Постанова № 53309035, 21.09.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
21.09.2015
Номер справи
484/3239/15-а
Номер документу
53309035
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/3239/15-а

Провадження № 2-а/484/120/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 вересня 2015 року суддя Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області ОСОБА_1, розглянувши адміністративну справу у порядку письмового провадження за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у м. Первомайську Миколаївської області, про визнання дії щодо перерахунку (донарахуванню) пенсії неправомірними, та зобовязання здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами, починаючи з 01.10.2008 року,

.

В С Т А Н О В И В:

13.08.2015р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання дії щодо перерахунку (донарахуванню) пенсії неправомірними та зобовязання здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами, починаючи з 01.10.2008 року. Свої вимоги ОСОБА_2 мотивував тим, що він, позивач по справі, 08.05.2015р. звернувся з заявою до відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайського району про перерахунок (донарахування) пенсії на підставі довідки про заробітну плату з 01.12.2006р. по 30.09.2008р., з якої призначена пенсія, виданою виконавчим комітетом Первомайської міської ради про перерахунок (донарахування) пенсії. В заяві ним було зазначено підставу для перерахунку(донарахування), а саме, не включення в довідку про заробітну плату від 24.10.2008р. таких складових заробітної плати, як матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами. Причиною не включення була відсутність в формі довідки названих складових заробітної плати.

Така бездіяльність відповідача була усунена постановою Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року № 15-1, яка була прийнята на виконання постанов Окружного адміністративного суду міста Києва № 2а-8893/12/2670 та № 2а-4753/09/2670.

Повідомленням відповідача від 15.05.2015р. за номером 20-П-08 йому було відмовлено в перерахунку(донарахування) раніше призначеної пенсії.

Підставою відмови стало застосуванням відповідачем статті 33 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII (із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 3723), які на думку відповідача не надають йому право на перерахунок пенсії у звязку з тим, що такий перерахунок здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати. З наведеним рішенням відповідача не згоден і вважає його протиправним і таким, що не відповідає діючому законодавству України з наступних підстав.

Згідно статті 37 Закону №3723 (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Частиною 2 статті 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Частиною 7 Закону № 3723, встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Підпунктом 3 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ( із змінами та доповненнями далі Постанова КМУ №268), встановлено, що керівники мають право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Абзац 2 пункту 1 Постанови КМУ № 268, передбачає, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.( щодо надбавки за роботу з таємними документами)

Пунктом 8 Постанови КМУ № 268, передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.

Таким чином, оновлена довідка про оплату праці для перерахунку містить дійсну заробітну плату, яка повинна була бути включена при призначенні та нарахуванні пенсії в 2008 році.

Крім цього, згідно частини 1 статті 35 Закону України № 3723, державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

З урахуванням викладеного, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, входить до системи оплати праці державного службовця.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788( із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 1788), передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Абзац 2 частини 2 статті 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058( із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 1058) визначає виплати( доходи), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки про перерахунок пенсії виданої страхувальником, в нашому випадку, виконкомом Первомайської міської ради, підтверджується факт сплати відповідних внесків, в тому числі, з таких складових заробітної плати, як матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами.

З наведеного вбачається, що посилання відповідача на норми Закону № 3723, не відповідають дійсності та висновкам судової практики, а саме, позиції Верховного суду України в постанові від 20 лютого 2012 року ( справа № 21-430а-11), тому, що при обчисленні розміру пенсії підлягають спеціальні норми, що визначають виплати( доходи), а саме, стаття 41 Закону України №1058 та стаття 66 Закону України № 1788, а норми Закону України № 3723 є загальними нормами.

Також позивач зазначає, що правомірність дії позивача щодо вимоги до відповідача про перерахунок( донарахування) пенсії узгоджуються з приписами пункту 2 Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах, містах та районах, затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 28-2 від 22.12.2014р., зареєстрованою в Міністерстві юстиції України № 41/26486 від 15.01.2015р. (із змінами та доповненнями далі Постанова 28-2), тому що Управління Фонду у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду і головних управлінь Фонду.

Крім цього, згідно пункту 3 Постанови № 28-2 основним завданням відповідача є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення на основі законодавчих актів наведених в пункті 2 Постанови 28-2.

Таким чином, позивач вважає, що рішення відповідача про відмову в перерахунку(донарахуванню) є протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а тому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі щодо відмови в перерахунку( донарахуванню) пенсії, йому, позивачу ОСОБА_2 неправомірними та зобовязати управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайському районі здійснити перерахунок (донарахування) пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами, починаючи з 01.10.2008р.

