Справа №: 653/3475/15-а
Провадження № 2-а/653/116/15
П О С Т А Н О В А
іменем України
05.11.2015року м. Генічеськ
Генічеський районний суд Херсонської області в складі головуючого Крапівіної О.П., при секретарі Пшеничній В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеську адміністративну справу за позовом Генічеської районної в Херсонській області організація Партії БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» до Новоолексіївської селищної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії №650194 про визнання дії дільничної виборчої комісії №650194 з порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними, визначити спосіб захисту порушених прав та інтересів - шляхом перерахуноку Новоолексіївською виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці №650194 з виборів депутатів Херсонської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №17, з виборів депутатів Генічеської районної ради у територіальному виборчому окрузі №11, з виборів Новоолексіївського селищного голови та з виборів депутатів Новоолексіївського селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8,15, 16,17,18,19, 20;
,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вимогою про визнання дії дільничної виборчої комісії №650194 з порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними, визначити спосіб захисту порушених прав та інтересів - шляхом перерахуноку Новоолексіївською виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці №650194 з виборів депутатів Херсонської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №17, з виборів депутатів Генічеської районної ради у територіальному виборчому окрузі №11, з виборів Новоолексіївського селищного голови та з виборів депутатів Новоолексіївського селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8,15, 16,17,18,19, 20;
Пояснює свої вимоги тим, що в день місцевих виборів спостерігачем від Генічеської районної в Херсонській області організації партії БЛОК «ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» на виборчій дільниці №650194 була громадянка ОСОБА_2. Нею було виявлений факт порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори», а саме що члени зазначеної виборчої комісії не надали можливості виборцям проголосувати по виборам в одному з виборчих округів та видавали лише по три бюлетеня, а повинно бути чотири.
Також спостерігачем складений акт про виявлене порушення Закону України «Про місцеві вибори» на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року та зафіксовано факт не надання можливості проголосувати по одномандатному виборчому округу громадянці ОСОБА_3.
Відповідно до пункту 8 частини 7 статті 65 Закону України «Про місцеві вибори» було складено акт про виявлене порушення Закону України «Про місцеві вибори» на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року підписаний спостерігачем ОСОБА_2 та виборцями ОСОБА_3 і ОСОБА_4 (мешкає АДРЕСА_1). Складений акт подано до дільничної виборчої комісії №650194 та про отримання його примірника є відмітка голови комісії ОСОБА_5.
02 листопада 2015 року від Новоолексіївської селищної виборчої комісії стало відомо, що дільнична виборча комісія №650194 вказаний акт проігнорувала на засіданні комісії його не розглядала, про його складання не повідомила вищестоящу виборчу комісію. Про зазначений факт дізнались від Новоолексіївської селищної виборчої комісії 02 листопада 2015 року.
Крім того зафіксовано факт розбіжностей у Протоколах дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №650194, копії яких додаються. Так у протоколі з виборів депутатів Новоолексіївської селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8, 15, 16, 17, 18, 19, 20 у графі №7 загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені зазначено триста двадцять два виборця, але вже у протоколі з виборів депутатів Херсонської обласної ради Херсонської області у територіальному виборчому окрузі №17 графа №7 загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені зазначено триста тридцять п'ять виборців.
Просять визнати дії дільничної виборчої комісії №650194 з порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними. Визначити спосіб захисту порушених прав та інтересів - перерахунок вищестоящою виборчою комісією (Новоолексіївською виборчою комісією) голосів виборців на виборчій дільниці №650194 з виборів депутатів Херсонської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №17, з виборів депутатів Генічеської районної ради у територіальному виборчому окрузі №11, з виборів Новоолексіївського селищного голови та з виборів депутатів Новоолексіївського селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8,15, 16,17,18,19, 20;
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримав, додав, що
Представник відповідача 2-дільничної виборчої комісії № 650194 позов визнали частково , представник пояснила, що так як трапилась плутанина то бюлетенів на дільницю не було надано у відповідній кількості. Щодо розбіжностей у кількості ввиборців ,які отримали відповідні бюлетені по депутатам до Новоолексіївської селищної ради та до Херсонської обласносної ради не змогла пояснити.
