Постанова № 53324271, 04.11.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.11.2015
Номер справи
820/9764/15
Номер документу
53324271
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

04 листопада 2015 р. №820/9764/15

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Полях Н.А.,

при секретарі судового засідання - Корнієнка А.Д.,

за участі:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника 2-го відповідача - ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "РЕАЛ БАНК" ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд: - визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "РЕАЛ БАНК" ОСОБА_4 щодо невключення ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві "РЕАЛ БАНК" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у зв'язку із наявністю права на відшкодування за договором банківського вкладу "Реальний прибуток" №4287/08-2/БТ від 24.12.2013 року, договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4288/08-2/БТ від 24.12.2013 року та договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №259/08-2/БТ від 16.01.2014 року, укладеним між позивачем та Публічним акціонерним товариством "РЕАЛ БАНК"; - зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "РЕАЛ БАНК" ОСОБА_4 включити ОСОБА_1 (ІПН: НОМЕР_1) до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами у Публічному акціонерному товаристві "РЕАЛ БАНК" за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб у звязку із наявністю права на відшкодування за договором банківського вкладу "Реальний прибуток" №4287/08-2/БТ від 24.12.2013 року, договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4288/08-2/БТ від 24.12.2013 року та договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №259/08-2/БТ від 16.01.2014 року, укладеним між позивачем та Публічним акціонерним товариством "РЕАЛ БАНК".

В обґрунтування позову зазначив, що відповідачі своїми протправними діями незаконно та безпідставно не включили позивача до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, чим грубо порушили вимоги діючого законодавства та не зважаючи на наявність підстав для відшкодування коштів за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за вкладом - ОСОБА_1

В судовому засіданні позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили суд задовольнити позов в повному обсязі.

Представник 1-го відповідача у судове засідання, призначене на 04.11.2015 року не прибув, про дату, час, місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином. В письмових запереченнях на адміністративний позов зазначив, що Фонд гарантування, здійснив виплату в розмірі, яка є гарантованою. Щодо залишку коштів, то відповідно до ч.ч. 2, 5 ст. 45 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб2 Фонд здійснює опублікування відомостей про ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" не пізніше ніж через сім днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. Протягом зо днів з дня опублікування відомостей про відкликання банківської ліцензії, ліквідацію банку та призначення уповноваженої особи Фонду кредитори мають право заявляти уповноваженій особі Фонду про свої вимоги до банку. На підставі викладеного у письмових запереченнях представник 1-ого відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Представник 2-го відповідача проти позову заперечував, вказав на обґрунтованість та законність дій відповідача, а тому просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. У запереченнях на адміністративний позов зазначив, що позивачу було виплачено банком суму за вкладом у розмірі 200000,00 грн., що в свою чергу підтверджується довідками про рух коштів на рахунках та не заперечується позивачем. Відповідно до вимог чинного законодавства, а саме ст.26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" незалежно від кількості вкладів в одному банку, сума відшкодування за всіма вкладами не може перевищувати гарантованої суми відшкодування. Вказане свідчить про безпідставність поданого позову, необґрунтованість позовних вимог стосовно включення позивача до реєстру вкладників, за умов коли позивача було не тільки включено до Реєстру вкладників неплатоспроможного банку, але й відшкодовано у повному обсязі гарантовану суму за вкладами.

На підставі викладеного представник 2-го відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.

Судом встановлено, що 24 грудня 2013 року між ОСОБА_1 та Публічним акціонерним товариством "РЕАЛ БАНК" було укладено договір банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4287/08-2/БТ (в національній валюті України) та договір банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4288/08-2/БТ (в національній валюті України) (а.с.15-20). Перерахування коштів на рахунки банку підтверджується квитанцією №6299 від 24.12.2013 року та №7075 від 24.12.2013 року (а.с.21-22).

ОСОБА_5 Іванівною та Публічним акціонерним товариством "РЕАЛ БАНК" 16.01.2014 року " було укладено договір банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №259/08-2/БТ (в національній валюті України) (а.с. 12-14).

Відповідно до умов зазначених договорів позивач внесла на рахунки банку внески у наступних розмірах:

- 220000,00 грн. за договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4287/08-2/БТ;

- 220000,00 грн. за договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №4288/08-2/БТ;

- 7600,00 грн. за договором банківського вкладу фізичних осіб "Реальний прибуток" №259/08-2/БТ.

Строки повернення за відповідними банківськими вкладами - 24.12.2014 року та 16.07.2014 року відповідно.

Постановою Правління Національного банку України № 109 від 28 лютого 2014 р. ПАТ "РЕАЛ БАНК" віднесений до категорії неплатоспроможних (а.с.40)

На підставі вищезазначеної постанови Рішенням № 10 від 28.02.2014 р. виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб розпочато процедуру виведення ПАТ "РЕАЛ БАНК" з ринку та здійснення в ньому тимчасової адміністрації. Тимчасова адміністрація запроваджується строком на три місяці з 03 березня 2014 р., по 02 червня 2014р. Уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за тимчасову адміністрацію було призначено ОСОБА_6 (а.с.42).

Постановою Правління Національного банку України № 295 від 21 травня 2014р. було відкликано банківську ліцензію та розпочато процедуру ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК". Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 16.12.2014 року №146 уповноваженою особою на ліквідацію ПАТ "РЕАЛ БАНК" з 17.12.2014 року призначено ОСОБА_4 (а.с.41, 44).

Рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб від 05.05.2014 року №94 "Про продовження строків здійснення процедури ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК" продовжено строки здійснення ліквідації ПАТ "РЕАЛ БАНК" строком на 1 рік до 20.05.2016 року включно (а.с.45).

Позивач звернулася до банку з метою отримання відшкодувань за банківськими вкладами №4287/08-2/БТ, №4288/08-2/БТ, №259/08-2/БТ. Банком було повернуто позивачу 200000,00 грн.

Щодо вимог відносно іншої суми вкладів у розмірі 280894,00 грн. позивачу листом №08-504/3774 від 04.09.2014 року було повідомлено, що вони були акцептовані у якості кредиторських вимог (а.с.23).

Не погоджуючись із позицією та рішеннями відповідачів, позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку.

На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції, зокрема: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 26 Закону України "Про систему гарантувань вкладів фізичних осіб" Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 гривень. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.

Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Порядок визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, врегульований ст. 27 вказаного закону, відповідно до якого уповноважена особа Фонду складає перелік вкладників та визначає розрахункові суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду відповідно до вимог цього Закону та нормативно-правових актів Фонду станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню.

Отже, відповідно до положень чинного законодавства у сфері гарантування вкладів фізичних осіб позивач отримав право на відшкодування суми вкладу в межах суми відшкодування, що гарантується Фондом.

Позивач належним чином та своєчасно був внесений до загального Реєстру вкладників та у повному розмірі реалізував своє право на отримання вкладу.

Суд зазначає, що відповідно до реєстрів меморіальних ордерів, позивач отримав 2331,16 грн. від 04.04.2014 року та 197668,84 грн. від 06.06.2014 року (а.с. 46-56).

Таким чином, позивачу було виплачено банком суму за вкладом у розмірі 200000,00 грн.

Відповідно до чинного законодавства, уповноважена особа Фонду зазначає у переліку вкладників суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів. Нарахування процентів за вкладами припиняється з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Інформація про вкладника в переліку вкладників має забезпечувати його ідентифікацію відповідно до законодавства.

Протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників. Фонд публікує оголошення про відшкодування коштів вкладникам у газетах "Урядовий кур'єр" або "Голос України" та на своїй офіційній сторінці в мережі Інтернет не пізніше ніж через сім днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.

Уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію формує перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до частини четвертої статті 26 цього Закону.

Суд зазначає, щодо вимог позивача, що перевищують суму, гарантовану Фондом, то погашення заборгованості перед кредиторами банку здійснюється у процедурі ліквідації в черговості, визначеної відповідно до законодавства.

Відповідно до положень Цивільного кодексу України та Закону України "Про банки га банківську діяльність" ліквідація банків здійснюється відповідно до Закону України "Про систему гарантування вкладів".

Задоволення вимог кредиторів реалізується в процедурі ліквідації банків відповідно до розділу VІІІ "Ліквідація банків" вказаного закону, в якій згідно з порядком, передбаченим цим законом, складається реєстр акцептованих вимог кредиторів та здійснюються заходи щодо задоволення вимог кредиторів.

Згідно 3 частиною зазначеної вище статті 46 Закону, під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

Так, офіційна публікація оголошення була здійснена в газеті "Урядовий кур'єр" №93 від 27 травня 2014 року. Відповідно до частини 1 статті 49 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до частини другої статті 45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.

Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що у процесі ліквідаційної процедури визначається заборгованість кожному кредитору банку та встановлюється черговість погашення їх вимог.

Частиною 1 ст.52 Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено черговість задоволення вимог кредиторів.

Відповідно до ч. 4. ст. 52 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" вимоги кожної наступної черги задовольняються в міру надходження коштів від продажу (активів) майна банку після повного задоволення вимог попередньої черги.

Таким чином, суд приходить до висновку, що під час ліквідації банку не допускається задоволення вимог кредиторів банку окремо від ліквідаційної процедури у зв'язку з невідповідністю цієї процедури порядку погашення вимог кредиторів, встановленого Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З урахуванням вищевикладених обставин, суд вважає вимоги позивача неправомірними та такими, що не ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, не належним чином обґрунтовані, не підтверджені матеріалами справи, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст. ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186, 254 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію банку ПАТ "РЕАЛ БАНК" ОСОБА_4 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії відмовити у повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови складено 10.11.2015 року.

Суддя Полях Н.А.