Представник позивача ОСОБА_4 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Представник відповідача ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивував тим, що з жовтня 2008р. по теперішній час позивач знаходиться на обліку в управлінні та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723 (далі - ОСОБА_3 №3723). Пенсія була розрахована з урахуванням довідки про заробітну плату від 24.10.2008р., виданої виконавчим комітетом Первомайської міської ради. В даній довідці не відображені такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань та надбавка за роботу з таємними документами. Довідка була надана позивачем, а отже він був ознайомлений зі складовими, які враховувались при розрахунку пенсійної виплати відповідно до діючого на той час законодавства. 08.05.2015р. позивач звернувся до управління із заявою щодо здійснення перерахунку. Листом від 15.05.2015р. за №20-П-08 позивачу було розяснено про неможливість проведення перерахунку. Даний лист позивачем було отримано 25.05.2015р., про що свідчить копія повідомлення про вручення поштового відправлення. А тому позовні вмоги за період з 01.10.2008р. по 25.11.2014р. просив залишає без розгляду.

Щодо вимоги про визнання дій управління по відмові в перерахунку (донарахуванню) пенсії позивачу неправомірними, відповідач вважає відсутні підстави для визнання дій управління щодо відмови в перерахунку неправомірними, поскільки пенсія позивачу була призначена у 2008р. з урахуванням довідки про заробітну плату від 24.10.2008р., виданої виконавчим комітетом Первомайської міської ради. Відповідно до п.4.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058 (далі - ОСОБА_3 №1058) затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005р. (зі змінами, внесеними згідно з Постановою Пенсійного фонду №13- 1 від 07.07.2014р.) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при звернені особи з відповідною заявою за додатком №2. Відповідно до п. 4.3 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії. 08.05.2015р. позивач звернувся із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно чинного законодавства. Надана заява не відповідала формі заяви встановленого зразка, передбаченої п. 4.1 Порядку №22-1. Дана заява була розглянута управлінням як звернення та надана письмова відповідь щодо неможливості проведення перерахунку в звязку з відсутністю права на перерахунок, передбаченого ст.ст. 33, 37-1 Закону №3723. А тому, на думку відповідача є помилковим судження позивача щодо відмови в проведенні перерахунку, так як рішення управлінням про відмову не виносилось. Відповідач вважає, що відповідь на звернення не можна вважати відмовою в перерахунку.

Стосовно вимоги позивача щодо зобовязання управління здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та надбавки за роботу з таємними документами з 01.10.2008р., відповідач також вважає в даній частині необхідно відмовити, поскільки відповідно до ст. 37-1 Закону №3723 передбачено умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000р. (далі -Постанова №865) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003р. N. 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в слідуючому порядку порядку: - іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Пунктом 5 Постанови №865 передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи, а тому вбачається, що умовою для перерахунку є підвищеній заробітної плати, а не врахування до складових при обчисленні пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та надбавки за роботу з таємними документами та перерахунок здійснюється із сум заробітної плати з якої призначено пенсію. Таким чином, на думку відповідача, у позивача відсутнє право не перерахунок пенсії, поскільки такого поняття як донарахування пенсії чинним законодавством не передбачено.

Щодо зобовязання здійснити перерахунок (донарахування) з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально - побутових питань та надбавки за роботу з таємними документами, то:

- з 1.01.2004р. набрав чинності ОСОБА_3 №1058. ОСОБА_3 розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до ст.2 Закону №1058 система пенсійного забезпечення складається з трьох рівнів до яких відноситься і солідарна система загальнообовязкового державного пенсійного страхування, що базується на засадах солідарності і субсидування та здійснення виплат пенсій і надання соціальних послуг за рахунок коштів Пенсійного фонду на умовах та в порядку, передбаченому цим Законом.

Відповідно до п. 1 ст.4 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Відповідно до ст.ст. 4,5 Закону №1058 виключно Законом №1058 визначаються умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, види пенсійних виплат, умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат, пенсійний вік при досягненні якого особа має право на призначення пенсії.

Відповідно до ст. 9 Закону №1058 призначаються такі пенсійні виплати, як пенсія за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника.

З системного аналізу ст.ст. 2,4,5,9 Закону №1058 вбачається, що норми Закону №1058 застосовуються при призначенні перерахунку і виплаті пенсій призначених згідно до цього закону.

Відповідно до ч.3 ст. 2 Закону №1058 для окремих категорій громадян законами України можуть встановлюватися умови, норми і порядок їх пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообовязкового державного пенсійного страхування і недержавного пенсійного забезпечення.

Відповідно до ст.,10 Закону №1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії призначається один вид пенсії за її вибором.

