Постанова № 53324017, 09.11.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2015
Номер справи
815/5725/15
Номер документу
53324017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/5725/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2015 року м. ОдесаУ залі судових засідань № 25

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

при секретарі судового засідання - Селезньовій А.В.

за участю сторін:

представника позивача - ОСОБА_1 (по довіреності)

представника позивача- ОСОБА_2 (по довіреності)

представника відповідача -ОСОБА_3 (по довіреності)

представника Відділу ведення

Державного реєстру виборців

Білгород-Дністровської міської ради

Одеської області - не зявився

представник третьої особи від

Національний університет

«Одеська юридична академія»- не зявився

представник третьої особи від

Затоківської селищної виборчої комісії- не зявився

інші треті особи - не зявилися

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Громадської організації «БЛАГОПОЛУЧЧЯ ЗАТОКИ» до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Білгород-Дністровського районного відділу, треті особи Національний університет «Одеська юридична академія», Відділ ведення Державного реєстру виборців Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Затоківська селищна виборча комісія та інших третіх осіб про визнання незаконними дій, зобовязання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулась Громадська організація «БЛАГОПОЛУЧЧЯ ЗАТОКИ» з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Білгород-Дністровського районного відділу, треті особи Національний університет «Одеська юридична академія», Відділ ведення Державного реєстру виборців Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Затоківська селищна виборча комісія та інших третіх осіб про визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутність факту попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання, положень ст. ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання), зобовязання скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутній факт попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання, положень ст. ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання), про визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: вул. Лазурна, 77 (77/а), смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області.

Представники позивача адміністративний позов підтримали, на заявлених вимогах наполягали з підстав, викладених в позовній заяві та уточненнях до позову, оскільки з 1 серпня 2015 року в смт. Затока м. Білгород-Дністровський Одеської області здійснювалася масова реєстрація осіб у великій кількості за однією адресою, які фактично за адресами реєстрації не проживали та не вселялися, чим відповідачем порушені вимоги ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», кількість зареєстрованих осіб значно перевищувала норми житлової площі на одну особу, встановлені ст. 47-48 Житлового кодексу України, місця реєстрації не придатні для постійного проживання, чим порушені вимоги ст. 379-380 Цивільного кодексу України, а тому, відповідачем незаконно здійснена реєстрація великої кількості осіб в смт. Затока, яка відповідачем має бути скасована. Щодо реєстрації осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області, дії відповідача з такої реєстрації мають бути визнані незаконними, оскільки будівля за цією адресою є нежитловою, зареєстровані особи в ній не проживають, порядок здійснення реєстрації за цією адресою органами міграційної служби порушений.

Представник відповідача - Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Білгород-Дністровського районного відділу заперечував проти задоволення адміністративного позову, оскільки органи державної міграційної служби при реєстрації осіб за адресою місця проживання керуються Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», який не передбачає проведення перевірки додержання норм житлової площі, факту вселення осіб за адресою реєстрації, підставою для відмови в реєстрації місця проживання є не надання всього переліку докуменів, взначених цим Законом, єдиним обмеженням при реєстрації є статус житла обєкту нерухомості, в якому здійснюється реєстрація місця проживання. Крім того, всі документи, які надходять до органів міграційної служби проходять через центр надання адміністративних послуг, який перевіряє наявність всіх наданих документів та відповідальність за не додержання норм житлової площі та санітарних норм лягає на власника житла, в якому здійснюється реєстрація місця проживання осіб. Таким чином, позов є не обґрунтований та задоволенню не підлягає.

Представник третьої особи від Відділу ведення Державного реєстру виборців Білгород-Дністровської міської ради Одеської області в судове засідання не з'явився, надіслав заяву про розгляд справи за відсутності третьої особи.

Представник третьої особи від Національного університету «Одеська юридична академія» в судове засідання не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно. В своїх поясненнях на адміністративний позов, представник Національного університету «Одеська юридична академія» зазначив, що реєстрація студентів, які приїзджають на навчання є обовязковою, обєкт нерухомості, розташований за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області має статус гуртожитка та на нього виданий санітарний паспорт, реєстрація осіб в смт. Затока не зачипає інтереси позивача, його безпосередньо не стосується, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Представник третьої особи від Затоківської селищної виборчої комісії в судове засідання не з'явився, про день, час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином та завчасно.

