Постанова № 53325745, 09.11.2015, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
302/1143/15а,2а/302/76/15
Номер документу
53325745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2015 року Справа № 876/11071/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області на постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 04 листопада 2015 року в адміністративній справі за позовом кандидата на посаду Міжгірського селищного голови ОСОБА_2 до Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

02 листопада 2015 року позивач кандидат на посаду Міжгірського селищного голови ОСОБА_2 звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача Міжгірської селищної виборчої комісії, в якому, з урахуванням змін до позовних вимог, просив : 1) визнати протиправною бездіяльність Міжгірської селищної виборчої комісії відносно не вжиття заходів із встановлення підсумків голосування з виборів Міжгірського селищного голови; 2) визнати протиправною бездіяльність Міжгірської селищної виборчої комісії відносно не вжиття заходів із встановлення результатів виборів Міжгірського селищного голови; 3) зобов'язати Міжгірську селищну виборчу комісію скласти протокол про результати виборів Міжгірського селищного голови та встановити результати виборів Міжгірського селищного голови.

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Постановою Міжгірського районного суду Закарпатської області від 04.11.2015 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправною бездіяльність Міжгірської селищної виборчої комісії відносно не вжиття заходів із встановлення підсумків голосування та встановлення результатів виборів Міжгірського селищного голови. Зобов'язано Міжгірську селищну виборчу комісію встановити результати виборів Міжгірського селищного голови, про що скласти відповідний протокол і оприлюднити результати виборів Міжгірського селищного голови відповідно до Закону України «Про місцеві вибори».

З цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач Міжгірська селищна виборча комісія та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, є необґрунтованою та безпідставною.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що станом з 30.10.2015 р. до відповідача надійшли ряд скарг, які потребують вирішення, зокрема щодо можливості повторного підрахунку голосів виборців, проте так і не розглянуті у зв'язку з відсутністю кворуму. Зазначає апелянт, що відповідач вживає всіх можливих дій передбачених Законом України «Про місцеві вибори» для встановлення результатів виборів Міжгірського селищного голови. Також звертає увагу апелянт на те, що оскільки результати виборів селищного голови не встановлені, тому передчасними є позовні вимоги про їх оприлюднення.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 04.11.2015 р. та відмовити у задоволенні адміністративного позову повністю.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і які з'явились на апеляційний розгляд справи, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити частково, виходячи з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що Міжгірською селищною виборчою комісією не встановлені підсумки голосування і результати виборів Міжгірського селищного голови протягом п'яти днів з дня голосування 25.10.2015 р. - і по день розгляду справи в суді.

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції щодо обґрунтованості позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності відповідача відносно не вжиття заходів із встановлення підсумків голосування та встановлення результатів виборів Міжгірського селищного голови, з врахуванням наступного.

Пунктом 14 частини 4 статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що сільська, селищна територіальна виборча комісія встановлює підсумки голосування та результати виборів депутатів відповідної сільської, селищної ради та відповідного сільського, селищного голови, старости.

Відповідно до ч.2 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори», засідання територіальної виборчої комісії починається з моменту закінчення голосування і продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування. На цей час члени територіальної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Таке засідання територіальної виборчої комісії оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря.

Територіальна виборча комісія після прийняття і розгляду протоколів (у тому числі з позначкою «Уточнений») дільничних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці не пізніш як на п'ятий день з дня голосування (дня повторного голосування) встановлює та заносить до протоколу про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів відомості встановлені ч.14, 15 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори».

Згідно ч.25 ст.83 цього Закону, у разі якщо результати місцевих виборів встановлює територіальна виборча комісія, що встановлювала підсумки голосування, її протокол про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів є підставою для встановлення нею результатів таких виборів.

Частинами 3, 12 статті 85 цього Закону передбачено, що сільська, селищна, міська територіальна виборча комісія на підставі протоколу (протоколів, у тому числі з позначкою «Уточнений») про підсумки голосування в одномандатному виборчому окрузі по виборах сільського, селищного, міського голови, старости встановлює результати виборів у цьому виборчому окрузі, про що складає протокол. Повідомлення про підсумки голосування та результати виборів, обраного депутата, сільського, селищного, міського голову, старосту із зазначенням прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання депутата, сільського, селищного, міського голови, назви місцевої організації партії, від якої він обраний (або шляхом самовисування), не пізніш як на п'ятий день після встановлення результатів публікуються у засобах масової інформації або доводяться до відома населення в інший спосіб. Про підсумки голосування та результати виборів територіальна виборча комісія приймає відповідне рішення.