Відповідно до п.13 Прикінцевих положень Закону №1058 у разі якщо особа має право на отримання пенсії, щомісячного довічного грошового утримання відповідно до законів України "Про Кабінет Міністрів України", "Про державну службу", "Про Національний банк України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про судоустрій і статус суддів", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", Митного кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України та цього Закону, призначається одна пенсія, щомісячне довічне грошове утримання за її вибором.

Враховуючи вищезазначене, якщо особа має право на різні види пенсії, то призначається один із видів за її вибором та відповідно до того Закону, яким передбачені умови пенсійного забезпечення даного виду пенсії.

Так як позивач скористався своїм правом вибору виду пенсії, що, підтверджує заява на призначення пенсії відповідно до Закону №3723, то умови, норми і порядок пенсійного забезпечення визначаються відповідно до цього Закону.

Відповідно до ст. 33 Закону №3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Умови оплати праці держаних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р. «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (далі - постанова №865), виплати (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що враховуються в заробіток для обчислення пенсії за останні 24 календарних місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців підряд, перед зверненням за пенсією становлять:

надбавка за високі досягнення у праці або виконання особливо важкої роботи;

премія;

надбавка за звання та використання іноземної мови; за почесне звання

«заслужений»; за роботу з таємними документами;

доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; премії до державних, професійних свят, та ювілейних дат.

Таким чином, виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально - побутової допомоги, які управлінням не включені в розрахунок призначеної пенсії державного службовця, не відповідають переліку виплат зазначених у ст. 33 Закону №3723 та постанові №865, у звязку з чим не можна визнати дії управління неправомірними та зобовязати врахувати вищезазначені виплати при розрахунку розміру пенсії призначеної відповідно до Закону №3723.

На думку відповідача, не можливо застосовувати норми Закону №1058 при призначенні пенсії відповідно до Закону №3723, поскільки як це буде суперечити чинному законодавству. Таким чином, законами №1058 та №3723 врегульовані різні суспільні відносини: норми Закону №1058 спрямовані на реалізацію державної політики щодо призначення перерахунку та виплати пенсій відповідно до цього Закону, а саме пенсії за віком, по інвалідності, у звязку з втратою годувальника, а нормами Закону №3723 врегульовано професійну діяльність державних службовців щодо практичного виконання завдань і функцій держави та пенсійне забезпечення державних службовців.

У разі вибору позивачем призначення пенсії відповідно до Закону №1058, будуть застосовуватись норми саме цього Закону, відповідно яких матеріальна допомога на оздоровлення, на соціально-побутові потреби будуть включені в розрахунок розміру пенсійної виплати.

Відповідач вважає, що враховуючи вищезазначене, в даному випадку потрібно застосовувати норми Закону №№3723/ХІІ, які є спеціальними для призначення даного виду пенсії. Аналогічна позиція висловлена у рішенні Конституційного суду України від 26.11.2013р. №11-рп/2013. Відповідно згаданого рішення право на пенсійне забезпечення, загальні умови призначення пенсій, порядок їх нарахування та розміри визначаються, зокрема, законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991р. №1788 з наступними змінами, «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058 з наступними змінами. Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Засади державної служби, умови реалізації громадянами України права на державну службу, а також права на пенсійне забезпечення державних службовців врегульовано законодавством про державну службу.

Конституційний суд України відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України від 16.10.1996р. №422/96-ВР «Про Конституційний Суд України» приймає рішення та дає висновки у справах щодо офіційного тлумачення Конституції та Законів України.

Ст. 69 цього Закону визначено, що рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обовязковими до виконання.

В мотивувальній частині рішення Верховного суду України від 26.05.2015р. за зверненням особи щодо застосування норм Закону України «Про судоустрій і статус судів» при отриманні пенсії відповідно до Закону №3723 колегія суддів також приходить до висновку, що оскільки особа отримує пенсію як державний службовець, а тому до спірних правовідносин слід застосовувати норми Закону №3723. Відповідно до рішення Конституційного суду України від 26.12.2011 року №20- рп/2011 одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. Конституційний Суд України виходить із того, що додержання конституційних принципів соціальної і правової держави, верховенства права обумовлює здійснення законодавчого регулювання суспільних відносин на засадах справедливості та розмірності з урахуванням обовязку держави забезпечувати гідні умови життя кожному громадянину. Держава зобовязана відповідним чином регулювати економічні процеси, встановлювати і застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року №3-рп/2012 за рахунок бюджетних джерел забезпечується соціальний захист широких верств населення країни, серед яких особи, що отримують пенсії та інші види соціальних виплат та допомог. ОСОБА_3 зобовязує державу дотримуватись ч.1,3 ст.95 Конституції України, згідно з яким бюджетна система України будується на засадах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами, держава прагне до збалансованості бюджету України.

