ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 листопада 2015 року м. ПолтаваСправа № 816/2905/15
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Канигіної Т.С., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом позивача Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міністерства доходів у Полтавській областідо відповідача фізичної особи підприємця ОСОБА_1про стягнення податкового боргуВ С Т А Н О В И В:
30 липня 2015 року Миргородська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Полтавській області (надалі Миргородська ОДПІ, позивач) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (надалі ФОП ОСОБА_1В.) про стягнення податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 16 316,27 грн.
27 жовтня 2015 року відповідач отримав копію ухвали про відкриття скороченого провадження, що підтверджується відміткою про отримання у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення. Разом з тим, у строк, встановлений частиною 3 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідачем не подано до суду заперечень проти позову чи заяви про визнання позову.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Судом встановлено, що відповідач (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстрований як фізична особа - підприємець 31.10.2006 виконавчим комітетом Миргородської міської ради Полтавської області та перебуває на податковому обліку в Миргородський ОДПІ з 31.10.2006, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (а.с. 9).
Податковий борг з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 виник внаслідок проведення Миргородською ОДПІ камеральної перевірки про результати своєчасності сплати єдиного податку ФОП ОСОБА_1, результати якої оформлені актом перевірки від 11.07.2014 № 957/1620-1701/НОМЕР_1 (а.с. 12).
На підставі акта перевірки від 11.07.2014 № 957/1620-1701/НОМЕР_1 винесені податкові повідомлення-рішення:
- від 11.07.2014 № НОМЕР_2, на підставі якого ФОП ОСОБА_1 зобов'язано сплатити штраф у розмірі 5 721,33 грн (а.с. 12 зворотній бік);
- від 11.07.2014 № НОМЕР_3, на підставі якого ФОП ОСОБА_1 зобов'язано сплатити штраф у розмірі 816,08 грн (а.с. 12 зворотній бік)
Дані податкові повідомлення-рішення 11.07.2014 отримані ФОП ОСОБА_1, що підтверджено особистим підписом на корінцях податкових повідомлень рішень.
Станом на момент розгляду справи відсутні відомості про оскарження ФОП ОСОБА_1 в установленому законом порядку податкових повідомлень-рішень від 11.07.2014 № НОМЕР_2 та № НОМЕР_3.
Податковий борг з єдиного податку ФОП ОСОБА_1 збільшився внаслідок проведення Миргородською ОДПІ камеральної перевірки про результати своєчасності сплати єдиного податку ФОП ОСОБА_1, результати якої оформлені актом перевірки від 24.10.2014 № 1850/1620-1701/НОМЕР_1 (а.с. 13).
На підставі акта перевірки від 24.10.2014 № 1850/1620-1701/НОМЕР_1 винесено податкове повідомлення - рішення від 13.11.2014 № НОМЕР_4, на підставі якого ФОП ОСОБА_1 зобов'язано сплатити штраф у розмірі 3 781,15 грн (а.с. 14)
Дане податкове повідомлення-рішення направлене на адресу ФОП ОСОБА_1 та повернуто до Миргородської ОДПІ з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання".
Станом на момент розгляду справи відсутні відомості про оскарження ФОП ОСОБА_1 в установленому законом порядку податкового повідомлення-рішення від 13.11.2014 № НОМЕР_4.
02.02.2015 ФОП ОСОБА_1 подано до Миргородської ОДПІ податкову декларацію № НОМЕР_5 платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, у якій самостійно задекларовано суму єдиного податку, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету, у розмірі 2 841,08 грн (а.с. 11).
29.04.2015 ФОП ОСОБА_1 подано до Миргородської ОДПІ податкову декларацію № НОМЕР_6 платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, у якій самостійно задекларовано суму єдиного податку, що підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету, у розмірі 3 156,63 грн.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України:
грошове зобовязання платника податків сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
податковий борг сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно зі статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний, зокрема сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків (підпункт 20.1.18 пункту 20.1); приймати рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, а також про списання безнадійного податкового боргу у порядку, передбаченому законодавством (підпункт 20.1.29 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.34 пункту 20.1).
Розділом ХІV Податкового кодексу України врегульовані питання, повязані з обчисленням та сплатою спеціальних податкових режимів.
Відповідно до пункту 293.2 статті 293 Податкового кодексу України фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: для першої групи платників єдиного податку у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; для другої групи платників єдиного податку у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
У пункті 295.1 статті 295 Податкового кодексу України зазначено, що платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.У разі якщо сільська, селищна або міська рада приймає рішення щодо зміни раніше встановлених ставок єдиного податку, єдиний податок сплачується за такими ставками у порядку та строки, визначені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 цього Кодексу.
Нарахування авансових внесків для платників єдиного податку першої і другої груп здійснюється контролюючими органами на підставі заяви такого платника єдиного податку щодо розміру обраної ставки єдиного податку, заяви щодо періоду щорічної відпустки та/або заяви щодо терміну тимчасової втрати працездатності (підпункт 295.2 статті 295 Податкового кодексу України).
Пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У матеріалах справи відсутні будь-які докази оскарження вищевказаних податкових повідомлень - рішень у встановленому законом порядку. Таким чином, сума, визначена цими податковими-повідомленнями рішеннями та деклараціями платника єдиного податку фізичної особи-підприємця, є узгодженою.
Отже, сума несплаченого відповідачем податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у загальному розмірі 16 316,27 грн є сумою податкового боргу.
Наявність податкового боргу у відповідача підтверджується також відомостями облікових карток платника податків, копії яких надані представником позивача та залучені до матеріалів справи.
Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.
Згідно з пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
На виконання вищезазначених положень Податкового кодексу України Миргородською ОДПІ винесено податкову вимогу № 2-11 від 13.06.2014, яку направлено на адресу відповідача та повернуто до Миргородської ОДПІ з відміткою поштового відділення "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 10).
Відповідно до пункту 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Внаслідок того, що відповідач станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у загальному розмірі 16 316,27 грн не сплатив, вимоги позивача про стягнення коштів у розмірі 16 316,27 грн за податковим боргом визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 17, 18, 71, 158 - 163, 1832, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Миргородської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Полтавській області до фізичної особи підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути з фізичної особи підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 16 316,27 грн (шістнадцять тисяч триста шістнадцять гривень двадцять сім копійок) на бюджетний рахунок № 31418699700012, код бюджетної класифікації: 18050400, одержувач: УК Миргородський район/м. Миргород/18050400, код 37845125, МФО 831019.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
СуддяТ.С. Канигіна