Інші треті особи, реєстрацію місця проживання яких позивач просить скасувати, в судове засідання не з'явилися, про день, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином та завчасно, що підтверджується повідомленнями в газеті «Одеські вісті» від 17.10.2015 року, аркуш 4, від 27.10.2015 року, аркуш 10 (Том XIV, аркуш справи 218, Том XVI, аркуш справи 146).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, представників третіх осіб, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.

Відповідно до положень ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», п. 1.2 «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», затвердженого 22.11.2012 року Наказом МВС України № 1077, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2012 року за № 2109/22421 місце проживання це житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає постійно або тимчасово. Реєстрація це внесення інформації до Єдиного державного демографічного реєстру та до паспортного документа про місце проживання або місце перебування особи із зазначенням адреси житла.

Згідно із ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» та положеннями п. 2.1, 2.2, 2.5 «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», зокрема, громадяни України, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобовязані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.

Для реєстрації місця проживання особа подає до територіального підрозділу ДМС, а після утворення центрів надання адміністративних послуг-до відповідного центру: письмову заяву; документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації, крім випадків оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують право на проживання в житлі (ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи). У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сімї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру.

При цьому, забороняється вимагати для реєстрації місця проживання подання особою інших документів.

Таким чином, обовязковою умовою для реєстрації місця проживання особи є статус житла обєкта нерухомості, в якому здійснюється реєстрація місця проживання та наявність всіх документів, визначених в ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України».

Відповідно до ст. ст. 379, 380, 382 Цивільного кодексу України, житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них. Житловим будинком є будівля капітального типу, споруджена з дотриманням вимог, встановлених законом, іншими нормативно-правовими актами, і призначена для постійного у ній проживання. Квартирою є ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.

З матеріалів справи вбачається, що на території Затоківської селищної ради Білгород-Дністровської міської ради Одеської області за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область знаходиться рекреаційна установа, яка перебуває на балансі Національного університету «Одеська юридична академія» (Том XVI, аркуш справи 64), в якій протягом 2013 року була здійснена реєстрація місця проживання 334 осіб, які є студентами зазначеного навчального закладу.

Підставою для такої реєстрації були наступні документи, які містяться в матеріалах справи: заяви про реєстрацію місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, в яких міститься в графі «згода власника» підпис заступника проректора Національного університету «Одеська юридична академія» та печатка відділу кадрів цього учбового закладу, договори оренди приміщення, укладені з адміністрацією Національного університету «Одеська юридична академія» та студентами, довідки про навчання осіб в цьому учбовому закладі, талони зняття з реєстрації за попереднім місцем проживання (Том ІІ, аркуші справи 91-252, Том ІІІ, аркуші справи 1-255, Том ІV, аркуші справи 1-255, Том V, аркуші справи 1-251, Том VІ, аркуші справи 1-251, Том VІІ, аркуші справи 1-252, Том VІІІ, аркуші справи 1-252, Том IX, аркуші справи 1-78).

З наявних документів вбачається, що реєстрація всіх осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область здійснена 11, 17, 21 грудня 2013 року, проте, під час огляду в судовому засіданні оригіналів квитанцій про сплату державного мита за реєстрацію місця проживання судом встановлено, що вони датовані 23-26 грудня 2013 року, тобто відповідач здійснив реєстрацію осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область в порушення ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України» за відсутності на час реєстрації квитанцій про сплату державного мита за реєстрацію місця проживання.

Копії квитанцій не були долучені до матеріалів справи, оскільки сторони оглянули оригінали всіх квитанцій та обставини встановлені судом, сторонами не заперечувалися.

Крім того, як вбачається із наявних в матеріалах справи доказів, технічна інвентаризація обєкту нерухомості за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область була проведена 05.11.2012 року КП «Білгород-Дністровське бюро технічної інвентаризації», однак реєстрація права власності на цей обєкт не проводилася (Том ІХ, аркуш справи 79), за журналом підрахунку площі житлового будинку з нежитловими (вбудованими) приміщеннями за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, всі приміщення за зазначеною адресою є нежитловими (Том ІХ, аркуші справи 80-130, Том ХVІ, аркуші справи 163-187).

Також, до суду були надані: санітарний паспорт оздоровчого закладу та копія першої сторінки Технічного паспорту на громадський будинок, на якому зазначено, що за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, знаходиться корпус гуртожитку (Том ХVІ, аркуші справи 57-59), проте, слід зазначити, що статус гуртожитку не підтверджується матеріалами справи та спростовується журналом підрахунку площі, про який зазначено вище, оскільки ст. 6 Житлового Кодексу Української РСР передбачено, що саме жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків.

Таким чином, оскільки обєкт нерухомості за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, є нежитловим приміщенням та враховуючи не надання всіх документів при реєстрації осіб за цією адресою, зокрема, квитанцій про сплату державного мита за реєстрацію місця проживання, суд вважає дії відповідача з реєстрації місця проживання студентів Національного університету «Одеська юридична академія» за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський, Одеська область, не правомірними та такими, що порушують вимоги Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в України», «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів».

При прийнятті рішення по справі, суд також враховує наявність листа Державної міграційної служби України, з якого вбачається, що будівля, яка знаходиться за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області є громадським будинком, правовстановлюючих документів на будівлю та документів стосовно статуту зазначеного приміщення адміністрація Національного університету «Одеська юридична академія» не надала та згідно відповіді КП «Білгород-Дністровське бюро технічної інвентаризації» станом на 31.12.2012 року державна реєстрація прав власності на об'єкт нерухомості за зазначеною адресою не проводилась (Том XVI, аркуш справи 55), а також листа Білгород-Дністровського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області №23/8482 від 20.10.2015 року про те, що реєстрацію місця проживання 294 осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області 13.10.2015 року було скасовано самостійно органами міграційної служби, а 40 осіб зняті з реєстрації за особистою заявою (Том XVI, аркуші справи 55-56).

Щодо визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутність факту попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання, положень ст. ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання), зобовязання скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з цих підстав, суд звертає увагу на наступне.

Позивач просить суд визнати незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4, АДРЕСА_1, вул. Заріпова, 57а, вул. Виноградна, 2, вул. Виноградна, 7, вул. Озерна 21/2, вул. Приморська, 63а/3, вул. Отрадна, 3, вул. Чорноморська, 20, АДРЕСА_2 та скасувати їх реєстрацію за цими адресами з підстав порушення відповідачем ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутність факту попереднього вселення цих осіб за зареєстрованими місцями проживання.

На підтвердження цих обставин, суду надані акти обстеження житлових приміщень та встановлення наявності/відсутності факту вселення зареєстрованих осіб за вищезазначеними адресами, які складалися кожен день з 30.09.2015 року по 07.10.2015 року та з 09.10.2015 року по 21.10.2015 року (Том І, аркуші справи 122-194, Том XIV, аркуші справи 228-253, Том XV, аркуші справи 1-232), а також рішення Одеського апеляційного адміністративного суду по справі №495/7689/15-а від 24 жовтня 2015 року, яким встановлений факт не проживання осіб за адресами, зазначеними вище, що стало підставою для їх виключення із списків виборців (Том XVI, аркуші справи 150-160).

Враховуючи положення ст. 72 КАС України про те, що обставини встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, суд не ставить під сумнів факт не проживання осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4, АДРЕСА_1, вул. Заріпова, 57а, вул. Виноградна, 2, вул. Виноградна, 7, вул. Озерна 21/2, вул. Приморська, 63а/3, вул. Отрадна, 3, вул. Чорноморська, 20, АДРЕСА_3, які зареєстровані з 1 серпня 2015 року, проте наголошує на тому, що не проживання наймача або члена його сімї в житловому приміщенні понад шість місяців є підставою в межах цивільного судочинства для визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням у відповідності до вимог ст. 71, 72 Житлового кодексу Української РСР.

Слід зазначити, що під час здійснення реєстрації місця проживання осіб органами міграційної служби України, перевірка факту вселення особи за адресою реєстрації не передбачена жодним нормативно-правовим актом, про не проживання особи в житловому приміщенні під час реєстрації місця проживання відповідач не міг знати, оскільки здійснює реєстрацію тільки на підставі документів, наданих через центр надання адміністративних послуг, будь яких обмежень в реєстрації місця проживання з підстав не знаходження особи за адресою місця реєстрації законодавством не встановлено. Представники позивача в судовому засіданні не змогли пояснити якими нормами законодавства відповідач повинен керуватися при відмові в реєстрації місця проживання з підстав відсутності факту попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

При цьому, рішення, дії та бездіяльність органів державної влади, посадових та службових осіб з питань свободи пересування, вільного вибору місця проживання, реєстрації місця проживання чи місця перебування особи можуть бути оскаржені відповідно до положень ст. 14 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

Згідно із п. 7.1 «Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів», затвердженого 22.11.2012 року Наказом МВС України № 1077 реєстрація місця проживання особи скасовується в разі її проведення з порушенням вимог законодавства.

Враховуючи викладене, оскільки відповідач діяв в межах повноважень, передбачених законодавством, позовні вимоги в частині визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутність факту попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання та зобовязання скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з цих підстав, не підлягають задоволенню.

Позивач просив суд визнати незаконними дії відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання) та зобовязання з цих підстав скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області.

Слід зазначити, що ст. 379, 380 Цивільного кодексу України визначає поняття житла та житлового будинку як житлових приміщень, призначених та придатних для постійного або тимчасового проживання в них.

Як вбачається з матеріалів справи всі обєкти нерухомості, зокрема, розташовані за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4, АДРЕСА_1, вул. Заріпова, 57а, вул. Виноградна, 2, вул. Виноградна, 7, вул. Озерна 21/2, вул. Приморська, 63а/3, вул. Отрадна, 3, вул. Чорноморська, 20, АДРЕСА_3, в яких позивач просить скасувати реєстрацію місць проживання осіб, зареєстрованих з 1 серпня 2015 року, мають житлові приміщення, призначені та придатні для проживання в них, що підтверджується наданими технічними паспортами, угодами щодо цих обєктів нерухомості, інформаційними довідками з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (Том І, аркуші справи 196-260, Том ІІ, аркуші справи 1-35, Том XV, аркуші справи 233-239, Том XVI, аркуші справи 211-235), а тому суд не вбачає порушення відповідачем норм законодавства, зокрема, положень ст. ст. 379-380 ЦК України та Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» при реєстрації місцем проживання осіб за зазначеними адресами.

Представники позивача погодилися в судовому засіданні із відсутністю підстав для визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання) та зобовязання з цих підстав скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області.

Щодо визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням положень ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), зобовязання з цих підстав скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області, суд звертає увагу на наступне.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» регулює відносини, пов'язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України і закріплені Загальною декларацією прав людини, Міжнародним пактом про громадянські та політичні права, Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод і протоколами до неї, іншими міжнародними договорами України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження.

Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» не містить положень, які б обмежували обовязок реєстрації відповідачем місця проживання в звязку із порушенням норм житлової площі на одну особу в разі надання всіх документів, визначених ст. 6 цього Закону та відповідності обєкту нерухомості, в якому реєструється місце проживання статусу житла.

Таким чином, відмова відповідачем в реєстрації осіб за місцем проживання з підстав не відповідності норм житлової площі на одну особу буде порушувати вимоги Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

Відповідач при реєстрації місця проживання не зобовязаний перевіряти чи зареєстровані за цією адресою будь-які інші особи, не перевіряє технічні паспорти в разі надання договорів найму, розглядає документи надані для реєстрації місця проживання кожної особи окремо та не повинен їх зрівнювати з метою встановлення реєстрації великої кількості осіб за однією адресою.

Згідно із ст. 47, 48 Житлового Кодексу Української РСР жиле приміщення надається громадянам у межах норми жилої площі, але не менше розміру, який визначається Кабінетом Міністрів України і Федерацією професійних спілок України. При цьому враховується жила площа у жилому будинку (квартирі), що перебуває у приватній власності громадян, якщо ними не використані житлові чеки. Норма жилої площі в Українській РСР встановлюється в розмірі 13,65 квадратного метру на одну особу.

Слід зазначити, що відповідно до ст. ст. 1,2 Житлового кодексу України право громадян на житло забезпечується, зокрема, розвитком і охороною державного і громадського житлового фонду, сприянням кооперативному та індивідуальному житловому будівництву, справедливим розподілом під громадським контролем жилої площі, наданням громадянам за їх бажанням грошової компенсації за належне їм для отримання жиле приміщення, тощо.

Завданнями житлового законодавства Української РСР є регулювання житлових відносин з метою забезпечення гарантованого Конституцією СРСР і Конституцією Української РСР права громадян на житло, належного використання і схоронності житлового фонду, а також зміцнення законності в галузі житлових відносин.

З аналізу зазначених положень законодавства можна зробити висновок, що норми житлової площі стосуються не права бути зареєстрованим за місцем проживання, а права на отримання житла з державного фонду, поліпшення житлових умов, тощо, однак, реєстрація місця проживання здійснюється виключно у відповідності до положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

При цьому, за можливі порушення санітарних норм при реєстрації місця проживання великої кількості осіб на маленькій площі, у відповідності до вимог Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», несе відповідальність власник житла, який дав згоду на таку реєстрацію.

Таким чином, суд не вбачає порушень відповідачем положень Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання» та інших нормативно-правових актів при реєстрації місця проживання осіб без врахування норм житлової площі на одну особу.

Судом були досліджені всі документи, які стали підставою для реєстрації осіб за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 57а (Том ІХ, аркуші справи 181-224, Том ХІ, аркуші справи 57-254, Том ХІІ, аркуші справи 1-53), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Виноградна, 2 (Том ІХ, аркуші справи 225-262), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Виноградна, 7 (Том Х, аркуші справи 1-81), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Вокзальна, 23, кв. 3 (Том Х, аркуші справи 82-151, Том ХІ, аркуші справи 1-56), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4 (Том ХІІ, аркуші справи 54-259), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Приморська, 63а/3 (Том ХІІІ, аркуші справи 83-197), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Озерна 21/2 (Том ХІІІ, аркуші справи 198-251, Том ХІV, аркуші справи 1-28), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Отрадна, 3 (Том ХІV, аркуші справи 29-138), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова,7, кв. 45 (Том ХVІ, аркуші справи 188-193), за адресою: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Чорноморська, 20 (Том ХVІ, аркуші справи 188-194-211).

Документи щодо реєстрації осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 7, кв. 45 та вул. Чорноморська, 20 були досліджені в судовому засіданні, оглянуті сторонами та за їх згодою не залучені до справи, оскільки містять однакові дані по всім особам, які були зареєстровані за цими адресами.

З аналізу зазначених доказів, суд приходить до висновку про надання при реєстрації місця проживання осіб за вищезазначеними адресами всіх документів, передбачених ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», для такої реєстрації, зокрема, надані заяви про реєстрацію місця проживання, які містять дані про особу, її паспортні дані, підставу для реєстрації місця проживання, згоду власників, тощо, талони про зняття з реєстрації або заяви про зняття з реєстрації за попереднім місцем проживання, договори оренди житла із власниками приміщень, квитанції про сплату державного мита, оригінали яких були оглянуті сторонами та досліджені в судовому засіданні, проте не залучені до справи за згодою сторін з підстав не заперечення їх наявності.

Згідно із «Примірним положенням про центр надання адміністративних послуг», затвердженим 20.02.2013 року постановою Кабінету Міністрів України №118, основними завданнями центру є: організація надання адміністративних послуг у найкоротший строк та за мінімальної кількості відвідувань субєктів звернень; спрощення процедури отримання адміністративних послуг та поліпшення якості їх надання; забезпечення інформування субєктів звернень про вимоги та порядок надання адміністративних послуг, що надаються через адміністратора.

Слід зазначити, що всі перелічені документи приймалися від осіб, які бажали зареєструвати своє місце проживання, адміністратором центра надання адміністративних послуг, про що в кожній заяві містяться відповідні підписи та печатка, тобто відповідач не здійснював приймання цих документів від осіб, а отримував їх від центру надання адміністративних послуг, який перевіряє наявність всіх документів, перевіряє дані, викладені в них та може, в тому числі, засвідчувати договори оренди приміщень.

Таким чином, у відповідача були відсутні будь-які підстави для відмови в реєстрації осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4, АДРЕСА_1, вул. Заріпова, 57а, вул. Виноградна, 2, вул. Виноградна, 7, вул. Озерна 21/2, вул. Приморська, 63а/3, вул. Отрадна, 3, вул. Чорноморська, 20, АДРЕСА_3, оскільки всі документи для реєстрації їх місця проживання були надані, всі зазначені обєкти нерухомості є житловими, факти вселення осіб та додержання власником житла при укладанні договорів оренди норм площі на одну особу не перевіряються органами міграційної служби при здійсненні реєстрації місця проживання осіб, а тому відповідач в даному випадку діяв правомірно, у відповідності до вимог законодавства.

Враховуючи відсутність порушень при реєстрації осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4, АДРЕСА_1, вул. Заріпова, 57а, вул. Виноградна, 2, вул. Виноградна, 7, вул. Озерна 21/2, вул. Приморська, 63а/3, вул. Отрадна, 3, вул. Чорноморська, 20, АДРЕСА_3, підстав для зобовязання відповідача скасувати таку реєстрацію у суду не має.

Посилання позивача на подвійну реєстрацію осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, вул. Заріпова, 4 та АДРЕСА_1 було спростовано наданими доказами, що представниками позивача не заперечувалося, та під час судового засідання представники позивача просили не розглядати позов в частині інформації про реєстрацію осіб за адресами: Одеська область, м. Білгород-Дністровський, смт. Затока, мкр. Райдужний, 2 та вул. Приморська, 18.

Щодо посилання представників позивача на відмінність підписів в заявах про реєстрацію місця проживання за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, слід зазначити, що перевірку документів здійснює адміністратор центру надання адміністративних послуг та відповідач не здійснює співставлення документів щодо реєстрації осіб між собою та не встановлює особу, яка поставила свій підпис в заяві.

Щодо тверджень відповідача та третьої особи - Національного університету «Одеська юридична академія» щодо не порушення інтересів позивача реєстрацією місць проживання осіб на території смт. Затока, суд не погоджується з ними, оскільки дії щодо реєстрації місця проживання осіб безпосередньо впливають на формування реєстру виборців відповідної територіальної громади, що має безпосередній вплив на організацію та процес проведення місцевих виборів, а одним з напрямків діяльності ГО «Благополучча Затоки», відповідно до п. 3.3 її Статуту (Том ХIV, аркуші справи 170-174), є участь в організації, проведенні та спостереженні за виборчим процесом.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги Громадської організації «БЛАГОПОЛУЧЧЯ ЗАТОКИ» підлягають задоволенню частково щодо визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області, а в іншій частині позовних вимог позов не підлягає задоволенню.

Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Громадської організації «БЛАГОПОЛУЧЧЯ ЗАТОКИ» до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Білгород-Дністровського районного відділу, треті особи Національний університет «Одеська юридична академія», Відділ ведення Державного реєстру виборців Білгород-Дністровської міської ради Одеської області, Затоківська селищна виборча комісія та інших третіх осіб про визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутність факту попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання, положень ст. ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання), зобовязання скасувати реєстрацію місць проживання фізичних осіб в смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області з 01 серпня 2015 року, що здійснені з порушенням ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання», через відсутній факт попереднього вселення осіб за зареєстрованими місцями проживання, положень ст. ст. 47-48 ЖК України (порушення норми житлової площі на одну особу), положень ст. ст. 379-380 ЦК України (порушення придатності проживання), про визнання незаконними дій відповідача щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: вул. Лазурна, 77 (77/а), смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області задовольнити частково.

Визнати незаконними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області в особі Білгород-Дністровського районного відділу щодо реєстрації місць проживання фізичних осіб за адресою: вул. Лазурна, 77/а, смт. Затока, м. Білгород-Дністровський Одеської області.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Скасувати заходи забезпечення адміністративного позову, застосовані ухвалою від 08.10.2015 року по цій справі.

Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.

Повний текст постанови складено та підписано суддею 09.11.2015 року.

СуддяЛ.І. Свида