ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
02.11.15р. Справа № 904/4575/15
За позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на боці Відповідача -Управління земельних ресурсів виконкому Криворізької міської ради, м. Кривий Ріг Дніпропетровська область
про визнання незаконними і скасування рішень
Головуючий колегії Кеся Н.Б.
Суддя Петренко Н.Е.
Суддя Воронько Д.В.
При секретарі судового засідання Хавіна О.С.
Представники:
Від Позивача: представник ОСОБА_4, довіреність № 172 від 13.02.2015 р.
Від Відповідача: представник Романовський Д.С., посвідчення № 002845 від 25.07.2014р.
Від Третьої особи: представник не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась з позовом до Криворізької міської ради Дніпропетровської області, в якому просить господарський суд визнати незаконними та скасувати п.2 та п.3 рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. №3538 "Про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1." та віднести судові витрати на відповідача.
В обґрунтування позову Позивач посилається на те, що п.2 та п.3 рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. №3538 підлягають визнанню протиправними та скасуванню судом з підстав невідповідності його вимогам законодавства України, висновкам судів різних інстанцій у справі №21/5005/3257/2012, технічній документації із землеустрою стосовно земельних ділянок по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2, затвердженій документації на будівництво ( реконструкції ) об'єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 та умов його подальшого використання, перешкоджанню правомірному веденню підприємницької діяльності згідно отриманих в установленому порядку документів на об'єкт нерухомості, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та встановленій категорії цієї земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови, порушенню прав та законних інтересів суб'єкта господарської діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на використання об'єктів нерухомого майна, зареєстрованих та визнаних державою за певним функціональним призначенням як об'єкти торгівлі та громадського харчування.
В підтвердження обґрунтованості позовних вимог Позивач надав до позову:
- платіжний документ про сплату судового збору за подання позовної заяви відповідно до ст. 4 ч.2 п.2 Закону України "Про с удовий збір";
- копію витягу з Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 28.01.2015 року;
- копію рішення Криворізької міської ради від 25.03.2115р. №3538 "Про розгляд звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_1;
- копію рішення Криворізької міської ради від 29.01.2014р. №2473 "Про розгляд звернення фізичної особи - підприємця ОСОБА_6;
- копію рішення Криворізької міської ради від 29.0^.2009р. №3386 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок.
- копію рішення Господарського суду Дніпропетровської області ві12.06.2012р. у справі №21/5005/3257/2012;
- копію постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 04.10.2012 у справі №21/5005/3257/2012;
- копію постанови Вищого господарського суду України від 28.03.201Зр. у справі №21/5005/3257/2012;
- копію рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 28.05.2014р. у справі №904/212044;
- копію постанови Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 10.07.2014р. у справі №904/2120/14;
- копію поетапний Вищого господарського суду України від 18.09.2014р. у справі №904/2120/14;
- копію рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 02.06.2014р. у справі №904/2112/14;
- копію постанови Дніпропетровського с апеляційного господарського суду від 30.09.2014 року у справі №904/2112/14;
- копію постанови Вищого господарського суду України від 27.11.2014р. у справі №904/2112/14;
- копію рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 15.12.2014р. у справі №904/7477/14;
- копію свідоцтва про право власності на будівлю кафе по АДРЕСА_1 від 15.05.2002р.;
- копію рішення Криворізької міської радії №3416 від 19.08.2009р.;
- копію висновку управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області №22/286 від 03.08.2009р.;
- копію висновку управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області №22/285 від 03.08.2009р.;
- копію довідки Криворізького міського управління земельних ресурсів від 16.09.2005р. №3479/5;
- копію довідки про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці від 03.02.2006р.;
- копію витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ 1200596292013 від 22.08.2013 р.
- копію рішення Криворізькій міської ради від 25.07.2007р. №1601 "Про затвердження містобудівного обґрунтування щодо розміщення молодіжного кафе замість існуючого літнього і майданчику-навісу на земельній ділянці на АДРЕСА_2 ( на території парку імені Артема) та попереднє погодження його місця розташування на період проектування";
- копію архітектурно-планувального №730 на проектування об'єкта архітектури для нового будівництва, розширення, реконструкції (крім пам'яток історії та архітектури), капітальний ремонт затвердженого 13.12.2007р. начальником управління містобудування і архітектури міськради;
- копію висновку управління містобудування і архітектури №12 від 09 березня 2011 р.;
- копію "Задовільний Висновок №04-515-11 (1186-10) комплексної державної експертизи по робочому проекту "Молодіжного кафе по АДРЕСА_2" від 28.04.2011р. філії ДП "Укрдержбудексперти" у Дніпропетровській області серії ЦС №006916;
- копію дозволу виконкому Саксаганськоі районної у місті ради №1283 від 31.08.2011р.;
- копію декларації про початок виконання будівельних робіт зареєстрованого в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області 24.06.2011р. №ДП 08311009178;
Представник Позивача 25.06.2015р. надав заяву про долучення додаткових доказів, а саме:
- копію заяви фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Криворізької міської ради від 04.06.2015р. з додатком;
- копію фіскального чеку та опису вкладення до поштової кореспонденції від 04.06.15р.
06.08.2015 р. представник Позивача надав додаткові пояснення до справи. До пояснень представник Позивача додав:
- копію листа слідчого відділу Саксаганського РВ КМУ Криворізького міського управління ГУ МВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_8 №12961 від 28.07.2015р.;
- копія листа слідчого відділу Саксаганського РВ КМУ Криворізького міського управління ГУ МВС України в Дніпропетровській області ОСОБА_8 №12395 від 17.07.2015р.
- копію листа Дзержинського РВ КМУ ГУ МВС України в Дніпропетровській області від 12.05.2014 р. №1-4799 за підписом слідчого ОСОБА_19.
06.08.2015р. представник Відповідача надав заперечення на позов, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 в повному обсязі та судові витрати покласти на позивача.
До заперечень представник Відповідача додав:
- копію постанови ВГСУ від 27.11.2014 р.;
- копію постанови ВГСУ від 18.09.2014 р.
11.08.15р. представник Позивача подав заяву про долучення доказів, а саме:
копію супровідного листа Криворізької міської ради №2/18-628 від 03.08.2015р.;
копію проекту договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_1;
копію проекту договору оренди земельної ділянки по АДРЕСА_2.
Представник Третьої особи подав відзив на позовну заяву щодо правомірності ухвалення рішення міської ради від 25.03.2015р. №3538; щодо правомірності зазначення цільового призначення - землі рекреації.
07.10.2015 р. представник Позивача подав заяву про долучення додаткових доказів, а саме копію листа секретаря міської ради С. Маляренко.
Представник Позивача 21.10.2015 р. подав заяву про долучення додаткових доказів.
До заяви Позивач додав:
- копію акту встановлення та узгодження зовнішніх меж земельної ділянки у Саксаганському районі міському комунальному закладу "Палац культури ім.Артема" від 14.04.2000р.;
- копію довідки про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці від 03.02.2006р. за підписом начальника земельно-кадастрового бюро при Криворізькому міському управлінні земельних ресурсів О.М.Карнаух;
- копію довідки Криворізького міського управління земельних ресурсів від 16.09.2005р. №3479/5;
- копію узгодження плану розташування земельної ділянки;
- копію реєстраційної картки земельної ділянки Центру державного земельного кадастру серія АБВ №060735 від 08.07.2008р.;
- копію реєстраційної картки земельної ділянки серія АБВ №912209 від 20 березня 2007 року;
- копію рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради від 12.07.2000р. №532 "Про передачу права користування земельною ділянкою міському комунальному закладу "Палац культури ім.Артема".
21.10.2015р. представник Відповідача надав клопотання про долучення додаткових доказів, а саме:
- копія витягу з Розробки плану зонування території м. Кривий Ріг;
- копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку по АДРЕСА_2;
- копія витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку по АДРЕСА_1;
- нормативна база щодо використання земель рекреаційного призначення.
Представник Відповідача 27.10.2015 року подав додаткові заперечення на позовну заяву, згідно з якими просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог, посилається на те, що земельні ділянки, вказані у спірному рішенні відносяться до земель рекреаційного призначення та, посилаючись на зонінг спірної території, вважає можливим надання їх в орендне користування позивачу, а тому не вбачає наявних підстав для скасування оскаржуваного рішення міської ради.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 11.08.15р. по справі призначено колегіальний розгляд справи.
Судовою колегією у складі головуючого Кеся Н.Б., суддів Петренко Н.Е. та Воронько В.Д. справу прийнято до свого провадження.