У рішенні від 27.11.2008р. №26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету Конституційний Суд України зазначив, що положення ч.З ст.95 Конституції України стосовно прагнення держави до збалансованості бюджету України у системному звязку з положенням ч.2 цієї статті, ст..46 Конституції України треба розуміти як намагання держави при визначенні законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийняття законів, інших нормативно - правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткову частини бюджету, дотримуватись рівномірного співвідношення між ними та її обовязок на засадах справедливого, неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами враховувати загальносуспільні потреби, необхідність забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя.

Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України та зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (ч.2 ст.6, ч.2 ст.19 Конституції України).

Відповідно до Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (п.6 ч.І ст.92). Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (п.2,3 ст.116).

Враховуючи вищезазначене, держава, дотримуючись принципів соціальної і правової держави, верховенства права, пропорційності, справедливості, збалансованості, розмірності, основними законами законодавчо закріплює право кожного громадянина на соціальний захист, форми і види пенсійного забезпечення. А в інших механізм та розміри нарахування віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України.

Посилання позивача на норми Закону №1058 відповідно яких для обчислення пенсії враховуються суми виплат отримуваних застрахованою особою на які були нараховані та сплачені страхові внески є безпідставним з наступних підстав. Державою для збереження принципу рівності та збалансованості інтересів учасників пенсійного забезпечення законодавчо закріплено нарахування страхових внесків на виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціально- побутових питань, в звязку з чим при виборі виду пенсії за віком відповідно до Закону №1058 за позивачем зберігається право, як і у всіх учасників даного виду пенсії на врахування вищезазначених виплат в розрахунок розміру пенсійної виплати. Тобто державою передбачені рівні умови пенсійного забезпечення, дотримано принципу пропорційності та збалансованості інтересів учасників процесу загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Також відповідач вважає, що помилковим є посилання позивача на постанову Правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1, яка була прийнята на виконання постанов Окружного адміністративного суду міста Києва №2а- 8893/12/2670 та №2а-4753/09/2670, як на підставу задоволення висунутих вимог.

Рішенням №2а-4753/09/2670 від 13.08.2010р. позовні вимоги задоволено частково. Постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №3723 від 30.10.2008р. №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо не включення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством: зобовязано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №3723 від 30.10.2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно - правовими актами.

14.02.2011р. правління Пенсійного фонду України прийняло постанову №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670», згідно якої затверджено форму довідки про складові заробітної плати, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону №3723, а не які враховуються при обчисленні пенсії відповідно до цього Закону. Складові заробітної плати, які враховуються для обчислення пенсій призначених відповідно до Закону №3723 встановлені постановою Кабінету Міністрів України №865 до переліку яких не відноситься матеріальна допомога на оздоровленні та соціально -побутова допомога. Дана постанова є чинною та не визнана такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили. Також в вищезгадану постанову не вносились зміни щодо врахування до складових заробітної плати при обчисленні пенсії відповідно до Закону №3723 таких' складових як матеріальна допомога на оздоровленні та соціально -побутова допомога.

Рішенням №2а-8893/12/2670 позовні вимоги було задоволено частково, лише в частині визнання Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону №3723 від 30.10.2008 року №19-11 такою, що не відповідає актам вищої юридичної сили в частині щодо не включення до складових заробітної плати для призначення (перерахунку) пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально - побутових питань, які передбачені Законом №3723, «Про оплату праці», постановами Кабінету Міністрів України №268, №1013, №1049, №865. Щодо позовних вимог в частині зобовязання Пенсійного фонду України доповнити форми довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії, визначених постановою №19-11 додатковою графою «Інші виплати» з розшифровкою складових: матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань, які є складовими заробітної плати для врахування при призначенні (перерахунку) пенсії державного службовця і повинні враховуватись при обчисленні пенсії відповідно до Закону №3723 відмовлено в звязку з тим, що суд не наділений компетенцією перебирати на себе повноваження субєкта владних повноважень.

Враховуючи вищезазначене, відповідач приходить до висновку, що затвердження нової форми довідки не дає законних підстав для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально -побутової допомоги для обчислення розміру пенсійної виплати при призначенні пенсії відповідно до Закону №3723.

В частині посилання позивача на Постанову Кабінету Міністрів України №268, відповідно якої керівники мають право надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально -побутових питань, як на підставу врахування при обчисленні пенсії державного службовця, відповідач не погоджується з наступних підстав.

