисту потерпілого населення.
Згідно зі ст.13 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за:
1) пошкодження здоров'я або втрату працездатності громадянами та їх дітьми, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи;
2) втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою;
3) матеріальні втрати, що їх зазнали громадяни та їх сім'ї у зв'язку з Чорнобильською катастрофою, відповідно до цього Закону та інших актів законодавства України.
На державу покладаються також зобов'язання щодо своєчасного медичного обстеження, лікування і визначення доз опромінення учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
На підставі п.18 ст.20 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1 надаються гарантовані державою компенсації та пільги зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів до бюджету відповідно до податкового та митного законодавства.
На підставі ст.49 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за цимзаконом призначаються державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, за шкоду, спричинену здоров»ю.
Таким чином, державна пенсія за цим Законом а також додаткова пенсія за шкоду, спричинену здоров»ю - є різновидом відшкодування державою шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» №71-VІІІ від 28.12.2014р. внесені зміни до Податкового Кодексу України ,які набули чинності з 01.01.2015 р.
На підставі п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Податкового Кодексу України, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, - у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.
Ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів , зокрема, нарахованих (виплачених, наданих) у вигляді пенсій ,якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу перевищує три розміри мінімальної заробітної плати , встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.
Згідно до п. 164.3 ст. 164 Податкового Кодексу України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах.
Відповідно п. 165.1.3 п.165.1 ст. 165 Податкового Кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи: сума відшкодування платнику податку розміру шкоди, заподіяної йому внаслідок Чорнобильської катастрофи, у порядку та сумах, визначених законом.
З урахуванням того, що позивачу пенсія призначена та виплачується на підставі ст.ст. 50, 54 «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до податкового законодавства сума відшкодування розміру шкоди, заподіяної внаслідок Чорнобильської катастрофи не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, суд вважає, що у відповідача відсутні підстави щодо нарахування суми податку на доходи фізичних осіб на розмір пенсії ОСОБА_3 призначеної відповідно до ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Судові витрати віднести за рахунок держави.
Керуючись ст.ст.2, 11, 17, 18, 158-163, 167 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську, щодо утримання з 01 лютого 2015 року, сум податку на доходи фізичних осіб із розміру призначеної відповідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та нарахованої пенсії ОСОБА_3
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську видати розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_3 без утримання сум податку на доходи фізичних осіб з 01 лютого 2015 року та сплатити недоотриману суму пенсії.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, або в порядку ч.2 ст. 186 КАС України.
Суддя: Н.М. Пікалова
.