Строк вирішення спору був продовжений судовою колегією за клопотанням сторін - до 02.11.15р. в порядку ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні 02.11.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення в порядку ст. 85 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, господарський суд -
ВСТАНОВИВ:
19.08.2009р. Криворізькою міською радою прийнято рішення №3416 "Про затвердження проектів зем леустрою, технічної документації, вилучення, припинення: права постійного користування землею та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 в оренду та постійне користування", яким вирішено:
1. Затвердити:
1.1. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 проекті землеустрою щодо відведення земельних ділянок для розміщення існуючого кафе з літнім майданчиком на АДРЕСА_1 та будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на АДРЕСА_2.
1.2. Міському комунальному закладу "Палац культури імені Артема" технічну документацію із землеустрою щодо внесення змін до технічного звіту і: встановлення зовнішніх меж землекористування для облаштування та функціо нування парку та розміщення палацу культури на АДРЕСА_2.
2. Вилучити із землекористування міського комунального закладу "Па лац культури імені Артема" земельні ділянки загальною площею 0,0830 га ті припинити йому право постійного користування земельною ділянкою площею 6,0688 га для облаштування та функціонування парку та розміщення палацу культури по АДРЕСА_2, підтверджене державним актом на право постійного користування землею від 14.11.2000р. № 494.
3. Надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в оренду для використання в комерційних цілях земельні ділянки рекреаційного призначення:
3.1. Площею 0,123 га терміном на 5 років для розміщення існуючого кафе з літнім майданчиком на АДРЕСА_1 за рахунок земель:
- раніше наданих їй на підставі договору оренди земельної ділянки від 21.07.2008р. № 040810800543 - 0,07 га;
- рекреаційного призначення, раніше наданих комунальному заклад "Палац культури імені Артема" на підставі державного акта та прав постійного користування землею від 14.1 1.2000 № 494 - 0,0530 га, згідно з де даною схемою.
3.2. Площею 0,0300 га терміном на 2 роки для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на АДРЕСА_2 за рахунок земель рекреаційного призначення, раніше наданих комунальному заклад "Палац культури імені Артема" на підставі державного акта на прав постійного користування землею від 14.11.2000р. № 494, згідно з доданою схемок
4. Надати міському комунальному закладу "Палац культури імені Артема" в постійне користування, без зміни цільового призначення, земельну ділянку рекреаційного призначення площею 5,8539 га для облаштування та функціонування парку та розміщення палацу культури на АДРЕСА_2.
5. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1:
5.1. Виступити замовником виконання робіт щодо внесення та закріплення меж земельних ділянок у натурі (на місцевості).
5.2. У тримісячний термін від дати прийняття рішення:
- надати до відділу земельно-ринкових відносин виконкому міської ради матеріали щодо винесення меж земельних ділянок у натурі та документи, необ хідні для укладення договорів оренди земельних ділянок;
- укласти з міською радою договори оренди земельних ділянок та зареєструвати їх в Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії дер жавного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Дер жавному комітеті України по земельних ресурсах".
5.3. Здійснювати будівництво об'єкта на АДРЕСА_2 відповідно до затвердженої проектної документації.
5.4. Після введення об'єкта на АДРЕСА_2 в експлуатацію:
- протягом місяця після отримання документів, що засвідчують відпо відність об'єкта реконструкції до проектної документації, вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, одержати в управлінні Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області новий витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки;
- надати до відповідної міжрайонної державної податкової інспекції міста уточнене податкове зобов'язання щодо орендної плати за землю.
5.5. Охоронні зони інженерних комунікацій у межах земельної ділянки на АДРЕСА_1 використовувати з обмеженнями, передбаченими Правилами охорони магістральних трубопроводів, та в порядку, визначеному Земельним кодексом України.
5.6. Забезпечити виконання вимог:
- викладених у висновках управління містобудування і архітектури виконкому міськради від 06.08.2009р. № 7/943-09 та 22.02.2008р. № 15/236-09, Криворізької міської санітарно-епідеміологічної станції від 05.02.2008р. № 2/3-455 та 26.09.2007р. № 2/3-4219, Криворізького відділу природокористування від 19.02.2008р. № 03-зв/358-ОВ та 22.10.2007р. № 03-зв/1475-ОВ, Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей від 05.02.2008р. № 109-К та 09.10.2007р. № 924-К, управління Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області від 03.08.2009р. № № 22/285, 22/286;
- ст. 48 Закону України "Про охорону земель", Постанов Кабінету Мі ністрів України від 28.12.2001р. № 1789 та від 01.08.2006р. № 1045.
6. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 та міському комунальному закладу "Палац культури імені Артема" виконувати обов'язки землекористувачів відповідно до вимог ст. 96 Земельного кодексу України.
7. Встановити, що невиконання вимог підпункту 5.2 рішення з вини фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 тягне за собою втрату чинності рішення в цілому.
8. Директору міського комунального закладу "Палац культури імені Артема" Мігуші С.В. зареєструвати державний акт на право постійного користування земельною ділянкою в Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастр при Державному комітеті України по земельних ресурсах".
9. Скасувати пункт 51 додатка до рішення міської ради від 29.07.2001р. № 3386 "Про поновлення договорів оренди земельних ділянок".
10. Вважати таким, що втратив чинність і підлягає вилученню, державний акт на право постійного користування землею від 14.11.2000р. за № 494.
11. Управлінню Держкомзему у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області внести зміни до земельно-облікової документації.
12. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, планування та забудові міста (ОСОБА_12.), координацію роботи - на заступника міського голови ОСОБА_13
Не погодившись з вказаним рішенням, Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулась до міської ради з заявою від 17.12.2013р. щодо приведення положень рішення Криворізької міської ради від 19.08.2009р. № 3416 "Про затвердження проектів землеустрою, технічної документації, вилучення, припинення: права постійного користування землею та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 в оренду та постійне користування" до вимог рішень Господарського суду Дніпропетровської області, Дніпропетровського апеляційного господарського суду, Вищого господарського суду України у справі № 21/5005/3257/2012.
За результатами розгляду звернення позивача Криворізькою міською радою прийнято рішення від 29.01.2014р № 2473, яким вирішено:
1. Вважати безпідставними та необґрунтованими вимоги фізичної особи підприємця ОСОБА_6 щодо внесення змін до рішення міської ради від19.08.2009 №3416 "Про затвердження проектів землеустрою, те хнічної документації, вилучення, припинення права постійного користування землею та надання земельних ділянок на АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 в оренду та постійне користування", викладені в зверненні.
2. Направити фізичній особі-підприємцю ОСОБА_6 проекти договорів оренди земельних ділянок для розгляду та підписання, відповідно до чинного законодавства України, та залишити категорію земельних ділянок без змін, а саме: землі рекреаційного призначення.
3. Управлінню земельних ресурсів разом з юридичним управлінням ви конкому міської ради (ОСОБА_14, ОСОБА_15.) у разі подальшого ухилення суб'єкта господарювання від укладання договорів, оренди земельних ділянок ужити заходів щодо використання суб'єктом господарювання зазначених земельних ділянок у відповідності до чинною законодавства України.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, планування та забудови міста, міської комунальної власності (ОСОБА_12.), координацію роботи - на першого заступника міського голови ОСОБА_7.
Криворізькою міською радою розглянуто звернення ФОП ОСОБА_1 від 03.02.2015р. № 380/17 про скасування рішення міської ради від 29.01.2014р. № 2473, за результатами якого міська рада прийняла оскаржуване рішення від 25.03.2015р. № 3538, згідно з яким вирішила:
1. Скасувати пункти 2 та 3 рішення Криворізької міської ради від 29.01.2014 № 2473 "Про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1".
2. Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 в тримісячний термін привести використання земельних ділянок площами 0,03 га на АДРЕСА_2 та 0,123 га на АДРЕСА_1 у відповідність до встановлено го цільового призначення - землі рекреаційного призначення.
3. Начальнику управління земельних ресурсів виконкому міської ради (ОСОБА_14.) у разі невиконання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 пункту 2 рішення, звернутися до відповідних контро люючих органів з питання вжиття заходів реагування в межах наданої компетен ції.
4. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію міської ради з питань регулювання земельних відносин, планування та забудови міста, міської комунальної власності (ОСОБА_12.), пункту 2 - на виконком Саксаганської районної у місті ради (ОСОБА_16.), координацію роботи - на заступника міського голови відповідно до розподілу обов'язків.
Рішенням міської ради від 25.05.2012року №1158 „Про розгляді питання щодо використання земельних ділянок на АДРЕСА_1 та вул.АДРЕСА_2 в Саксаганському районі" поштова адреса земельної ділянки, наданої ФОП ОСОБА_6 для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу змінена з „АДРЕСА_2" на „АДРЕСА_2".
Матеріали справи свідчать про те, що до прийняття вищевказаних рішень хронологія подій відбувалася наступним чином.