Даною постановою керівники мають право надавати працівникам матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань. Видатки, повязані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.

Управління не заперечує проти того, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань входить до системи оплати праці працівника. Але, відповідно до чинного законодавства вона не враховується при розрахунку пенсії саме відповідно до Закону №3723. Дані виплати не є складовою заробітної плати при розрахунку пенсії відповідно до Закону №3723 та постанови Кабінету Міністрів України №865 так як вони є одноразовою виплатою. Ці виплати здійснюються в межах видатків, затверджених на оплату праці. Тобто виплачуються данні виплати у разі наявності коштів у фонді оплати праці, що не відносить їх до виплат, які мають постійний характер.

Враховуючи вищезазначене, відповідач вважає, що в даному випадку розмір пенсійної виплати позивачу розраховано відповідно до норм чинного законодавства з урахування спеціальних законів, а саме Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України №865, а тому виходячи з вищезазначеного, відповідач про справі управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_6 підлягають задоволенню в повному обсязі.

Із матеріалів справи вбачається, що:

08.05.2015р. ОСОБА_2 звернувся з заявою до відповідача по справі Управління Пенсійного фонду України в місті Первомайську та Первомайського району про перерахунок (донарахування) пенсії на підставі довідки про заробітну плату з 01.12.2006р. по 30.09.2008р., з якої призначена пенсія, виданою виконавчим комітетом Первомайської міської ради про перерахунок (донарахування) пенсії. В заяві ним було зазначено підставу для перерахунку (донарахування), а саме, не включення в довідку про заробітну плату від 24.10.2008р. таких складових заробітної плати, як матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами. Причиною не включення була відсутність в формі довідки названих складових заробітної плати.

Повідомленням відповідача від 15.05.2015р. за номером 20-П-08 позивачу було відмовлено в перерахунку(донарахування) раніше призначеної пенсії. Підставою відмови стало посилання відповідача на ст. 33 та статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-XII (із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 3723), які на думку відповідача не надають йому право на перерахунок пенсії у звязку з тим, що такий перерахунок здійснюється у разі підвищення розміру заробітної плати. З наведеним рішенням відповідача не згоден і вважає його протиправним і таким, що не відповідає діючому законодавству України з наступних підстав.

Згідно статті 37 Закону №3723 (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Ч.2 ст. 33 Закону № 3723, передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Ч. 7 Закону № 3723, встановлено, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

П.п. 3 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006р. «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів», ( із змінами та доповненнями далі Постанова КМУ №268), встановлено, що керівники мають право надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

Абз.2 п.1 Постанови КМУ № 268, передбачає, що умови оплати праці посадових осіб місцевого самоврядування визначаються органом місцевого самоврядування виходячи з умов оплати праці, встановлених для державних службовців відповідних категорій і схем посадових окладів згідно з додатками 48-54 і 57.( щодо надбавки за роботу з таємними документами).

П.8 Постанови КМУ № 268, передбачено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.

Згідно ч. 1 ст.35 Закону України № 3723, державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги на оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5.11.1991р. 1788( із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 1788), передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Абз. 2 ч.2 ст. 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 9.07. 2003р. № 1058( із змінами та доповненнями, далі ОСОБА_3 № 1058) визначає виплати( доходи), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Посилання відповідача на норми Закону № 3723, не відповідають дійсності та висновкам судової практики, а саме, позиції Верховного суду України в постанові від 20 лютого 2012 року ( справа № 21-430а-11), тому, що при обчисленні розміру пенсії підлягають спеціальні норми, що визначають виплати( доходи), а саме, стаття 41 Закону України №1058 та стаття 66 Закону України № 1788, а норми Закону України № 3723 є загальними нормами.

За таких обставин заявлений позов підлягає задоволенню.

На підставі викладеного та керуючись ст. 7-12, 71, 86, 159, 160, 161, 162, 163, 186 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду у м.Первомайську Миколаївської області, про визнання дії щодо перерахунку (донарахуванню) пенсії неправомірними, та зобовязання здійснити перерахунок (донарахування) пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами, починаючи з 01.10.2008 року задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м.Первомайську та Первомайському районі щодо відмови в переархунку (донарахуванню) пенсії ОСОБА_2 неправомірними.

Зобовязати Управління Пенсмійного фонду України в м.Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області здійснити перерахунок (донарахування) пенсії ОСОБА_2 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань та надбавку за роботу з таємними документами , починаючи з 01.10.2008 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області. У разі застосування частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подачі апеляційної скарги постанова набирає законної сили в день прийняття рішення в справі судом апеляційної інстанції, якщо постанову не буде скасовано.

Суддя