Судом першої інстанції вірно встановлено та враховано, що Міжгірською селищною виборчою комісією всупереч вимогам ст.ст. 83, 85 Закону України «Про місцеві вибори» не встановлено підсумки голосування та результати виборів.

При цьому, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про відсутність належних доказів про те, що Міжгірська селищна виборча комісія позбавлена можливості встановити підсумки голосування та результати виборів, з врахуванням приписів ч.2 ст.83 Закону України «Про місцеві вибори» щодо безперервності засідання територіальної виборчої комісії з моменту закінчення голосування і до встановлення підсумків голосування.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується із висновками суду першої інстанції про визнання протиправною бездіяльності Міжгірської селищної виборчої комісії відносно не вжиття заходів із встановлення підсумків голосування та встановлення результатів виборів Міжгірського селищного голови.

Однак, суд першої інстанції частково не погоджується із постановою суду першої інстанції від 04.11.2015 року в частині щодо зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що адміністративний позов не містить позовних вимог про зобов'язання відповідача оприлюднити результати виборів Міжгірського селищного голови відповідно до Закону України «Про місцеві вибори», а відповідно до ст. 137 КАС України позивач не подавав письмової заяви із позовною вимогою щодо оприлюднення результатів виборів.

Отже, суд першої інстанції необґрунтовано і без застосування ч.2 ст.11 КАС України, вийшов за межі позовних вимог.

Крім цього, судом першої інстанції не враховано, що відповідно до ч.25 ст.83, ч.1 ст.85 Закону України «Про місцеві вибори» результати виборів встановлюються на підставі протоколу про підсумки голосування, а тому відповідача слід також зобов'язати встановити підсумки голосування і скласти відповідний протокол.

Тому, постанову суду першої інстанції від 04.11.2015 року слід змінити, виклавши формулювання абзацу 3 резолютивної частини цієї постанови в такій редакції: «Зобов'язати Міжгірську селищну виборчу комісію Міжгірського району Закарпатської області встановити підсумки голосування та результати виборів Міжгірського селищного голови та скласти протоколи про підсумки голосування та результати виборів».

Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що апелянтом Міжгірською селищною виборчою комісією не було сплачено судовий збір за подання апеляційної скарги на постанову суду від 04.11.2015 року.

Згідно ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Ставки сплати судового збору встановлено ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», відповідно до якої за подання, зокрема, апеляційної скарги на рішення суду сплачується 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.

Судовий збір за подання апеляційної скарги на рішення суду становив 1071,84 грн. (974,40 грн. (ставка, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви) х 110 %), а тому із апелянта необхідно стягнути судовий збір у розмірі 714,56 грн..

Керуючись ст.ст. 172, 177, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд -

постановив:

Апеляційну скаргу Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області - задоволити частково.

Постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 04 листопада 2015 року в адміністративній справі за позовом кандидата на посаду Міжгірського селищного голови ОСОБА_2 до Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії - змінити, виклавши абзац 3 резолютивної частини цієї постанови суду в такій редакції: «Зобов'язати Міжгірську селищну виборчу комісію Міжгірського району Закарпатської області встановити підсумки голосування та результати виборів Міжгірського селищного голови Міжгірського району Закарпатської області та скласти протоколи про підсумки голосування та результати виборів».

У решта частині постанову Міжгірського районного суду Закарпатської області від 04 листопада 2015 року - залишити без змін.

Стягнути з Міжгірської селищної виборчої комісії Міжгірського району Закарпатської області несплачений судовий збір у розмірі 714,56 грн. за реквізитами: отримувач коштів - УДКСУ у Галицькому районі м. Львова, код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38007573, банк отримувача - ГУДКСУ у Львівській області, код банку отримувача (МФО) - 825014, рахунок отримувача - 31219206781004, код класифікації доходів бюджету - 22030001, призначення платежу - судовий збір за подання апеляційної скарги.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк