Рішення № 5330898, 18.08.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
18.08.2009
Номер справи
18/921
Номер документу
5330898
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

від "18" серпня 2009 р. Справа № 18/921

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Соловей Л.А.

судді

за участю представників сторін

від позивача ОСОБА_1. - юрисконсульт, довіреність №32/2 від 09.01.2009р.;

від відповідача не з'явився;

розглянув справу за позовом Державної екологічної інспекції в Житомирській області (м.Житомир)

до Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Білокоровицьке" (с.Білокоровичі Олевського району Житомирської області)

про стягнення 8589,22 грн.,

Позивачем пред'явлено позов про стягнення з відповідача 8589,22грн. збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного використання водних ресурсів.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, на виконання вимог ухвали господарського суду надав довідку за вих.№2592/2 від 17.08.2009р., в якій зазначає, що станом на день розгляду справи будь-які відомості щодо сплати відповідачем 8589,22грн. збитків відсутні, тому проситьь стягнути з відповідача в доход державного бюджету вищевказану суму збитків.

Відповідач письмового відзиву та інших витребуваних ухвалою суду документів не надав, його представник в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про місце, дату та час судового засідання відповідач повідомлений належним чином (про що свідчить розписка представника відповідача у повідомленні про вручення поштового відправлення, а.с.21).

Відповідно до ст.75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали господарської справи суд

ВСТАНОВИВ:

4 лютого 2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області проведено перевірку дотримання Приватним (приватно-орендним) сільськогосподарським підприємством "Білокоровицьке" вимог природоохоронного законодавства, в результаті якої виявлено порушення відповідачем вимог п.9 ч.1 ст.44, ст.ст.49, 111 Водного кодексу України, а саме використання без дозволу на спеціальне водокористування в період з 2007р. по січень місяць 2009р. 8266 куб.м. води з підземних горизонтів.

За наслідками проведеної перевірки було складено Акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 04.02.2009р. (а.с.4).

04.02.2009р. Державною екологічною інспекцією в Житомирській області складено протокол про адміністративне правопорушення №000686 та прийнято постанову про застосування до голови ПСП "Білокоровицьке" ОСОБА_2. адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136грн. (а.с.11-12). Вказана постанова не оскаржувалась.

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.01 №290, зареєстрованої МЮ України 18.01.02р. №44/6332, на підставі довідки ПСП "Білокоровицьке" (а.с.6) позивач здійснив розрахунок збитків, заподіяних державі ПСП "Білокоровицьке" внаслідок забору води з артезіанських свердловин без наявності дозволу на спеціальне водокористування за період з 2007року по січень 2009р., які підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету України в сумі 8589,22грн. (а.с.7).

Оцінивши наявні докази господарський суд Житомирської області дійшов висновку що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню з наступних підстав:

Відповідно до статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" природні ресурси України є власністю народу України, який має право на володіння, використання та розпорядження природними багатствами республіки.

Відповідно до переліку корисних копалин загальнодержавного значення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.12.1994р. №827, підземні води - питні, відносяться до корисних копалин загальнодержавного значення.

Статтею 5 вищевказаного Закону передбачено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище, як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і не використовувані в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ).

Згідно зі ст.38 вищезазначеного Закону використання природних ресурсів в Україні здійснюється в порядку загального і спеціального використання природних ресурсів.

Законодавством України громадянам гарантується право загального використання природних ресурсів для задоволення життєво необхідних потреб (естетичних, оздоровчих, рекреаційних, матеріальних тощо) безоплатно, без закріплення цих ресурсів за окремими особами і надання відповідних дозволів, за винятком обмежень, передбачених законодавством України.

В порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Пунктом 9 статті 44 Водного кодексу України передбачено, що водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Право на здійснення спеціального водокористування встановлено ст.49 Водного кодексу України. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Видача дозволу на спеціальне водокористування здійснюється за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді, погодженим з державними органами водного господарства, - в разі використання поверхневих вод, державними органами геології - в разі використання поверхневих вод та державними органами охорони здоровя - в разі використання водних обєктів, віднесених до категорії лікувальних. Порядок погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування затверджується Кабінетом Міністрів України. У дозволі на спеціальне водокористування встановлюються ліміт забору води, ліміт використання води та ліміт скидання забруднюючих речовин. У разі настання маловоддя ці ліміти можуть бути зменшені спеціально уповноваженими державними органами без коригування дозволу на спеціальне водокористування. Спеціальне водокористування є платним.

Таким чином, право на спеціальне водокористування виникає з моменту отримання такого дозволу.

Порядком погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №321 від 13 березня 2002 року, встановлено, що дозволи на використання води водних обєктів загальнодержавного значення, видаються територіальними органами Мінекоресурсів за клопотанням водокористувача з обґрунтуванням потреби у воді. Такого дозволу у період з 2007р. по січень 2009р. у відповідача не було.

Факт використання 8266 куб.метрів підземних вод за період з 2007 року по січень 2009р. підтверджується довідкою відповідача (а.с.6).

Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації, затвердженої наказом Державного комітету України по водному господарству від 29.12.2001р. №290, зареєстрованої МЮ України 18.01.2002р. №44/6332, сума збитків, заподіяних державі ПСП "Білокоровицьке" внаслідок забору води з артезіанських свердловин без наявності дозволу на спеціальне водокористування в період з 2007 року по січень 2009р. складає 8589,22грн. (а.с.7).

Позивачем на адресу відповідача 08.04.2009р. була направлена претензія за вих. №952/1/5 від 31.03.2009р. про відшкодування заподіяних державі збитків, яка залишилась без відповіді та задоволення (а.с.8).

Відповідно до ст.111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

Відшкодування збитків, завданих внаслідок порушень водного законодавства, не звільняє винних від збору за спеціальне водокористування, а також від необхідності здійснення заходів щодо ліквідації шкідливих наслідків. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі ст.ст.68,69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" відповідач несе зобовязання відшкодувати збитки, заподіяні порушенням природоохоронного законодавства, як правило, в повному обсязі.

Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 68 вищевказаного Закону застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Чинне законодавство не надає право господарському суду зменшувати розмір заподіяних збитків (шкоди) з урахуванням фінансового становища та причин порушення норм природоохоронного, у тому числі водного законодавства.

Частиною 2 статті 110 Водного кодексу України, водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій.

Порушення відповідачем водного законодавства не пов'язане з діями непереборних сил природи чи воєнними діями.

Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” та Положення про Державну екологічну інспекцію в Житомирській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.02.2007р. № 55, екологічна інспекція має право подавати позови про відшкодування збитків і втрат, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ст.33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідач позов не оспорив, доказів сплати заподіяних державі збитків не надав.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню в повному обсязі - в сумі 8589,22грн.

Судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Приватного (приватно-орендного) сільськогосподарського підприємства "Білокоровицьке" (с.Білокоровичі, Олевський район, Житомирська область ідентифікаційний код 05418684):

- в дохід спеціального фонду Державного бюджету Білокоровицької сільської ради Олевського району на р/р 31516921700466 в ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЗКПО 20413477, код платежу 24062100 - 8589,22 грн.;

- в дохід державного бюджету України - 102,00 грн. державного мита;

- в доход Державного бюджету України 312,50 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (отримувач - УДК в м.Житомирі, п/р 31218259703002, ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, код доходу 22050000, ЄДРПОУ 22062319).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя Соловей Л.А.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам