ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 листопада 2015 р. Справа № 815/8425/13-а
Категорія: 7.1 Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Шеметенко Л.П.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконним та скасування припису, -
встановиЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю (далі ТОВ) «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державної екологічної інспекції (далі ДЕІ) Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконним та скасування припису № 74 від 09.10.2013 року.
Суд першої інстанції своєю постановою від 02 квітня 2014 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконним та скасування припису - задовольнив у повному обсязі.
Визнав протиправним та скасував припис Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 74 від 09.10.2013 року.
Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» зареєстровано 30.10.2007 року Ренійською районною державною адміністрацією Одеської області, код ЄДРПОУ 3422326, та являє собою комплекс зі зберігання та перевалки нафтопродуктів та інших небезпечних видів наливних вантажів, що розташований на річці Дунай в порту Рені.
В період з 03.10.2013 року по 09.10.2013 року на підставі наказу ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря № 459 від 31.07.2013 року та направлення на перевірку №100651 від 27.08.2013 року, державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Чорного моря Фурдуй Л.В., Цвеляк О.М. та Грозовою К.Д. було проведено планову перевірку ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» з питань дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами.
За результатами перевірки було складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами від 09.10.2013 року, в якому зазначено про виявлення під час перевірки з боку ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» порушень вимог природоохоронного законодавства України, а саме: ст.ст. 51, 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ч.2 ст. 102 Водного кодексу України, п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України № 269 від 29.02.1996 року, ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
На підставі висновків зазначеного акту перевірки ДЕІ Північно-західного регіону Чорного моря було внесено ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» припис № 74 від 09.10.2013 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, виявлених під час перевірки, у термін до 11.11.2013 року.
У приписі було зобов'язано підприємство: 1) розробити план організаційно-технічних заходів по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства України з вказівкою термінів виконання та відповідальних виконавців, затвердити його відповідним наказом; 2) надати обґрунтовану інформацію щодо виконання вимог розпорядчого документу Держекоінспекції від 23.04.2012 року № 1590/04 в частині наявності погодженого в установленому законодавством порядку Плану ЛАРН, проведення та надання звітів по моніторингу, наявність спеціальних піддонів, достатньої місткості під фланцевими з'єднаннями, отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, з урахуванням утворення відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності;
3) надати обґрунтовану інформацію щодо виконання умов п. 2.3.3 Дозволу №5124110100-25 від 23.08.2013 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (в частині наявності ПЛАС); 4) надати обґрунтовану інформацію щодо виконання вимог по запобіганню забруднення та засмічення водних об'єктів (можливість впровадження перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№ 2, 3 ДП «Ренійський МПТ»).
Не погодившись із приписом Державної екологічної інспекції Північно-західного регіону Чорного моря № 74 від 09.10.2013 року, позивач звернувся до суду.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.1991 року №1264-XII (далі Закон України №1264-XII) завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Згідно ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» від 16.10.1992 року № 2707-XII для забезпечення екологічної безпеки, створення сприятливого середовища життєдіяльності, запобігання шкідливому впливу атмосферного повітря на здоров'я людей та навколишнє природне середовище здійснюється регулювання викидів найбільш поширених і небезпечних забруднюючих речовин, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
До першої групи належать об'єкти, які взяті на державний облік і мають виробництва або технологічне устаткування, на яких повинні впроваджуватися екологічно безпечні технології та методи керування.
Відповідно до ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи та організації, які розміщують, проектують, будують, реконструюють, технічно переозброюють, вводять в дію підприємства, споруди та інші об'єкти, а також проводять дослідну діяльність, що за їх оцінкою може негативно вплинути на стан навколишнього природного середовища, подають центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, спеціальну заяву про це.
Частиною 1 ст. 102 Водного кодексу України від 06.06.1995 року №213/95-ВР визначено, що у внутрішні морські води та територіальне море забороняється скидати з суден і плавучих засобів, платформ та інших морських споруд і повітряних суден хімічні, радіоактивні та інші шкідливі речовини, а також радіоактивні або інші відходи, матеріали, предмети та сміття, які можуть спричинити забруднення моря.
Відповідно до ч. 2 цієї ж статті Водного кодексу України охорона внутрішніх морських вод та територіального моря від забруднення та засмічення здійснюється відповідно до правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, інших актів законодавства.
Пунктом 27 Правил охорони внутрішніх морських вод і територіального моря від забруднення та засмічення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.1996 року №269, передбачено, що підприємства морської галузі узгоджують технологію перевантаження щодо кожного виду вантажів з морськими екологічними інспекціями Держекоінспекції.
Згідно вимог ст. 20-2 Закону України № 1264-XII до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, у сфері охорони навколишнього природного середовища належить, зокрема, організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства: про екологічну та радіаційну безпеку; про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів; про охорону атмосферного повітря; про поводження з відходами, а також надання обов'язкових до виконання приписів щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань, що належать до його компетенції, та здійснення контролю за їх виконанням.
Положенням про морські екологічні інспекції, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429 від 04.11.2011 року, визначено, що Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується, основним завданням є реалізація повноважень Держекоінспекції України у межах відповідної території.