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 11.07.2001 №730 "Про припинення терміну дії договору оренди земельної ділянки та надання її в оренду приватній підприємниці ОСОБА_1", припинено ПП "Екор-Кривбас" право користування земельною ділянкою площею 0,07га, надане на підставі рішення виконкому міської ради №239/1 від 09.06.1999 під розміщення павільйону з літнім майданчиком на території парку ім. Артема та надано ПП ОСОБА_1 без зміни цільового призначення терміном на 5 років земельну ділянку площею 0,07га під розміщення павільйону кафе з літнім майданчиком в парку ім.Артема за рахунок земель, раніше наданих ПП "Екор-Кривбас". Зазначені дії вчинені за заявами зазначених суб'єктів у зв'язку із переходом права власності на павільйон до ФОП ОСОБА_1 (договір купівлі-продажу від 04.05.2001).
На виконання вказаного рішення виконкому міської ради з ФОП ОСОБА_1 укладено договір оренди від 04.12.2001 №1251.
Рішенням виконкому Криворізької міської ради від 10.05.2002 №177 "Про видачу свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна", за заявою ФОП ОСОБА_1, з урахуванням рішення Криворізької міської ради від 11.07.2001 №730, акту державної технічної комісії від 01.03.2001, їй було видано свідоцтво по право власності на нерухоме майно - будівлю кафе по АДРЕСА_1 після реконструкції.
Рішенням Криворізької міської ради від 24.01.2007 №860 "Про надання в оренду земельної ділянки на АДРЕСА_1 для розміщення павільйону кафе з літнім майданчиком" ФОП ОСОБА_1 було надано в оренду терміном на 1 рік земельну ділянку комерційного користування (код 1.11.3) площею 0,0699 га для розміщення кафе з літнім майданчиком на АДРЕСА_1 в Саксаганському районі, надану на підставі договору оренди земельної ділянки від 14.12.2001 №1251, після закінчення терміну, на який його було укладено.
На виконання вказаного рішення міської ради з ФОП ОСОБА_6 укладено договір оренди від 20.03.2007 №040710800240.
Рішенням Криворізької міської ради від 25.07.2007 №1602 "Про затвердження будівельного обґрунтування щодо розміщення існуючого літнього кафе на земельній ділянці на АДРЕСА_1 та попереднє погодження його місця розташування на період проектування", затверджено містобудівне обґрунтування щодо розміщення існуючого літнього кафе на земельній ділянці на АДРЕСА_1 та попередньо погоджено ФОП ОСОБА_1 місце розташування літнього кафе на АДРЕСА_1 на земельній ділянці загальною площею 0,123га, у тому числі під кафе (раніше виділена) 0,07 га (рішенням міської ради від 24.01.2007 №860), під літній майданчик 0,053га (акт вибору ділянки під будівництво від 13.07.2007 №479), на період проектування.
Також матеріали справи свідчать про те, що між Позивачем та Відповідачем деякий час діяв договір оренди земельної ділянки на АДРЕСА_2 м. Кривого Рогу для будівництва молодіжного кафе від 03.11.2009року №040910800955. Після закінчення терміну дії договору рішенням Криворізької міської від 25.05.2012року №1158 міською радою вдруге вирішено надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу відповідно до затвердженої землевпорядної документації. Цільове призначення даної земельної ділянки, яким є землі рекреації, не змінювалося. Позивачем надано до справи копію декларації про початок виконання будівельних робіт на АДРЕСА_2, яка зареєстрована в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області 24.06.2011р. №ДП 08311009178.
Позивач зазначає, що п.2 та п.3 рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. №3538 підлягають визнанню протиправними та скасуванню судом з підстав невідповідності його вимогам законодавства України, висновкам судів різних інстанцій у справі №21/5005/3257/2012, технічній документації із землеустрою стосовно земельних ділянок по АДРЕСА_1 та по АДРЕСА_2, затвердженій документації на будівництво ( реконструкції ) об'єкту нерухомого майна, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 та умов його подальшого використання, перешкоджанню правомірному веденню підприємницької діяльності згідно отриманих в установленому порядку документів на об'єкт нерухомості, який розташований за адресою: АДРЕСА_1 та встановленій категорії цієї земельної ділянки як землі житлової та громадської забудови, порушенню прав та законних інтересів суб'єкта господарської діяльності - фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на використання об'єктів нерухомого майна, зареєстрованих та визнаних державою за певним функціональним призначенням як об'єкти торгівлі та громадського харчування.
