Постанова № 53323342, 02.11.2015, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.11.2015
Номер справи
806/2951/15
Номер документу
53323342
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2015 року м. Житомир справа № 806/2951/15

категорія 8.3.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання Коваль О.В.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

3 серпня 2015 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_3 із позовом до Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області (далі - Новоград-Волинська ОДПІ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання повернути надміру сплачені кошти у розмірі 18074 грн 37 коп.

У позовній заяві ОСОБА_3 вказала, що у липні 2015 року отримала копію ухвали Вищого адміністративного суду України від 19 червня 2014 року у справі №К/80026570/13 відповідно до якої постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2013 року було скасовано, залишено у силі постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року. Позивач зазначила, що на підставі вказаного судового рішення касаційної інстанції у неї виникло право на перерахунок сплачених сум орендної плати за землю з фізичних осіб.

З урахуванням уточнених позовних вимог, які були прийняті до розгляду судом (а.с. 36), позивач просить визнати дії Новоград-Волинської ОДПІ, щодо несвоєчасного направлення висновку до органів держказначейства та відмови у поверненні надміру сплачених грошових зобов'язань за результатами розгляду заяв від 5 січня 2015 року та 23 січня 2015 року - неправомірними. Зобовязати Новоград-Волинську ОДПІ повернути надміру сплачені кошти у сумі 18074 грн 37 коп. орендної плати з фізичних осіб згідно проведеної з відповідачем звірки розрахунків відповідно до акту №944-20 від 29 грудня 2015 року.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2015 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити з підстав, що викладені у запереченнях на адміністративний позов (а.с.41-42).

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, зясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що у провадженні Житомирського окружного адміністративного суду перебувала справа №0670/1485/12 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Відділу Держкомзему у м.Новоград-Волинському Житомирської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.

Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі №0670/1485/12 позовні вимоги задоволено, визнано протиправними дії відділу Держкомзему у м.Новоград-Волинському Житомирської області що виразилися в неналежному розгляді звернення ОСОБА_3 щодо надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з врахуванням коефіцієнта функціонального використання 0,5. Визнано протиправними дії відділу Держкомзему у м.Новоград-Волинському Житомирської області в частині застосування коефіцієнту функціонального використання при здійсненні розрахунку нормативно грошової оцінки земельної ділянки, загальною площею 0,0759 га, розташованої по вул.Леваневського, 12-А м.Новоград-Волинський, Житомирської області та яка перебуває у користуванні ОСОБА_3 з 2008 року. Зобов'язано відділ Держкомзему у м.Новоград-Волинському Житомирської області починаючи з 2008 року провести перерахунок нормативно-грошової оцінки земельної ділянки загальною площею 0,0759 га, розташованої по вул.Леваневського, 12-А м.Новоград-Волинський, Житомирської області, яка перебуває у користуванні ОСОБА_3 із застосуванням коефіцієнту функціонального призначення 0,5 для земель зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво .

Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2013 року постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі №0670/1485/12 скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 червня 2014 року касаційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 задоволено, постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2013 року скасовано, залишено в силі постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі №0670/1485/12 (а.с.10-11).

ОСОБА_4 держземагентства у Новоград-Волинському районі Житомирської області від 10 вересня 2014 року №2351/05-14 ОСОБА_3 було повідомлено про зміну коефіцієнтів нормативно-грошової оцінки орендованої нею земельної ділянки з урахуванням ухвали Вищого адміністративного суду України від 19 червня 2014 року (а.с.12), після чого позивачем були подані до Новоград-Волинської ОДПІ відповідні уточнюючі розрахунки, отримано від відповідача акт звірки розрахунків №944-20 від 29 грудня 2014 року за результатами якого ОСОБА_3 підлягає поверненню сума надмірно сплачених коштів орендної плати за земельну ділянку 20105 грн 41 коп. (а.с.13-14).

5 січня 2015 року та 23 січня 2015 року ОСОБА_3 були подані до Новоград-Волинської ОДПІ заяви повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб (а.с.15-16).

У лютому 2015 року ОСОБА_3 отримала лист №781/202 Новоград-Волинської ОДПІ у якому зазначено, що поверненню підлягає лише сума у розмірі 891 грн 67 коп., а переплата з орендної плати з фізичних осіб у сумі 18074 грн 37 коп. визнана такою, що не підлягає поверненню у зв'язку із перевищенням граничного терміну виникнення (1095 календарних днів) (а.с.17).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань визначені статтею 43 Податкового кодексу України, а строки давності щодо такого повернення статтею 102 Податкового кодексу України.

Згідно пункту 43.3 статті 43 Податкового кодексу України обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

При цьому пунктом 102.5 статті 102 Податкового кодексу України закріплено, що заяви про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Судом встановлено, що позивач звернувся із заявами про повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з орендної плати за землю з фізичних осіб із дотриманням строку, оскільки право на повернення сум переплати у позивача виникло після перерахунку нормативно-грошової оцінки земельної ділянки та відповідно орендної плати за неї, після набрання законної сили постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 10 жовтня 2012 року у справі №0670/1485/12, яка була залишена в силі ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19 червня 2014 року.

Тому суд не приймає доводи відповідача про те, що позивач втратив право на повернення сум переплати у зв'язку із пропуском строку на подачу відповідної заяви.

Відповідно пункту 43.5 статті 43 Податкового кодексу України контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Відповідно до пункту 7 "Порядку взаємодії органів державної податкової служби України, фінансових органів Державного казначейства України в процесі повернення помилково та/або надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) платникам податків", затвердженого наказом Державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України від 21 грудня 2010 року №974/1597/499 (далі - Порядок №974/1597/499), орган державної податкової служби на підставі даних особових рахунків платників готує висновок за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку, два примірники Реєстру висновків за платежами, належними державному бюджету, за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, та три примірники Реєстру висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, за формою згідно з додатком 3 до цього Порядку. Згідно із зазначеними реєстрами орган державної податкової служби України, відповідний місцевий фінансовий орган та орган Державного казначейства України проводять приймання-передавання висновків про повернення помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань. За платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, орган державної податкової служби в строк не пізніше ніж за сім робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує та передає висновки згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, для погодження відповідному місцевому фінансовому органу. Місцевий фінансовий орган у строк не пізніше ніж протягом двох робочих днів здійснює погодження отриманих висновків шляхом завірення підписом керівника місцевого фінансового органу, засвідченим печаткою, та повертає їх згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, відповідному органу державної податкової служби. Орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня від дати отримання висновку, погодженого місцевим фінансовим органом, передає його згідно з Реєстром висновків за платежами, належними місцевим бюджетам, та платежами, які підлягають розподілу між державним та місцевими бюджетами, територіальному органу Державного казначейства України.

Пунктом 10 Порядку №974/1597/499 встановлено, що на підставі отриманих висновків органи Державного казначейства України здійснюють повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надмірно зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 10 грудня 2002 року №226 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 грудня 2002 року за №1000/7288 (у редакції наказу Державного казначейства України від 29 травня 2008 року №181).

З наведених норм вбачається, що Новоград-Волинська ОДПІ мала підготувати та надіслати до органу Державного казначейства України висновок про повернення надміру сплачених сум грошових зобов'язань.

Однак Новоград-Волинська ОДПІ за результатами розгляду заяв ОСОБА_3 від 5 січня 2015 року та 23 січня 2015 року не направила до органів державного казначейства висновок про повернення спірної суми у розмірі 18074 грн 37 коп., що призвело до порушення прав позивача, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області щодо ненаправлення до органів держказначейства висновку про повернення ОСОБА_3 надміру сплачених грошових зобов'язань у розмірі 18074 грн 37 коп.

Зобов'язати Новоград-Волинську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області повернути ОСОБА_3 у встановленому законом порядку надміру сплачену суму грошових зобов'язань з орендної плати з фізичних осіб у розмірі 18074 грн 37 коп.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 255 грн 78 коп. на відшкодування витрат зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 09 листопада 2015 р.