Відповідно до пп.6.4 п.6 вказаного Положення Державна екологічна інспекція Північно-Західного регіону Чорного моря для виконання покладених на неї завдань має право, проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для внесення ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря припису про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 74 від 09.10.2013 року, були виявлені під час перевірки ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» та зафіксовані в акті перевірки від 09.10.2013 року порушення позивачем вимог 1) ст.20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», а саме: вимоги розпорядчого документу Держекоінспекції від 23.04.2012 року № 1590/04 не дотримуються (в частині наявності погодженого в установленому законодавством порядку Плану ЛАРН, проведення та надання звітів по моніторингу, наявність спеціальних піддонів, достатньої місткості під фланцевими з'єднаннями, отримання документів дозвільного характеру у сфері поводження з відходами, з урахуванням утворення відходів, які утворюються під час здійснення виробничої діяльності);
2) ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», а саме не виконання умов п. 2.3.3 Дозволу № 5124110100-25 від 23.08.2013 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (в частині наявності ПЛАС); 3) ст. 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ч.2 ст. 102 Водного кодексу України, п. 27Постанови Кабінету Міністрів України № 269 від 29.02.1996 року, а саме: навантажувальні-розвантажувальні роботи, що здійснюються підприємством, можуть призвести до забруднення територіальних і внутрішніх вод: впровадження технологічних операцій з перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2,3 ДП «Ренійський МТП» здійснюються без дозволу (узгодження тощо) органів Державного контролю в галузі охорони навколишнього природного середовища.
Разом з тим, необґрунтованість зазначених висновків акту перевірки від 09.10.2013 року та відсутність з боку ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» порушень вимог природоохоронного законодавства, зазначених Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря у вищезазначеному акті, були встановлені постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 11.03.2014 року, яка набрала законної сили, в межах розгляду адміністративної справи № 815/7409/13-а за позовом ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря до ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ», з яким контролюючий орган звертався до суду на підставі висновків зазначеного акту перевірки від 09.10.2013 року.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Крім того, висновки акту перевірки ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря від 09.10.2013 року про вчинення ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» порушень вимог природоохоронного законодавства, спростовано позивачем в межах розгляду адміністративної справи №815/8425/13-а наданими до суду представником товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» та дослідженими документами: договором підряду № 78/06-11 від 21.07.2011 року з ПКВ «МАРС» по розробці та узгодженню в органах Державного пожежного нагляду проекту автоматичної пожежної сигналізації, оповіщення про пожежу, пожежогасіння, зрошення та захисту від блискавки будівель та споруд та комплексу по перевалці наливних вантажів (масел) на території 2-го вантажного району Ренійського морського торгового порту; планом локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій, пов'язаних з експлуатацією (ПЛАС) в межах комплексу по перевалці наливних вантажів та території 2-го вантажного району Ренійського морського торгового порту, затвердженим наказом ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» від 02.09.2013 року № 10/1; лімітами на утворення та розміщення відходів на 2013 рік; дозволами на розміщення відходів у 2013 році № 51241068 від 18.02.2013 року та № 2849 від 26.02.2013 року; дозволом на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами № 51241101100-25 від 23.08.2013 року; звітами за результатами комплексного моніторингу за об'єктами навколишнього природного середовища ДП «Ренійський МТП» в 2012 році; договором підряду № 12П/02-12 від 09.02.2012 року з ПКФ «МАРС» по розробленню і узгодженню ліцензованою установою плану локалізації і ліквідації аварійних ситуацій і аварій та актом прийому-передачі виконаних робіт № 656 від 31.07.2012 року до цього договору; робочою технологічною карткою (РТК) № 1402.0 від 2012 року; договором оренди на використання причалів №№ 2, 3 та РТК 1402.0; оцінкою впливу процесів перевантаження наливних вантажів (масел) згідно РТК 1402.0 на компоненти навколишньої середи на території Ренійського морського торгового порту за 2012 рік; договором підряду №1709-13 від 17.09.2013 року з ДП «Адміністрація морських портів України» про надання послуг з забезпечення запобігання та ліквідації розливу забруднюючих речовин на території та акваторії адміністрації Ренійського морського порту; декларацією про готовність об'єкту до експлуатації: комплексу по перевалці наливних вантажів (масел) на території Ренійського морського порту; матеріалами фотофіксації.
З цих підстав судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, що є протиправним внесений Державною екологічною інспекцією Північно-Західного регіону Чорного моря на адресу ТОВ «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» припис № 74 від 09.10.2013 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів та щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, зазначених у висновках акту перевірки відповідача.
Факт розроблення позивачем та подання до ДЕІ Північно-Західного регіону Чорного моря плану організаційно-технічних заходів по усуненню порушень вимог природоохоронного законодавства України, складений на виконання вимог п. 1 спірного припису відповідача на рішення суду не впливає, оскільки не свідчить про обґрунтованість висновків акту перевірки та відповідно правомірність припису №74 від 09.10.2013 року.
Крім того слід зазначити, що за формою складений припис відповідача не містить в собі вимог про усунення конкретних порушень природоохоронного законодавства України, а містить лише вимоги про надання підприємством контролюючому органу інформації щодо обставин виконання товариством з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» вимог природоохоронного законодавства (наприклад, у п.3 - п. 2.3.3 Дозволу №5124110100-25 від 23.08.2013 року на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами (в частині наявності ПЛАС), у п. 4 - по запобіганню забруднення та засмічення водних об'єктів (можливість впровадження перевантаження нафтопродуктів з використанням причалів №№2, 3 ДП «Ренійський МПТ»), встановлення яких входить до компетенції Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря під час проведення перевірки.
На підставі матеріалів справи та оцінки представлених доказів, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що відповідачем не було доведено правомірності та обґрунтованості припису Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря № 74 від 09.10.2013 року, а тому позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» підлягають задоволенню шляхом визнання його протиправним та скасування.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 квітня 2014 року по справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «РЕНІ-ТЕРМІНАЛ» до Державної екологічної інспекції Північно-Західного регіону Чорного моря про визнання незаконним та скасування припису, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Л.П. Шеметенко