Справа № 264/5717/15-а
2-а/264/253/2015
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" листопада 2015 р. м. Маріуполь
Іллічівський районний суд м. Маріуполя Донецької області в особі судді Литвиненко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
У серпні 2015 року позивач звернувся до суду з зазначеним позовом. В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Іллічівському районі міста Маріуполя та отримує пенсію відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З отриманої на його звернення відповіді УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя від 11.06.2015 року позивачу стало відомо про суттєві порушення відповідачем при проведенні індексації його пенсії, а саме з 01 листопада 2014 року. У зв'язку з вищенаведеним позивач просив суд визнати неправомірною бездіяльність УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя щодо не проведення позивачу індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 01 листопада 2014 року виходячи з базового місяця жовтня 2014 року та визнати неправомірними дії відповідача по застосуванню коефіцієнтів при проведенні індексації пенсії; зобов'язати УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя проводити з 01 листопада 2014 року у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком з базового місяця жовтня 2014 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням фактично виплачених коштів.
Позивач у судове засідання не з'явився, в матеріалах позовної заяви міститься клопотання з проханням розглянути справу у його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав заперечення проти позову, в яких зазначив, що позивач з 14.11.1989 року знаходиться на обліку в УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ст..26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1078 від 09.07.2003 року. У жовтні 2014 року позивач звернувся до управління з заявою про перерахунок пенсії по звільненню, на підставі якої йому зроблено перерахунок пенсії. Розмір підвищення призначеного розміру пенсії був менше можливої поточної індексації, тому місяць жовтень 2014 року є базовим місяцем і позивачу була встановлена фіксована сума індексації, яка з 01 жовтня 2014 року склала 89,21 грн. Звертає увагу суду на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду відповідно до ст. 99 КАС України. Відповідно до зазначеного вважає, що дії Управління ПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя при призначенні пенсії позивача були правомірними. Просить суд у задоволенні позову відмовити.
Враховуючи вимоги позивачки, письмові пояснення відповідача, дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Відповідно до вимог статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Судом встановлено, та це не заперечується відповідачем, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Іллічівського району м. Маріуполя та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У травні 2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання довідки про отриману ним суму індексації її пенсії. 11.06.2014 року отримав відповідь УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя. До відповіді УПФУ додав довідку про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії включаючи індексацію.
Згідно з принципом верховенства права, який визнається і діє в Україні, права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України (стаття 1, частина друга статті 3, частина друга статті 6, частина перша статті 8 Конституції України).
Згідно ч.1 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів та послуг, а поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Відповідно до статті 2 Закону України від 3 липня 1991 року № 1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі пенсії.
Стаття 3 даного Закону передбачає, що індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
З метою реалізації положень Закону № 1282-ХІІпостановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 № 1078 було затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, пунктом 1 якого визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників.
Відповідно до пункту 1-1 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пункт 10-1 Порядку встановлює, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
Відповідно до п.5 Порядку №1078 у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні обчислені індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться з наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації; у разі коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку; якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.
Згідно заперечення УПФУ в Іллічівському районі м. Маріуполя та доданого до нього розрахунку індексації пенсії ОСОБА_1 вбачається, що при проведенні відповідачем індексації пенсії, базовий місяць визначався кожного разу, коли підвищувався розмір прожиткового мінімуму.
З 01.11.2014 року відповідач повинен був індексувати пенсію з урахуванням обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача, починаючи з місяця, в якому її призначено. Згідно відповіді відповідача при проведенні індексації позивачу визначав базовий місяць кожного разу, коли підвищувалась мінімальна пенсія, а отже після цього здійснював обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача. Отже, відповідач проводив обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсії позивача з місяця, в якому її було призначено, правильно визначив жовтень 2014 року як базовий місяць, так як в цьому місяці було здійснено підвищення пенсії, яке перевищило розмір індексу інфляції, але відповідачем була встановлена фіксована сума індексації, яка з 01.10.2014 року складає 89,21 грн. Всі подальші підвищення пенсії до теперішнього часу, не перевищували суми індексу споживчих цін. Таким чином, внаслідок бездіяльності відповідача щодо не проведення індексації пенсії та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству.
Згідно довідки про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії розмір пенсії за період з грудня 2014 року по вересень 2015 року складав 2690,35 грн. щомісячно. Згідно розрахунку індексації пенсії ОСОБА_1 наданого суду - жовтень 2014 року є базовим місяцем. Оскільки в подальшому підвищення пенсії позивача не перевищувало розміру можливої індексації, базовим місяцем для визначення фіксованої суми індексації є жовтень 2014 року. З 01 січня 2015 року відповідач не проводить позивачу індексацію пенсії та не обчислює індекс споживчих цін для проведення індексації грошових доходів наростаючим підсумком, внаслідок чого нарахування та виплату індексації проводить в заниженому розмірі. Розмір нарахованої та виплаченої пенсії позивача з індексацією на теперішній час становить 2690,35 грн.
При таких обставинах суд приходить до висновку, що проведене Управління пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя підвищення пенсії позивачу не можна визнати підвищенням пенсії позивачу у розумінні п.5 Порядку.
Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя.
Відповідно до частини 1 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
Керуючись статтями ст.ст. 2, 6-12, 17-18, 41, 69-71, 79, 86, 94, 122-128, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області, про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області щодо не проведення ОСОБА_1 індексації пенсії у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та не обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення наростаючим підсумком починаючи з 01 листопада 2014 року виходячи з базового місяця жовтня 2014 року та визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя Донецької області по застосуванню коефіцієнтів при проведенні індексації пенсії.
Зобов'язати УПФУ в Іллічівському районі м.Маріуполя проводити ОСОБА_1 з 01 листопада 2014 року у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України нарахування та виплату суми індексації пенсії наростаючим підсумком з базового місяця жовтня 2014 року відповідно до вимог Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та «Порядку проведення індексації грошових доходів населення», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року №1078 з урахуванням фактично виплачених коштів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73 грн.08 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Іллічівський районний суд міста Маріуполя протягом десяти днів з дня її отримання.
Суддя: Н. В. Литвиненко