ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Сидоренко С.М.
Суддя-доповідач:Кузьменко Л.В.
УХВАЛА
іменем України
"05" листопада 2015 р. Справа № 817/833/15
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Кузьменко Л.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Іваненко Т.В.,
при секретарі Іщенко І.П. ,
за участю позивача та представника відповідача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області на постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "25" серпня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області про визнання протиправноб бездіяльність щодо ненадання публічної інформації ,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що 03 липня 2014 року ОСОБА_3 звернувся до голови Городоцької сільської ради з письмовим запитом на надання публічної інформації щодо виділення відповідачем земельних ділянок під забудову членам територіальної громади за 1991-2014 роки, надання декларації сільських голів за останні п"ять років, регламент сільської ради. 21 липня 2014 року позивач отримав відповідь, в якій в.о. сільського голови Співак Л.М. надав позивачу витяг з рішення сільської ради від 30.10.2007 р. №591 "Про виділення земельної ділянки", зазначивши, що з додатками до цього рішення позивач може ознайомитись в приміщенні сільської ради; повідомив позивача, що протоколи пленарних засідань сесій сільської ради за 1991-2005 р.р. передано до Рівненського районного архівного відділу; декларації сільських голів позивачу надано не було з посиланням на приписи ст.2, 5 Закону України "Про захист персональних даних".
28 жовтня 2014 року у запиті про надання публічної інформації позивач просив: надати всі рішення Городоцької сільської ради з 2006 року щодо виділення земельних ділянок дочці та чоловіку сільського голови та хто з депутатів голосував за такі рішення, інформацію про суму коштів, отриманих сільським головою як матеріальна допомога. Вказаний запит виконано відповідачем частково: 03.11.2014 р. надана інформація про виплату матеріальної допомоги сільському голові, а розгляд запиту в іншій частині продовжено.
17 та 20 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача із письмовими запитами про надання йому рішень Городоцької сільської ради за період з 2007 року про виділення земельних ділянок окремим особам за вказаними прізвищами. При цьому на всі його запити 21.11.2014 р. його повідомили, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом.
23.01.2015 р. позивач звернувся із запитом про надання копій рішень Городоцької сільської ради за період з 2005 року про виділення земельних ділянок ОСОБА_5 та копії протоколів комісії Городоцької сільської ради з питань земельних відносин, де погоджувалися такі питання. 29 січня 2015 року на його запит надано відповідь, що з 2006 року рішень про виділення земельних ділянок ОСОБА_5 не приймалося та такі питання комісією не погоджувалися (оскільки рішення сільської ради по 2005 рік включено знаходяться в Рівненському районному архіві). 29.04.2015року Городоцькою сільською радою позивачу була надана відповідь, яка містить списки всіх громадян, яким було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за період з 2007 по 2015 роки та копії протоколів постійної комісії з питань земельних відносин та соціально-економічного розвитку села щодо погодження виділення даних ділянок.
Позивач зазначає, що відповідач в порушення приписів ст.32 Закону України "Про інформацію" надав її не своєчасно, а за деякими запитами не надав взагалі.
Постановою Рівненського районного суду Рівненської області від 25 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.
Визнано протиправною бездіяльність Городоцької сільської ради Рівненського району щодо ненадання (надання неповної) публічної інформації за запитами.
Зобов'язано Городоцьку сільську раду Рівненського району надати ОСОБА_3 повну інформацію, що запитувалася згідно інформаційних запитів.
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та ухвалити нову, якою відмовити в позові. В апеляційній скарзі зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зокрема, зазначає, що зазначена у запитах позивача інформація щодо рішень сільської ради за період з 1991-2014 р.р. щодо виділення земельних ділянок конкретним особам не є публічною інформацією в розумінні Закону №2939-VI, крім того така інформація відноситься до інформації з обмеженим доступом.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача та представника відповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах апеляційної скарги колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач звернувся до відповідача із запитом 03.07.2014 року, на вказаний запит 09.07.2014 р. представником відповідача, позивачу було повідомлено про подовження строку розгляду запиту, а 21.07.2014 р. надано відповідь, що протоколи та рішення Городоцької сільської ради за 1991-2005 роки передані на постійне зберігання до Рівненського районного архіву, наданий витяг із рішення від 30.10.2007р. №591, повідомлено, що з додатками про виділення земельних ділянок заявник може ознайомитися у приміщенні сільської ради, декларація про доходи сільського голови віднесено до інформації з обмеженим доступом (оскільки лише окремі положення декларації є публічною інформацією, а не уся викладена у ній інформація).
