Постанова № 53323616, 22.10.2015, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.10.2015
Номер справи
810/4637/15
Номер документу
53323616
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 жовтня 2015 року 810/4637/15

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щавінського В.Р., при секретарі судового засідання Сіренко Ю.П., за участю представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про визнання протиправною відмову та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації з вимогами визнати протиправною відмову у встановленні статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та зобовязати визначити статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що вона звернулася до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про внесення подання до департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення їй статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 2 групи, у звязку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

Вказує, що до заяви нею були долучені відповідні документи згідно п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Проте листом № 3553 від 10.04.2015 р. їй відмовлено у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, посилаючись на лист департаменту СЗН Київської ОДА № 05-49-143 від 04.02.2015 р., яким зобов'язано УСЗН не приймати документи громадян на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4. Надану відповідь вважають вичерпною при розгляді документів для переходу на статус постраждалої 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Вказала, що вона звернулася до департаменту СЗН Київської ОДА, листом №05-59-799 від 10.04.2015 р. їй відмовлено у прийняті документів для подальшого оформлення посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

Вважаєж, що відмова у прийнятті вищевказаних документів на оформлення посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 є такою, що не ґрунтується на нормах законодавства, а саме ст.ст.1,9,11,12 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

В судове засідання позивач не зявився, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Просила розгляд справи у її відсутність.

Відповідач Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні. У обґрунтування своєї правової позиції вказує, що статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи четвертої категорії та відповідне посвідчення діє на час постійного проживання або роботи чи постійного навчання у зоні посиленого радіоекологічного контролю.

Причинний зв'язок захворювання з наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено ОСОБА_1, як потерпілій від Чорнобильської катастрофи, на підставі посвідчення четвертої категорії, яке було видане на її ім'я Київською облдержадміністрацією за поданням Білоцерківського міськвиконкому.

Вказує, що довідка медико-соціальної експертної комісії Серія АВ № 0206323 про встановлення ОСОБА_1 групи інвалідності, пов'язаної із впливом аварії на Чорнобильській АЕС, видана 09.01.2015 р.

Пояснив, що з 01.01.2015 року ОСОБА_1 не проживає на території забрудненої зони.

Вважає, що відсутні правові підстави для віднесення ОСОБА_1 до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії та видачі відповідного посвідчення.

У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.

Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має посвідчення громадянина, яка постійно проживає або працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю (категорії 4). З 12.01.2015 р. позивачу встановлено, довічно, другу групу інвалідності, причина інвалідності захворювання повязане з впливом аварії на ЧАЕС. Зазначене підтверджується довідкою МСЕК та експертним висновком.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, звернулася до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою про внесення подання до департаменту соціального захисту населення Київської ОДА для встановлення мені статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, як інваліду 2 групи, у звязку із захворюванням, щодо якого встановлено причинний звязок інвалідності з Чорнобильською катастрофою.

До заяви позивачем були долучені відповідні документи згідно п.10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Листом № 3553 від 10.04.2015 року позивачу відмовлено у прийняті документів для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, посилаючись на лист департаменту СЗН Київської ОДА № 05-49-143 від 04.02.2015 р., яким зобов'язано УСЗН не приймати документи громадян на оформлення посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Судом встановлено, що позивач звернулася до департаменту СЗН Київської ОДА, листом №05-59-799 від 10.04.2015 їй відмовлено у прийняті документів для подальшого оформлення посвідчення постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії.

У листі департаменту СЗН для мотивування відмови у прийняті документів посилання на Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76 від 28.12.2014 р., яким виключено абзац пятий частини другої ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме виключено зону посиленого радіоекологічного контролю, у звязку із чим департамент СЗН вважає, немає законних підстав для надання статусу постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 із числа осіб, потерпілих від Чорнобильської катастрофи категорії 4.

Судом встановлено, що 20.07.2015 р. р. Білоцерківський міськрайонний суд визнав протиправною відмову УСЗН БЦМР у прийнятті документів позивача для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1 та зобовязав прийняти документи та внести подання до КОДА для встановлення статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.

Відповідно до рішення Білоцерківського міськрайонного суду УСЗН БЦМР були прийняті документи позивача та направлені до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА.

Листом № 05-49-1626 від 12.08.2015 року СЗН Київської ОДА відмовилася визначити позивачу статус постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з відповідною видачею посвідчення.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є особою, яка має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи відповідно до ст.11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується посвідченням громадянина, постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи - 4 категорія.

Причинний зв'язок між моїм захворюванням та наслідками Чорнобильської катастрофи було встановлено експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного звязку хвороб, що привели до інвалідності та смерті іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильської АЕС від 19.12.2014 р. № 9492.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить із наступного.

Основні засади щодо захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території закріплено Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №796-ХІІІ від 28.02.1991 р. (Закон №796-ХІІІ).

За приписами частини першої статті 11 цього Закону до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать, зокрема, і евакуйовані із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку після досягнення ними повноліття), а також відселені із зон безумовного (обов'язкового) і гарантованого добровільного відселення.

За змістом статті 14 Закону №796-ХІІІ евакуйовані у 1986 році із зони відчуження належать до категорії 2 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

За нормами частини другої статті 15 Закон у України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.

Частиною третьою вказаної статті Закону №796 встановлено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи закріплені Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 року № 51 (Порядок).

За визначенням, наведеному у Порядку, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, іншими актами законодавства.

Пунктом 4 Порядку встановлено, що потерпілим від Чорнобильської катастрофи з числа евакуйованих у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особам, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття) і особам, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття рішення про відселення (розпорядження Ради Міністрів УРСР від 28 червня 1989 р. N 224), віднесеним до категорії 2, видаються посвідчення сірого кольору, серії Б.

За правилами пункту 12 Порядку спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.

За приписами статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За правилами частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Це покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

За нормами частини третьої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевівши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

1.Позов задовольнити.

2. Визнати протиправною відмову Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації у встановленні статусу особи, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії ОСОБА_1.

3.Зобовязати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації визначити ОСОБА_1 статус особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з видачею відповідного посвідчення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Щавінський В.Р.

Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 26 жовтня 2015 р.