О К Р Е М А У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 802/3863/15-а
Головуючий у 1-й інстанції: Мультян М.Б.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
10 листопада 2015 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.
за участю:
секретаря судового засідання: Тарасенко А.М.,
Позивача: ОСОБА_2
Представника позивача: ОСОБА_3
Представника третьої особи: ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_5 та кандидата в депутати в багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ОСОБА_2 на постанову Вінницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року у справі за адміністративним позовом кандидата в депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року ОСОБА_2 до Вінницької районної виборчої комісії Вінницької області з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача дільнична виборча комісія на виборчій дільниці № 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, дільнична виборча комісія на виборчій :дільниці № 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 про визнання протиправними та скасування рішень,
В С Т А Н О В И В :
відповідно до постанови Вінницького окружного адміністративного суду від 06 листопада 2015 року адміністративний позов задоволено частково, а саме: зобов'язано Вінницьку районну виборчу комісію Вінницької області з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі №9 вчинити дії, передбачені Законом України «Про місцеві вибори» щодо повторного підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №050135. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції , кандидат в депутати в багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Вінницької обласної ради на чергових виборах депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_5 оскаржили його в апеляційному порядку.
Ухвалою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 10 листопада 2015 року постанову суду першої інстанції залишено без змін.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 р. № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).
Відповідно до частини 4 статті 80 Закону України "Про місцеві вибори", протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці, складається дільничною виборчою комісією у кількості примірників, яка на чотири більша, ніж кількість осіб, які входять до складу дільничної виборчої комісії. Примірники протоколу нумеруються та мають однакову юридичну силу. У протоколі про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці зазначаються дата і час (година і хвилини) його підписання членами дільничної виборчої комісії. Кожен примірник протоколу підписується головою, заступником голови, секретарем та іншими членами дільничної виборчої комісії, присутніми на засіданні виборчої комісії. У разі незгоди з діями комісії чи результатами підрахунку голосів, зафіксованими у протоколі комісії, член комісії підписує протокол із приміткою "З окремою думкою". Письмовий виклад окремої думки додається до відповідного протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці. У разі відсутності підпису члена дільничної виборчої комісії у протоколі підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці навпроти його прізвища зазначається причина відсутності підпису. Цей протокол підписується та засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії лише після його остаточного заповнення. Перший і другий примірники протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці мають право також підписати кандидати, довірені особи кандидатів, уповноважені особи місцевих організацій партій, офіційні спостерігачі, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців. Не підписання або відмова від підписання протоколу окремими членами комісії не має правових наслідків для дійсності протоколу.
В ході судового засідання встановлено, що в порушення вимог вказаної статті, примірники протоколів підрахунку голосів виборців дільничних виборчих комісій №050135, №050157, містять суттєві розбіжності щодо кількості голосів виборців, примірники протоколів засвідчувались печаткою та підписами без перевірки, причини відсутності підписів не зазначені.
Крім того свідком ОСОБА_8 було засвідчено невідповідність його примірника № 6 з примірниками №2, 3 протоколу підрахунку голосів.
Також, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що в матеріалах справи, містяться два екземпляра оригінала примірника № 3 протоколу дільничної виборчої комісії на виборчій дільниці № 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів (т.ІІ, а.с. 155, 164 ).
Відповідно до частини 1 статті 166 Кодексу адміністративного судочинства України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.
Згідно частини 1 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами цього Кодексу, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
До того ж, у пункті 29 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом зазначено: розглядаючи спори, пов'язані з виборчим процесом, адміністративним судам варто вживати заходів для підсилення попереджувального та виховного впливу судових процесів цієї категорії справ.
З цією метою необхідно усунути випадки формального та спрощеного підходу до застосування процесуальних норм під час розгляду цієї категорії спорів, а також більш повно виявляти причини та умови, що сприяли виникненню виборчих спорів. На виявлені під час розгляду справ факти порушень суди повинні реагувати окремими ухвалами відповідно до положень статті 166, частини першої статті177 КАС України .
Пунктами 1, 2 частини 1 статті 24 Закону України "Про місцеві вибори " визначено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України"Про Центральну виборчу комісію" здійснює контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори на всій території України; приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Закону.
Враховуючи викладене, виявивши в ході розгляду даної справи порушення дільничною виборчою комісією №050135 та дільничною виборчою комісією № 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів вимог Закону України "Про місцеві вибори" та порушення, що можуть бути підставою для притягнення до відповідальності не за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів з метою усунення обставин щодо порушення вимог закону, приходить до висновку про наявність правових підстав для постановлення у даній справі окремої ухвали з повідомленням про наявність таких порушень і надсилання її до органів, уповноважених вжити у зв'язку з цим заходів, встановлених законом.
Керуючись ст.ст. 160, 166, 195, 196, 206, 208, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
1.Постановити окрему ухвалу щодо порушень дільничною виборчою комісією на виборчій дільниці № 050135 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів та дільничною виборчою комісією на виборчій дільниці № 050157 з виборів депутатів Вінницької обласної ради у територіальному виборчому окрузі № 9 з чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, вимог Закону України " Про місцеві вибори".
2. Направити окрему ухвалу Центральній виборчій комісії для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, та здійснення відповідного реагування у порядку, визначеному законом.
3. Про вжиті заходи повідомити Вінницький апеляційний адміністративний суд не пізніше одного місяця після надходження даної окремої ухвали.
Окрема ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.