Крім того, позивач скерував до відповідача запит від 28.10.2014 р. про надання публічної інформації, в якому заявник просив: надати всі рішення Городоцької сільської ради з 2006 року щодо виділення земельних ділянок дочці та чоловіку сільського голови та хто з депутатів голосував за такі рішення, інформацію про суму коштів, отриманих сільським головою як матеріальна допомога. Вказаний запит виконано відповідачем частково: 03.11.2014 р. надана інформація про виплату матеріальної допомоги сільському голові, а розгляд запиту в іншій частині продовжено.
17 та 20 листопада 2014 року позивач звернувся до відповідача із письмовими запитами про надання йому рішень Городоцької сільської ради з 2007 року про виділення земельних ділянок окремим особам за вказаними прізвищами. При цьому на всі його запити 21.11.2014 р. його повідомили, що запитувана інформація є інформацією з обмеженим доступом.
23.01.2015 р. позивач звернувся із запитом про надання копій рішень Городоцької сільської ради з 2005 року щодо виділення земельних ділянок ОСОБА_5 та копії протоколів комісії Городоцької сільської ради з питань земельних відносин, де погоджувалися такі питання. 29 січня 2015 року на його запит надано відповідь, що з 2006 року рішень про виділення земельних ділянок ОСОБА_5 не приймалося та такі питання комісією не погоджувалися (оскільки рішення сільської ради по 2005 рік включено знаходяться в Рівненському районному архіві). 29.04.2015року Городоцькою сільською радою позивачу була надана відповідь, яка містить списки всіх громадян, яким було надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність за період з 2007 по 2015 роки та копії протоколів постійної комісії з питань земельних відносин та соціально-економічного розвитку села щодо погодження виділення даних ділянок.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції дійшов висновку щодо протиправності дій Городоцької сільської ради.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності дій відповідача з огляду на наступне.
Згідно статті 9 Закону України «Про інформацію» від 2 жовтня 1992 року всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Законом України «Про доступ до публічної інформації» від 13.01.2011 року №2939-VI визначено порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
Відповідно до частини 1 статті 1 вказаного Закону, публічна інформація - відображена та задокументована будь - якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Статтею 3 Закону №2939-VI закріплено право запитувача на доступ до публічної інформації, яке згідно із пунктом 1 частини 1 вказаної статті гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Стаття 5 Закону № 2939-VI передбачає, що доступ до інформації забезпечується шляхом: 1) систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом; 2) надання інформації за запитами на інформацію.
Згідно із частиною 2 статті 6 Закону № 2939-VI обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Не належать, згідно з цим Законом, до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», крім відомостей, зазначених в абзаці 2 частини 2 статті 12 цього Закону.
Відповідно до абзацу 2 частини 2 статті 12 Закону № 2939-VI зазначено, що відомості щодо реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта громадянина України, а також реєстрації місця проживання, дати народження декларанта, місцезнаходження об'єктів, які наводяться в декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, є інформацією з обмеженим доступом та оприлюдненню не підлягають.
У відповідності до ч. 5 ст. 6 Закону України "Про доступ до публічної інформації" не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Згідно зі статтею 12 Закону України "Про доступ до публічної інформації", суб'єктами відносин у сфері доступу до публічної інформації є: запитувачі інформації - фізичні, юридичні особи, об'єднання громадян без статусу юридичної особи, крім суб'єктів владних повноважень; розпорядники інформації - суб'єкти, визначені у статті 13 цього Закону; структурний підрозділ або відповідальна особа з питань запитів на інформацію розпорядників інформації.
Пунктом 1 частини першої статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються: суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та, рішення яких є обов'язковими для виконання.
Відповідно до статті 19 Закону України "Про доступ до публічної інформації", запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.
Приписами ст. 20 Закону України «Про доступ до публічної інформації» встановлено, що розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження.
Згідно з приписами ч. 11 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". В актах та проектах актів органів та посадових осіб місцевого самоврядування не може бути обмежено доступ до інформації про витрати чи інше розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним чи комунальним майном, у тому числі про умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримують ці кошти або майно, а також до іншої інформації, обмеження доступу до якої заборонено законом.
Також колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що посилання відповідача на положення Закону України "Про захист персональних даних" є помилковими, оскільки відповідно до частини 3 статті 5 цього Закону допускається можливість заборони законом віднесення персональних даних певних категорій громадян чи їх (персональних даних) вичерпного переліку до інформації з обмеженим доступом. Таким законом є, зокрема, Закон України "Про доступ до публічної інформації", частиною 5 статті 6 якого визначається перелік персональних даних фізичних осіб, які заборонено відносити до інформації з обмеженим доступом. Не може бути обмежено доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами, володіння, користування чи розпорядження державним, комунальним майном, у тому числі до копій відповідних документів, умови отримання цих коштів чи майна, прізвища, імена, по батькові фізичних осіб та найменування юридичних осіб, які отримали ці кошти або майно.
Отже, у відносинах, пов'язаних із забезпеченням права на доступ до публічної інформації, конфіденційна інформація визначається відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".
Таким чином, публічна інформація про осіб, які одержали державне та комунальне майно у власність чи користування, про розмір оплати праці та інших виплат з бюджетів усіх рівнів, не є інформацією з обмеженим доступом.
Слід також зазначити, що згідно з частиною першою статті 12 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 7 квітня 2011 року №3206-VI (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) особи, зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати за місцем роботи (служби) декларацію про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік за формою, що додається до цього Закону.
Частиною другою статті 12 Закону №3206-VI встановлено, що відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за минулий рік керівників органів місцевого самоврядування та їх заступників, підлягають оприлюдненню протягом 30 днів з дня їх подання шляхом опублікування в офіційних друкованих виданнях відповідних органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до частини шостої статті 6 Закону №2939-VI не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, поданій відповідно до Закону України "Про запобігання корупції", крім відомостей, зазначених в абзаці четвертому частини першої статті 47 вказаного Закону.
Таким чином, обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.
З наведеного вбачається, що зазначену сільським головою інформацію у деклараціях за відповідні роки слід відносити до інформації з обмеженим доступом лише щодо відомостей про: ідентифікаційний код, серію та номер паспорта громадянина України, реєстрацію місця проживання, дату народження, місцезнаходження об'єктів, які наводяться у декларації.
Що стосується іншої інформації, зазначеної у вказаних документах, то відповідно до Закону №3206-VI вона не є конфіденційною
Враховуючи викладене, суд першої інстанції правильно вважав, що підстав для ненадання позивачу запитуваної публічної інформації не було, а тому бездіяльність відповідача з цього приводу є протиправною.
Аналогічна правова позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 01.10.2015 року у справі №815/7457/13-а та у Довідці про вивчення та узагальнення практики застосування адміністративними судами положень Закону України «Про доступ до публічної формації» від 01.06.2013 року в якій зазначено, що публічна інформація про осіб, котрі одержали державне та комунальне майно у власність чи користування, не є інформацією з обмеженим доступом. Розпорядники публічної інформації під час віднесення публічної інформації до інформації з обмеженим доступом повинні застосовувати приписи Закону України "Про доступ до публічної інформації", оскільки публічна інформація є обмеженою лише у випадках, передбачених цим Законом, норми якого є спеціальними порівняно з нормами Закону України "Про інформацію".
Посилання представника відповідача на ту обставину, що позивач з інших джерел отримав частину запитуваної інформації, колегія суддів до уваги не бере, оскільки така інформація отримана позивачем після звернення до відповідача із вищевказаними запитами, крім того, вказані обставини не звільняють відповідача від встановленого Законом обов"язку щодо надання публічної інформації, яка створена в процесі виконання суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством.
Відтак, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв рішення з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу потрібно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову суду без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Городоцької сільської ради Рівненського району Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Рівненського районного суду Рівненської області від "25" серпня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.В. Кузьменко
судді: Л.О. Зарудяна
Т.В. Іваненко
Повний текст cудового рішення виготовлено "05" листопада 2015 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу: Городоцька сільська рада Рівненського району Рівненської області вул.Шевченка, 6,с.Городок,Рівненський район, Рівненська область,35331
- ,