Отже, причиною виникнення спору є те, що Позивач не згодний із визначенням спірних земельних ділянок за категорією земель рекреаційного призначення. В свою чергу Відповідач вважає, що цільове призначення спірних земельних ділянок є доведеним, а можливість використання спірних земельних ділянок для розміщення кафе є дозволеним та необхідним видом використання території для забезпечення функціонування переважного виду використання земельної ділянки, що також передбачено планом зонування території (зонінгом).
За обставинами справи також вбачається, що Криворізька міська рада неодноразово зверталася до господарського суду Дніпропетровської області з позовами до ФОП ОСОБА_1 про визнання договорів оренди земельних ділянок на АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 ( в подальшому АДРЕСА_2) укладеними в редакції Позивача (міської ради). При цьому господарським судом Дніпропетровської області прийняті рішення про відмову в їх задоволенні, зокрема, з підстав недотримання загального порядку укладання господарських договорів, встановленого ст. 181 Господарського кодексу України, а також через невідповідність запропонованої Позивачем в особі міської ради редакції договорів нормам ст. ст. 50, 51, 52 Земельного кодексу України, оскільки передбачали надання в оренду земельних ділянок для використання не за цільовим призначенням (судові рішення від 28.05.2014р. у справі № 904/2120/14, від 02.06.2014р. у справі №904/2112/14, від 15.12.2014р. у справі № 904/7477/14, які залишені без змін судами апеляційної та касаційної інстанції, та є такими, що набрали чинності).
На час звернення Позивача з даним позовом договори оренди земельних ділянок на АДРЕСА_1 та на АДРЕСА_2 між Позивачем та Відповідачем не укладено.
Зі змісту судового рішення господарського суду Дніпропетровської області від 28.05.2014р. у справі № 904/2120/14 вбачається встановлений судами факт відсутності зміни у встановленому порядку цільового призначення земельної ділянки площею 0,07 га. з кадастровим номером НОМЕР_1 на АДРЕСА_1, яка належить до земель житлової та громадської забудови. При цьому рішенням Криворізької міської ради від 19.08.2009р. № 3416 до цієї земельної ділянки приєднано земельну ділянку рекреаційного призначення, площею 0,0530 га, яку цим рішенням одночасно вилучено у комунального закладу "Палац культури імені Артема". У такий спосіб об'єднані земельні ділянки (в подальшому новій об'єднаній земельній ділянці присвоєний кадастровий номер НОМЕР_2), загальною площею 0,123 га, визначена в рішенні від 19.08.2009р. № 3416 міською радою як земля повністю рекреаційного призначення, яку міська рада вирішила надати в оренду Позивачу для розміщення існуючого кафе з літнім майданчиком.
Факт відсутності належної і своєчасної зміни цільового призначення земельної ділянки площею 0,07га не підлягає доведенню у справі, що розглядається, на підставі частини третьої статті 35 ГПК України. Крім цього, в судових рішеннях у справах № 904/2120/14, № 904/2112/14 та № 904/7477/14, (які залишені без змін судами апеляційної та касаційної інстанції, та є такими, що набрали чинності) вже надано юридичну оцінку тому, що використання землі під розміщення кафе не дозволяється законом для земель рекреаційного призначення .
13.04.2011 набрав чинності Закон України "Про мораторій на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення в містах та інших населених пунктах" від 17.03.2011 № 3159-VI, яким, зокрема, введено мораторій строком на п'ять років на зміну цільового призначення окремих земельних ділянок рекреаційного призначення незалежно від форми власності в містах та інших населених пунктах, а саме: земельних ділянок зелених зон і зелених насаджень; земельних ділянок об'єктів фізичної культури і спорту.
Посилаючись на норми цього закону, Криворізька міська рада відмовила Позивачу у внесенні змін щодо цільового призначення спірних земельних ділянок до рішення міської ради про надання їх в оренду.
З дослідження матеріалів справи також вбачається, що Позивачем не надано належних та допустимих доказів в спростування належності земельної ділянки площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 до земель рекреаційного призначення.
Водночас матеріали справи свідчать про те, що між Позивачем та Відповідачем деякий час діяв договір оренди цієї земельної ділянки для будівництва молодіжного кафе від 03.11.2009року №040910800955. Після закінчення терміну дії договору рішенням Криворізької міської від 25.05.2012року №1158 міською радою вдруге вирішено надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу відповідно до затвердженої землевпорядної документації. Цільове призначення даної земельної ділянки, яким є землі рекреації, не змінювалося.
