Ухвала суду № 53325847, 03.11.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.11.2015
Номер справи
815/4026/15
Номер документу
53325847
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 листопада 2015 р. Справа № 815/4026/15

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Корой С. М.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКЕ СКТБ ПРОДМАШ" про стягнення заборгованості, -

встановиЛА:

Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси звернулось до суду з позовом до публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про відшкодування виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, призначеної відповідно до інших законодавчих актів на суму 1461 гривня 36 копійок.

12.08.2015 року через канцелярію суду першої інстанції за вхідним № 20105/15 надійшло від позивача уточнення до адміністративного позову з коригуванням суми та періоду. Згідно поданих уточнень до адміністративного позову позивач просить стягнути заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсій, призначених науковим працівникам та сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів за період з 01.04.2015 року по 01.08.2015 року у сумі 1948 гривень 48 копійок.

Суд першої інстанції своєю постановою від 31 серпня 2015 року адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКЕ СКТБ ПРОДМАШ" про стягнення заборгованості - задовольнив частково.

Стягнув заборгованість по відшкодуванню виплати різниці між сумою пенсії, призначеної науковим працівникам з Публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКЕ СКТБ ПРОДМАШ" (код ЄДРПОУ 14308204, місцезнаходження: 65005, м. Одеса, вул. Михайлівська, 25) у сумі 974 (дев'ятьсот сімдесят чотири) гривні 24 копійки на користь управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси на р/р 256083013706 в Одеському облуправлінні ВАТ "Державний ощадний банк України" МФО 32884.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовив.

Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" зареєстроване в УПФУ в Малиновському районі м. Одеси за №4163, як платник страхових внесків відповідно до ст.14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 08.05.2003 року.

Згідно вимог ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються із заробітної плати наукового (науково-педагогічного) працівника, що визначається відповідно до статей 65 і 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідно до ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: - для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів -IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; - для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів -IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; - для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Розмір сум відшкодування зазначених коштів до Пенсійного фонду між позивачем та відповідачем визначено в повідомленнях про суму витрат на виплату пенсій. Що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів.

Відповідно до п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 372 Управлінням ПФУ в Малиновському районі м. Одеси, згідно діючого законодавства відправлялись повідомлення на ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" про суму витрат на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсій, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, але в добровільному порядку відповідачем заборгованість не погашено.

У ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" працювали наступні громадяни: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, та ОСОБА_7, які займалися науковою діяльністю, мають стаж роботи, необхідний для призначення наукових пенсій, що підтверджується відповідними довідками, що видані їм відповідачем.

На підставі вказаних довідок, встановлено, що роботи, виконувані усіма пенсіонерами відносяться до науково-технічної діяльності.

Зайняття науковою діяльністю, необхідний стаж роботи наукових працівників, що працювали в ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" підтверджується розпорядженнями Управління Пенсійного фонду України про призначення та перерахунок пенсії.

Відповідно до розпоряджень та заяв про призначення/перерахунок пенсії громадян ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, та ОСОБА_7 управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси була призначена пенсія згідно із Законам України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Як вбачається з картки особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату пенсії науковим працівникам державного не бюджетного підприємства та розрахунку заборгованості відповідач - ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" має заборгованість зі сплати різниці між науковою пенсією та пенсією, призначеною відповідно до інших законодавчих актів України за період з 01.04.2015 року по 01.08.2015 року у сумі 1948 гривень 48 копійок.

У строки встановлені чинним законодавством відповідач не сплатив витрати на фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність", і сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, через це виникла заборгованість, яка за період з 01.04.2015 року по 01.08.2015 року склала 1948 гривень 48 копійок.

Відповідно до п. 8 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 24 березня 2004 р. N 372 у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Разом з тим, Одеським апеляційним адміністративним судом від 19.03.2014 року по справі №815/5744/13-а була прийнята постанова якою встановлено, що Державне підприємство "Одеське СКТБ Продмаш" було перетворено у Відкрите акціонерне товариство "Одеське спеціальне конструкторсько - технологічне бюро продовольчого машинобудування" на підставі Наказу Міністерства промислової політики України від 18.01.1994 року № 46 та Указу Президента України "Про корпоратизацію підприємств" від 15.04.1993 року № 210/93. Отже, до 1993 р. включно Одеське СКТБ Продмаш 100% фінансувалось за рахунок державного бюджету. 18.01.1994 р. Одеське СКТБ Продмаш було корпоратизоване у Відкрите акціонерне товариство і тільки після цього відсоток бюджетного фінансування зменшився, але до 2005 р. був більш як 70%. Таким чином, до моменту корпоратизації відповідач був бюджетною установою.

Так як на час роботи ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" було державним підприємством, тому необхідно керуватися п.2 ч.9 ст.24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та п.п.2, 4 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних небюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи.

Отже, різниця між сумою пенсії виплаченої ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств повинно фінансуватись у співвідношенні: за рахунок коштів державного бюджету в розмірі 50 відсотків різниці у розмірі пенсії; за рахунок коштів цих підприємств в розмірі 50 відсотків різниці у розмірі пенсії".

Таким чином ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" повинно відшкодовувати не 100% різниці між сумою пенсії за Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів для наукових (науково-педагогічних) працівників, а 50% вказаної різниці.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позов УПФУ у Малиновському районі м. Одеси підлягає частковому задоволенню, а саме стягненню підлягає сума у розмірі 974 гривні 24 копійки.

Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС +України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.

Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.

Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, - залишити без задоволення.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року по справі за позовом управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси до публічного акціонерного товариства "ОДЕСЬКЕ СКТБ ПРОДМАШ" про стягнення заборгованості, - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.

Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Л.П. Шеметенко