Постанова № 53325749, 28.10.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2015
Номер справи
345/345/15-а
Номер документу
53325749
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 жовтня 2015 року Справа № 876/2979/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Коваля Р.Й.,

суддів Гуляка В.В.,

Судової-Хомюк Н.М.,

з участю секретаря судового засідання Гнідець Р.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційні скарги ОСОБА_2 та управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області на постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 лютого 2015 року в адміністративній справі № 345/345/15-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області про перерахунок пенсії державного службовця,

В С Т А Н О В И В :

02 лютого 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області (надалі - УПФУ в м.Калуші та Калуському районі) про перерахунок раніше призначеної пенсії державного службовця.

Позов обґрунтовано тим, що вона отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу». УПФУ в м.Калуші та Калуському районі при призначенні пенсії безпідставно не включено до розрахунку заробітку, з якого визначається пенсія, суми допомоги на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки, виплаченої протягом 2007 - 2009 років, з яких були сплачені внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що привело до зменшення розміру її пенсії. Просила зобов'язати УПФУ в м.Калуші та Калуському районі провести перерахунок призначеної їй пенсії з включенням з 27.05.2009 р. (часу призначення пенсії) до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальних допомог на оздоровлення та на соціально-побутові потреби, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки, які виплачувалися протягом 2007 - 2009 років, та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Постановою Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 лютого 2015 року позов задоволено частково. Зобов'язано УПФУ в м.Калуші та Калуському районі здійснити перерахунок пенсії, призначеної ОСОБА_2, з 02.08.2014 р. з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, які виплачувалися протягом 2007 - 2009 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погодившись із вказаною постановою, її оскаржило УПФУ в м.Калуші та Калуському районі, яке вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального та процесуального права, а тому просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати не є складовими заробітної плати державного службовця, тому зараховувати їх до суми заробітної плати для обчислення пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» немає підстав.

Також вказану постанову, в частині періоду задоволення позовних вимог, оскаржила ОСОБА_2, яка вважає, що дана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм процесуального права, а тому просить змінити оскаржувану постанову, якою позовні вимоги задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що шестимісячний строк не повинен застосовуватися, оскільки це суперечить спеціальній нормі, а саме пункту 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якою передбачено, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Відповідно до частини першої статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що апеляційна скарга УПФУ в м.Калуші та Калуському районі підлягає до часткового задоволення, а апеляційна скарга ОСОБА_2 не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачу після звільнення з державної служби відповідачем з 27.05.2009 р. призначена пенсія за віком згідно Закону України «Про державну службу».

Оскільки пенсія призначена без урахування матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористані відпустки позивач 13.01.2015 р. звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

Листом № 8/ч-15 від 15.01.2015 року в задоволенні заяви позивачу відмовлено, що стало підставою звернення до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними, оскільки виплати, на які нараховуються страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються до заробітку для обчислення пенсії державного службовця, а отже позивач має право на перерахунок пенсії як державному службовцю з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати.

Такі висновки суду першої інстанції, на думку апеляційного суду, частково відповідають фактичним обставинам справи, нормам матеріального права та є частково вірними.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Крім того, статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

З наведеного видно, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Судом встановлено, що позивач в 2007 - 2009 роках отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, компенсацію за невикористані відпустки, на всі виплати, включені у довідку, нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що УПФУ в м.Калуші та Калуському районі неправомірно не врахувало позивачу при призначенні пенсії матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та компенсацію за невикористані відпустки.

Така ж позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 14 травня 2013 року у справі № 21-125а13.

При цьому відповідно до частини четвертої статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:

- у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;

- у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

Таким чином, оскільки позивач звернулася із заявою про перерахунок пенсії 13.01.2015 р., то такий необхідно провести відповідно до наведених вище вимог закону з 01.01.2015 р.

Доводи ОСОБА_2 щодо необхідності застосування пункту 2 статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» колегія суддів не приймає до уваги, у зв'язку з тим, що вказана норма не поширюється на ці правовідносини, оскільки спірним є питання перерахування і виплати пенсії пенсійним органом, а не виплата нарахованих сум.

Відповідно до статті 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Згідно зі статтею 202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З огляду на вищевикладене, доводи апеляційної скарги є суттєвими і складають підстави для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, через що постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про часткове задоволення заявленого позову з вищевикладених мотивів.

Керуючись ст.ст.160, 195, 196, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області задовольнити частково.

Постанову Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області від 25 лютого 2015 року в адміністративній справі № 345/345/15-а скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_2 задовольнити частково.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м.Калуші та Калуському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_2 пенсії з включенням до заробітку, з якого визначалася пенсія, сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побуто-вих питань, компенсації за невикористані відпустки, які виплачувалися протягом 2007 - 2009 років та на які нараховувався та сплачувався єдиний збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, починаючи з 01.01.2015 р. та виплатити перераховану пенсію з урахуванням виплачених сум.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Р.Й.Коваль

Судді В.В.Гуляк

Н.М.Судова-Хомюк

Постанову складено в повному обсязі 02 листопада 2015 року.