Представник відповідача 1-Новоолексіївської селищної виборчої комісії позов визнала частково , представник пояснила , що дійсно на дільницю№ 650194 не вистачило бюлетенів, про це дізнались зі скарги ОСОБА_3, але це ніяк не усунули так як не було можливості. Розбіжності в кількості виборців, які отримали бюлетені для голосування також не змогла пояснити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, вислухавши пояснення сторін суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як установлено судом, за наслідками голосування на чергових місцевих виборах депутатів обласних рад, окремих районних, районних у містах, міських, селищних, сільських рад і міських, селищних, сільських голів та рад об'єднаних громад, яке відбулось 25.10.2015р., Дільничною виборчою комісією № 650194 складено протокол про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з виборів депутатів Новоолексіївської селищної ради у одномандатному виборчому окрузі №7,8,15,16,17,18,19,20 від 25.10.2015р.
Також офіційним спостерігачем було складено акт 25.10.2015 року про порушення, а саме, що виборець ОСОБА_6 25.10.2015 року на виборчій дільниці № 650194 не отримала бюлетень щодо виборів в депутати Новоолексіївської селищної ради.
В такому протоколі є неточності , а саме у графі №7 загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені зазначено триста двадцять два виборця, а у протоколі з виборів депутатів Херсонської обласної ради Херсонської області у територіальному виборчому окрузі №17 графа №7 загальна кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені зазначено триста тридцять п'ять виборців.
Свідок ОСОБА_2 та ОСОБА_4 підтвердили факт складання акту про порушення, а саме, що виборець ОСОБА_6 25.10.2015 року на виборчій дільниці № 650194 не отримала бюлетень щодо виборів в депутати Новоолексіївської селищної ради.
Свідок ОСОБА_7 в суді пояснила, що вона є членом та секретарем виборчій дільниці № 650194 , дійсно це їх протоколи, різниця в 13 осіб, які отримали бюлетені пояснює тим, що в достатній кількості не було забезпечено їх видачу.
Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначена норма Кодексу кореспондується із положеннями частини другої статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організація і порядок проведення виборів, відповідно до пункту 20 частини першої статті 92 Конституції України, визначаються виключно законами України.
Законом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост є Закон України «Про місцеві вибори».
Відповідно до положень статті 11 Закону України «Про місцеві вибори» - виборчий процес місцевих виборів (далі - виборчий процес) - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється, зокрема, на засадах неупередженості органів державної влади.
Відповідно до частини першої статті 94 Закону України «Про місцеві вибори» - кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95-98 цього Закону.
Так, у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати дільничну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений".
Дільнична виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 82 цього Закону.
У разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Відповідно до статті 95 Закону України «Про місцеві вибори» - скарга до виборчої комісії може бути подана відповідним суб'єктом звернення зі скаргою у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності суб'єктом оскарження.
Строки судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються виборчого процесу, встановлюються Кодексом адміністративного судочинства України.
У відповідності до частин 4-5 статті 97 Закону України «Про місцеві вибори» - скарга, оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання
З матеріалів справи та пояснень сторін вбачається, що такий акт про порушення не розглянутий , позивач дізнався про це 02.11.2015 року , про що відповідачі не заперечують, то суд вважає, що строк звернення до суду підлягає поновленню.
Як вбачається з аналізу наведених правових норм, єдиною підставою для виникнення у відповідача обов'язку прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці є неможливість усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії.
З матеріалів справи вбачається, що неточності у протоколі від 25.10.2015р. стосувались кількості виборчих бюлетенів(з виборів депутатів Новоолексіївської селищної ради) , які отримані виборцями -322 та кількості бюлетенів, які отримані виборцями 335 ( з виборів депутатів Херсонської обласної ради), що не є однаковим, різниця в 13 осіб.