Зважаючи на встановлені обставини, судова колегія керується наступним.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.ст. 142, 143 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти міської ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акта на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі тощо.
Матеріали справи свідчать про те, що оскаржуване рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. №3538 "Про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1", прийнято за результатами розгляду звернення Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 від 17.12.2013р., є актом ненормативного характеру (індивідуальним актом), оскільки породжує права і обов'язки тільки у суб'єкта, якому він адресований, тобто у Позивача.
В силу ч.10 ст.59 Закону України „Про місцеве самоврядування" акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Частиною 1 статті 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способом захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п.10 ч.2 ст.19 Цивільного кодексу України).
Частиною 2 статті 20 Господарського кодексу України також встановлено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом, зокрема, визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів.
З наведених положень чинного законодавства вбачається можливість оскарження актів місцевого самоврядування та отримання відповідного судового захисту у випадку, якщо ці акти ущемлюють права та законні інтереси суб'єкта господарювання.
Так, при вирішенні спору судова колегія враховує той факт, що Криворізька міська рада як орган, що наділений повноваженнями власника землі від імені громади, у тому числі повноваженнями контролю за цільовим використанням землі, прийняла у 2009 році рішення №3416, яким вирішила надати Позивачу в оренду, під розміщення кафе, землі рекреаційного призначення площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 та площею 0,0530 га на АДРЕСА_1 м.Кривого Рогу.
Згідно зі ст.50 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.
Частиною 3 статті 52 Земельного кодексу України встановлено, що на землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.
Застосування термінів „організація відпочинку населення, туризм та проведення спортивних заходів" міститься в Законах України „Про культуру", „Про туризм" та „Про фізичну культуру і спорт".
Відповідач вказує на те, що відповідно до Генерального плану м. Кривий Ріг, затвердженого рішенням міської ради від 21.11.2011 №789", та плану зонування територій місті, затвердженого рішенням міської ради від 26.06.2013 №2044, земельні ділянки на АДРЕСА_2 і АДРЕСА_1 розташовані на землях рекреаційного призначення. Так, з Розробки плану зонування території м.Кривий Ріг Дніпропетровської області (а.с.12-15 т.2) вбачається, що до рекреаційної зони належать території, що призначаються і використовуються для відпочинку населення. Законодавче регулювання даної сфери, тобто відпочинку населення, здійснюється Законом України „Про культуру". Так, до об'єктів культурного призначення належать цілісні майнові комплекси клубних закладів (клубів, будинків культури, палаців культури тощо), парків культури та відпочинку, бібліотек, музеїв, архівів історико-культурних заповідників, театрально-видовищних закладів (театрів, філармоній, концертних організацій, музичних колективів, ансамблів тощо), кінотеатрів, інших закладів культури; пам'ятки культурної спадщини, предмети колекцій, зібрання, фонди, будівлі, споруди культурного призначення та інші культурні цінності (п.17 ст.1 Закону України „Про культуру"). Отже, твердження Відповідача про те, що розміщення кафе є об'єктом обслуговування відвідувачів парку, хоча, на перший погляд, є логічним та зрозумілим, але діяльність закладів харчування виходить за межі суспільних відносин у сфері культури, до якої належить організація відпочинку населення. Таким чином, передача міською радою земельних ділянок з рекреації для розміщення кафе, навіть для обслуговування відвідувачів парку, є порушенням вимог чинного законодавства.
Під час договірних спорів між сторонами у судовому порядку щодо використання Позивачем спірних земельних ділянок, судовими органами було вказано на невідповідність вимогам чинного законодавства умов проектів договорів про передачу земель рекреації під розміщення кафе.
Відповідно до ст.20 Земельного Кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.
Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення (ч.1 ст.20 ЗК України).
Зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу (ч.2 ст.20 ЗК України).
Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою (ч.5 ст.20 ЗК України).
