Постанова № 53324219, 13.12.2010, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.12.2010
Номер справи
11528/10/2070
Номер документу
53324219
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

13 грудня 2010 р. № 2-а- 11528/10/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Волошина Д.А.,

за участю секретаря судового засідання - Боклаг А.С.,

за участю : представника позивача ОСОБА_1, відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 стягнення допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_3 загальнообов"язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості , з адміністративним позовом до ОСОБА_2 , в якому просить суд, стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості допомогу по безробіттю в сумі 1661, 30 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 з 02.12.2008 року зареєстрований у Харківському міському центрі зайнятості як безробітний з відкриттям персональної картки та відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та "Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності" призначена виплата допомоги по безробіттю з 02.12.2008 р. по 26.11.2009 р. як застрахованій особі з урахуванням страхового стажу від 2 до 6 років - 55 % середньої заробітної плати залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру. Виплату допомоги по безробіттю ОСОБА_2 розпочато з 02.12.2008 р., припинено з 12.03.2009 р. у зв'язку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості без поважних причин 30 календарних днів і більше. При проведенні звірки центра зайнятості з Державною податковою адміністрацією було встановлено, що допомога по безробіттю була отримана відповідачем неправомірно, оскільки, у відпо відності із законодавством, особа, яка являється суб'єктом підприємницької діяльності не може бути визнана безробітною. Підприємець не може бути визнаний безробітним, оскільки віднесений за конодавством до категорії зайнятого населення. Діями відповідача ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості були заподіяні матеріальні збитки на суму 1661,30 грн. ОСОБА_2 було направлено лист претензію про необхідність повернення допомоги по безробіттю в розмірі 1661,30 грн. До теперішнього часу заборгованість відповідачем не сплачена.

Представник позивача у судове засідання зявився, позов просив задовольнити з підстав, зазначених у позовній заяві

Відповідач в судове засідання зявився, позовні вимоги визнав в повному обсязі.

Суд, заслухавши представника позивача, відповідача дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 12 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 02 березня 2000 року № 1533-ІІІ функції виконавчої дирекції ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття покладаються на органи державної служби зайнятості, які мають право діяти від імені ОСОБА_3. Статтею 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти ОСОБА_3 використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом. Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції ОСОБА_3.

Згідно зі статтею 2 Закону України Про зайнятість населення від 01.03.1991 р. № 803-ХІІ безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до положень ст. 22 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості. Загальна тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів протягом двох років.

Згідно зі ст. 23 зазначеного закону допомога по безробіттю виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до визначеного розміру: перші 90 календарних днів - 100 відсотків; протягом наступних 90 календарних днів - 80 відсотків; у подальшому - 70 відсотків.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2 25 листопада 2008 року звернувся за сприянням у працевлаштуванні до Дзержинського районного центру зайнятості, де був зареєстрований як шукаючий роботу з відкриттям персональної картки № 200100708112500001 та 02.12.2008 року подав заяву про надання статусу безробітного.(а.с. 4,7)

Відповідно до поданої заяви, відповідачу наказом від 02.12.2008 року № НТ 081202 з 02.12.2008 року було надано статус безробітного та призначена допомога по безробіттю з 02.12.2008 року по 26.11.2009 року відповідно до п. 1, 3, 4 ст. 22 та п. 1 ст. 23 Закону України Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності». (а.с. 8).

Згідно до п.п. 13 п. 1 ст. 31 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття ОСОБА_2 наказом від 18.05.2009 року №НТ 090518 припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку у звязку з невідвідуванням безробітним центру зайнятості протягом 30 і більше календарних днів без поважних причин.

Відповідно до вимог Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 р. № 60/62, розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної. Перевірка проводиться районними, міськрайонними, міськими та районними у містах центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, за місцем реєстрації роботодавця як платника внесків на загальнообов'язкове соціальне страхування на випадок безробіття у разі, коли подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Рішення щодо проведення перевірки приймається керівником центру зайнятості.

Так, на вимоги вищезазначеного Порядку, згідно акту №168 від 20 липня 2010 року Харківським міським центром зайнятості була проведена звірка в ході якої було встановлено, що ОСОБА_2 з 11.03.2004 року року був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, а з 02.12.2008 року перебував на обліку в службі зайнятості, як безробітний та отримував матеріальне забезпечення на випадок безробіття .Таким чином відносився до категорії зайнятого населення.(а.с. 11) Факт реєстрації позивача, як суб'єкта підприємницької діяльності з 11.03.2004 року підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с.12) та поясненнями відповідача.

Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості заборгованість ОСОБА_2 за період з 02.12.2008 року по 11.03.2009 року склала 1661,30 грн.

У разі встановлення центром зайнятості відповідно до вищезазначеного Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку, а саме Рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти. Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів може бути оскаржено в центрі зайнятості вищого рівня або в судовому порядку.

Відповідно до п.п. б п. 3 ст. 1 Закону України Про зайнятість населення в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України Про особисте селянське господарство.

Директором Харківського міського центру зайнятості 20 липня 2010 року прийнято наказ про повернення коштів, виплачених як матеріальне забезпечення на випадок безробіття за № 476, який був направлений відповідачу з листом - претензією № 9455 про необхідність повернення коштів у сумі 1661,30 грн. протягом 15 календарних днів з дня отримання претензії.(а.с. 14,15)

Рішення центру зайнятості щодо повернення коштів оскаржене не було та на час розгляду справи судом відповідачем кошти не повернуті до Харківського міського центру зайнятості.

Пунктом 2 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до абз.1 ч.3 ст. 36 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

На підставі викладеного, судом встановлено, що відповідач незаконно отримував допомогу по безробіттю, оскільки був зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності, тобто здійснював підприємницьку діяльність, а тому відносився до категорії зайнятого населення.

Окрім того, суд зазначає, що в ході судового розгляду справи відповідачем позовні вимоги визнані в повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 136 КАС України передбачено, що позивач може відмовитись від адміністративного позову, а відповідач визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву. Якщо відмову від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову викладено в адресованій суду письмовій заяві, ця заява приєднується до справи.

Відповідно до ч. 4 ст. 112 КАС України передбачено, що суд не приймає відмови від адміністративного позову, визнання адміністративного позову і продовжує розгляд адміністративної справи, якщо ці дії позивача або відповідача суперечать закону чи порушують чиї-небудь права, свободи або інтереси.

З наданої до суду заяви відповідача про визнання позову вбачається, що визнання позову не суперечить закону чи порушує чиї-небудь права, свободи або інтереси, сума боргу підтверджується матеріалами справи.

Таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача незаконно отриманої допомоги по безробіттю в сумі 1661,30 грн., а тому позовні вимоги ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського районного центру зайнятості підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття від 02.03. 2000 року № 1533-ІІІ, Законом України Про зайнятість населення від 01 березня 1991 року № 803-ХІІ, Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціа льної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62, ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-164, 167, 186 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі робочого органу Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) допомогу по безробіттю у сумі 1661.30 грн. (одну тисячу шістсот шістдесят одну грн. 30 коп.) на користь ОСОБА_3 загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (61013, м. Харків вул. Шевченка буд. 137-А , р/р 37177300802007 в ГУДКУ у Харківській області, МФО 851011, код ЄДРПОУ 36224721).

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення протягом десяти днів з дня її проголошення, у разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 17 грудня 2010 року.

Суддя Волошин Д.А.