Тобто з урахуванням виявленого порушення- неотримання виборцем ОСОБА_3 судом встановлено, що 13 осіб також не змогли скористатись правом участі в місцевих виборах з виборів депутатів Новоолексівської селищної ради, або протокол дільничної виборчої комісії з виборів депутатів Херсонської обласної ради складений з помилками, або невідповідає дійсності. Уточнені протоколи не складались.
Вказані неточності не усунуті дільничною виборчою комісією на вимогу спостерігачів, або вищестоящої дільниці шляхом складання протоколу з поміткою "Уточнений"
Дій ДВК №650194 щодо складання протоколу з поміткою "Уточнений" від не було проведено.
Тому враховуючи викладене суд приходить до висновку, що наведені позивачем в обґрунтування позовних вимог обставини є тими обставинами, з наявністю яких ст.83 Закону України "Про місцеві вибори" пов'язує необхідність проведення повторного підрахунку голосів, оскільки допущені в протоколі від 25.10.2015р. неточності є такими, що неможливо усунути без перерахунку бюлетенів.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
В даному випадку представниками відповідачів не доведено відсутність їх вини у виборчому процесі.
За таких обставин суд вважає, що відповідач допустив бездіяльность, а саме незабезпечення 14 осіб прийняти участь у місцевих виборах, та є підстави визнати протиправною, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, як і похідні від них вимоги про зобов'язання вчинити дії.
Згідно п.1 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Частиною другою статті 162 КАС України зазначено, що суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст.94 Закону України «Про місцеві вибори» суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленомуКодексом адміністративного судочинства України.
Згідно ч.4 вказаної статті рішення, дії чи бездіяльність дільничної виборчої комісії, її члена може бути оскаржено до територіальної виборчої комісії, яка утворила відповідну дільничну виборчу комісію, або до суду.
Частиною 8 ст.99 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
Таким чином, оскільки позов підлягає задоволеню , а при зверненні до суду позивач не сплатив судовий збір за заявлені три вимоги немайнового характеру, то розподіл судових витрат по справі належить здійснити за правилами ч. 9 ст.172 КАС України, стягнувши з відповідачів солідарно у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2436 грн.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 172, 177 КАС України, суд, -
постановив:
Позов Генічеської районної в Херсонській області організація Партії БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» до Новоолексіївської селищної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії №650194 про визнання дії дільничної виборчої комісії №650194 з порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними, визначити спосіб захисту порушених прав та інтересів - шляхом перерахуноку Новоолексіївською виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці №650194 з виборів депутатів Херсонської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №17, з виборів депутатів Генічеської районної ради у територіальному виборчому окрузі №11, з виборів Новоолексіївського селищного голови та з виборів депутатів Новоолексіївського селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8,15, 16,17,18,19, 20;- задовольнити.
Поновити Генічеській районній в Херсонській області організації Партії БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА «СОЛІДАРНІСТЬ» строк звернення до суду.
Визнати дії дільничної виборчої комісії №650194 з порушення вимог частини 7 статті 77 Закону України «Про місцеві вибори» протиправними.
Визначити спосіб захисту порушених прав та інтересів - шляхом перерахунку Новоолексіївською виборчою комісією голосів виборців на виборчій дільниці №650194 з виборів депутатів Херсонської обласної ради у територіальному виборчому окрузі №17, з виборів депутатів Генічеської районної ради у територіальному виборчому окрузі №11, з виборів Новоолексіївського селищного голови та з виборів депутатів Новоолексіївського селищної ради в одномандатних виборчих округах №7, 8,15, 16,17,18,19, 20.
Стягнути з Новоолексіївської селищної виборчої комісії, дільничної виборчої комісії №650194 солідарно у дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 2436 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Генічеський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення.
Суддя Генічеського районного суду О. П. Крапівіна