Так, вищевказаним рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 12.06.2012року по справі № 21/5005/3257/2012 встановлений факт того, що до прийняття рішення №3416 на затвердження міської ради Позивачем був поданий Проект землеустрою, в якому не зазначено про зміну цільового призначення земельної ділянки на АДРЕСА_1 площею 0,07 га, яка належить до земель житлової та громадської забудови, раніше наданій Позивачеві на підставі договору оренди земельної ділянки від 21.07.08р. № 040810800542, та навпаки було передбачено зміну цільового використання частини земельної ділянки рекреаційного призначення площею 0, 053 га. Проте, міська рада, вирішуючи питання про надання спірних земельних ділянок в оренду Позивачеві, у тому числі земельної ділянки на АДРЕСА_2, їх цільове призначення не привела у відповідність з вимогами чинного законодавства
Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що зміна цільового призначення спірних земельних ділянок (площею 0,053 га на АДРЕСА_1 та площею 0,0300 га на АДРЕСА_2) була можлива при прийнятті Відповідачем рішення №3416, тобто до введення у 2011році мораторію на зміну цільового використання землі. Покладення відповідальності за наслідки прийняття міською радою по суті незаконного рішення на Позивача судова колегія вважає неправомірним.
Також суд вважає за необхідне застосувати судову практику Європейського суду з прав людини у національному законодавстві як інструменту функціонування Конвенції про захист прав людини та основних свобод, що є частиною національного законодавства України.
Зокрема, згідно з рішенням Європейського суду з прав людини від 24.06.2003 року "Stretch проти Об'єднаного Королівства Великобританії і Північної Ірландії" (скарга №44277/98) позбавлення особи майна (в розумінні цього Суду йдеться про майнові права) на підставі того, що державний орган порушив закон, є неприпустимим. Так, цей Суд зазначив у Постанові Суду, що дії місцевої влади можуть бути розцінені як порушення прав заявника на законне очікування виконання певних умов, що, таким чином, створило акт втручання в реалізацію його прав власності.
Так, враховуючи даний приклад судової практики Європейського суду з прав людини, судова колегія вважає, що після прийняття Відповідачем рішення №3416 Позивач мав законне очікування на його виконання на тих умовах, які в цьому рішенні зазначені. Водночас, судова колегія констатує, що твердження Позивача про те, що спірні земельні ділянки не належать до земель рекреації, не доводиться матеріалами справи стосовно земельних ділянок, площею 0,053 га на АДРЕСА_1 та площею 0,0300 га на АДРЕСА_2.
Також судова колегія приймає до уваги той факт, що на земельній ділянці на АДРЕСА_1 м.Кривого Рога з 2001 року Позивач володіє нерухомістю - приміщення кафе. У зв'язку з цим вимога міської ради про приведення спірної земельної ділянки у відповідність із цільовим призначенням новоствореної земельної ділянки є фактично втручанням місцевої влади в діяльність власника щодо розпорядження належним йому майном.
Крім того, між Позивачем та Відповідачем щодо земельної ділянки площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 деякий час діяв договір оренди цієї земельної ділянки для будівництва молодіжного кафе від 03.11.2009року №040910800955. Після закінчення терміну дії договору рішенням Криворізької міської від 25.05.2012року №1158 міською радою вдруге вирішено надати фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,0300 га на АДРЕСА_2 для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу відповідно до затвердженої землевпорядної документації. Цільове призначення даної земельної ділянки, яким є землі рекреації, не змінювалося. Після прийняття міською радою рішення №3416, яким фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надано в оренду для використання в комерційних цілях земельні ділянки рекреаційного призначення площею 0,0300 га для будівництва молодіжного кафе замість існуючого літнього майданчика-навісу на АДРЕСА_2 ( в подальшому АДРЕСА_2) Позивачем було подано декларації про початок виконання будівельних робіт на АДРЕСА_2, яка зареєстрована в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Дніпропетровській області 24.06.2011р. №ДП 08311009178. Зазначені обставини мають бути також враховані судом при оцінці правових наслідків оскаржуваного рішення для Позивача.
Враховуючи викладене, судова колегія дійшла висновку, що з урахуванням усіх обставин справи спірні пункти рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. № 3538 суттєво ущемлюють права та законні інтереси Позивача як суб'єкта господарювання, що є підставою для визнання їх незаконним та скасування в судовому порядку.
За результатами вирішення спору судові витрати покладаються на Відповідача на підставі ст.49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 49, 82-85, 111-28, 116-117 ГПК України, господарський суд -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати п.2 та п.3 рішення Криворізької міської ради від 25.03.2015р. №3538 "Про розгляд звернення фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.".
Стягнути з Криворізької міської ради Дніпропетровської області на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1218,00 грн.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту і може бути оскаржено протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Головуючий колегії Суддя Суддя Н.Б. Кеся Н.Е.Петренко Д.В.Воронько
Повне рішення складено -09.11.15р.